2011 07 15 PRF brassany

Dalším významným hostem na Fullstars je Jan Brassány, uznávaný výrobce zesilovačů. Je známý též jako zachránce těch, kteří si koupili kusové unikátní hi-fi výrobky zahraničních firem, ale posléze nemohli najít žádné servisní pracoviště, které by jim je opravilo.

Pane Brassány, jak to všechno vlastně začalo? Název je nám všem jasný, ale kdy jste dostal první impulz zabývat se hi-fi technikou?

Tak já jsem si začal už velmi dávno jako malý kluk hrát s elektronikou. Stále jsem něco pájel, zkoušel všechny možné zapojení; nicméně k nápadu nabízet něco lidem mě dovedl okruh známých. Vlastně mě k tomu, dá se říct, dokopali. Chodili za mnou, jestli bych dokázal to či ono vyrobit, a to se stalo mou inspirací. Takže přibližně před dvaceti lety jsem začal hledat různá řešení elektronických obvodů. Hodně jsem pracoval s elektronkami a šťastnou náhodou jsem poznal člověka, který je přímo vyráběl. Slovo dalo slovo a začali jsme vymýšlet, kudy jít dál. Původním záměrem bylo udělat nekompromisní elektronkový zesilovač, což se pak ukázalo jako velmi špatně řešitelné nebo v tehdejších podmínkách u nás neřešitelné. Každopádně to byl zárodek dalšího vývoje, kdy jsme si řekli, že musíme vycházet z toho, co máme, a sáhli jsme k tranzistorům. Záměrem bylo vytvořit zesilovač, který bude splňovat hifistické parametry, a myslím, že se podařilo vytvořit řešení, které zapadlo mezi ostatní konkurenční značky v té době. V devadesátých letech tady byla spousta přístrojů, které stály spoustu peněz, ale uspokojivě nefungovaly. Pak tady zase byly stroje, které nemohly být v té době doceněny. Já jsem v té době začal dělat přístroje, které by se mi líbily, protože jsem přesně věděl, co chci. Byla to tehdy, stejně jako dnes, kusová výroba. Pár zesilovačů jsem vyrobil a prodal, a to mi dalo zase další směr. Jediný problém byl v nutnosti kompromisu, tedy aby byly moje přístroje podle mých představ, a zároveň byly opětovně vyrobitelné. Některé koncepty jsme byli schopní jednou vyrobit, ale těžko jsme je byli schopní ve stejné kvalitě zopakovat a už vůbec ne prodat. A vyrábět něco, co je neprodejné, mi přišlo a přijde opravdu zbytečné. Takže mě to donutilo zase o kousek sestoupit, ale stejně jsem se stále snažil ony kompromisy používat spíše v obvodech, které jsou v přístrojích méně důležité.

Takže jste vytvářel elektronkovo-tranzistorové zesilovače. Já mám někdy pocit, že se hifisti dělí na dva tábory. Elektronkové a tranzistorové. Jaký na to máte názor?

Víte...já nemám rád nějaké škatulky. Cíl je vždy stejný – zesilovač musí na určité úrovni zprostředkovat poslech hudby. Nemyslím si, že je jedno lepší než druhé. Oba druhy zesilovačů lze udělat dobře a špatně. Často se v těchto diskuzích předkládají různá měření, ale myslím si, že se zapomíná na to, že byť se měří správně, nejdůležitější je zapojení do řetězce komponentů. A i dobře naměřený přístroj se může nakonec projevovat špatně. Zdá se mi, že je celkem hodně elektronkových zesilovačů, které nejsou kvalitou moc vysoko, a už jenom poslechem poznáte, že uvnitř je nevhodné zapojení nedobře zvolených lamp. Ale nesouhlasím s názorem, že elektronkové zesilovače jsou nějaké a tranzistorové jiné. Znám stroje, kde byste nepoznal, že jsou s elektronkami a naopak. Další častou možností je použití jak elektronek, tak tranzistorů. Často je na výstupu lampa a na vstupu “operák”. Obecně mají elektronky řadu nevýhod. Jsou mnohem náchylnější na elektromagnetické pole, stárnou, musí se měnit. Když si půjdete koupit novou, tak zaručeně nebude hrát stejně jako ta, co tam byla. Když bych přivezl hromadu lamp, tak z nich vyberu pár kusů, ze kterých pak zbyde opravdu minimální množství na finální výrobek, což samozřejmě konstrukci velmi prodražuje.

Více se můžete dočíst na našem partnerském portálu Fullstars.cz   

XAVIAN Loudspeakers

Eurostar Ostrava

Studio TYKON

Horn Distribution

Soundstyle

200 200 hifiguide

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 300 bose

200 100 emotiva

200 200 kasaudio

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

(Celkem) zásadní posuny v kvalitě

Občas si tak říkám, že je moc dobře, že jsem svůj malý nenápadný sloupek nazval "Nepravidelníkem" - může tak v klidu vycházet párkrát za rok a já se můžu s klidným svědomím věnovat recenzím a dalším věcem, které jsou, upřímně řečeno, zábavnější i přínosnější, než by bylo nějaké nucené moudro...

Číst dál...

200 200 voice 200 200 rpaudio 200 200 kasaudio vpi 200 200 aq 200 200 studiospalicek black friday

200 200 audio visual 200 200 cptpraha 200 200 ketos dynaudio 200 200 mareka audio 200 200 wdq 

200 200 elfton cerven 200 200 logaudio hifi home art vyprodej 200 200 psg 200 200 grandinote 

200 200 audio video kino bratislava 200 200 amarock studio 200 200 htp 200 200 kasaudio 200 200 4ce

1024 200 avspraha 2019

Luxman Česká republika