GAN400

Společnost Peachtree Audio tento týden oznámila nový výkonový zesilovač třídy D GaN400. Název nového modelu napovídá, že se můžeme těšit na 400 Wpc dodávaných do 8 nebo 4 ohmů prostřednictvím tranzistorů vyrobených z nitridu galia. Výstupní stupeň GaN400 využívá tranzistory GanFET - nový druh tranzistoru, který by časem mohl nahradit tranzistory MOSFET jako spínací zařízení používané v zesilovačích třídy D. Abychom pochopili, proč jsou GaNFETy tak slibné, musíme udělat krok zpět.

Zesilovače třídy D nejsou definovány použitím spínaného zdroje a jejich zpracování signálu není digitální, ale analogové: k zapínání a vypínání výstupních tranzistorů (často dvojice tranzistorů MOSFET) velmi vysokou rychlostí se používá faksimile příchozího analogového signálu PWM (šířkově modulovaný puls). Šířka každého impulsu odpovídá amplitudě analogového signálu.

Podle Jima Spainhoura ze společnosti Peachtree Audio může relativně nízká rychlost spínání tranzistorů MOSFET způsobovat zkreslení, které lze korigovat pouze použitím globální záporné zpětné vazby. "A přesto po stránce subjektivního poslechu uslyšíte lidi tvrdit, že globální záporná zpětná vazba způsobuje vyleptané rozmazání středů a výšek," říká prostřednictvím e-mailu. Spainhour připomíná, že slavní konstruktéři zesilovačů jako John Curl, Nelson Pass a zesnulý Charley Hansen často ve svých návrzích zdůrazňovali použití nulové globální záporné zpětné vazby.

A teď to hlavní: GanFETy spínají rychleji než MOSFETy, takže vyžadují mnohem nižší úroveň globální záporné zpětné vazby.

Spainhour to dále rozvádí: "Po více než roce vývoje je GaN400 nejlépe znějícím zesilovačem, jaký jsme kdy vyrobili. Kombinuje některé vlastnosti středních a vysokých frekvencí, které získáte u lampových a polovodičových konstrukcí s nízkou zpětnou vazbou, s rychlostí a úderností basů, které získáte u vysoce výkonné třídy D. Nedochází k žádnému rozmazávání. Neexistuje žádný vyleptaný zvuk. Kvůli absenci zpětné vazby to není nejlepší měřicí zesilovač, jaký jsme kdy vyrobili, ale kompromisem je lepší zvuk. Mnohem lepší zvuk."

GaN400 je napájen regulovaným zdrojem o výkonu 850 W RMS, má symetrické i single-ended vstupy a je zabalen v super stylovém obalu Peachtree s křivkami. Je určen ke spárování s již ohlášeným PreDAC (2499 USD), což je, jak název napovídá, předzesilovač s D/A převodníkem (a MM phono stupněm).

Přenosky Ortofon

Xavian Terza Evoluzione

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

GMG Power UNITque

AV Center

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

VOIX Premium Audio

RP Audio

Rodel Audio | hi-fi studio Praha

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

32 200 200 wdq

Amarock Studio

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Ale já to nepoznám

Poslední rok se – z logických důvodů – výrazně zvýšila frekvence vašich čtenářských dotazů. Všichni nakonec více či méně sedíme doma a dobrý poslech hudby a zážitky z filmů to pomáhají snášet. Spolu s někdy až nižšími desítkami dotazů denně se také zvýraznil některé zažité mýty a „legendy“ audiofilského světa.

Číst dál...

Dynaudio EMIT 200 200 avs Elfton Vigo MKII Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Hornmanufaktur - jen hudba Denon - hi-fi legenda HIFI GUIDE 200 200 amarock studio Kinki Studio

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Kohut Audio Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

PASS LABS Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio