2018 09 30 TST Audiomat Adagio 1

Francouzská značka Audiomat přišla na svět v roce 1986, kdy ji v krásném jihofrancouzském kraji založili dva bratři - Denis a Norbert Clarisse. Od té doby přibyla továrna v Kanadě pro zásobování mimoevropských trhů, ale rozhodně zůstala trochu svébytná podoba zesilovačů a charakter malé společnosti, která dělá své věci s chutí a rozhodně nepodléhá moderním trendům. Model Adagio je nejnovějším přírůstkem do katalogu.

Jde vlastně o prémiověji pojatou evoluci populárního modelu Solfége Référence, který přišel na svět před rovnými 20 lety. Stále tu najdete klasický obdélníkový čelní panel, tentokrát v tmavém transparentním provedení, díky němuž v příhodném tlumeném osvětlení prozařují své hřejivě oranžové světlo osazené elektronky - jsou tu 12BH7A (což je variace na ECC82) a KT 88, vše z portfolia slovenského výrobce JJ Electronic.

Čelní panel je pak velmi jednoduchý - jsou tu dva mohutné a netypicky dopředu čnějící ovladače - ten vlevo pro hlasitost, ten vpravo pro výběr vstupů. Mezi nimi jsou dvě tenké a dlouhé páčky, jedním se celý stroj zapíná, druhým se ztlumí výstup. Stroj působí jednoduše a čistě.

2018 09 30 TST Audiomat Adagio 2

Zbytek zesilovače je vyveden tak nějak jednoduše, ale to trošku patří ke svébytnosti podobně malých výrobců. Adagio má na zadní straně tři patra a dva sloupce reproduktorových terminálů řekněme standardních kvalit (u elektronkových strojů tradiční řešení, kdy si volíte výstup dle adekvátní impedance reprosoustav), v každém sloupci jsou pro levý i pravý kanál vždy dva terminály. Je to trochu chaotické řešení, nicméně můžete si díky tomu užít třeba bi-wiringového zapojení.

Obdobně matoucí je trošku i sestava konektorů, seřazených vertikálně po levé straně - je tu čtveřice klasických cinchových linkových vstupů a jeden signálový výstup - jeden další pár RCA konektorů pak slouží jako vstup i výstup podle potřeby. I přes absenci phono modulu je tu zemnící kolík, což může u elektronkového stroje přijít vhod.

2018 09 30 TST Audiomat Adagio 3

Mimochodem, zesilovač je i přes svou trochu obyčejně působící konstrukci poměrně robustní díky uvnitř schovaným transformátorům - váží 27 kg při šířce 44,5 cm, hloubce 38 cm a výšce 18 cm, která zahrnuje i tři brutálně ostré nožičky (takže pozor při umisťování na měkké povrchy).

Uvnitř zesilovače najdete dostatečně dimenzovaný 400 VA transformátor, i díky tomu nabízí zesilovač výkon 45 Wattů na kanál, 25 Wattů je dodáváno dokonce v čisté třídě A; výrobce k tomu dodává, že vhodným partnerem jsou reprosoustavy s citlivostí alespoň 90 dB.

2018 09 30 TST Audiomat Adagio 4

Audiomat Adagio jsme měli možnost poslouchat ve všech redakčních sestavách - hrál tak s OPPO UDP-205 a Harbeth Monitor 30, hrál s Cambridge CXC a Teac NT-503 spolu s Fischer&Fischer SN-70 nebo také s Teac NT-503 a KEF LS50. O použitých kabelech a filtrech se můžete dozvědět více v pravém sloupci -->.

Hluboké tóny violoncella a kontrabasu v Rossiniho "Duetu pro cello a kontrabas" ("The Absolute Sound Reference" | 2016 | STS Digital | STS-6111152) byly neupejpavě mohutné, napnuté a na lampové poměry až nečekaně pevně konturované. Pokud už v něčem cítíte stopu přítomným elektronek, je to teplost a vstřícnost zvuku, který má tu jemně sametovou, harmonicky "krásnou" kvalitu. Přitom ale nemáte pocit, že je to pozlátko, které se občas objevuje u levnějších strojů, kde je cílem na elektronku upozornit. Zesilovač také nešetří na plnosti basů, možná jim dává o dýchnutí více prostoru, ale ne zase přespříliš. Ani s méně citlivými reprosoustavami se nezdá, že by se elektronky zadýchávaly a ztrácely kontrolu.

2018 09 30 TST Audiomat Adagio 7

Lampová harmoničnost pak velice sluší středním tónům a vokálům zejména, Audiomat v tomto pak patří premianty své třídy - jeho elektronky dodaly zpěvu Doris Day v "Ovet the rainbow" ("Diamond Voices of the Fifties" | 2015 | STS Digital | STS-6111140) nádherně "lidský" rozměr, takové to až tekuté plynutí, hlaďounké, slaďounké a zcela prosté jakékoliv stopy techniky. Hlas je velký, vřelý a poddajný, vznáší se vzduchem s lehkostí a uvolněností. Není to reprodukce, která by se hnala za detailem, která by se snažila být hyperdetailní - všechno se tak nějak nenásilně a nekomplikovaně skládá dohromady.

Energie zesilovače je - vlastně trochu kupodivu - nebojácně dostatečná i na složitou a mnohovrstvou syntetickou Floexovu "Prenatal Hunters" ("Extended Dynamic Experience 5" | 2017 | STS Digital | STS-6111158). Cinkání mnohých kovových perkusí je tu živé, přitom ale jemňoučké, lehoučké, krásně hladké a znělé, nijak dramaticky pronikavé, ale ani uťápnuté v pozadí. Výšky jsou jednoduše řečeno příjemné - ani tady se zesilovač nehoní za zdůrazním detailů a vytažením těch nejdelikátnějších informací, ale nemáte vůbec pocit, že by něco scházelo, celek je velmi pěkně propojený a celistvý.

2018 09 30 TST Audiomat Adagio 6

Ve Stravinského "Ptáku Ohnivákovi" v podání Utrechtsch Studenten Concert a Base Pollarda ("Dynamic Experience Classics" | 2014 | STS Digital | STS-6111139) bylo trochu cítit, že na dynamických špičkách je zesilovač přeci jen trošku měkčí, trošku méně důrazný, ale energie mu vlastně neschází, dokáže zvuk kupředu poslat s příjemnou živostí, neuspěchanou a přesto citelnou. Dynamika je dobrá, byť přednes akcentuje spíše tu klidnou kultivovanost a plnyulost, s citlivějšími reprosoustavami si pak samozřejmě umí poradit lépe.

Podobně tak třeba u "Pie Jesu" se zpěvem Ellen van Zomeren ("Incredible Music Volume 4" | 2012 | STS Digital | STS-6111130) cítíte, že zesilovač hraje tak trochu starosvětsky, bez ambicí vyextrahovat jeden každý jemný detail, ale naopak poskytnout organicky propojený celek, který funguje právě jako hudební celek. Jistě, stále slyšíte to zašustění papíru támhle, zavrtění se někoho tuhle nebo echo velkého nahrávacího prostoru, přesto jsou to tak jaksi detaily v pozadí, které jen podporují hudební celek. Líbilo se nám nicméně, že Adagio umí hrát vlastně pěkně vzdušným způsobem. Přes vlastní způsob, kterým Audiomat k hudbě přistupuje, zůstává ale hudba jaksi přirozeně čitelná a srozumitelná.

2018 09 30 TST Audiomat Adagio 11

Poměrně zajímavé pak je to, jak zesilovač podává hudební scénu a je to způsob, který se projevuje na většině nahrávek - třeba v "Dream about you" ("STS Test Demo CD Vol. 1" | 2014 | STS Digital | STS-6111134) se hudba rozlila hluboko, hluboko za ozvučnice, celé se to odehrávalo na velké ploše a i pokud máte reprosoustavy poměrně daleko od sebe, scéna zůstává spojitá a jaksi skoro hmatatelná. Spousta vzduchu, spousta prostoru, je to velký zvuk a hlavně - vší čitelnost dostanete už při opravdu velmi nízké poslechové hlasitosti.

V "Aeró Dynamik" od Kraftwerk ("Extended Dynamic Experience 2" | 2015 | STS Digital | STS-6111149) se Audiomat ukázal jako mimořádně muzikální, s tendencemi hrát "do krásna", ale bez přehnané "elektronkovosti", dá-li se to tak nazvat. Cítíte, že hudba je prezentovaná s chutí, bohatě, barevně a vlastně je to taková trochu rozmáchlá, příjemná prezentace, která má solidní kontrolu, solidní čitelnost a vůbec, budete-li hodnotit jednotlivosti, je vše ok, ale teprve smíchané v celku, zdá se, překračují části svůj očekávaný součet, někde něco zaklapne a je strašně příjemné Adagio poslouchat.

2018 09 30 TST Audiomat Adagio 12

Elektronkový "drobeček" Audiomat Adagio staví na dlouhé firemní tradici a nenechává ji padnout - možná má místy trochu obyčejnější provedení, možná je v něm cítit jistá měkkost a možná má trošku limitovanou schopnost zcela precizně rozhýbat méně citlivé reprosoustavy, ale to je tak nějak samozřejmé, víte-li jak se běžné elektronkové zesilovače chovají a jak je třeba s nimi žít. Adagio pak navíc není v kontextu podobných strojů vlastně příliš komplikovaný na soužití - to hlavní je ale jeho mimořádně hezký zvuk, mimořádná dávka muzikálnosti a schopnosti hrát příjemně vstřícným a uvolněně zábavným způsobem.

Kč 130 000,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ medově sladký zvuk

+ skoro "nelampová" pevnost a jistota

+ až tekutě plynulý zvuk

ZÁPORY

- v dané ceně by výrobní kvalita na některých místech mohla být lepší

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Milan Weber | www.audiomat.cz 

XAVIAN Integrale

Perfect Sound Group

RDacoustic EVO-3 antirezonanční podložky

Akce BW 600 S3

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

  • Audio Happening 2025

    Zhruba měsíc po velké pražské výstavě se zopakovala akce Audio Happening, tentokrát "smrsknutá" do Ostravy a Brušperku. Zúčastnila se studia TYKON, RP Audio, Studio Špalíček plus Diok Audio a HaNa.…

    30. duben 2025

    Kategorie: Lokální akce Autor: Daniel Březina
  • Voodoo Labs Godspeed

    Voodoo Labs, hamburský výrobce originální kabeláže, podložené ovšem racionálně formulovanými interpretacemi fyzikálních zákonů, byť nahlížených z neobvyklého pohledu, nedávno do svého portfolia přidal první kabel pro propojení gramofonů a phono…

    27. duben 2025

    Kategorie: Kabely signálové Autor: Daniel Březina
  • MoFi SourcePoint 888

    Řada MoFi SourcePoint z konstruktérského pera Andrew Jonese (KEF, TAD, Pioneer, ELAC,…) je vlastně další z řady variací na jeho charakteristické téma – dominantně koaxiální koncepce měničů, pečlivá stavba, vyrovnaná…

    18. duben 2025

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • REL Carbon Special 6pack

    Ačkoliv různých modelů subwooferů je na světě skutečně hodně, specializovaných výrobců právě pro subbasové jednotky zase tak moc ne. Jedním z těch nejznámějších je rozhodně jihoanglický REL, který svou cestou…

    17. duben 2025

    Kategorie: Subwoofery Autor: Daniel Březina
  • Aries Cerat Heléne

    Jméno kyperské společnosti Aries Cerat odkazuje na beraní rohy a vývoji originálních audio produktů pod touto značkou se Stavros Danos věnuje od roku 2010. Jak sám říká, jeho cílem bylo…

    08. duben 2025

    Kategorie: D/A převodníky Autor: Daniel Březina
  • Audio Video Show Praha 2025

    Ačkoliv jsme si s tradiční výstavou Audio Video Show Praha dali zejména kvůli nepříznivým ekonomickým okolnostem poměrně dlouhou pauzu, podařilo se nakonec 8. ročník zorganizovat – konal se v pátek 28.3. a…

    01. duben 2025

    Kategorie: Audio Video Show Praha Autor: Daniel Březina
  • SONY MDR-M1

    Monitorovací sluchátka od profi divize elektronického giganta SONY jsou ve studiích oblíbeným standardem. Jedním z posledních přírůstků je model MDR-M1, uzavřená variace na téma otevřených MDR-MV1. Jednoduchá vzhledem, ale zaměřená…

    26. březen 2025

    Kategorie: Sluchátka Autor: Daniel Březina
  • Cary Audio SLI-80HS

    Město Raleigh v Severní Karolíně na východním pobřeží Spojených států je domovem jednoho ze známých amerických výrobců hi-fi techniky – Cary Audio. Jejich výrobní program elektroniky je celkem široký, sahá…

    26. březen 2025

    Kategorie: Zesilovače integrované Autor: Daniel Březina
  • Linn Selekt DSM

    Hrdě skotský Linn, založený v roce 1973 Ivorem Tiefenbrunem, se už šestou dekádu věnuje tvorbě velmi klasických analogových strojů, pro něž byl dlouho předlouho synonymem, do svého portfolia v průběhu…

    25. březen 2025

    Kategorie: Streamery Autor: Daniel Březina
  • Lindemann Limetree Phono II

    Německý Lindemann, pojmenovaný jednoduše příjmením svého zakladatele, začal vyrábět vcelku klasické hi-fi komponenty v roce 1993, když se zrodil AMP 1. Prošel dlouhou cestu, na níž byste našli třeba i…

    24. březen 2025

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina

Jak jsem si hrál s Dirac Live

Jednou z posledních aktualizací redakčních sestav se stal koncem minulého roku NODE (Gen 4) s vidinou toho, že přijde upgrade, jehož součástí bude Dirac Live – jeden z těch nejpokročilejších systémů na kompenzaci (téměř bez výjimky nedokonalé) akustiky poslechové místnosti. NODE (Gen 4) dlí v nearfield sestavě spolu s Musical Fidelity M8xi a Fyne Audio F1-5, stojícími na IsoAcoustic stojanech přímo na pracovním stole. Stream vstupuje přes Paul Pang Quad Switch a proud filtruje IsoTek V5 Titan. Vše na kabelech ZenSati Authentica.

Číst dál...

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista