2016 06 03 TST RDAcoustic Evolution 1

Když jsem letmo procházel letošní výstavu Audio Video Show Praha, narazil jsem na pokojík, kde byly prezentovány reprosoustavy RDacoustic a nějak podvědomě jsem tuto expozici zvukově vyhodnotil jako nejlepší zvuk výstavy. Po několika rozhovorech s příznivci hifi jsem zjistil, že můj názor nebyl ojedinělý. Začal jsem tedy pátrat o co se vlastně jedná. Pojednou jsem si uvědomil, že i na mnichovských výstavách High End mě rovněž pravidelně zaujaly expozice již zavedené německé firmy Voxativ, stavící na stejném principu jako dnes testované soustavy Evolution, ovšem s cenovkou na pokraji 90 000 Euro, což soustavy přenášelo do kategorie pouhých snů.

Technická část
Nechci příliš unavovat technickými detaily, ty si ostatně může čtenář nalézt na webových stránkách výrobce. Snad bych pouze vypíchl jedinečnou citlivost soustav na hranici 100dB/1W/1m a to, že v signálové cestě nestojí žádná „zádrž“ v podobě výhybky nutné u vícepásmových řešení soustavy. Ano - RDacoustic Evolution jsou jednopásmové. Ojedinělé je i řešení transmission line v délce 2,8m, které nenabízí ani obdoba výše zmíněných soustav Voxativ.

2016 06 03 TST RDAcoustic Evolution 2

Praktická část
Test byl prováděn ve středně zatlumené místnosti o výměře 25m2 a výškou stropů 3,1m.

2016 06 03 TST RDAcoustic Evolution 3
Testovací sestava byla vpravdě bohatá:
Zdroje signálu - CD přehrávač Nagra CDP, OPPO BDP-105D (mj. Stream Tidal), Tuner Magnum Dynalab, Analog reprezentovala Nagra IV-S a Nakamichi Dragon.
Zesilovače - Pass XP 30 (předzesilovač), Pass X250.8 (stereoblok), NAT Audio Transmitter (monobloky), Nobsound NS-06E
Reprosoustavy k porovnání - modifikované Quad ESL 2905 (přímo), B&W 801D (nepřímo)
Kabely - repro: KrautWire ORG; signálové: KrautWire Passion, Passion Gold LTD Pro; Digitální: Pulse Ag, Passion CAT 7; Síťové: SIX, Integral, Orbit PA IV ...
Síťová pračka Accuphase PS 1200, Rozvodnice Furutech, SSC podložky a puky...

V reprosoustavách byly testovány dvě varianty- základní s reproduktorem Fostex FE 206 en a vyšší s osazením Voxativ AC1,6 a upgradem prémiovými konektory WBT Nextgen 0705 Ag v prokabelování čistě stříbrnými vodiči KrautWire ST 0,6/1 ve svazku o celkovém průřezu 2x4,05mm2.

2016 06 03 TST RDAcoustic Evolution 4

Rozehrávání - tzv. zahořování proběhlo za pomoci PAD Ultimate zhruba měsíc. Nebyl to samoúčelný, i když dosti nepříjemný, proces. Obě varianty zrály jako víno.

S umístěním reprosoustav v poslechové místnosti je dobré si opravdu pohrát - jsou na tento aspekt dosti citlivé, každý decimetr je znát. Podkládání různými antivibračními podložkami není zrovna dobrý nápad - nejlépe hrají samotné, snad pouze podložení žulovou deskou může být přínosem.

2016 06 03 TST RDAcoustic Evolution 5

Design
Vzhled soustav v reálu je velmi jedinečný. Obrázky sice něco naznačí, leč realita bývá mnohdy obousměrně odlišná. Nespornou výhodou je, že posluchač má možnost volby nepřeberných barevných variant bez jakéhokoliv příplatku, a to jak dřevěných částí, tak tlumicí koženky.

Zvuk
Konečně se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu a tím je samotný zvuk reprosoustav RDacoustic Evolution.

2016 06 03 TST RDAcoustic Evolution 6
Hned první tóny hudební nahrávky vás okamžitě vtáhnou do děje svou fenomenální dynamikou. Máte dojem, že sedíte v první řadě na koncertě. A je to první řada se vším všudy. Do nahrávky je úžasný vhled - přesně víte, kde se který hudebník nachází, nástroje mají reálnou velikost a hlavně velmi přesné prostorové zakotvení, včetně například dozvuku činelu realisticky dokreslující celou nahrávací místnost. Po chvíli se přistihnete jak si poklepáváte do rytmu nahrávky a navíc zjistíte, že jste si v rámci testu chtěli pustit pouze úryvek a místo toho jste si poslechli celé album a vkládáte další. Zjišťujete, že poslech je čímsi návykový, vy jste měli být dávno jinde a stále posloucháte jednu nahrávku za druhou abyste zjistili co vlastně skrývá - vždyť tam takové množství hudebních informací dříve nebylo, nebo jste si jich nevšimli. Že má hudba prostě šťávu si uvědomíte například při poslechu sólového klavíru - zde jsem takovou znělost při poslechu reprodukce ještě dosud nezaznamenal. Po přepnutí na konvenční vícepásmové soustavy vám přijde zvuk jakýsi unylý, bez života, plochý a vlastně zjistíte, že vás poslech nebaví - inu vždyť je to pouze reprodukovaná hudba. Po zpětném přehození na RDacoustic bicí už neznějí jako když se sypou brambory z pytle, ale jako opravdové bicí s razancí, kdy se možná až polekáte, zda se nehroutí sousední budova.

2016 06 03 TST RDAcoustic Evolution 7
Překvapivou výhodou je, že tento dojem máte jak na normální, tak i na velmi tichý poslech. I v tomto případě kresba zůstává zachována, nic se neslévá a nemizí jak by posluchač očekával.
Pro oživení bych uvedl kuriozitu - pro „nakrmení“ byl v jednu chvíli použit levný lampový sluchátkový zesilovač v single ended třídě A čínské výroby, výše zmíněný Nobsound o výkonu zhruba 1W a světe div se, ono to hrálo velmi uspokojivě i dostatečně nahlas a navíc velmi příjemně.

Nyní bych zmínil i některá úskalí soustav Evolution. Jsou kruté a nevybíravé k vstupnímu signálu. Dalo by se konstatovat až pracovní. Jakmile se objeví jakákoliv chyba v systému, reproduktor ji okamžitě odhalí. Je to příjemné při koncipování sestavy když začínáte, nebo například pro výběr vhodného kabelu, ale pro mnohé bude odhalení slabin jejich hifi systému dosti frustrující. Ne že by soustavy byly náročné na stabilní zesilovač, zde je opak pravdou. Nemilosrdně odhalí jeho kvalitu. Přiznám se, že sám jsem nějakého toho kostlivce také nalezl. Jejich analytičnost jde tak daleko, že si například všimnete při poslechu rádia brumové smyčky mikrofonu vysílacího studia.

2016 06 03 TST RDAcoustic Evolution 8
Pro někoho možným úskalím, pro jiného vysvobozením může být vlastnost velké směrovosti soustav - viz dále v oddílu porovnání, který následuje.

Porovnání verzí
Předmětem bylo srovnání soustavy osazené reproduktorem Fostex s osazením Voxativ.
Každá varianta má své klady, záleží na prioritách posluchače.

2016 06 03 TST RDAcoustic Evolution 9
Fostex nabízí sytý, plný zvuk s celkovým kmitočtovým průběhem posazeným jakoby hlouběji. Dalo by se říci, že je zvuk teplejší. Ač to parametry neudávají máte u Fostexu dojem vyšší citlivosti. Více si rozumí s lampovými zesilovači a je více směrový.
Nejmarkantnějším rozdílem mezi oběma reproduktory je pak podání výšek. U Voxativu jsou výšky vskutku dokonalé (a to jsem byl kolegy strašen Dopplerovým efektem ap.) - je jich objemový dostatek, vynikají čistotou, kresbou, dynamikou i neutralitou. Dodávají hudbě jakýsi „lesk“ a zároveň umocňují prostorovou hloubku celého přenášeného spektra. V tomto případě lze s jistotou tvrdit, že předčí i mnohé vícepásmové soustavy, kde třeba při použití kovové kaloty dochází k typicky „tvrdému“ nepříjemnému zabarvení, které vás jednoduše po delším poslechu otráví. Zde to ani náznakem nehrozí. Navíc i při poslechu archivních nahrávek z dob dávno minulých jsem s úžasem poslouchal, co jsem to vlastně na „obyčejnou“ CC kazetu vlastně zaznamenal. Prostě skvost na pochodu - čím dál více mě to utvrzuje v tom, že než kompromisní výškový reproduktor, navíc se zákonitými neduhy výhybky, tak raději žádný. A také v tom, že ještě budeme s nostalgií vzpomínat na naše dávné analogové nahrávky pořízené bůhví kde. Chce to jen správný reprodukční řetězec.

2016 06 03 TST RDAcoustic Evolution 10
Zpět k porovnání - lze říci, že reproduktor Voxativ je univerzálnější co se týče použitého zesilovače; s klidem snáší i tranzistorové verze. V podání basů se zdá, že tyto jsou ještě hlubší, středních je oproti Fostexu objemově méně, jsou však lehčí a prokreslenější.
Zkoumal jsem také použití doplňků reprosoustav. V případě Fostexu si můžeme hrát se středovými fázovými stabilizátory. Ty jsou buď kovové nebo dřevěné, navíc různých délek. Po týdenním martýriu jsem od zkoušek upustil. Přináší až příliš mnoho stupňů volnosti- tj. tolik kombinací, že by to vydalo na samostatný článek. Snad jen u jednoho bych se zastavil - u dřevěného 4cm vysokého. Na něm je krásně znát jak posouvá barvu mužského hlasu níže a tím umocňuje jeho důraz, vyšší středy pak mírně potlačí, takže zvuk je celkově příjemnější. Zdálo se mi ale, že tímto „zlepšením“ se malinko ztratila prostorová hloubka - takže něco za něco. V případě Voxativu toto zkoušení odpadá - je z výroby přišroubován, pakliže jej odstraníme zvuk se zcela rozsype.
Dalším příplatkovým doplňkem je hornový nástavec Oris. Tento ještě více zdůrazní směrovost soustav. Opět to má své pro i proti. Kladem může být „odfiltrování“ nevhodné akustiky poslechového prostoru. Nezávisí pak tolik, zda jste obloženi prosklenými stěnami, či naopak posloucháte v přetlumené knihovně. Určitým záporem se může pro někoho jevit nutnost poslouchat pouze z jednoho ideálního poslechového místa, jinde v prostoře už není zvuk tak brilantní.
Dalším kladem nástavce Oris je pak ještě větší citlivost soustav. Z obou testovaných reproduktorů prospíval nástavec Fostexu. Možná i kmitočtově. V případě Voxativu se jeví, že přidává mírné zabarvení a tím ruší jeho výbornou neutralitu a prostorovou hloubku. U Voxativu se ostatně zvukově mírně projeví i odstranění designového kroužku kolem reproduktoru.

2016 06 03 TST RDAcoustic Evolution 11
Musel-li bych vytvořit nějaký závěr z porovnání obou reproduktorů tak do ostřejšího kompromisního systému bych zvolil Fostex, kdo má za zády už kvalitní systém, nebo ambice si jej pořídit, tak je volba na osazení reproduktorem Voxativ.

Shrnutí
Reprosoustavy RDacoustic Evolution jsou typickým příkladem kam až může High End dospět. Svým designem jsou jedinečné - určitě si je nepopletete s jakoukoliv masovou výrobou a tím mohou být ozdobou i výjimečných interiérů. Ruku v ruce s designem koresponduje i jejich schopnost přenosu zvuku. Přináší velmi reálný, plný a konkrétní zvuk s přirozeným prostorem nahrávky evokujícím realitu živých koncertů. Jejich až brutální dynamika vás natolik upoutá, že není cesty zpět. Dle Alfreda Nobela se dává ocenění a ten vynalezl dynamit - domácí hifi jeho sílu prostě potřebuje a Evolution ji přináší. Jára Cimrman radil Marconimu ať to zkusí bez drátů a Evolution to zkusil bez výhybky a dostavila se nirvána. S tím souvisí ještě jeden bonus a tím je možnost dlouhodobého poslechu, který vás neunaví. To je jednou z hlavních a velmi praktických deviz jednopásmového řešení reprosoustavy. Nám pak nezbývá než jen nevěřícně kroutit hlavou co vlastně jeden menší papírový reproduktor, je-li správně zakomponován, dokáže a žasnout nad retropokrokem.

2016 06 03 TST RDAcoustic Evolution 12

Závěr
Je mi jasné, že čtvrt milionu za reprosoustavy v našich končinách není pro mnohé námětem pro hlubší úvahy, ale ve světle několikanásobné ceny za obdobný německý produkt už za zvážení stojí. Navíc se nemohu zbavit pocitu,že na basové složce dopadají RDacoustic možná lépe. Takže pak lze ušetřené prostředky investovat raději do kvalitního, technologicky nekompromisního lampového zesilovače např. výše zmíněného NAT Audio a zabít dvě mouchy jednou ranou.
Dlouho jsem zvažoval, zda vyřknu následující tvrzení: Jde o „best-buy“ desetiletí! A je na světě.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]

Kč 139 000,- - základní verze
Kč 235 000,- - verze s Voxativ AC1,6
Kč 25 700,- - upgrade
Kč 25 000,- - Oris

--- --- --- --- ---

KLADY

+ konkrétnost

+ dynamika

+ snadný dlouhodobý poslech

ZÁPORY

- velmi dlouhé rozehrávání

- citlivost na umístění

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: RD Acoustic | www.rdacoustic.cz 

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Kolik peněz musím doopravdy utratit?

Je to časté téma vašich dotazů směrem na redakci Hi-Fi Voice. "Kolik musím utratit, abych dostal zvuk co chci?", "Vyplatí se připlatit za X nebo za Y?" nebo třeba "Má vůbec cenu kupovat to, když to stojí jen ZZZ?". Neméně časté je pak nadšení nad tím, že to produkt za pár tisíc "natře" produktu za desítky a stovky tisíc (ovšem mám podezření, že pisatel nevěnoval poslechu a vzájemnému srovnání zase až tak moc času...). Takže kolik peněz vlastně je třeba DOOPRAVDY utratit?

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 elac 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 elfton 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution