Kde jsou ty doby, kdy bylo k dispozici jen pár výrobců MM přenosek a MC modely vyráběl pouze Ortofon. Protože k MCéčku byl k dispozici jen transformátor, a ten byl cenově skoro nedostupný, většina z nás byla závislá na MM. Výroba přenosek se od té doby hodně zamíchala, levné přenosky vlastně nejsou a ty lepší jsou sice dražší, ale hodně dobré. Nicméně postupný vývoj výroby má u některých firem i určitou logiku.

Švýcar Ernst Benz založil v roce 1970 malou firmu na výrobu safírových hrotů a dokonce má patentovanou technologii spojování diamantových hrotů se safírovým dříkem, pochopitelně jako OEM součásti pro gramofonové přenosky finálních výrobců. V Americe v osmdesátých letech koupil firmu Empire, která patřila mezi prestižní výrobce MM přenosek. Výrobu přenosek v USA zachoval. Na to následoval vývoj kvalitní MC přenosky, která byla v osmdesátých letech vyráběna již pod švýcarskou značkou Benz Micro. Protože Ernst Benz měl přece jen větší zájem o jemnou mechaniku a výrobu hodinek (mimochodem Ernst Benz je také značka zajímavých mechanických hodinek), je od roku 1994 výhradním majitelem firmy Benz Micro Alfred Lukaschek, vývojář a partner Benze. Ten je kromě jiného i autorem dost známého phono předzesilovače PP-1. Jinak je Benz Micro Switzerland výhradně výrobcem MC přenosek. Pro nás byl asi historicky nejznámější model Ruby díky své rubínové chvějce.

Model Glider se vyrábí od roku 1994 a za tu dobu prošel řadou vylepšení. Já jsme měl jednu variantu naposled k dispozici v roce 2000. V té době jsem pracoval dokonce s analogovou měřící aparaturou Bruel & Kjaer a dost detailně jsem si přenosku proměřil. Současná Glider-SL je podle označení L přenoska s nízkým výstupním napětím. Protože horní mezní kmitočet přenosky hodně závisí na hmotnosti pohyblivých dílů, a tedy i cívek, má L modifikace lehčí cívky, a tím i vyšší mezní kmitočet.
Pokud jste zvídaví a chcete si detailně prohlédnout princip a konstrukci MC přenosky, pak je Glider-SL tou ideální přenoskou, kterou pro to můžete využít. Původní věhlasný i současný model Ruby má celý systém skrytý v tělese přenosky, stejně jako řada současných modelů až po ty nejdokonalejší - Ebony a LP.

Glider je naopak zcela „nahý" systém. Je vidět kompletní konstrukce včetně relativně velkého magnetu (neodym, železo, kobalt, ferit), pólových nástavců, ale především chvějky s křížem pohyblivých cívek. Ty jsou navinuty drátem o průměru 0,018 mm. Bórová chvějka je uchycena na souosém nosníku, jehož natočením je možné ve výrobě upřesnit geometrii systému, a tím i zaručit maximální odstup mezi kanály. Nastavení je provedeno ve výrobě na speciálním optickém zařízení a optimální poloha je zafixována šroubem. Mezi zadním pólovým nástavcem a křížem cívek je miniaturní tlumící O kroužek, pozitivně ovlivňující průběh a rezonanci na vysokých kmitočtech. Základna přenosky je u levnějších modelů ze slitiny hliníku, u dražších z mosazi, všechno pochopitelně zlacené. A to je vlastně všechno. Zásadní rozdíly mezi modely jsou především v materiálu základny, vinutí cívek a ostatních hmot. Jinak je to vlastně docela jednoduché. Jenom se to musí zvládnout, a to Benz Micro skutečně umí!
Princip jsem se pokusil trochu naskicovat na obr. 1. Ke každé přenosce je výrobcem dodáváno kusové měření kmitočtové charakteristiky a přeslechů mezi kanály. Už před dvanácti lety jsem si ověřil, že měření odpovídají skutečnosti. Kopie měření viz obr. 2. Model S je ale oproti předchozímu typu vyrovnanější a má na vyšších kmitočtech mírné zdůraznění.

Po nainstalování přenosky do ramene a připojení na vstup předzesilovače Clearaudio Balance+ mě trochu polilo horko. Z reproduktorů se ozýval čistý brum! Po detailní kontrole jsem zjistil, že se ve výrobě nějak pomotaly barvy označující přívodní kolíky. Kontrola ohmmetrem a přepojení kablíků vše uvedlo na pravou míru. Potom už všechno probíhalo v klidu.
Svislá síla na hrot se ukázala nejvhodnější na horní hranici doporučené výrobcem, a to 1,9 p, další zvyšování k ničemu lepšímu nevedlo. Bez zkreslení byl ještě přehráván záznam +15 dB.

Na první poslech je mimořádná hloubka prostoru - poznáte to především u nahrávek pořízených jednou hlavní dvojicí stereofonních mikrofonů. Spektrálně nemá reprodukce chybu. Její průzračnost a efektnost je zvýšena nepatrně zdůrazněným horním koncem pásma. Až neskutečnou hloubku prostoru a přesnou, stabilní lokalizaci má na svědomí velký odstup mezi kanály. Zdá se, že optické dolaďování kolmosti snímacího systému má zásadní význam pro výsledné vlastnosti. Výšky jsou klidné, jemné a čisté, opět doklad vysoko posazené vysokofrekvenční rezonance systému.

Na desce Milese Davise Kind of Blue se prakticky přesvědčíte, že nejjednodušší nahrávací technika, která byla dostupná v roce 1959, při zodpovědném použití umožnila i zvukově nadčasové záznamy a žádný moderní remastering je už víc nevylepší. Stejný pocit mám z novějšího záznamu Illinois Jaquet a u bonusu nahraném 45 ot/min dokonce mívám pochybnosti, jestli je pokrok v záznamové technice skutečně pokrokem a ne pouhou technickou exhibicí. Podobné je to u Supraphon nahrávky Bartókových houslových duet Gertler, Suk (vydáno japonskou Columbií). U takovýchto jednoduchých, přehledných záznamů oceníte gramofon osazený přenoskou jako je Benz Glider SL. Chybu nemají ani stereo nahrávky inteligentně „smontované" z vícestopých záznamů Al di Meoly Casino, rockový Prokofjevův Péťa vlk nebo live Deep Purple Made in Japan. Agresivita a drive nejsou vykoupeny zkreslením a „nečitelností". Jednotlivé nástroje jsou drsné, ale čisté, přehledné.


Přenoska Benz Micro Glider-SL patří mezi hodně dobrý MC základ, na kterém lze postavit dobrý systém na přehrávání černých desek.

Technické vlastnosti
Chvějka bór 0.28 mm
Hrot diamant 3x60 um
Vertikální snímací úhel 20 °
Hmotnost 6,8 g

Výstupní napětí 0,4 mV/3,54 cm/sec
Impedance systému 12 ohm
Kmitočtový rozsah 20 Hz-20 kHz +- 1dB (viz graf)
Rozdíl mezi kanály max 0,5 dB
Odstup mezi kanály 35 dB/1 kHz

Poddajnost 15um/mN
Doporučená síla na hrot 1,7-2 p

Kč 19 990,-

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: High-End Audio Studio | www.highend.cz 

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Kolik peněz musím doopravdy utratit?

Je to časté téma vašich dotazů směrem na redakci Hi-Fi Voice. "Kolik musím utratit, abych dostal zvuk co chci?", "Vyplatí se připlatit za X nebo za Y?" nebo třeba "Má vůbec cenu kupovat to, když to stojí jen ZZZ?". Neméně časté je pak nadšení nad tím, že to produkt za pár tisíc "natře" produktu za desítky a stovky tisíc (ovšem mám podezření, že pisatel nevěnoval poslechu a vzájemnému srovnání zase až tak moc času...). Takže kolik peněz vlastně je třeba DOOPRAVDY utratit?

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 elac 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 elfton 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution