Subwoofery rozdělují posluchačskou veřejnost skoro takovou měrou, jako kabeláž - jedni tvrdí, že bez subwooferu nelze nikdy dosáhnout adekvátně hlubokého basu, druzí zase tato zařízení nazývají „bumbácbednou". Nutno přiznat, že v posledních deseti letech prošla tato zařízení razantní proměnou, nejvíce znatelnou právě v kategorii levných subwooferů. Již v ceně kolem deseti tisíc za kus totiž dokáží poskytnout výkon dostatečný pro průměrný domácí systém, věnuje-li se dost pozornosti jejich umístění a nastavení.

Pomineme-li jednoúčelové basové jednotky, určené pro efektní zvuk v sestavách domácího kina, patří Tannoy TS801 k tomu finančně nejdostupnějšímu na momentálním trhu. Vlastně jen hodně komerčně zaměřené Jamo vyrábí levnější „hi-fi" subwoofer, Canton a Bowers&Wilkins už nabízí cenový rozdíl na úrovni stovek korun za parametrově podobné subwoofery. TS801 představuje základ v katalogu Tannoy, hostí v uzavřené desetikilové ozvučnici s rozměry 30 x 30 x 28 cm a objemu 16 litrů osmipalcový reproduktor. Jelikož narazit v dnešní době na pasivní subwoofer snad už ani není možné, je i Tannoy TS801 modelem aktivním. Napájí jej 200W zesilovač, vyvinutý vlastními silami skotských konstruktérů a stavící povětšinou na technologii třídy D, přidávající k ní ovšem - dle specifikací Tannoy - i některé prvky otevřené třídy AB.

200 milimetrový reproduktor disponuje lineární odezvou od 29 Hz, hodí se tedy převážně k doplnění regálových reprosoustav. Snadné sladění s nimi zajišťuje možnost volby horní meze frekvenční odezvy mezi 50 a 150 Hz. Samozřejmostí je pak hlasitosti a fáze, vše je možné nechat také na jednom z přednstavených režimů „Audio", „Video" a „Night". Nejlépe, kupodivu pro všechny situace, se osvědčil implicitně aktivovaný mód „Audio". Vše se snadno kontroluje pomocí drobného LCD displeje na vrchu ozvučnice. Nevýhodou je absence dálkového ovládání.

Protože subwoofer TS801 míří svým reproduktorem kupředu, není příliš citlivý na umístění v poslechovém prostoru. Při testu TS801 stál jak vně poslechového trojúhelníku reprosoustava - reprosoustava - posluchač, tak uvnitř, jediným opravdu nevhodným místem je postavit jej přímo doprostřed, před sweet spot, kdy projev Tannoy začne bez ohledu na nastavení být až příliš slyšet. Nejideálnějším se pak jevila pozice mírně za pravou reprosoustavou, vně osy, spojující ji s posluchačem.

Během testování byl subwoofer Tannoy TS801 umístěn ve dvou poslechových prostorách, doplňoval postupně reprosoustavy Quadram Platinum M5, Tannoy Revolution DC6, Aurum Cantus V2M a Harbeth Monitor 30. Jako zdroj signálu sloužil buď Arcam Solo Neo, Marantz Pearl SACD přehrávač a integrovaný zesilovač, místy též dělený zesilovač Vincent SA-T1 a Vincent SP-331MK v kombinaci s CD částí z Arcam Solo Neo. Kabeláž nesla značky Monster Cable, KrautWire, Proson a Vincent (veškeré napájení). Srovnání proběhlo se subwooferem Bowers&Wilkins ASW610XP a Jamo A70. V jednom z poslechových prostorů pak byl TS801 využit také jako subwoofer pro domácí kino v kombinaci s dvd receiverem Philips MCD908.

V režimu dvoukanálové reprodukce, tedy při zvoleném profilu „Audio" a dorovnání hlasitosti na úroveň zbytku systému produkuje TS801 pevný, avšak vřelý bas. Vzhledem k nemožnosti přesnějších nastavení je nejlépe omezit strop reprodukovaných frekvencí o cca 5 - 10 Hz výše než leží spodní hranice frekvenčního rozsahu hlavních reprosoustav. Nevzniká tak pocit nepatřičného projevu u spodní části spektra, který se může dostavit, proniká-li subwoofer příliš hluboko na území reprosoustav. U všech zmiňovaných hlavních reprobeden byl znatelný přínos TS801, tu větší, tu menší, avšak kupodivu ani u jedněch nenastal výrazný problém v kvalitě reprodukce. Muse a jejich hit „Uprising" velkou měrou staví na basové lince, která v podání subwooferu Tannoy zní samozřejmě, dostatečně přesně a plně, aby mohla být vedoucím prvkem skladby. Stejně tak kopák získává na plnosti a razanci.

U klasické hudby je znát, že akustické nástroje by přeci jen mohly být v nejspodnějším spektru o něco lépe prokresleny. Dynamika je díky výkonu vždy dostatečná, stejně tak rychlost odezvy stačí i k dobré reprodukci velkého orchestru, avšak detail, detailu by mohlo být o maličko více. Na poměry své cenové kategorie je vše na dobré úrovni, v porovnání třeba s Jamo A70 je Tannoy pochopitelně výrazně přesnější, přesto třeba B&W ASW610XP je v této disciplíně o něco lepší, zase však neprodukuje zvuk tak vřelý a příjemný.

Tannoy TS801 má také dostatečně úderný projev, když přijde na věc. Nehraje suše, nízké frekvence mají dobrý timing, projevující se třeba na base Michaela Arnopola na záznamu koncertu Patricie Barber, kde pocit plynulosti reprodukce a dojem „tahu" stojí právě na výkonu osmipalcového reproduktoru Tannoy. Byť se základními možnostmi naladění umí TS801 zapadnout do téměř libovolného systému a tam velmi dobře fungovat.

Co se týká nastavení „Video", zvuk se stane trochu efektnějším, právě tak, aby vhodně doplnil dramatické výbuchy, ruchy a dynamické špičky v moderních filmech. Je radost fyzicky cítit pulzující rachot výbuchů ve „stromové" scéně spektáklu Avatar, při vyšší hlasitosti strhující dynamika, kterou umí Tannoy vykouzlit se nejlépe projeví třeba na úvodní scéně novinky Shutter Island se skvěle nahranou moderní klasickou v roli soundtracku. Případně některé filmy asijské provenience s jejich tradičními bubny taiko v doprovodné hudbě získávají atraktivnější rozměr, adekvátní jejich vizuální stránce.

Tannoy TS801 je do menších prostorů a pro střední a mírně vyšší hlasitosti naprosto dostatečně dobrým subwooferem. Pro čistě dvoukanálovou reprodukci by nejspodnější frekvence mohly mít o něco více detailu, na druhou stranu žádný z konkurentů v této cenové kategorii a této disciplíně také neohromí. Přesto je vše dostatečné a za danou pořizovací cenu, při zvážení kvalit systému, do něhož osm set jednička patří, nelze nic zásadního vytknout. Budou-li vám tedy stačit možnosti nastavení, překonáte-li nepřítomnost dálkového ovládání a víc než prostý vzhled, TS801 lze považovat za velmi dobré řešení pro stereo i domácí kino.

Kč 13 000,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výrobní provedení

+ bas pevný, rychlý a přesný na danou kategorii

+ nenápadný a robustní vzhled

ZÁPORY

- nemožnost přesněji nastavit parametry reprodukce (byť to v praxi není problém)

- bas by mohl být o maličko detailnější

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Perfect Sound Group

http://www.perfectsoundgroup.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 272 658 390

XAVIAN Integrale

Perfect Sound Group

RDacoustic EVO-3 antirezonanční podložky

Akce BW 600 S3

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

  • Audio Happening 2025

    Zhruba měsíc po velké pražské výstavě se zopakovala akce Audio Happening, tentokrát "smrsknutá" do Ostravy a Brušperku. Zúčastnila se studia TYKON, RP Audio, Studio Špalíček plus Diok Audio a HaNa.…

    30. duben 2025

    Kategorie: Lokální akce Autor: Daniel Březina
  • Voodoo Labs Godspeed

    Voodoo Labs, hamburský výrobce originální kabeláže, podložené ovšem racionálně formulovanými interpretacemi fyzikálních zákonů, byť nahlížených z neobvyklého pohledu, nedávno do svého portfolia přidal první kabel pro propojení gramofonů a phono…

    27. duben 2025

    Kategorie: Kabely signálové Autor: Daniel Březina
  • MoFi SourcePoint 888

    Řada MoFi SourcePoint z konstruktérského pera Andrew Jonese (KEF, TAD, Pioneer, ELAC,…) je vlastně další z řady variací na jeho charakteristické téma – dominantně koaxiální koncepce měničů, pečlivá stavba, vyrovnaná…

    18. duben 2025

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • REL Carbon Special 6pack

    Ačkoliv různých modelů subwooferů je na světě skutečně hodně, specializovaných výrobců právě pro subbasové jednotky zase tak moc ne. Jedním z těch nejznámějších je rozhodně jihoanglický REL, který svou cestou…

    17. duben 2025

    Kategorie: Subwoofery Autor: Daniel Březina
  • Aries Cerat Heléne

    Jméno kyperské společnosti Aries Cerat odkazuje na beraní rohy a vývoji originálních audio produktů pod touto značkou se Stavros Danos věnuje od roku 2010. Jak sám říká, jeho cílem bylo…

    08. duben 2025

    Kategorie: D/A převodníky Autor: Daniel Březina
  • Audio Video Show Praha 2025

    Ačkoliv jsme si s tradiční výstavou Audio Video Show Praha dali zejména kvůli nepříznivým ekonomickým okolnostem poměrně dlouhou pauzu, podařilo se nakonec 8. ročník zorganizovat – konal se v pátek 28.3. a…

    01. duben 2025

    Kategorie: Audio Video Show Praha Autor: Daniel Březina
  • SONY MDR-M1

    Monitorovací sluchátka od profi divize elektronického giganta SONY jsou ve studiích oblíbeným standardem. Jedním z posledních přírůstků je model MDR-M1, uzavřená variace na téma otevřených MDR-MV1. Jednoduchá vzhledem, ale zaměřená…

    26. březen 2025

    Kategorie: Sluchátka Autor: Daniel Březina
  • Cary Audio SLI-80HS

    Město Raleigh v Severní Karolíně na východním pobřeží Spojených států je domovem jednoho ze známých amerických výrobců hi-fi techniky – Cary Audio. Jejich výrobní program elektroniky je celkem široký, sahá…

    26. březen 2025

    Kategorie: Zesilovače integrované Autor: Daniel Březina
  • Linn Selekt DSM

    Hrdě skotský Linn, založený v roce 1973 Ivorem Tiefenbrunem, se už šestou dekádu věnuje tvorbě velmi klasických analogových strojů, pro něž byl dlouho předlouho synonymem, do svého portfolia v průběhu…

    25. březen 2025

    Kategorie: Streamery Autor: Daniel Březina
  • Lindemann Limetree Phono II

    Německý Lindemann, pojmenovaný jednoduše příjmením svého zakladatele, začal vyrábět vcelku klasické hi-fi komponenty v roce 1993, když se zrodil AMP 1. Prošel dlouhou cestu, na níž byste našli třeba i…

    24. březen 2025

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina

Jak jsem si hrál s Dirac Live

Jednou z posledních aktualizací redakčních sestav se stal koncem minulého roku NODE (Gen 4) s vidinou toho, že přijde upgrade, jehož součástí bude Dirac Live – jeden z těch nejpokročilejších systémů na kompenzaci (téměř bez výjimky nedokonalé) akustiky poslechové místnosti. NODE (Gen 4) dlí v nearfield sestavě spolu s Musical Fidelity M8xi a Fyne Audio F1-5, stojícími na IsoAcoustic stojanech přímo na pracovním stole. Stream vstupuje přes Paul Pang Quad Switch a proud filtruje IsoTek V5 Titan. Vše na kabelech ZenSati Authentica.

Číst dál...

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista