Musím se přiznat, že zesilovač ATC SIA2 150 byl mým prvním kontaktem s elektronikou firmy Acoustic Transducer Company. Tato anglická firma, založená v roce 1974, se nejprve zabývala výrobou kvalitních 12“ reproduktorů. Dobré zkušenosti s jejich vývojem začala od roku 1978 využívat pro výrobu monitorových reproduktorových soustav. Reproduktorové soustavy v pasivních i aktivních variantách se uplatňují jak v nahrávacích studiích, tak v domácích hifi systémech. A elektronické přístroje jsou vlastně jen „vývojovým odpadem“ aktivních výhybek a zesilovačů pro aktivní reprosoustavy.

Integrovaný zesilovač SIA2 150 má dost nekonvenční vzhled. Nerezový broušený panel je osazen dvěma extrémně velkými knoflíky a dvěma tlačítky. Panel je svisle rozdělen tmavými lištami a v té střední jsou indikační LEDky vstupů. Trochu matoucí jsou čtyři velké hlavy propojovacích šroubů - jejich tvar a velikost jsou podobné ovládacím tlačítkům. Pevné šasi je ocelové s mohutnými hliníkovými chladiči, uschovanými pod společným hliníkovým krytem. Přepínání pěti vstupů a páskového monitoru je šesti miniaturními relé, stejně tak se přepíná funkce mute. Regulaci hlasitosti má na starosti přesný „motorový“ potenciometr Alps.

Napájecí zdroj je osazen menším toroidním standby transformátorem, který nabíjí nevýkonovou předzesilovací a napěťovou část, a stíněným plášťovým transformátorem vyhrazeným pro napájení výkonových zesilovačů.

Výkonové zesilovače mají kompaktní konstrukci s kontaktní montáží desek elektroniky na rozměrné chladiče, vlastní napájecí zdroje s filtračními kondenzátory 2x10 G a jsou osazeny vždy dvěma komplementárním páry výkonových MOSFET tranzistorů. Relativně vysoký klidový proud zaručuje, že zesilovač pracuje při nízkých výkonech převážně ve třídě A. Dostatečné proudové předimenzování výkonové části umožnilo vyřadit z výstupní cesty jakékoliv ochranné kontakty, a zajistit tím vysoký činitel tlumení (i ta nejkvalitnější a nejdražší relé mají při paralelním propojení kontaktů odpor jednotek až desítek miliohmů a výrazně tak činitel tlumení snižují - klasická RP100 má nějakých 50 miliohmů a pro 4 ohmovou zátěž zhorší činitel tlumení na 80), jehož plné využití podporují i klasické WBT reproterminály. Všechna přípojná místa včetně sluchátkového výstupu jsou pouze na zadním panelu - pro sluchátkový výstup je to dost nestandardní místo. Kromě běžných linkových vstupů a výstupů pro záznam má zesilovač i výstup předzesilovací části a neobvyklý linkový výstup pro subwoofery. Konstrukce a zvolené výrobní technologie odpovídají malosériové výrobě, „garážovce“. Nicméně nic není ošizeno, nic neschází a kromě nekonvenčního výstupu pro subwoofery ani nic nepřebývá.

Zesilovač byl pro mě zcela nový a ani na stránkách výrobce, ani na webu se nevyskytují žádné detailnější informace, a tak jsem si alespoň základní vlastnosti kontrolně přeměřil. Výstupní výkon je téměř 210 wattů v jednom kanále do zátěže 4 ohmy, činitel tlumení pro stejnou zátěž je na nízkých kmitočtech vyšší než 200 a harmonické zkreslení je na nízkých a středních kmitočtech okolo 0.003%, na 20 kHz 0,045% (při výstupním výkonu 25W). Překvapivě příjemná je měkká a stabilní limitace v celém akustickém pásmu. (Pozn.: měření jsou pouze informativní a byla provedena standardní servisní měřící sestavou Neutrik/Tektronix).

Konvenční dálkový ovladač je určen pouze pro ovládání základních funkcí: přepínání vstupů, regulaci hlasitosti, mute a vypínání napájení. Dalších šest tlačítek je určeno pro případné ovládání CD přehrávače.

Po zapojení a zapnutí sítě vypínačem na zadním panelu začíná poslech rychlým střihem. Standby stav totiž udržuje zesilovač s plně aktivovanými napájecími napětími, a tak po spuštění z dálkového ovladače bezprostředně, bez jakýchkoliv pazvuků, začne zesilovač „naplno“ hrát. Nezaznamenáte žádnou prodlevu, aktivity mute obvodů nebo jiná zdržování. Pokud je vytočen regulátor hlasitosti mimo minimální polohu, okamžitě slyšíte hudbu. Z toho také vyplývá, že Standby stav udržuje analogové obvody plně aktivní, ne jako u spotřebních zařízení, u kterých je aktivní většinou napájecí kontrolka a případně nějaký údaj na displeji.

Reprodukce je živá, čistá, s jemnými detaily a plnou dynamikou i při vysoké poslechové hlasitosti. Na rozdíl od většiny obdobně drahých MOSFET zesilovačů, které jsou na basech zpravidla „měkčí“, je reprodukce nejnižších kmitočtů pevná, s přesnými obrysy a dostatečnou energií. Po podrobnějším poslechu je zřejmé, že lokalizace je přesná a stabilní (prostor se nemění ani při výrazných rozdílech v hlasitosti poslechu). Perkuse jsou rychlé, detailní a prostorově oddělené. Plně si to užijete u akustických nástrojů, klasických (Reference Recording-Stravinskij, Berlioz) i jazzových záznamů (Ali Farka Toure, Miles Davis Kind of Blue, Weather Report - Heavy Weather, Maynard Ferguson…). Přitom ani hodně hlasitá reprodukce rockové hudby nemá slabiny. Rolling Stones Bridge to Babylon, nahraná skutečně „na doraz“, zůstává dynamická, agresivní a přitom detailní.

Bezpodmínečným předpokladem, že si tyto přednosti plně užijete, je akusticky symetrický poslechový prostor. Zesilovač kromě regulátoru hlasitosti totiž nemá žádné ovládání, tedy ani regulaci symetrie. Ale i to se pozitivně podepisuje na perfektní reprodukci. Musím se přiznat, že po testu patří SIA2-150 mezi mé vážné favority.

Údaj uváděné výrobcem

Integrovaný zesilovač – SIA2-150

Výstupní výkon – 150W / 8 ohm

Vstupní citlivost / impedance – 350 mV / 22 kohm

Odstup rušivých napětí – větší než 100 dB

Kmitočtový rozsah – 5 Hz – 200 kHz +/- 0.1 dB

Rozměry š x v x h – 435 x 135 x 350 mm

Hmotnost – 20 kg

Cena – Kč 69.900,-

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Kolik peněz musím doopravdy utratit?

Je to časté téma vašich dotazů směrem na redakci Hi-Fi Voice. "Kolik musím utratit, abych dostal zvuk co chci?", "Vyplatí se připlatit za X nebo za Y?" nebo třeba "Má vůbec cenu kupovat to, když to stojí jen ZZZ?". Neméně časté je pak nadšení nad tím, že to produkt za pár tisíc "natře" produktu za desítky a stovky tisíc (ovšem mám podezření, že pisatel nevěnoval poslechu a vzájemnému srovnání zase až tak moc času...). Takže kolik peněz vlastně je třeba DOOPRAVDY utratit?

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 elac 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 elfton 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution