Roon

V minulých dílech našeho seriálu jsme se již dozvěděli, co to vlastně Roon je, popsali jsme si, proč Roon není „přehrávač“, ani „knihovna“, ale mnohem spíš „ekosystém“ a také jsme si řekli, že výpočetní a správní jádro umí geniálně posloužit pro skutečně sofistikované procházení vaší hudební sbírky. Řekli jsme si také něco o možnostech DSP, tedy o velmi všestranném zpracování signálu, které může pomoci třeba i pro korekci limitů akustiky místnosti.

Jste-li tak už jednou rozhodnuti, že se do streamingu s Roonem pořádně ponoříte, je třeba vybrat co a jak. I tady umí Roon posloužit nadstandardně – kombinuje totiž pohodlnost lifestyle aplikací (ale přitom se neomezuje na zařízení jednoho výrobce) s možností volby vícero způsobů spojení podle toho, jak to potřebujete.

Roon zvládne jakékoliv digitální připojení – můžete ovládat na dálku kompatibilní streamery (tj. ty s minimálním certifikátem „Roon Tested“, lépe s tím „Roon Ready“), můžete ale Roon jádro připojit třeba i přes USB do kompatibilního D/A převodníku, případně můžete připojit svůj počítač (lhostejno zda na bázi MacOS nebo Windows či Linux) přes USB nebo ovládat interní či externí zvukovou kartu.

Výhod je mnoho – ta největší je rozhodně možnost oživení starší sestavy; máte-li dobrý D/A převodník s USB vstupem a řešíte nejkratší cestu ke streamingu, připojíte Roon jádro k tomuto převodníku a je to. Nebo můžete experimentovat – třeba redakční Métronome DSC1 má jak USB, tak stream a mohli jsme jednoduše přepínat z jednoho na druhé a srovnávat, zda to dle předpokladu „ideálního digitálu“ hraje stejně (nehraje…).

2022 03 13 TST Roon No 5 2

Obrovskou výhodou je pak i to, že máte-li doma několik systémů, všechny lze ovládat přes jedno jediné rozhraní. Příklad z praxe – v hlavní sestavě přes Roon řídíme Métronome DSC1, zároveň opodál v kuchyni maličký Sonos One SL a druhý v dětském pokoji a zároveň RME ADI-2 DAC FS přes USB v kanceláři. V libovolný okamžik lze libovolné komponenty propojit do společné zóny a třeba po ránu mít zprávy v celém bytě. Přestože třeba Sonos a Métronome mají k ovládání své určené aplikace, není nutné je mít, není nutné vzpomínat, jak se v té které dostanete třeba k internetovému rádiu nebo složkám s hudbou, všechno je stejné bez ohledu na konkrétní zařízení.

V neposlední řadě je skvělé, že Roon zvládne rozklíčovat, jaké formáty a rozlišení vaše zařízení umí přehrát a podle toho nakládá se signálem. Můžete tak vzít jeden konkrétní soubor ve vysokém rozlišení, poslat ho – bude-li to opět příklad z praxe – do Métronome, kde se přehraje v plné kvalitě, tak do Sonos, kde bude přepočítán do CD rozlišení. K tomu Roon využívá technologie RAAT (Roon Advanced Audio Transport) – sami vývojáři říkají, že jde tak trochu o komfort průlomového AirPlay v kvalitě pro audiofily.

2022 03 13 TST Roon No 5 3

RAAT umožňuje zpracování a přenos libovolného dnes dostupného formátu a rozlišení; veškeré operace se signálem probíhají na úrovni serveru, který bude s vysokou pravděpodobností mít mnohem vyšší výpočetní sílu, než běžné audio zařízení. Neobvyklým řešením je to, že se RAAT vzdává kontroly časování signálu a spoléhá plně na koncové zařízení – odstraňuje tím spousty problémů, které je často složité a/nebo drahé řešit. RAAT se také chlubí tím, že dokáže udržet při multiroom streamování rozdíl mezi zónami pod hranicí 1 ms – homogenní hardwarové platformy někdy dosahují lepších výsledků, ale zde jde o kombinaci libovolných řešení a tak je milisekunda skvělá.

Přidanou hodnotou RAAT je také to, že adaptace na nová rozlišení, nové streamovací platformy a standardy či třeba nové formy ochrany digitálního obsahu nemusí být závislé na aktualizaci firmwarového vybavení vašich zařízení - stačí aktualizovat Roon.

2022 03 13 TST Roon No 5 4

Pokud bychom to tak měli shrnout jednou větou, Roon zajišťuje výjimečný komfort v tom, že pod jedním přehledným rozhraním sjednotí (téměř) libovolný D/A převodník a streamer aktuální generace a až bez ohledu na to, jak vysoké rozlišení si chcete pustit, Roon vždy zajistí, aby vaše komponenty byly využity na maximum svých možností. A to je geniální…

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Altei | www.altei.cz 

 

XAVIAN Concerto - třípásmové sloupové reprosoustavy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

200 200 soundstyle

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

Fischer&Fischer high end reprosoustavy

Amarock Studio | KEF - PASS LABS - HARBETH

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

XAVIAN 16 200 200 cpt 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

PASS LABS Studio Špalíček - Ostrava Marantz AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Audio Video Show Praha 2022

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies