2017 07 25 TST Klipsch X12 Neckband 1

In-ear sluchátka s jakousi variací týlního mostu jsou poslední dobou poměrně populárním "kočkopsem" v tomto segmentu - kombinují malé "špunty" s tím, že vám na hlavě (či tedy v tomto případě za krkem) sedí pevně a jistě jako velké modely. Americký Klipsch přišel v této podobě s modelem X12 Neckband, tedy bezdrátovou variací na maličké pasivní X12i.

Nejdominantnějším vizuálním prvkem X12 Neckband je rozhodně "krční pás", tedy klasický most s kovovou konstrukcí potaženou pravou kůží. Vypadá přesně jako u velkých sluchátek, jen na konci konstrukce najdete místo mušlí dva bloky s ovládacími prvky a z nich vystupující klasické kabely s miniaturními sluchátky na konci. Celé provedení je v pro firmu typickém černo-měděném ladění.

2017 07 25 TST Klipsch X12 Neckband 2

Samotné ozvučnice mají naprosto miniaturní rozměry, jen jako kdyby se prostě trochu rozšířil průměr signálového přívodu. Jsou tak maličké a lehounké, že nebýt jemného tlaku koncovek ve zvukovodech (různé velikosti a tvrdosti silikonů doplňuje i příjemná pěna Comply), asi byste ani nevěděli, že je máte. Konstrukce je do určité míry voděodolná, takže lehký deštík jim chvíli neublíží.

Sluchátka jsou bezdrátová, připojitelná výhradně pomocí Bluetooth verze 4.0, s protokolem aptX a podporou AAC. Díky vestavěnému mikrofonu a schopnosti upozornit na příchozí hovor vibrací mohou posloužit i jako hands-free. Dosah je pro Bluetooth typických 10 m.

2017 07 25 TST Klipsch X12 Neckband 3

Vestavěná baterie s kapacitou 220 mAh není těžká a zvládne hraní až po 18 hodin, my jsme za týden poslouchání nabíjeli asi 2x. Samotné nabíjení není žádná extra rychlovka, ale najdete-li si rytmus přes den poslouchat, přes noc nabíjet, není tu žádný problém.

V hliníkových ozvučnicích s portem pracuje měnič KG-926. Klipsch tvrdí, že je to jediný měnič, který dokáže s jediným reproduktorem to, co větší konkurenti s vícero měniči. Výrobce udává pracovní frekvenční rozsah 5 - 19 000 Hz a schopnost potlačit okolní hluk (pasivní izolací pomocí patentovaných silikonových nástavců) až o 26 dB, což není špatné.

2017 07 25 TST Klipsch X12 Neckband 4

Klipsch X12 Neckband jsme poslouchali s iPhone 6 a iPhone 7, ale i ve spojení s Apple MacBook 13". Porovnávali jsme se Sennheiser IE 8 a Sennheiser HD 26 Pro nebo NuForce BE Sport 3.

Kontrabas Esperanzy Spalding v "Knowledge of Good and Evil" z desky "Chamber Music Society" zvládla sluchátka s poměrně slušným klidem - na to, jak mají maličkatý měnič i ozvučnici umí jít poměrně citelně do hloubky a jakkoliv vám v uchu nevybudují ten pocit mocného, hutného nástroje, umí s trochu suchým stylem udržet již pěkně pevné a konkrétní kontury, zvuk kontrabasu je slušně kontrolovaný a hlavně je tu cítit velmi slušný impuls. Že tónu schází "mručivost", to tak trochu prostě souvisí s objemem vzduchu, který vám sluchátka pošlou. Čitelnost je ale slušná a hloubka bez problémů odpovídající.

2017 07 25 TST Klipsch X12 Neckband 6

Vynikající podání detailu předvedla X12 Neckband v "Night Train" z desky "Meet Me in London", na které zpívá Sabina Sciubba a na kytaru hraje Antonio Forcione. Jednak je to díky jen malému průniku ruchů z okolí, takže vnímáte detaily více v klidu, jednak je to i díky celkově "intenzivnějšímu" charakteru sluchátek, který pocitově hudbu vytáhne. Hlas byl ale již slušně kultivovaný a čistý, jistý, možná trochu méně barevný.

Výšky pak z celku lehce vystupují, jsou živé, ale zároveň křehké a mají tendenci být u průměrně až špatně nahraného materiálu být až příliš přímé. U "Misery" z desky "Unauthorized" od Dave´s True Story zazněly vysoké kovové tóny jasně a zřetelně, vlastně až krystalicky jasně, s dobrým rozlišením a hodně energickou jiskrou. Kov měl pěknou barvu a sluchátka svou schopností vytáhnout detaily udrží tón dlouho a pevně.

2017 07 25 TST Klipsch X12 Neckband 8

Musíte se až začít smát, když si uvědomíte, jak jsou měniče v X12 Neckband maličké a přitom umí velmi dobře prosadit dynamiku - třeba nástroje v "Klarinetovém koncertu v B moll, op. 115" v podání Davida Aarona Carpentera a Berliner Philharmoniker byly pěkně živé, sluchátka hrají (jak se na Klipsch sluší a patří) energicky, pevně a přímo, mají razanci a umí být dynamická - samozřejmě velká sluchátka z vyšších tříd vám dynamiku zprostředkují lépe, ale na poměry vlastně až lifestyle in-ear modelů je to bezva.

Klipsch X12 Neckband jsou velmi analytická, audiofilskou nahrávku "Spanish Harlem" od Rebecy Pidgeon rozebrala a bylo cítit, že jdou po detailech, až je lehce zdůrazňují a tím také dávají hudbě velký pocit přehlednosti a velmi dobrého rozlišení - s ohledem na cenovou kategorii je to výtečný výsledek.

2017 07 25 TST Klipsch X12 Neckband 7

Nejlépe to jde X12 Neckband se svižnějším materiálem jako je "Evil Eye" z "Right Thoughts, Right Words, Right Actions" od Franz Ferdinand. Spousta energie, schopnost rozebrat hudbu do detailu a dát jí švih tu funguje. Když budete hrát nahlas, uvědomíte si po čase i limity nahrávek, které analytická povaha nahrávek spíše podtrhne, než zjemní, ale tak to prostě je.

Bezdrátová sluchátka Klipsch X12 Neckband jsou zajímavým konceptem - velký "nákrčník" dobře sedí na krku (když si tedy na jeho pozici a pocit zvyknete) a sluchátka se díky němu jednak nezamotají, jednak neztratí. Samotná sluchátka pak výtečně drží v uchu a skvěle se nosí (máte pocit, že je nemáte), zejména díky miniaturním rozměrům a dobře navrženým koncovkám. A zvuk? Inu, Klipsch - analyticky přímý, hodně energický, v některých kombinacích tak trochu na hraně, ale pokud nebudete mít v uších sluchátka několik hodin v kuse nebo poslouchat vysloveně mizerné nahrávky, ještě v pohodě.

Kč 10 490,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi pěkné zpracování

+ výtečná izolace a komfort

+ velice detailní zvuk

+ velmi energické podání

ZÁPORY

- mohou být s průměrným materiálem trochu řízná

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: CPT Praha | www.cptpraha.cz 

XAVIAN Integrale

Perfect Sound Group

RDacoustic EVO-3 antirezonanční podložky

Akce BW 600 S3

AV Center

VÝPRODEJ Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Unitra

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

HIFI GUIDE

Lab12 | Audiofeel

AudioEgo

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio Studio Hifistyl

AV Center High-End Studio Praha

  • MoFi SourcePoint 888

    Řada MoFi SourcePoint z konstruktérského pera Andrew Jonese (KEF, TAD, Pioneer, ELAC,…) je vlastně další z řady variací na jeho charakteristické téma – dominantně koaxiální koncepce měničů, pečlivá stavba, vyrovnaná…

    18. duben 2025

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • REL Carbon Special 6pack

    Ačkoliv různých modelů subwooferů je na světě skutečně hodně, specializovaných výrobců právě pro subbasové jednotky zase tak moc ne. Jedním z těch nejznámějších je rozhodně jihoanglický REL, který svou cestou…

    17. duben 2025

    Kategorie: Subwoofery Autor: Daniel Březina
  • Aries Cerat Heléne

    Jméno kyperské společnosti Aries Cerat odkazuje na beraní rohy a vývoji originálních audio produktů pod touto značkou se Stavros Danos věnuje od roku 2010. Jak sám říká, jeho cílem bylo…

    08. duben 2025

    Kategorie: D/A převodníky Autor: Daniel Březina
  • Audio Video Show Praha 2025

    Ačkoliv jsme si s tradiční výstavou Audio Video Show Praha dali zejména kvůli nepříznivým ekonomickým okolnostem poměrně dlouhou pauzu, podařilo se nakonec 8. ročník zorganizovat – konal se v pátek 28.3. a…

    01. duben 2025

    Kategorie: Audio Video Show Praha Autor: Daniel Březina
  • SONY MDR-M1

    Monitorovací sluchátka od profi divize elektronického giganta SONY jsou ve studiích oblíbeným standardem. Jedním z posledních přírůstků je model MDR-M1, uzavřená variace na téma otevřených MDR-MV1. Jednoduchá vzhledem, ale zaměřená…

    26. březen 2025

    Kategorie: Sluchátka Autor: Daniel Březina
  • Cary Audio SLI-80HS

    Město Raleigh v Severní Karolíně na východním pobřeží Spojených států je domovem jednoho ze známých amerických výrobců hi-fi techniky – Cary Audio. Jejich výrobní program elektroniky je celkem široký, sahá…

    26. březen 2025

    Kategorie: Zesilovače integrované Autor: Daniel Březina
  • Linn Selekt DSM

    Hrdě skotský Linn, založený v roce 1973 Ivorem Tiefenbrunem, se už šestou dekádu věnuje tvorbě velmi klasických analogových strojů, pro něž byl dlouho předlouho synonymem, do svého portfolia v průběhu…

    25. březen 2025

    Kategorie: Streamery Autor: Daniel Březina
  • Lindemann Limetree Phono II

    Německý Lindemann, pojmenovaný jednoduše příjmením svého zakladatele, začal vyrábět vcelku klasické hi-fi komponenty v roce 1993, když se zrodil AMP 1. Prošel dlouhou cestu, na níž byste našli třeba i…

    24. březen 2025

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Dali Rubikore 8

    Série Rubikore navazuje na řadu Rubicon, která u dánského tradičního výrobce reprosoustav DALI představovala něco jako „lepší střed“. Ono „Kore“ na konci se pomalu propisuje do jmen vícera nových modelových…

    20. březen 2025

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • Fyne Audio SuperTrax

    Idea super tweeteru, neboli vysokotónového měniče, který bude mít za úkol reprodukovat jen ty nejvyšší frekvence v audio systému, není nijak nová. U mnoha britských značek se začaly objevovat už…

    20. březen 2025

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina

Jak jsem si hrál s Dirac Live

Jednou z posledních aktualizací redakčních sestav se stal koncem minulého roku NODE (Gen 4) s vidinou toho, že přijde upgrade, jehož součástí bude Dirac Live – jeden z těch nejpokročilejších systémů na kompenzaci (téměř bez výjimky nedokonalé) akustiky poslechové místnosti. NODE (Gen 4) dlí v nearfield sestavě spolu s Musical Fidelity M8xi a Fyne Audio F1-5, stojícími na IsoAcoustic stojanech přímo na pracovním stole. Stream vstupuje přes Paul Pang Quad Switch a proud filtruje IsoTek V5 Titan. Vše na kabelech ZenSati Authentica.

Číst dál...

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | Vitus - Rockport - Kalista