Když se řekne Antelope Audio, rozsvítí se malá žárovička poznání hlavně nad hlavami profesionálů, vydělávajících si na svůj denní chléb v nahrávacích a masterovacích studiích. Tato značka se totiž zrodila v hlavě Igora Levina, jednoho z kapitánů oboru časování a datové synchronizace v profesionálním audio světě. V poslední době se ale jeho zájem čím dál více začíná orientovat od nahrávání i na oblast poslechu, kam přináší věru netradiční pohled na věc a plave často proti proudu.

Antelope, respektive hlavně Igor Levin, který je nejen zakladatelem, ředitelem, ale dosud také hlavním inženýrem a zdrojem nových nápadů, pak razí myšlenky celkem neobvyklé a jak už bylo řečeno, jdoucí poněkud proti proudu. Právě oni patřili mezi první, kteří řekli, že pro transfer zvuku z počítače není třeba FireWire rozhraní, ale bohatě postačí USB – stačí ho jen dobře navrhnout. Stejně tak oni jsou těmi hlavními, kdo razí teorii nutnosti co nejpřesnějšího časování signálu za pomoci rubidiových hodin a 64bitového zpracování. A naproti tomu razí také nesmyslnost absolutního zbavování se jitteru – podle Igora Levina je určitá míra šumu, pečlivě řízená a kontrolovaná, dokonce žádoucí pro kvalitní reprodukci.

Zodiac Gold je nejvyšší v řadě D/A převodníků / předzesilovačů / sluchátkových zesilovačů Zodiac. Nad touto řadou (a v podstatě momentálně i nad veškerou obdobnou konkurencí) ční ještě připravovaný model Rubicon, ultimativní referenční řešení, jehož základní principy jsou ale dost podobné jako u testovaného Zodiacu.

Základním kamenem zvukové charakteristiky je dvojice technologických řešení – nepřekvapivě – zaměřených na časování signálu. První se nazývá Oven Controlled Oscillator (neboli česky teplotně stabilizovaný oscilátor), čili „trouba“. Patrně žádný jiný výrobce totiž nedbá tak moc na to, aby krystalové oscilátory pracovaly v optimálních podmínkách – Antelope uzavřely krystal do stíněného kontejneru, ve kterém ovšem ještě udržují konstantní teplotní podmínky, takže přesnost časování není závislá na okolních podmínkách. Je to jen jeden z mnoha důkazů, jakou pozornost Antelope věnuje detailům a preciznímu vyladění koncepce. Na OCO navazuje 64bitové zpracování časovacího signálu pod zkratkou AFC – Acoustically Focused Clocking. Výrobce si své technologie drží pevně pod pokličkou, takže konkrétnějších detailů o aplikaci se nedobereme.

Regulaci hlasitosti zařizuje krokový atenuátor, u něhož výrobce garantuje sladění signálů v obou kanálech v toleranci 0,05dB napříč celým rozsahem. Kompletní řízení hlasitosti se odehrává čistě v analogové doméně. Velmi zajímavé je také řešení USB připojení, které je až na základní součástky plně v režii Antelope. Sami firemní inženýři napsali kompletní ovládací software pro USB připojení a management signálu. Připojení funguje skutečně příkladně, přesně tak jak by to u USB Plug&Play mělo být. Bonusem je fakt, že na rozdíl od mnoha jiných převodníků není třeba řešit žádné ovladače.

Uvnitř přístroje najdeme samostatnou desku pro digitální a analogové obvody, stejně tak má každá doména vlastní napájecí zdroj. Všechny obvody jsou dokonce pozlacené, opět malý detail, přispívající k maximální kvalitě provedení.

V duchu precizní konstrukce se nese i odstranění hlavního napájení do samostatné krabice, která je k dispozici za příplatek a nese název Voltikus. Trojitá regulace a předimenzovaná kapacita je ideální podporou pro high-endový převodník. U některých značek je i v této cenové kategorii spínaný zdroj a napájení je, jak je známo, jedním z nejkritičtějších prvků konstrukce.

Antelope Zodiac Gold přichází k uživateli v dvoukilogramové nevelké krabici s rozměry pouhých 112 x 165 x 190 mm, vybavené masivním hliníkovým čelním panelem ve zlaté barvě. Na něm najdeme masivní a na dotek příjemné ovládání hlasitosti, dvojici „velkých“ 6,3mm výstupů na sluchátka, displej, ukazující aktuální vzorkovací frekvenci signálu (nejvyšší zobrazené číslo může být 384) a nakonec ještě čtyři maličká tlačítka na ovládání napájení, aktivního vstupu signálu a mute. Z profesionální sféry pochází také tlačítko pro „stažení“ dvoukanálového signálu do mono signálu.

Zadní strana je pak doslova přecpána konektory – je tu napájecí vstup pro výstup z Voltika, v horní řadě pak analogové konektory, v dolní řadě digitální konektory. Najdeme tu jeden pár analogových vstupních RCA konektorů, jeden stejný pár výstupních, k nim pak symetrické XLR konektory. V digitální části tu je dvojice optických vstupů a dvojice koaxiálních konektorů. Hned vedle máme USB 2.0 a profesionální standard AES/EBU. Bonusem jsou digitální výstupy, opět AES/EBU a dvojice koaxiálních RCA. Všechny tři digitální výstupy nejsou čistou propustí, ale signál prochází úpravou jitteru. Zcela dole vlevo je ještě vstup pro hodiny, pokud by snad časování některému uživateli nepřišlo dostatečně přesné.

Poslechové testy Zodiac Gold probíhaly v průměrně zatlumené poslechovce pražského studia IN AV. Zdrojem signálu byl notebook a bezztrátově komprimované a ideálně také hi-res soubory, pro srovnání byl po ruce KingRex UD384. Zesiloval elektronkový skvost KR Audio SXI a zvuk se linul z nádherně hrajících Dali Epicon 6. Kabeláž nesla punc IN AV a AudioQuest.

Protože je Zodiac plně symetricky navrženým produktem, není překvapivé, že výsledná zvuková reprodukce je nejpříjemnější a nejlepší v plně symetrickém propojení, ačkoliv i RCA si zachovává velmi slušnou kvalitu – drobné nuance ovšem hovoří bezvýhradně ve prospěch „profesionálnějšího“ zapojení.

Poslech jsme započali se severskými tradicionalisty Jienat a skvostně nahranou sbírkou variací na laponská témata „Mira“. Báječně dynamické perkuse a bubínky v „Anreas, André“ přednáší Zodiac Gold s vervou a kontrolou, jíž není co vytknout. Údery jsou suché, pevné a velmi přirozeně působící. Stejně tak kovové perkuse – kovové cinkání má dlouhé, jasné dozvuky, zanikající pomaličku bez toho, aby se ztratily v okolním zvuku. Celkový projev je naprosto samozřejmý, relaxovaný a pohodový – chce se říci, až analogový.

Stingův „Englishman in New York“ v aranžmá z alba „Symphonicities“ (vydaný na sampleru „Die Perfekte Räumlichkeit“, sestaveného firmou German Physiks) předvádí schopnost převodníku / předzesilovače Antelope rozvrstvit reprodukci do úrovní a tím jí zajistit přehlednost a čitelnost. Zvuk je velmi hebký, homogenní a blíží se charakteru Wavelength Audio Cosecant v3, ovšem bez jeho zjevné „lampovitosti“, což je téměř ideální stav. Zvuk u těch nejlepších high endových převodníků má ještě o procento či dvě vzdušnější a samozřejmější charakter, nicméně v praktickém životě stoupá Zodiac třeba perfektně lokalizovaným a artikulovaným vokálem do nejvyšší ligy. Ve zvukové spleti navíc žádný nástroj nezaniká, frekvenční pásmo je vyrovnané a opět zcela samozřejmě přehledné a podané s takovou lehkostí, jako by přirozenost byla tím…inu tím nejpřirozenějším na světě.

McFerrinova legendární „Don´t Worry, Be Happy“ nabízí velmi intimní pohled na zpěvákův hlas a mnoho vrstev vokálů na pozadí. Vše plyne jako hřejivý proud, zpěvákovy emoce jsou naprosto čitelné, stejně jako perfektní práce s hlasem. Hlas má objem a „tělo“, nespoutanou energii a vřelou pohodu.
2012-06-26 - TST - Antelope Zodiac Gold 7
S informacemi v nahrávce umí Zodiac Gold pracovat působivým, ale nekompromisním způsobem. Je-li dynamika souboru malá, jako třeba u „Burn it to the ground" od Nickelback, pak i ze svého hi-fi se dočkáte jen nepřikrášlené a ploše působící nahrávky – Antelope nezapře svůj původ ve zvukařském náčiní a prezentuje to, co je na nahrávce k dispozici. Pokud tam nic není, nic líbivého navíc si nepřidá. I přesto dokáže jednotlivé nástrojové linky oddělovat s největší pečlivostí a hudba nesplývá v jeden zvukový chumel.

Tak jako žádné jiné, ani informace o prostoru se při průchodu Zodiac Gold neztrácí – jakákoliv hudba zůstává jen příjemně uhlazená, čistá a nezkreslená a živoucně plynoucí. Davisova „Kind of Blue“ ukazuje v prostoru jasně a s perfektním ohraničením vykreslené nástroje. Ještě důležitější je ale skutečnost, že vše drží pohromadě díky dojmu vibrujícího vzduchu a prostoru, který by se dal shrnout pod lehce abstraktní pojem „atmosféra“. Celá zvuková scéna je pečlivě, důkladně a realisticky vystavěna, navíc vše působí naprosto nenásilně, beze stopy umělosti.

Antelope Zodiac Gold, podporovaný napájecím zdrojem Voltikus se i přes skutečně high endovou cenu nemusí bát, že by si nějakého toho kupce nedokázal najít. Výjimečně dobré výrobní zpracování, široké možnosti připojení s důrazem na velmi pohodlné USB připojení a formáty s vysokým rozlišením z něj činní vynikající nástroj pro perfektně věrnou reprodukci zvuku. Od těch nejlepších (a nejdražších) konkurentů třeba z dílen Eda Meitnera nebo německých MBL nás u Zodiac Gold dělí jen překvapivě málo. Navíc nabízí díky přesnému atenuátoru i možnost ovládání hlasitosti a může se tak stát skutečným středobodem high endové sestavy. Navíc firemní technologie pro práci s jitterem evidentně dobře funguje a poskytuje zvuku nesmírnou živost a přirozenost v kombinaci s téměř analogovým charakterem a spojitostí. Pokud se vám tak nepříčí vysoká investice do maličkého zařízení, tedy investice do obsahu místo formy, mohl by se Zodiac Gold stát báječným konečným řešením v oblasti zpracování a řízení hudebního signálu.

EUR 3595,- (vč. napájecího zdroje Voltikus)
cca Kč 90 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ detail, volnost a nenucená přirozenost zvukového přednesu

+ skvostná dynamika

+ perfektní výrobní provedení a mnoho funkcí v kompaktním balení

ZÁPORY

- jeden z nejlepších převodníků má i jednu z nejvyšších cen

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

IN AV

www.inav.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 777 203 909

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

  • Robert Mayer Turntables

    Je to takový klasický příběh audiofila – nejprve objevíte kouzlo hudby, pak šarm hi-fi a následně zjišťujete, že právě pro ten váš úplně specifický vkus (protože každý máme maličko jiný)…

    22. duben 2024

    Kategorie: Značky Autor: Daniel Březina
  • Closer Acoustics OGY

    Značka Closer Acoustics pochází z Polska, konkrétně z bezmála stotisícového města Jastrzębie-Zdrój, které najdete ve Slezském vojvodství na jihu země. Jacek Grodecki slyšel první hi-fi u svého otce v roce…

    11. duben 2024

    Kategorie: Reprosoustavy regálové Autor: Daniel Březina
  • SVS SB-4000

    Značka SVS z amerického Youngstownu v Ohiu je v našich končinách známá hlavně jakožto výrobce velmi solidních subwooferů v přijatelných cenových relacích, jakkoliv součástí nabídky jsou i různé reprosoustavy nebo…

    05. duben 2024

    Kategorie: Subwoofery Autor: Daniel Březina
  • HiFiMAN Ananda

    Projekt HiFiMAN vznikl v New Yorku z mysli Dr. Fanga Biana roku 2007, kdy se rozhodl zcela od základů pojmout návrh sluchátek a odpovídajících zesilovačů s primárním zaměřením na magnetoplanární…

    05. duben 2024

    Kategorie: Sluchátka Autor: Daniel Březina
  • Musical Fidelity Nu-Vista Vinyl 2

    Antony Michaelson od prvních krůčků značky Musical Fidelity v roce 1982 chtěl vytvářet přístroje, které kombinují kouzlo elektronek a zvuku čisté třídy A. Po nějakém tom roce (fakticky po 15…

    03. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Chord Ultima Integrated

    Jihoanglický Chord (přesněji Chord Electronics, nikoliv obdobně pojmenovaní Chord Cable Company) pozvolna předělává své portfolio vizuálně výrazné elektroniky tak, aby se dovnitř promítly principy obvodových řešení ULTIMA, uvedených před nějakými…

    03. duben 2024

    Kategorie: Zesilovače integrované Autor: Daniel Březina
  • EverSolo AMP-F2

    Komponenty EverSolo jsou krásným příkladem toho, že lze (pravda, za podmínek nastavených ekonomickou realitou Číny) vyrobit audio zařízení dobré, vlastně spolehlivé a komfortní a finančně dostupné zároveň. K portfoliu streamerů…

    03. duben 2024

    Kategorie: Zesilovače výkonové Autor: Daniel Březina
  • Burmester 217

    Dieter Burmester byl rozhodně vizionář, navíc obdařený notným obchodním talentem. Vybudoval tak pod svým jménem skutečně luxusní značku, ač je nutno říci, že zároveň rozhodně neošidil ani technickou stránku věci.…

    01. duben 2024

    Kategorie: Gramofony a analog Autor: Daniel Březina
  • Pro-Ject Tube Box DS3

    Rakouský Pro-Ject se snaží předefinovat sortiment, který pomáhal takzvaně „dostat do světa“ – tedy dostupné vinylové sestavy. K tomu, že firma začíná přesvědčovat širokou audiofilskou veřejnost o důležitosti celkové symetrie…

    01. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Synergistic Research HFT 2.0

    Synergistic Research ze slunné Kalifornie patří k průkopníkům řekněme alternativního pohledu na hi-fi – konkrétně na doplňky všeho druhu od v nabídce dominujících kabelů, přes napájecí řešení až po roztodivné…

    01. duben 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina

Felix Sit Annus Novus

Posledních 365 dní poněkud uteklo... Jako by to bylo každý rok rychlejší a rychlejší. Možná je to však i tím, kolik věcí se děje a kolik se jich stalo právě i v roce 2023.

Číst dál...

RYCHLÝ DOTAZ

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies