...dva špalíky, čert vyletěl z elektriky. I když ve známém dětském rozpočítadle se elektrikou myslí tramvaj, vlastně by se v našem malém, trochu zvláštním světě špičkové reprodukce zvuku dal čert najít leckdy i v té elektrice ve zdi a zásuvkách, budeme-li čertem rozumět nejproblematičtější (a patrně i kupodivu nejmasověji ignorované) místo většiny audio sestav.

Pokud mi můj táta vnukl stran audia nějaké základní pravidlo, pak znělo bezpochyby "co se zkazí na začátku, to sebelepší řetězec už nikde nespraví" (on tedy myslel zdroj signálu, ale já jdu ještě o kousek dál...). Svatá pravda, která se postupným poslechem nyní už nějakých dvou tisícovek komponent stává jen ještě svatější - ač dnes to může být tím, že v běžném domácím rozvodu se nachází často desítky elektrospotřebičů, které chtě nechtě interagují s celou domácí sítí. Co to asi udělá s elektronikou, která je navrhována s ohledem na teoreticky ideální hodnoty 230 V / 50 Hz (či odlišné na jiných kontinentech, samozřejmě)?

Asi totéž co přilévání vody do nádrže automobilu - dokud se nepřekročí nějaká kritická mez, nemusíte to tak moc poznat (ale dostatečně zkušený člověk to prostě pozná), až se překročí, bude to stát za starou bačkoru.

Ačkoliv na každé ze tří redakčních sestav využívám napájecí filtry a poctivé kabely, rozhodl jsem se jít ještě o ten jeden krůček dál - s laskavou ochotou dovozce značky GigaWatt (www.htpshop.cz), kteří dokázali nedostatkové zboží "splašit" v šibeničním termínu, jsem totiž v rámci celkové revitalizace rozvodů v našem domě nechal do rozvodnice "propašovat" samostatný jistič pro hlavní sestavu.

Aktuálně tak hlavní sestava saje šťávu z vlastní 25A fáze přes jistič GigaWatt G-C20A 2P, pár metrů kabelu GigaWatt LC-Y EVO 3x4 a zásuvky GigaWatt G-044 Duplex.

A víte co? Jakkoliv to není malá investice, je skoro stejně slyšitelná jako předřazení (ještě dražších) filtrů. Díky zřetelně nižší úrovni šumu je lepší detailnost i dynamika a celkově je to mnohem relaxovanější poslech - a to jde přitom je o čistě pasivní řešení (byť dobře stíněné a hlavně nezarušené kontaktem s jakýmkoliv dalším spotřebičem, samozřejmě).

Takže co z toho plyne? Třeba dobrý argument pro ty, kteří nevěří síťovým kabelům a jejichž oblíbeným rčením je to, že proud jde stejně mnoha a mnoha a mnoha metry a kilometry "neaudiofilských" kabelů. Ano. Kéž by všechny byly takové, jako můj krásný nový GigaWatt. A co z toho plyne pro nás, kteří vliv napájení vnímáme? Inu, patrně hlavně tip na to, že bude potřeba začít přemýšlet ještě i o "světě před filtrem" - a můj soukromý, velmi spokojený tip je právě GigaWatt a jejich komplexní cesta od jističe po zásuvku. Protože pak i to co je už dobré, bude jednoduše ještě lepší...

Přenosky Ortofon

XAVIAN - ručně vyráběné reprosoustavy

GMG Power

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

AV Center

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

 

Všechny nepravidelníky

HiFiGram

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Amarock Studio