Jestli něco v posledních měsících hýbe světem „konzumního" audia, je to trend rozšiřovat a propojovat systémy napříč celým bytem či domem. Vlnu, kterou začal a dlouhá léta zcela suverénně ovládal SONOS tak najednou chce využít mnoho výrobců – nejvýrazněji se prozatím snaží prosadit Denon se systémem HEOS, ale svou trochu do mlýna přihodil třeba i Samsung nebo LG, stejně jako Bluesound – všichni ale vychází z původního konceptu SONOS, jen ho trochu tady nebo tam upraví, aby bylo čím se odlišit. Jedním z nejaktuálnějších přírůstků této kategorie je i systém OMNI od Harman/Kardon.

OMNI je sice také postaven na stejné základní myšlence, jako většina nových systémů tohoto typu, tedy přinést mladé „bezdrátové / online" generaci hudbu z mobilů a sluchátek zpět do větších reprosoustav (jakkoliv se to může zdát milovníkům klasického sterea trochu úsměvné). Samozřejmě tu jde také o pohodlí, které podobné systémy přináší, umožňujíce vám v klidu poslouchat cokoliv chcete a kde chcete.

Řada OMNI (omnis, neboli latinsky „vše" a možná také „všude") sestává proti konkurenci z pouhých tří modelů s tím, že i zde se plánuje rozšíření (subwoofer, soundbar,...). Ani prozatímní omezení šíře řady by nemělo vadit, protože v nejnovější verzi firmware pro produkty Harman/Kardon bude úprava, která většině zařízení, jež lze připojit na síť, umožní stát se součástí sítě OMNI – jestliže tak máte doma něco od H/K, za pomoci OMNI to budete částečně moci řídit a hlavně oběma směry šířit hudební signál dle libosti. Je to podobné jako u systému HEOS, integrace s produkty vlastní značky tu jde ale dále. Propojit se dá ale samozřejmě (s drobnými omezeními stejně jako u konkurentů) i s produkty dalších značek.

Oproti konkurenci působí obě reprosoustavy OMNI (menší model nese označení 10 a vyšší 20) hravějším dojmem – jde vlastně o zploštělou kouli (to u modelu OMNI 10), respektive o průnik dvou těchto tvarů do jednoho (to u modelu OMNI 20). Obě aktivní reprosoustavy jsou překvapivě malé a díky zaobleným tvarům až nenápadné, lhostejno, zda hovoříme o černém, nebo bílém provedení.

Vyšší model OMNI 20 váží pouhá dvě kila, čelní stěnu zakrývá mohutná průzvučná krycí mřížka, kterou sice můžete odejmout a podívat se na reproduktory, ale pak estetická hodnota prudce klesá. Se šířkou 26, výškou 16,6 a hloubkou 16,4 cm se tato reprosoutava umisťuje velmi snadno. Díky dvěma závitům v základně pak půjde také našroubovat na vhodný držák. Jestliže vpředu je textilie, „rozbitá" v ploše jen logem výrobce, vzadu je výrazná hliníková plocha na mohutném gumovém závěsu, tvořící pasivní zářič a zesilující tak basovou odezvu malého zařízení.

Všechna kabeláž a ovládací prvky se stýkají v hluboké mističce na spodní straně. Najdete tu jednak napájení (zdroj je klasický spínaný, ale integrovaný), jednak vstup 3,5 mm analogového jacku pro případné analogové zdroje typu CD přehrávače nebo třeba televize či PC, dále pak tlačítko pro snadné připojení k bezdrátové síti pomocí WPS a také tlačítko pro reset celého systému.

Důležitá je ještě plastová mistička na horní hraně produktu, společná i menšímu bratříčkovi OMNI 10. Krom tlačítka pro bluetooth párování, spuštění / pozastavení reprodukce a regulaci hlasitosti je tu uprostřed lehce zářící „lomítko". To symbolizuje jeden z nejzajímavějších nápadů, kterými se OMNI liší od konkurentů. Snadno si totiž zvyknete, že po stisku tohoto tlačítka v hrající zóně hudba ustane, v nehrající naopak převezme poslední navolený stream z libovolného zařízení (záleží tu jen na chronologickém pořadí). V podstatě tak není nutné spekulovat s aplikací, slučovat zóny a podobně – stačí přijít a stisknout. Lehkost a přirozenost tohoto úkonu je až překvapivá. Nutno jen pamatovat, že vteřinu či dvě po stisku trvá naplnění, nebo naopak vyprázdnění vyrovnávací paměti, nutné pro přesnou synchronizaci jednotek.

Model OMNI 10 je vlastně totéž, co vyšší 20, ale v menším balení – a to jak fyzicky, tak zvukově; snad i kvůli tomu se třeba napájecí zdroj vystěhoval ven ze zařízení. Nám se ale mimochodem menší model v menších prostorách pražského Cinema Shopu ( www.cinema-shop.cz ), kde jsme systém zkoušeli, líbil více – OMNI 20 má zjevně schválně až hodně velký a basově důrazný zvuk, kdežto OMNI 10 lze označit určitě za přednesem vyrovnaný a semknutější. Výbavou (tedy alespoň horní a dolní mističkou s konektory a tlačítky, stejně jako závity pro připevnění na stěnu / stojan) odpovídá modelu 20. To vše jen na menší ploše 18,1 x 15,9 x 16,6 cm (š x h x v) a s vahou 1,34 kg.

OMNI 20 je osazen dvěma středobasovými měniči o průměru 7,5 cm, které doplňuje dvojice vysokotónových reproduktorů s průměrem 1,9 cm. Díky tomu, že každý měnič má vlastní zesilovací modul s výkonem 15 Wattů, dosahuje i kompaktní zařízení frekvenčního rozsahu 53 – 20 000 Hz. Menší OMNI 10 má pak jen po jednom středobasovém a jednom vysokotónovém měniči – oba jsou zato větší; o středy a basy se stará membrána s průměrem 9 cm, o výšky kopulka s průměrem 3,5 cm. Stejně tak mají oba měniče vlastní zesilovač s vyšším výkonem – konkrétně po 25 Wattech. Papírově pak jde menší reprosoustava dokonce o 1 Hz hlouběji co do frekvenčního rozsahu.

Obě reprosoustavy OMNI přijímají signál primárně pomocí Wi-Fi, nastavení je velice jednoduché, jak už u všech obdobných systémů musí být. Do svého mobilního zařízení stáhnete příslušnou aplikaci, připojíte se pomocí BlueTooth k OMNI, zvolíte, kterou z nalezených bezdrátových sítí má zařízení použít, zadáte heslo a je hotovo. Opakujete libovolným počtem pokusů dle počtu jednotek. Po úvodním nastavení lze jednotku pojmenovat, zařadit do skupiny (místnosti) nebo také přiřadit do stereo páru. Jak OMNI 10, tak OMNI 20 mohou fungovat v roli levého / pravého kanálu, vždy ale jen 10 / 10 a 20 / 20.

Signál do OMNI můžete krom mobilního zařízení v síti (všechny platformy vyjma Windows Phone) a počítačů dostat také pomocí Bluetooth, nebo již zmíněným analogovým 3,5 mm jackem. Velkou výhodu proti ostatním systémům má Harman na poli vysokého rozlišení – jako jediný totiž zvládá 24 / 96. Ne snad, že by to v reálu asi byla u podobného typu zařízení hojně využívaná možnost, ale je tam. Mimochodem – také na aplikaci je vidět zázemí opravdu velké nadnárodní korporace, která už má s mobilními aplikacemi nějakou tu zkušenost. Prostředí je intuitivní a po pár minutách víte, kde jste a co si kde můžete dovolit. Po navolení playlistu ve finále vlastně ani aplikaci nutně potřebovat nebudete, vše jde případně řídit přímo na jednotkách.

Dalším rozdílem oproti ostatním je to, že aplikace tu funguje spíše jako most, nebo základní ovládací centrum, ale neintegruje v sobě hudební služby a podobně – je to sice možná trochu méně komfortní (protože musíte přepnout do další aplikace), ale zato to podstatně rozšiřuje záběr hudebních zdrojů; cokoliv si pustíte v mobilním zařízení, to lze poslat do sítě a nemusíte tak čekat, až (a jestli...) výrobce službu zařadí do své aplikace. V nejnovějším updatu aplikace bylo také zavedeno, že z jednoho zařízení je možné streamovat různé zdroje hudby do různých zón. Aplikace na několika mobilních zařízeních si ale „lezou do zelí", z čehož by mohl vzniknout trochu chaos. S dalším vývojem software měla jít vytvořit vícekanálová sestava.

Co jde už nyní, to je rozhodně jedinečná schopnost zpracovat nativně HD stream 24 / 96, takže ani vaše audiofilská sbírka, určená pro "dospělý" hi-fi systém nebude nevyužita.

Aplikace je příjemná, snadno zapnete party mode, problém je ale momentálně tahem přesunout reprosoutavu ze zóny do zóny – to prostě nejde. Každá zóna, respektive v podání Harmanu každá místnost má jednak separátně ovládanou hlasitost, jednak jednouchý ekvalizér basy / výšky.

Integraci s dalšími zařízeními zajišťuje ještě třetí přístroj série OMNI, pojmenovaný ale jen jako ADAPT. Jde o skromně vypadající krabičku s tvarem a rozměry kostky mýdla, která má na horní straně také základní a zásadní ovládací tlačítko pro „přitáhnutí" hudebního streamu, stejně jako pro celkové pozastavení / spuštění reprodukce a bluetooth párování, má ale hlavně zcela odlišný úkol. Na její zadní straně totiž najdete dvojici 3,5 mm analogových jacků pro vstup a výstup signálu – použití je tedy nasnadě. Tento „most" se napájí pomocí USB, tlačítka WPS a WiFi pak zajišťují proces bezdrátového připojení.

Jak už bylo řečeno, zkoušeli jsme systém OMNI v pražském Cinema Shopu ( www.cinema-shop.cz ), kde jsme si udělali celkem tři zóny, jejichž součástí byl také systém Onyx a Aura od stejného výrobce. Je jedno, jestli šlo o Robieho Williamse nebo Adele či Leonarda Cohena, jestli to byl pop, rock nebo cokoliv jiného. Harman/Kardon OMNI si neklade za cíl zahrát audiofilsky, ale zvuk je čistý, alespoň v kontextu obdobných multiroom systémů. Líbilo se nám, že Harman umí z malých rozměrů dostat „hodně zvuku", jak už ale bylo řečeno, naše volba by padla rozhodně na menší OMNI 10 – větší model ale určitě najde opodstatnění ve stereo režimu u televize pro sledování filmů, nebo třeba v opravdu velkých místnostech nebo na kryté terase.

Harman/Kardon přidal rozhodně zajímavý příspěvek do světa multiroom audia. Jednak své produkty ocenil na velmi přijatelné peníze, jednak jim vtisknul zajímavý, byť možná trochu infantilní vzhled. Vybavil je ale velmi slušně – jednak možností intuitivní synchronizace a „přitáhnutí" streamu pomocí tlačítka na každé jednotce, jednak schopností zpracovat i hi-res až do 24 / 96, jednak ale také integrací se stávajícím portfoliem firmy, takže po aktualizaci software budete moci využít třeba své soundbary, receivery nebo multikanálové sestavy i pro příjem dalších zdrojů. Je tu také zajímavé pojetí aplikace, která je schopna využívat stream jiných aplikací a dává vám tak velkou svobodu ve volbě zdroje signálu. Systém OMNI je slušně vybavený, disponuje několika opravdu zajímavými a komfortními řešeními a nabízí výborný poměr ceny a výkonu, zvláště (ale nejen) máte-li doma už něco od značky Harman/Kardon.

Kč 5 690,- - OMNI 10
Kč 8 590,- - OMNI 20
Kč 3 690,- - ADAPT

--- --- --- --- ---

KLADY

+ fajn cena

+ OMNI 10 hraje velmi vyrovnaně a kompaktně

+ snadné a příjemné nastavování na všech platformách

+ excelentně fungující nápad s fyzickým přepínáním jednotek tlačítkem

+ aplikace, na níž jsou vidět poměrně vysoké investice

+ možnost HD streamu

+ neintegruje služby v sobě, ale využívá externích aplikací = nemusíte čekat, než bude služba dostupná přímo u Harman / Kardon a zda vůbec

+ možnost snadného napojení na stávající H/K strukturu v domácnosti

ZÁPORY

- OMNI 20 je přeci jen dosti přebasovaná jednotka

- bez možnosti připojit spolehlivějším ethernetovým kabelem

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: DSI Czech | www.edsi.cz 

XAVIAN Medea

Perfect Sound Group

Denon PerL v akci

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

SPL

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audio Video Show Praha 2025 | výstava hi-fi techniky a domácího kina

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista