Produkce firmy Atlona se vyznačuje hlavně tím, že v ní najdete horké technologické novinky jako u jedné z prvních společností na světě. Jde o audiovizuální řešení pro rezidentní i firemní projekty (ale stejně skvělé je i pro spolehlivý přenos na delší vzdálenosti v obyčejném bytě), usnadňující integraci technologií v jakémkoliv prostoru. Jedním z nejdůležitějších segmentů katalogu je pak rozhodně distribuce videa, ať už ve formě maticového přepínání zdrojů a zobrazovačů, nebo rozvod na velké, klidně až stometrové vzdálenosti. Právě to poslední zajišťuje i HDMI extender AT-HD-KIT, vedoucí video signál pomocí LAN kabelu.

AT-HD-KIT tvoří dvě krabičky – vysílač a přijímač. Samotná koncepce zařízení je maximálně jednoduchá a snáz už to ani nejde. Kromě napájení na krabičkách velikosti většího balíčku cigaret (2,4 x 7,3 x 6,9 cm (v x š x h)) najdete vlastně jen HDMI vstup / výstup (logicky vždy jen jeden) a RJ45 konektor. Jako bonus pak můžete vést u vyšších modelů skrz zařízení také IR signál, řídící signály RS 232 či ethernet. S váhou pouhých 100 gramů můžete vysílač AT-HDTX snadno umístit kamkoliv, jen pozor na zajištění, neb HDMI kabel ho může také snadno strhnout. Nejlépe je přimontovat je rovnou na zeď.

Technologicky vás nenápadná zařízení Atlona AT-HDTX a AT-HDRX nezbrzdí od použití ani těch nejnovějších audiovizuálních formátů. To znamená, že po celém domě / bytě si snadno rozvedete video až do kvality 4k x 2k do vzdálenosti velmi rozumných 40 metrů se standardním CAT5e kabelem. Až na 70 metrů pak dotáhnete za pomoci standardu kabelu CAT6a video ve Full HD rozlišení. Naprosto dostatečná je šířka pracovního pásma 10,2 Gbps, kopírující nejnovější standard HDMI.

Atlona AT-HDTX přenese bez problémů také zvukové stopy, obvody tohoto zařízení bez problémů projdou všechny kodeky až po Dolby TrueHD a DTS-HD Master Audio. Zde výrobce žádný limit vzdálenosti neudává, omezením tak bude patrně jen délka LAN kabelu – vzhledem k tomu, že výrazně překračuje udávanou maximální vzdálenost pro přenos videa, není třeba to řešit.

Velkou výhodou tohoto řešení je nutnost napájet pouze vysílač, přijímač je napájen z vysílače, takže nepotřebujete řešit potenciálně nevzhledný napájecí zdroj. Výrobce udává také velikou odolnost vůči elektromagnetickým rušením, takže se nemusíte bát umístit obě krabičky naprosto kamkoliv.

Nasazení Atlona AT-HDTX je, například oproti dříve popisovanému bezdrátovému DVDO Air3, sice o něco složitější (musíte rozvést kabeláž, přimontovat a napájet jedno zařízení atd.), výhodou je rozhodně dosah a podpora nejnovějších technologií.

A jak to hraje? Nepřekvapivě vynikajícím způsobem – neměli jsme šanci na naší technice střední třídy poznat jakýkoliv rozdíl při použití HDMI kabelu AudioQuest Cinnamon napřímo a prostřednictvím tohoto zařízení. Rozlišení 1080p zůstávalo naprosto konkrétní, ostré a obraz byl perfektně rychlý – třeba u Gravitace zobrazovač zůstával velmi sebejistý a signál byl nerozmazaný a čistý. Stejně tak netrpí kontrast, ani barvy nesplývají.

Zvuková složka je též bez připomínek – přesně tak, jak ji přehrávač pošle, tak i přes dvojí konverzi na cestě projde a byl-li zde jakýkoliv rozdíl, byl pod rozlišovací schopností použité techniky.

I když se může zdát, že prodloužení vzdálenosti, kterou můžete vést signál po HDMI nemusí tak úplně stát za více než 10 tisícovek, opak je pravdou. I větší byty totiž mívají jakousi technickou místnost, kam lze umístit elektroniku, která posléze vizuálně nenarušuje čistotu designově vyladěného prostoru a protože zařízení můžeme i nadále pohodlně ovládat, můžeme vést i to nejkvalitnější video a nejkvalitnější zvuk, není moc co řešit – cena za pohodlí v tu chvíli dává smysl.

Pro ty, kteří by se chtěli pustit hlouběji do poznávání extenderů a najít si tu pravou verzi pro své použití, doporučujeme produktový list výrobce na této adrese: http://www.avhifi.cz/co-to-je/34-co-to-je-extender 

Kč 5 337,- (receiver bez IR a dalších funkcí)
Kč 5 337,- (transmitter bez IR a dalších funkcí)

Kč 7 412,- (receiver s IR)
Kč 7 414,- (transmitter s IR)

Kč 9 866,- (receiver s IR, RS232 a ethernet)
Kč 9 866,- (transmitter s IR, RS232 a ethernet)

--- --- --- --- ---

KLADY

+ perfektní řešení pro dlouhé vzdálenosti

+ okamžitě fungující řešení

+ podpora až 4k videa i důležitých zvukových formátů

ZÁPORY

- vlastně nic, pokud pomineme nemalou cenu

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: WDQ | www.wdq.cz  | www.avhifi.cz/e-shop/extendery 

Dynaudio Contour i 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Bowers&Wilkins HIFI GUIDE Superhifi Lepší Zvuk

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

VPI gramofony a pračky LP Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio