2016 08 16 TST Dali Rubicon 5 1

Danish Audiophile Loudspeaker Industries, známější spíše pod akronymem Dali, není rozhodně třeba představovat. Hodí se ale zdůraznit, že jde o jednu z mála firem, která dnes nabízí souvislé portfolio reprosoustav s cenami od tisícikorun za pár až po velké sloupy, dotýkající se bezmála půlmilionové hranice. Historicky ale nechybí v portfoliu společnosti třeba i vyslovené šílenosti jako stokilový koncový stupeň Dali Gravity, dávající poctivých 100 Wattů na kanál ve třídě A při tepelné ztrátě srovnatelné s jaderným reaktorem temelínské elektrárny.

Řada Rubicon je v katalogu společnosti třetí nejvýše postavenou po sériích Epicon a Helicon, model 5 je pak přesně uprostřed, protože se jedná o nejmenší ze tří sloupků v této řadě. Už od pohledu je jasné, že Rubicon 5 pochází právě od Dali - jednak o tom vypovídá charakteristicky tmavě červený středobas, jednak neobvyklá, zdvojená konstrukce výškové sekce s dynamickým a páskovým měničem. Reproduktory jsou také natěsnány poměrně blízko u sebe v horní třetině ozvučnice.

2016 08 16 TST Dali Rubicon 5 2

Ta je mimochodem velmi kompaktní a velmi pěkně zpracovaná - 89 x 33,9 x 19,5 cm (v x h x š) měřící a téměř 16 kg těžká konstrukce z MDF desek je v podstatě klasicky pravoúhlá, jen přední stěna je lehounce vyklenutá. Zadní strana je pak také prostá extravagancí, krom úzkého, ale fortelně vyvedeného plastového bassreflexového nátrubku je tu ještě vanička s dvěma páry reproterminálů úžasně robustní konstrukce.

Hybridní tweeter kombinuje relativně malý páskový tweeter (4,5 x 1,7 cm) pro frekvence nejvyšší s měkkou látkovou kopulkou (nadstandardní průměr 2,9 cm) pro "střední výšky", dá-li se to tak nazvat. Díky kombinaci dvou typů měničů je každý z nich méně zatěžován a výrobce tak kopulku mohl naladit tak, že začíná hrát poměrně nízko - na 2 900 Hz.

2016 08 16 TST Dali Rubicon 5 3

Woofer má průměr membrány 16,5 cm, ta je pak vyrobena z pro Dali charakteristického materiálu, načervenalé směsi dřevitých vláken. Patrný je také poměrně velký měkký gumový závěs. Využívá také technologii SMC z řady Epicon, zajišťující lineární chod magnetického systému.

Dvouapůlpásmová konstrukce využívá výhybku s dělením na úrovních 2 900 a 14 000 Hz, reprosoustavy mají mírně nadprůměrnou citlivost 86 dB / 2,83 V / m a nominální impedanci 4 Ohmy. Výrobce doporučuje použít zesilovač o výkonu minimálně 60 Wattů, byť v reálu se nezdálo, že by na tom zase až tak záleželo. Na poměrně kompaktní sloupek mají Rubicon 5 poměrně odvážně deklarovaný frekvenční rozsah 45 - 34 000 Hz v toleranci +/- 3 dB. Bassreflex je pak naladěn na frekvenci 39 Hz.

2016 08 16 TST Dali Rubicon 5 4

Dali Rubicon 5 jsme poslouchali na sestavě Naim Nait XS + Naim FlatCap XS s OPPO BDP-105D, ale také na Cambridge CXA80 s Cambridge CXC, alternoval také Apogee Groove nebo ASUS Xonar Essence One MUSES MKII. Měli jsem ale možnost nasadit také Audiolab 8300CD a 8300MB nebo Marantz HD-AMP1. Srovnávalo se s Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, Fischer & Fischer SN 370, Dali Menuet nebo Canton Chrono SL 566. Propojeno bylo kabely ZenSati Authentica, TelluriumQ Silver a Black a KratWire Lifestyle sérií.

Jakkoliv je Rubicon 5 skladný model a nezabere moc prostoru, nenechte se oklamat - z kompaktní ozvučnice umí vylézt obrovský objem zvuku, který je snad největší, jaký jsme od takhle malých sloupků kdy slyšeli. Horší je, že reprosoustavy vyžadují nekompromisní kontrolu a autoritu od zesilovače, aby bas získal potřebné kontury. Kontrabas v "Moonlight" Charlieho Hadena ("Nocturne" | 2001 | Gitanes | 013 611-2) byl veliký, působivě objemný a hladce, měkce objímající. Objemu bylo trochu moc, ale pokud reprosoustavám dáte dost prostoru vzadu a nezavřete je to 20 metrů čtverečních (byť k tomu jejich exteriér svádí), nemusíte se bát hrát jak jen chcete - potichu i nahlas Dali vykouzlí mohutné basové vlny. Kontrabas neměl na většině testovacích systémů úplně plné tělo, bas nemá takovou tu energickou hutnost a pevnost, je spíše sametově něžný a klidný. Jednotlivé polohy už ale Rubicon 5 velmi pěkně odliší, stejně jako vám dají pocítit impuls, následující každý tón - není to jako rána z gumového praku, důraz má spíše neuspěchanost a sílu tektonických pohybů.

2016 08 16 TST Dali Rubicon 5 5

Sladší, hladší a něžnější pojetí se projevilo i ve středním pásmu, kdy vokál Vince Jonese v "This is the woman" ("Moving through taboos" | 2004 | Universal | VJ 356N) měl takový ten příjemně lehký, měkký a sametový nádech, který se tak dobře poslouchá a hladí. Vokály z Rubicon 5 doslova plynou, jde jim to lehce a nenásilně, přitom ale nepostrádají pocit "těla", hmotnosti a fyzičnosti, cítíte plasticitu a pod onou něžnou, měkkou slupkou se skrývá už i velice solidní rozlišení. Střední pásmo obecně je pak kompaktní, až překvapivě soustředěné a snadno přehledné, neúnavné a velice muzikálně líbivé.

Jak už ostatně pohled na dva výškové měniče napovídá, nejvyšší pásmo je odvážné a energické - linka činelů v "Question and Answer" Garyho Burtona ("Like Minds" | 2003 | Concord | SACD-1029-6) byla velmi zřetelná, až trošku vytažená kupředu, reprosoustavy vám naservírují činel s velice pěkným prokreslením a mnoha detaily, každý úder rozezní kov s výraznou jiskrou a až lehounce přifouknutým objemem, celé je to lehké a znělé, maličko táhnoucí reprodukci směrem do "světla". Přesto je vše příjemně čisté a jasné, je ovšem důležité dobře vybrat elektroniku - kvůli basům musí dobře kontrolovat a kvůli výškám nebýt příliš jasná a ostrá.

2016 08 16 TST Dali Rubicon 5 6

Co se týká dynamiky, jsou na své rozměry Rubicon 5 rozhodně působivé. Nástroje Orbis Trio ve Dvořákově "Klavírním triu op. 90" (2016 | Xavian | AS 743-2) měly velice příjemnou živost, vnitřní drajv a i když je celkové vyladění spíše měkčí a poklidnější, když zaberou smyčce, pocítíte velikost jejich korpusů, pocítíte ten objem vzduchu, který se rozhýbe a slyšíte, že tón je kupředu katapultovaný se solidní energií. Dali Rubicon 5 se řadí do třídy, když už (zde s podmínkou správné elektroniky) je dynamika velice příjemná, v kombinaci s efektnějším charakterem těchto reprosoustav snad až působivá.

V "Tojours" od Sabiny ("Collected_01" | 2015 | Naim Audio | naimcd215) byla reprodukce celkově dostatečně dospělá, byť přístup k nejjemnějším detailům ne úplně usnadňují vysloveně zaplavující bas a vysloveně jiskrné, energické výšky - přesto je znát velmi solidní a cenové třídy hodná kontrola "tikání" perkusí a čím víc posloucháte, tím víc vnímáte schopnost Rubicon 5 poskládat detaily, jednotlivosti a velice slušně vykreslené nuance a drobnůstky do celkově velmi propojeného, koherentního a hutného celku. V mohutném a sytém, barevném zvuku vlastně nemáte potřebu pátrat, což je trochu matoucí, ale když se soustředíte, je potřeba soustředěnost a celkovou přehlednost ocenit - je to neokázalé, ale přesto velice slušné rozlišení.

2016 08 16 TST Dali Rubicon 5 7

V podání prostoru se Dali Rubicon 5 osvědčily zejména v šířce - "Warm Valley" Duke Ellingtona ("Money Jungle" | 2002 | Blue Note | 7243 5 38227 2 9) se roztáhla v pravolevém směru až za hranice ozvučnic, stejně jako byla hudba už vytažená dopředu a mimo reprosoustavy. Byl tu i malý náznak hloubky, ale ten jsme museli vybojovat posouváním a natáčením reprosoustav, stejně jako tím, že jsme je postavili co nejvíce to šlo do volného prostoru - přes své rozměry to nejsou sloupky vhodné do rohů a ke zdi (nebo spíše by jich tam byla věčná škoda). Je ale nutno říct, že přes nároky na umístění nejsou Rubicon 5 vysloveně obtížné - i páskový tweeter se dá poslouchat pod úhlem bez výraznějších změn v charakteristice, takže nejste vázáni na jediné maličké poslechové místo v horizontálním či vertikálním směru.

Dali Rubicon 5 jsou nicméně zjevně laděny pro zábavu, pro předání radosti z hudby i za cenu trochu "svého" zvuku. Sytý, barevný, proporčně veliký zvuk přinesl rockovou "Ashes to Ashes" od Faith No More ("The Very Best Definitive Ultimate Greatest Hits Collection" | 2009 | Rhino | 5186544012) do místnosti s nebývalou energií, (neuspěchaným) silným rytmem a rockovou okázalostí. Bylo to jednoduše super, Dali zahladily ostré hrany nahrávky a špičaté činely, zejména při hlasitějším hraní to ale byla paráda. Při úplně nejtišším poslechu budete pro tu správnou razanci potřebovat opravdu dobrou elektroniku, ovšem celkově umí Dali vystřihnout tu správnou podmanivou atmosféru s nadhledem a jistotou, jakkoliv se nikam neřítí.

2016 08 16 TST Dali Rubicon 5 8

Dali Rubicon 5 jsou ideálními reprodukčními nástroji pro ty, kteří chtějí krásný, muzikální, hladký, hebký a uvolněný zvuk, který dokáže zaplavit celou místnost a který neunavuje. Přes své nevelké rozměry umí tyhle sloupky nabídnout velký, velký bas a výrazně znělé nejvyšší tóny, zatímco ve středech se drží vysloveně "hezkého" charakteru. Možná také nejsou nejvěrnější ve své třídě, ale umí pod trochu efektní rouškou odprezentovat i velice solidní množství detailů a přes atypický "dvojblok" tweeterů nemají problém s vykreslením prostoru nahrávek. Ale na konci dne je to něco úplně jiného, co stojí za zmínku - je s nimi jednoduše dobře a je úplně fuk co zrovna posloucháte, protože to prostě hraje s bezvadnou muzikálností.

MĚŘENÍ - FREKVENČNÍ ODEZVA + IMPEDANCE

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m ve výšce mezi tweeterem a středotónovým měničem, v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 50 metrů čtverečních. Prostor je standardně zatlumen, ovšem bez rozsáhlých akustických úprav, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech v různou denní dobu (kvůli rušení z exteriéru), vybrána byla střední křivka. Všechna měření probíhala na NAD C370 a Pioneer BDP-LX71 s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

2016 08 16 TST Dali Rubicon 5 m1

Naměřená frekvenční odezva sloupku Rubicon 5 je poněkud roztěkaná, je tu cítit zejména silný akcent basového pásma mezi 55 a 120 Hz, následovaný křivkou, která se alespoň vejde do tolerance +/- 3 dB. Na hranicí 6 000 Hz je ale opět cítit nástup výrazně energičtějšího tweeteru s křivkou stále stoupající. Jak vidno, Dali Rubicon 5 nejsou laděné na studiově "rovnou" věrnost, ale na atraktivní zvuk. Na poměrně kompaktní sloupek ale umí jít rozumně hluboko - bassreflex na 35 Hz a měniče na 50 Hz, což v podstatě odpovídá udávaným hodnotám.

2016 08 16 TST Dali Rubicon 5 m2

Naměřená impedance má hrb pouze v oblasti zdůraznění basového pásma, zbytek frekvenčního rozsahu je rovný jako střela a osciluje mezi 4 a 5 Ohmy - to samo o sobě napovídá nutnosti použít autoritativní, pevnější zesilovač, vzhledem k nevelkým výchylkám elektrické fáze ale nebude zátěž neúnosná a Rubicon 5 budou stále ještě "civilizované" v podstatě pro libovolnou elektroniku.

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ +/- ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ +/- ]

Kč 79 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---
KLADY

+ jsou velice pěkné a skladné

+ mají nádherně hebký, klidný a hutný zvuk

+ neuvěřitelný objem basu z malé ozvučnice

+ muzikální a velmi tolerantní ("hezký") přednes

ZÁPORY

- bas je zřetelně přebujelý a vyžaduje velmi pevnou kontrolu

- u cinkavějších nahrávek na sebe tweeter poutá trochu moc pozornosti

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Horn | www.horn.eu 

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 elfton

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

SÍŤOVÉ FILTRY:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Vánoce, Vánoce...

Konec roku je paradoxně, navzdory svátkům zasvěceným klidu, míru a rozjímání, povětšinou spíše orgiemi spěchu a únavy - což na stranu jednu není moc dobré pro vytvoření atmosféry pro poslech, ale na stranu druhou je to ideální pro útěky právě od toho shonu, kdy si tím víc vážíte jedné každé poslechnuté skladby.

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 marantz 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 yamaha 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution

1024 200 audio video show praha