2017 07 18 TST Oehlbach Bi Tech 4 1

Německý Oehlbach patří s historií dlouhou přes čtyři dekády mezi tradiční výrobce kabelů, dnes pak už patří pod křídla skupiny, v níž jsou i další "Němci" jako Heco nebo Magnat. Krom kabelů dnes už s logem Magnat najdete i elektroniku nebo všemožné příslušenství, dohromady je to prý zhruba 850 různých položek.

Jedním ze základních kamenů výrobního programu ale stále zůstávají reproduktorové kabely a jedním z těch základnějších je pak model Bi Tech 4B. Jak už název napovídá, jedná se o bi-wiringový kabel (tedy v konfiguraci 2 - 4, dva banánky na straně zesilovače a čtyři na straně reprosoustav; model 4L je stejný, jen s lopatkami).

Vzhledově se pod průhledným obalem proplétají vodiče v pouzdrech měděné a modré barvy, ukončovací prvek v němž se rozvětvují je pak hliníkový a pěkně masivní. Zlacené banánky Oehlbach Fusion mají pěknou kvalitu a dobře drží.

2017 07 18 TST Oehlbach Bi Tech 4 2

Pro výšky mají kulaté kabely průřez 2x 2,5 mm2, pro středobasy pak 2x 4 mm2. Materiálem všech vodičů je postříbřená bezkyslíkatá měď. Výrobce udává, že kabel je vhodný pro přenos výkonu ze zesilovačů s výkonem do 350 Wattů.

Obecně není k tomuto kabelu vlastně mnoho co říct - zpracovaný je s ohledem na cenou třídu velmi pěkně a je celkově měkký a ohebný, díky čemuž se s ním dobře pracuje, ač je poměrně těžký.

2017 07 18 TST Oehlbach Bi Tech 4 3

Oehlbach Bi Tech 4B jsme používali na Harbeth Monitor 30 (které v redakci mají jediné dva páry terminálů) a na Naim Nait XS + Naim FlatCap XS / Naim NAP 250, kterým zdrojem signálu bylo buď OPPO BDP-105D nebo VPI Scout. Případně jsme zkoušeli také Normu Revo IPA-70B s ASUS Xonar Essence One MUSES MKII. O dalších komponentech poslechových sestav viz pravý sloupec s detailním rozpisem -->. Srovnávalo se s kabelem ZenSati Authentica, ProAc Response Signature Black, TelluirumQ Silver nebo Naim NAC A5.

Bi-Tech 4 vykazuje vlastnosti často přisuzované "mědi", tj .v basech trochu hutnější a plnější projev - kontrabas v Davisově "So What" ("Kind of Blue" | 2005 | Columbia | CK 64935) byl hutnější, těžší a obecně temnější a bublavější, než je v dané třídě běžné. Objem basu jako takový je nicméně stále ještě "v normě", zvuk celkově není přebasovaný či pomalý, je sytější. Definice a pevnost pak odpovídají dané třídě, zvuk je tedy trochu měkčí, ale bez problémů.

2017 07 18 TST Oehlbach Bi Tech 4 4

Podobně pak i střední pásmo - vnímáte, že třeba hlasu Katie Melua v "God on the drum, devil on the bass" ("The House" | 2010 | Dramatico | DRAMCD0061) dává tento kabel trochu více váhy a trochu více hutnosti, než ostatní nám známé podobně drahé dráty, avšak není to na úkor nějakého neproporčního zdůrazňování. A zase je tu ona zakulacená klidnost celku.

Možná za to může oddělené vedení signálu, možná postříbření, možná něco jiného, ale výšek je objemově také dost a jsou na danou třídu vlastně pěkné. Činel v "That Slavic Smile" od The Modern Jazz Quartet ("Echoes" | 1987 | Pablo | 00025218014229) byl znělý, ale stále spíše kulatěji klidný a hladký, hebký jako zbytky pásma.

2017 07 18 TST Oehlbach Bi Tech 4 6

Dynamika by se patrně dala popsat jako "normální", tedy s ohledem na plus mínus deseti tisícovou kategorii. Kabel hraje poklidně a i když naše redakční kabely zvládnou finále Musorgského "Velké brány kyjevské" ("Obrázky z výstavy" | 1995 | Denon | Co-78827) podat jaksi živěji a důrazněji, nemůžeme v rámci férovosti říct nic špatného - za deset tisíc už tento Oehlbach rozhodně není žádná "brzda".

Podobné je to i u rozlišení - kabel má svůj lehce měkčí a lehce temnější charakter, ale v "Indigo Dreamscapes" DeJohnetta, Methenyho, Hancocka a Hollanda ("Parallel Realities" | 1993 | Zaiks | JD 1251/52) panoval velmi slušný přehled, bez potíží srovnatelný třeba s originálním kabelem Naim. Díky onomu charakteru nemáte pocit, že se na vás řítí přehnaně detailů či že něco tlačí na pilu, je to maličko kulatější, ale klidné a nenásilné, což je fajn.

2017 07 18 TST Oehlbach Bi Tech 4 8

Ona sytost "odspodu" dobře sedla třeba rockové "Ashes to ashes" od Faith No More ("The Very Best Definitive Ultimate Greatest Hits Collection" | 2009 | Rhino | 5186544012), kde tolerantní přednes a lehký akcent spodních tónů udělají ze zvukařského "ne-tak-úplně-klenotu" poslouchatelnou věc. Sice vás nezarazí svým tvrdým basem do podlahy, ale otočit hlasitost doprava už není problém, agrese se nekoná.

Kabel Oehlbach Bi-Tech 4 je specifické řešení, které ale těm, kteří chtějí mít pocit, že každé ze dvou pásem svých reprosoustav "živí" vlastním kabelem, dává pěkně zpracovaný obal a solidní zvuk pro každou příležitost - to nepříjemné zklidní, to dobré nijak neomezuje a v rámci dané cenové hladiny odpovídá tomu, co lze považovat do "prostě dobrý kabel". Ničím neruší, má svůj trošičku měkčí a trošičku "hustší" charakter, ale sedí v podstatě k čemukoliv. Jestliže tedy věříte, že bi-wiring je tou správnou cestou a hledáte "zlatou střední cestu" reprokabelů, Oehlbach Bi-Tech 4 by se do seznamu tipů na prozkoumání měl vejít.

Kč 9 550,- - 2x 2m

Kč 13 990,- - 2x 5m

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ praktické řešení pro bi-wiring

+ férová cena

+ poměrně plný a klidný zvuk

ZÁPORY

- vlastně nic, pokud hledáte klidnou plnost a bi-wi konfiguraci

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Hifi Guide | www.hifi-guide.cz 

 

XAVIAN Integrale

Perfect Sound Group

RDacoustic EVO-3 antirezonanční podložky

Akce BW 600 S3

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

  • MoFi SourcePoint 888

    Řada MoFi SourcePoint z konstruktérského pera Andrew Jonese (KEF, TAD, Pioneer, ELAC,…) je vlastně další z řady variací na jeho charakteristické téma – dominantně koaxiální koncepce měničů, pečlivá stavba, vyrovnaná…

    18. duben 2025

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • REL Carbon Special 6pack

    Ačkoliv různých modelů subwooferů je na světě skutečně hodně, specializovaných výrobců právě pro subbasové jednotky zase tak moc ne. Jedním z těch nejznámějších je rozhodně jihoanglický REL, který svou cestou…

    17. duben 2025

    Kategorie: Subwoofery Autor: Daniel Březina
  • Aries Cerat Heléne

    Jméno kyperské společnosti Aries Cerat odkazuje na beraní rohy a vývoji originálních audio produktů pod touto značkou se Stavros Danos věnuje od roku 2010. Jak sám říká, jeho cílem bylo…

    08. duben 2025

    Kategorie: D/A převodníky Autor: Daniel Březina
  • Audio Video Show Praha 2025

    Ačkoliv jsme si s tradiční výstavou Audio Video Show Praha dali zejména kvůli nepříznivým ekonomickým okolnostem poměrně dlouhou pauzu, podařilo se nakonec 8. ročník zorganizovat – konal se v pátek 28.3. a…

    01. duben 2025

    Kategorie: Audio Video Show Praha Autor: Daniel Březina
  • SONY MDR-M1

    Monitorovací sluchátka od profi divize elektronického giganta SONY jsou ve studiích oblíbeným standardem. Jedním z posledních přírůstků je model MDR-M1, uzavřená variace na téma otevřených MDR-MV1. Jednoduchá vzhledem, ale zaměřená…

    26. březen 2025

    Kategorie: Sluchátka Autor: Daniel Březina
  • Cary Audio SLI-80HS

    Město Raleigh v Severní Karolíně na východním pobřeží Spojených států je domovem jednoho ze známých amerických výrobců hi-fi techniky – Cary Audio. Jejich výrobní program elektroniky je celkem široký, sahá…

    26. březen 2025

    Kategorie: Zesilovače integrované Autor: Daniel Březina
  • Linn Selekt DSM

    Hrdě skotský Linn, založený v roce 1973 Ivorem Tiefenbrunem, se už šestou dekádu věnuje tvorbě velmi klasických analogových strojů, pro něž byl dlouho předlouho synonymem, do svého portfolia v průběhu…

    25. březen 2025

    Kategorie: Streamery Autor: Daniel Březina
  • Lindemann Limetree Phono II

    Německý Lindemann, pojmenovaný jednoduše příjmením svého zakladatele, začal vyrábět vcelku klasické hi-fi komponenty v roce 1993, když se zrodil AMP 1. Prošel dlouhou cestu, na níž byste našli třeba i…

    24. březen 2025

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Dali Rubikore 8

    Série Rubikore navazuje na řadu Rubicon, která u dánského tradičního výrobce reprosoustav DALI představovala něco jako „lepší střed“. Ono „Kore“ na konci se pomalu propisuje do jmen vícera nových modelových…

    20. březen 2025

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • Fyne Audio SuperTrax

    Idea super tweeteru, neboli vysokotónového měniče, který bude mít za úkol reprodukovat jen ty nejvyšší frekvence v audio systému, není nijak nová. U mnoha britských značek se začaly objevovat už…

    20. březen 2025

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina

Jak jsem si hrál s Dirac Live

Jednou z posledních aktualizací redakčních sestav se stal koncem minulého roku NODE (Gen 4) s vidinou toho, že přijde upgrade, jehož součástí bude Dirac Live – jeden z těch nejpokročilejších systémů na kompenzaci (téměř bez výjimky nedokonalé) akustiky poslechové místnosti. NODE (Gen 4) dlí v nearfield sestavě spolu s Musical Fidelity M8xi a Fyne Audio F1-5, stojícími na IsoAcoustic stojanech přímo na pracovním stole. Stream vstupuje přes Paul Pang Quad Switch a proud filtruje IsoTek V5 Titan. Vše na kabelech ZenSati Authentica.

Číst dál...

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista