Není tomu dlouho, co byl multiroom (tedy jednoduše řečeno možnost šířit audio signál po všech prostorách domácnosti bez ohledu na umístění zdroje a reprosoustav) považován za libůstku bohatých, kteří jej často řešili hlavně jako doplněk celkové domácí inteligence a automatizace – primárně jim totiž šlo o topení, světla či bezpečnost a návykový komfort vícezónového poslechu, dostupného na stisk tlačítka, byl jaksi „jako bonus".
Jedním z hlavních důvodů, které bránily většímu rozšíření multiroom aplikací, byla také vysoká náročnost instalace – většina těchto systémů je totiž nejen poměrně drahá (kompletní systémy domácího řízení tvoří řádově třeba i 20% ceny nemovitosti, byť se najdou výrazně dostupnější varianty, třeba v Čechách dostupný Russound či Loxone a multiroom se řeší často v jejich rámci), ale potřebuje i dobře promyšlené kabelové rozvody pro napájení, data (rozumějme UTP kabely či wi-fi) i audio (a případně i video) signál. To je pak opravdu velká komplikace u jakékoliv „zabydlené" stavby.
Ony „velké" multiroom systémy se také spoléhají primárně z historických důvodů na fyzické zabudované klávesnice, ale většina z nich má také k dispozici plnohodnotnou aplikaci pro mobilní zařízení (tedy hlavně tablety, kde je obrazovka již dost velká pro pohodlné ovládání). U představovaných systémů je tomu naopak – spoléhají totiž výhradně na dnes již asi i pohodlnější ovládání za pomoci svých aplikací na elektronice třetích stran.
Koncem roku 2004 vycítila volný prostor firma SONOS a uvedla sérii „krabiček", které svým stylem připomínaly stylové produkty Apple a byly zaměřeny i na podobnou klientelu – tedy na ty, kteří chtějí všechno snadno, rychle a elegantně. Jako první tak SONOS definoval obor jednoduchého šíření zvuku a dodnes v něm hraje hlavní roli. Byl prvním, kdo přinesl myšlenku provozu bez zabudovaných klávesnic v každé místnosti, o nichž jsme psali výše a objevil tak cestu pro budoucnost, kterou následují v tomto segmentu v podstatě všichni.
Na tuto ideu jednoduchosti v roce 2013 začali opatrně navazovat další výrobci – příkladem budiž NuVo Wireless či Russound X-series pro serióznější posluchače, ale třeba také Samsung, který uvedl sérii produktů WAM (Wireless Audio Multiroom) a nejnověji pak Denon, jenž představil s velkou pompou sérii HEOS, u které SONOS připomíná mnohem víc, než jen název. Kromě zmíněných má určitou multiroom formu také BOSE, Naim Audio nebo Philips, spousta novinek byla představena na CES a do budoucna se proslýchá ještě o dalších – inu, trend příklonu k jednoduchosti a šíření zvuku z obýváků do celého bytu či domu je naprosto nepřehlédnutelný. Však podle průzkumů je růst této části trhu někde kolem 85% ročně.
Protože se nám v jednom období shodou okolností dostal do rukou jak Denon HEOS, tak SONOS, tak Samsung WAM, rozhodli jsme se všechny tři shrnout do jediného delšího přehledu. Protože i když jsou to systémy poměrně dost podobné, jsou vlastně i docela jiné...
DENON HEOS
Začněme nejnovějším členem rodiny „multiroom pro každého" – jde také o první pokus svého druhu o jednoduchý multiroom z produkce značky, která má dlouhou tradici v klasickém high fidelity a nevychází tedy z komerční sféry. V roce 2014 zůstává portfolio sice v podstatě stejné, jako má SONOS, na jaro 2015 je ale plánováno poměrně významné rozšíření o produkty, na něž se momentálně vztahuje informační embargo (ale když řekneme, že jedním z nich bude desktopová aplikace, podobné té, kterou má i SONOS, asi nic významného nepokazíme). Velmi zajímavá je také zpráva, že systém HEOS lze řídit pomocí „velkých" systémů typu Crestron, AMX či Control4 a HEOS tak netvoří oddělený ekosystém, ale může jak řídit, tak být řízen.
Denon totiž do HEOS zabudoval i možnost řízení svých současných i starších komponentů – stačí, aby tyto měly Denon Link. Je to rozhodně zajímavá možnost pro ty, kteří už mají v obýváku svůj stereofonní, nebo multikanálový systém a chtějí ho využít jako jednu ze zón i jako jeden ze zdrojových bodů.
Oproti konzervativnějšímu designu produktů SONOS se Denon také nebál uvolnit návrhářům ruce a jeho zařízení působí současněji, svěže a dají se použít jako výrazné solitéry i v moderním prostoru, byť je jasné, že zase tolik neosloví „jablíčkáře", uvyklé minimalistické čistotě SONOSu. Obzvláště velký model 7 nemá daleko k ceněnému a populárnímu stylu Bowers&Wilkins Zeppelin, aniž by se ale výrobce vzdával svého nového stylu, který jsme poprvé viděli u převodníku DA-300USB.
Aktuální nabídka sestává ze tří aktivních zónových reprosoustav, zesilovače a propojovacího komponentu, který doplňuje extender bezdrátové sítě, vše dostupné v černé a bílé barvě.
Tří aktivní jednotky jsou pojmenovány výhradně jen čísly (7, 5 a 3) – ta stejně jako u jednotek SONOS označují počet použitých reproduktorů. Model 7 nemá u SONOS obdobu, je velký a určený je zjevně jako solitér a hlavní zdroj zvuku v prostorách, kde nechcete mít nějaký „velký" systém, nebo kde chcete například pořádat večírek. Sedmička zvládne hrát hodně nahlas a díky DSP i hodně „od podlahy".
Model 5 má pak pět měničů a v podstatě odpovídá nejvyššímu dostupnému modelu svého hlavního rivala. Je koncipován díky výraznému držadlu v zadní části jako snadno přenositelná jednotka v rámci prostor.
Model 3 je nejmenší, určený pro vertikální nebo horizontální umístění (v aplikaci mu kvůli správné funkci nastavíte požadovanou pozici a software srovná fázi signálu) třeba v kuchyni, koupelně nebo ložnici a v plánovaném firmware pak také jako součást multikanálové aplikace, zejména v roli efektových kanálů.
Momentální portfolio doplňuje dvojice přístrojů bez reproduktorů – jde o AMP, který, jak už název napovídá, je vlastně poměrně klasickým integrovaným zesilovačem, do kterého můžete zapojit analogové i digitální zdroje signálu (samozřejmě jako doplněk k metalickému, nebo bezdrátovému příjmu dat ze síťových zdrojů a jiných jednotek). Signál pak vystupuje pomocí klasických reproterminálů na jakékoliv běžné reprosoustavy. Ty rozhýbe docela snadno – přes malý rozměr uvnitř umístěný zesilovač, pracující ve třídě D, dává slušných 100 Wattů do zátěže 6 Ohm.
Poslední jednotkou je v podstatě předzesilovač se jménem LINK, díky kterému HEOS snadno spojíte s klasickými sestavami – má totiž spoustu analogových i digitálních vstupů a výstupů, včetně variabilního analogového stereo výstupu pro koncový stupeň a mono výstupu pro subwoofer, navíc umí klasicky 12V napětím spouštět ostatní komponenty.
Důležité je u systémů tohoto typu vždy hlavně úvodní zprovoznění, které musí být pochopitelné i pro ty nejméně zdatné uživatele. A u Denonu nezklamali. Vlastně jediné, co budete potřebovat, je první jednotka, mobilní telefon a dodávaný kablík s mini jacky na obou koncích. U první (naprosto libovolné – HEOS totiž nemá žádné „centrum") nainstalujete aplikaci, průvodce po prvním spuštění vám ukáže co a jak zapojit, načež vás vyzve jen k propojení kablíku ze sluchátkového jacku mobilního zařízení do adekvátně označeného vstupu na zadní straně přístroje. Pak už jen stisknete malé tlačítko Connect a HEOS si bude chvilku vyměňovat zprávy s vaším zařízením. U Apple produktů proběhne vše úplně automaticky, u Android musíte zadat heslo k bezdrátové síti díky nastavením bezpečnosti v tomto systému. A to je vše. Pak jen přejdete k dalšímu zařízení, v aplikaci řeknete, že přidáváte další a stisknete tlačítko Connect. A znovu. A zas. A znovu. Žádné další mačkání, propojování, nebo vyplňování. My jsme všech šest produktů měli nastaveno za 30 minut včetně vybalování z krabic a přemýšlení kam je umístit a následného pojmenování zóny.
Jen extender se pak nastavuje jinak – připojení k síti si sice také načte jako ostatní přístroje, může ale fungovat buď jako přístupový bod (to když ho připojíte metalicky), který snadno rozvede wi-fi i do jinak hůře přístupných míst, nebo může fungovat jako repeater, který sice nabízí z principu své funkce poloviční propustnost, ale pro audio tohoto typu to bohatě stačí, navíc je velkou výhodou tohoto režimu nutnost vlastně jen připojit jej do zásuvky. Vzhledem k tomu, že vypadá velmi pěkně, nebudete se stydět ho mít ani na viditelném místě, není to klasický IT produkt.
Velkou výhodou do budoucna se u HEOS zdá být podpora nejen klasické specifikace 2,4 GHz Wi-Fi typu n, ale také pásma 5 GHz, které ještě nějakou dobu bude výrazně méně zarušené a máte tak dobrou šanci, že přenos bude čistý a nerušený. HEOS se také napojuje přímo na vaši stávající bezdrátovou infrastrukturu, byť jednotky blíže nespecifikovaným způsobem komunikují i mezi sebou.
Zajímavé jsou i funkce aplikace (jak pro iOS, tak pro Android), potažmo promítnuté samozřejmě do celého multiroom systému. Jde hlavně o možnosti zdrojů, z nichž můžete získávat hudbu. Kromě digitálních a analogových vstupů je tu ještě USB pro připojení datových pamětí (třeba když někdo přijde na večírek s vlastní hudbou), je tu možnost streamování pomocí DLNA protokolu (včetně podpory FLAC, hi-res tu ale doma není), ale i klasické služby, jako je TuneIn (internetová rádia). Novinkově je možné využít i Spotify Connect, čímž je HEOS unikátní, stejně jako tím, že neřeší u svých zdrojů a playlistů limit 65 000 skladeb.
Hodně zajímavé jsou uživatelské účty v aplikaci – každý člen domácnosti si vytvoří vlastní účet, a i když není možné limitovat některá zařízení jen na použití konkrétním uživatelem (tahle pokročilá, ale docela zajímavě znějící funkce ale schází všem), právě jeden každý uživatel má ve svém profilu dostupnou historii svého osobního vyhledávání hudby a jejího přehrávání, vlastní playlisty a vůbec jde o komfortní vlastnost, zajišťující, že se do maminčina popu nezamíchá synkův death metal.
Samozřejmostí je možnost ovládat u jednoho každého zařízení výšky a basy v poměrně širokém rozsahu, což dopomůže přizpůsobit projev nejen umístění, ale také náladě či konkrétnímu hudebnímu žánru.
Denon HEOS v zásadě podporuje neomezené množství zón, v jedné chvíli jich ale můžete do jedné skupiny sloučit „jen" 8 (například SONOS umí tento party mód nasadit najednou až na 32 zón).
Uvnitř přístrojů HEOS najdete také sofistikované DSP; pochází od stejné firmy, jako třeba to v Denon Envaya, kterýžto přenosný systémek dokázal zahrát na svou minimální velikost až nečekaně velký bas a to samé platí i pro HEOS. Digitální zesilovače umí dodat pro tento druh aplikace naprosto dostačující výkon a sílu.
Rozhodně zajímavá je i obchodní stránka věci – je znát, že Denon cílí prostě přímo proti SONOS, jako nový hráč na trhu ale od 1.10. do 31.12. nabízí přímo výrobce akci 90 dnů bez rizika (můžete si tedy na 3 měsíce HEOS zkoušet). Pokud si navíc v době 90 dnů od prvního nákupu pořídíte další zařízení HEOS, dostanete na něj férovou slevu 20%.
Hezké je také zpracování jednotek – byť mu vládne plast, je to hodnotný a dobře zpracovaný plast, u aktivních jednotek drtivou většinu povrchu zakrývá pěkná průzvučná tkanina. Díky tomu HEOS vypadá moderně.
Bezdrátový přenos je tak dobrý, jako je dobrá vaše domácí wi-fi. I v problematičtějších místech ale stačí použít dostupný extender a je po případných trablech. Díky přítomnosti několikasekundového bufferu je synchronizace zóny bezproblémová, takže ani případný chvilkový výpadek dostupnosti signálu neznamená problém; precizní synchronizace je také důležitá pro potlačení efektu „vesnického rozhlasu", tedy nežádoucího echa, vzniklého zpožděním některé ze zón.
Vše o systému HEOS na http://www.eurostar-ostrava.cz/cs/katalog/441-heos/
--- --- --- --- ---
Kč 16 790,- - HEOS 7
Kč 11 190,- - HEOS 5
Kč 8 390,- - HEOS 3
Kč 13 990,- - HEOS AMP
Kč 9 790,- - HEOS LINK
Kč 2 790,- - HEOS EXTEND
--- --- --- --- ---
KLADY
+ celkově asi nejautentičtější zvukové podání
+ o dýchnutí výhodnější cena, než u SONOS, navíc podpořená zajímavou prodejní akcí
+ HEOS 7 už ozvučí i velký prostor
+ možnost řídit jednoduše AV sestavu, postavenou na aktuálních i relativně starších komponentech Denon o síťové služby
+ možnost později integrovat také do „velkých" systémů typu Crestron / AMX / Control4
+ dobře fungující extender, který „roztáhne" po domě i vaši klasickou Wi-Fi
+ možnost vlastních účtů k jednomu systému pro každého člena rodiny
+ možnost sdílení připojeného USB z kteréhokoliv místnosti
+ možnost využít 5 GHz Wi-Fi
ZÁPORY
- výrobní řada dosáhne své plné šíře až v roce 2015
- neumí Bluetooth
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz
--- --- --- --- ---
--- --- --- --- ---
SONOS
Genezi kalifornské firmy SONOS a jejího nápadu už jsme tak nějak naznačili v úvodu článku. V současnosti její monopol na trhu dostupného a jednoduchého multiroom řešení sice končí, alespoň v roce 2014 bude ale mít stále nejkomplexnější nabídku produktů, hlavně kvůli přítomnosti zařízení Playbar a subwooferu, které jednoduché ozvučení přidávají i k televizi a cílí tak značku mimo klasické vyznavače věrného zvuku, kteří potřebují „velké systémy", ale také nechtějí mít „zapuštěný" zvuk, tedy velké (a drahé) vestavné systémy.
Sonos v počátku své existence vyráběl vlastní ovladače, avšak s všeobecným vývojem v oblasti tabletů a dotykových telefonů, od výroby upustil a ovládání plně svěřil do standardní produkce „velkých značek". Celý systém tedy lze ovládat z jakéhokoli dotykového displeje fungujícím pod platformou iOS nebo Android. Taktéž je ovládání možné prostředím desktop aplikace pro laptop nebo stolní počítač s operačními systémy Windows nebo Apple iOS.
Protože je SONOS také nejstarším dostupným systémem, už se pro něj vyrábí také zajímavé a časem prověřené příslušenství, jako jsou například stojany a příslušenství FLEXSON (k dispozici jsou třeba zajímavé barevné folie, které applovsky pojatý SONOS trochu „rozsvítí").
Podstatným rozdílem mezi systémem Sonos a konkurenčními systémy je (ne)využití domácí Wi-Fi sítě k vlastnímu přenosu signálu a tím i komunikaci mezi jednotkami. Sonos má svou vlastní komunikaci mezi zařízeními, nazvanou SonosNet. Je to v podstatě také provoz na veřejném pásmu 2,4GHz, má ale jiné kódování než klasické Wi-Fi sítě a proto ji klasickými Wi-Fi přijímači „nevidíme". I díky tomu je možné propojit až 32 zón, aniž by to kolidovalo s vysíláním „IT" dat. Toto pásmo je totiž plně využito jen ke komunikaci a přenosu dat a není do něj připuštěn jiný datový tok, který by narušil kompatibilitu a synchronizaci mezi jednotkami. Nejnovější update, umožňující připojení k běžným domácím sítím Wi-Fi slouží jen k importu dat do systému a ne k vlastní interní komunikaci.
Katalog systému Sonos sestává z osmi produktů. Dle všeho jsou nejoblíbenější jednotky Connect a Connect:AMP. Jedná se o funkčně téměř totožné jednotky, jen jednotka Connect:AMP je vybavena digitálním zesilovačem o výkonu 2x55W, který je pojetím v podstatě entry level hi-fi. Míněn je hlavně pro menší regálovky, případně pro napájení vestavných reprosoustav. Connect:AMP má k dispozici také klasický variabilní sub-out výstup, takže není problém připojit aktivní subwoofer. Jednotka Connect je vybavena analogovými linkovými RCA výstupy, stejně jako koaxiálním a optickým digitálním výstupem. Tuto jednotku výrobce doporučuje připojit ke stávající hifi sestavě, čímž se veškeré výhody bezdrátového systému přenesou i do domácího hi-fi systému. Zároveň lze do analogového vstupu na jednotce Connect připojit výstup z této hifi sestavy a zvuk tak sdílet do libovolné další zóny. Všechny jednotky Sonos jsou na čelním panelu vybaveny regulací hlasitosti a tlačítkem mute. Fyzická tlačítka se hodí v případě nedostupnosti běžného „mobilního" ovládání. Na zadní straně jednotky Connect i Connect:AMP jsou také dva konektory RJ-45 pro možnost metalického připojení k místní ethernet síti. Slouží jako malý switch, takže jimi lze prodloužit metalickou cestu domácí sítě.
Dalšími zástupci Sonos jsou tři jednotky, vybavené reproduktory a fungující nezávisle (stand alone) s připojením jen na síťové napájecí napětí. Jedná se o jednotky Play:5, Play:3 a Play:1. Proti systému Denon HEOS nemá SONOS jednotku se sedmi reproduktory, nabízí však malou monofonní jednotku.
Jednotka Play:5 je stejně jako ostatní přenosné systémy dodávána v černé, nebo bílé barvě. Je vybavena pěti zesilovači, kdy každý z nich se stará o jeden měnič. Díky basreflexovému labyrintu tato jednotka zní dostatečně od podlahy a lze jí použít také v exteriéru například při menší „garden party". Výhodou systému je, že nejen jednotka Play:5, ale také její dva menší sourozenci, se dají několika dotyky na ovládacím panelu spojit do stereo páru, kdy jedna jednotka přehrává levý kanál a druhá pravý kanál. Tím lze nejen zvýšit akustický výkon, ale také podstatně rozšířit stereofonní efekt. Jednotka Play:5 je na zadní straně vybavena opět dvojicí konektorů RJ-45 pro případ metalického připojení, ale také konektorem pro sluchátka, který odpojí reproduktory po zasunutí 3,5mm konektoru vašich sluchátek. Jednotka má také 3,5 mm vstup pro připojení jakéhokoli analogového zařízení, zejména těch mobilních. V ovládacím software lze následně nastavit úroveň vstupní citlivost, protože většina mobilních přehrávačů má velmi rozdílné výstupní úrovně.
Jednotka Play:3 je osazena jen třemi měniči, míněna je hlavně jako stereofonní pár, díky závitu na zadní straně dobře umístitelný na držáky přímo na stěnu či strop. Volbou v aplikaci můžete Play:3 nastavit vertikální nebo horizontální provoz. Napomohou tomu malé protiskluzové nožky jako u HEOS – přesněji řečeno nenápadné výstupky na svislé i podélné straně jednotky. Závěs na zeď usnadňuje i integrovaný napájecí zdroj.
Nejmenší zástupce Play:1 najde využití v malých místnostech jako je koupelna, ale hlavně ideálně poslouží jako efektové repro. Již podle jeho pojmenování je zřejmé, že se jedná o velice kompaktní řešení. I když je jednotka monofonní, díky promyšlené interní konstrukci schopna produkovat překvapivě plný zvuk. Za pomocí držáků od externích výrobců (např. zmíněný FLEXSON) lze reprosoustavu umístit na zeď nebo strop. To nalezne hlavně uplatnění u níže uvedené možnosti spojení s PlayBar.
Velmi zajímavou jednotkou v sortimentu Sonosu je PlayBar, kombinace klasické multiroom jednotky a pětikanálového soundbaru pro prostorový zvuk u video sestavy. Primární funkcí této jednotky je nahrazení klasických (a většinou velmi špatných) reproduktorů v televizoru za jednotku se schopností reprodukovat prostorový zvuk domácího kina. PlayBar je možné položit před televizor nebo zavěsit na zeď pod TV, je-li televizor na zdi, stejně jako klasické lepší soundbary. Flexson nabízí i flexibilní držáky pro společnou montáž TV a PlayBaru.
Jednotka PlayBar je konstruována pro reprodukci prostorového zvuku 5.1 ve formátu Dolby Digital. Uživatel má pak při nastavování domácího kina možnost volit mezi konfigurací Playbar 3.1 + externí efektové reprosoustavy (nejlépe Play:1) + Subwoofer SUB nebo mezi konfigurací pouze PlayBar + subwoofer SUB. Tedy pro lepší efekt s efektovými reprosoustavami, nebo s úsporných důvodů jen s PlayBarem.
Televize je s jednotkou PlayBar spojena optickým digitálním kabelem. Pro tento optický vstup je nastavena vyrovnávací paměť na rozdíl od zbytku systému na minimální úroveň (řádově milisekundy), aby nedocházelo ke zpoždění zvuku od obrazové složky, což se projevuje v praxi posunutým zvukem, kdy postava na obrazovce mluví a my ji slyšíme až za pár sekund. Uživatel si tedy všechny obrazové zdroje připojí do televizoru, ze kterého už jen zvukovou složku pustí do PlayBaru. Ten se umí navíc naučit ovládací povely z dálkového ovladače vašeho televizoru. To v praxi znamená, že uživatel, který v ovládacím software Sonosu u jednotky PlayBar zvolí vstup TV, již může plně používat jen ovladač k TV a to nejen k volbě programů, ale také k ovládání hlasitosti PlayBaru.
Všechny jednotky, které mají vestavěný zesilovač (tedy s výjimkou jednotky Connect) lze doplnit bezdrátovým subwooferem s jednoduchým názvem SUB. Ten bas produkuje z polootevřené ozvučnice za pomoci dvojice oválných reproduktorů a dvojice zesilovačů. Z relativně malé ozvučnice díky DPS „leze" basu víc než dost. Jeho použití je pochopitelně nejčastější ve spojení s domácím kinem, integrace s ostatními jednotkami je ale možná i pro oblíbený Party Mode.
Nejžhavější novinkou v sortimentu SONOS je Boost, nahrazující „centrální" Bridge. Obě jednotky slouží pouze k vytvoření nebo posílení sítě SonosNet mezi jednotkami, dodnes bylo ale nutné připojit metalicky alespoň Bridge nebo jinou jednotku. IT slovy je Boost vlastně velmi výkonným Wi-Fi extenderem a má přibližně trojnásobný výkon proti předchozí jednotce Bridge.
SONOS se během své existence stihl dohodnout na spolupráci s velkým množstvím hudebních služeb, se kterými se tuzemští uživatelé teprve seznamují. Asi největší podporu aktuálně získává služba Spotify. Ta je plně podpořena českým prostředím a předplacení této funkce přináší přístup do skutečně velké a zajímavé databáze. V nabídce nechybí také další služby jako je Google Play Music, vlastní platformě Androdi, Deezer, Aupeo nebo Cocert Vault či 8tracks s více jak jedním milionem volných playlistů ostatních uživatelů. Aktuálně je pro SONOS v ČR dosupných 26 hudebních služeb. Za povšimnutí stojí i spolupráce se službou iRadio. Ta je v systému pevně nastavena a tak jednoduchým zadáním své destinace se v lokálních rádiích objeví všechna dostupná rádia. Není tedy třeba hledat stanice, na které jste si zvykli – vše je automaticky přednastaveno. Dále si z celkové nabídky 100 000 světových rádií uživatel může vybírat další stanice dle destinace nebo žánru.
V systému je možné přehrávat hudbu nejen z datových úložišť v místní síti, ale také z jakéhokoli ovládacího zařízení – tabletu nebo dotykového telefonu. Stačí jen při výběru zdrojů hudby zvolit položku „Toto zařízení" a již lze přehrávat hudbu, kterou má uživatel stále sebou.
Vlastní aplikace Sonos v nedávné době prošla masivní aktualizací a z přehledného, ale poměrně nudného designu se přesunula do mnohem modernějšího, ne nepodobného dlaždicím posledního systému Windows 8. I když estetika lehce ubrala na přehlednosti a pohodlí, funkce zůstávají nadále logické a dostupné víceméně na dvě kliknutí. Velmi snadno se jednotlivé zóny slučují a taktéž bez problémů lze regulovat společnou celkovou hlasitost i hlasitost v jednotlivých sloučených zónách. Obdobně jako u systému HEOS, tak i u Sonosu můžete snadno definovat objem basů a výšek u jednotlivých jednotek pomocí ekvalizéru.
Protože jsme nezkoušeli SONOS v rovných podmínkách, ani za zdí (všechny jednotky byly v jednom prostoru), nemůžeme tak úplně soudit kvalitu a rychlost bezdrátové komunikace, ale neměli jsme (celkem dle očekávání) vůbec žádné problémy ani při přidávání jednotlivých zón do jedné skupiny, vše je plynulé a příjemné.
SONOS lze řídit „velkými" systémy přes některá řešení třetích stran.
Vše o systému SONOS na http://topaudio.cz/znacky/sonos/produkty/
--- --- --- --- ---
Kč 11 490,- - Play:5
Kč 8 490,- - Play:3
Kč 5 990,- - Play:1
Kč 13 990,- - Connect:Amp
Kč 9 990,- - Connect
Kč 19 490,- - Playbar
Kč 19 490,- - Sub
Kč 1 490,- Boost
--- --- --- --- ---
KLADY
+ velmi decentní provedení
+ zpětná kompatibilita i se staršími produkty
+ zajímavé dostupné příslušenství od Flexson
+ aktuálně nejucelenější řada produktů (soundbar + subwoofer)
+ možnost přiřadit některým modelům roli levého a pravého kanálu
+ velká škále vyráběného příslušenství (stojany, folie pro změnu barvy,...)
+ nativní komunikace s iTunes
+ nový účinný extender Boost
+ přenosné jednotky jsou vyráběny ve dvou barevných verzích
ZÁPORY
- zajímavý soundbar a subwoofer už jsou cenově poměrně náročné komponenty
- neumí bluetooth
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: High-End Audio Studio | www.topaudio.cz
--- --- --- --- ---
--- --- --- --- ---
SAMSUNG WAM
Nejpřímočařeji pojaté portfolio má v oblasti multiroom audia největší hráč na trhu, který do segmentu ale od svých televizí a domácích kin teprve opatrně proniká. Multiroom SHAPE dostal své jméno jednoznačně kvůli svému trojúhelníkovitému tvaru a celá řada se pro ČR a SR skládá z pouhých tří modelů – WAM550, což je aktivní jednotka s reproduktory a vstupy a WAM250, což je síťový centrální bod, který metalicky propojíte do své sítě, a vše je zařízeno. Doplňuje je WAM270 Linkmate, což je rozbočovač s mnoha analogovými vstupy, umožňující jednoduché připojení zařízení s analogovým výstupem signálu (včetně třeba CD přehrávačů, gramofonů a dalších...), což systém Multiroom otevírá jakémukoliv zdroji zvuku.
Zajímavý je tvar přístroje, byť je trochu samoúčelný – reproduktory jsou umístěny jen vpředu. Snad jen ve chvíli, kdy díky integrovanému závitu budete montovat WAM550 na nějaký držák v rohu, bude vás tvar zajímat a může pomoci snazšímu umístění. Je škoda trochu nepohodlného řešení montáže nožky pro vertikální postavení přístroje. Nevyhnete se totiž práce se šroubovákem, což tak úplně nejde dohromady s myšlenkou maximální jednoduchosti, kvůli níž tyto systémy vznikají.
Samotné zpracování přístroje je velmi pěkné, zajímavé jsou zapuštěné dotykové ovládací prvky pro změnu hlasitosti nebo použitého zdroje signálu. Stejně tak je tu označení bodu s NFC čipem pro snadné nastavení. Look přístrojů WAM550 je někde mezi konzervativním SONOSem a moderně vysochaným HEOSem, působí svým tvarem relativně odvážně, ale v podstatě vaše oči moc dlouho poutat nevydrží.
Instalace samotného přístroje je maximálně jednoduchá – první připojíte síťový centrální bod WAM250 do elektřiny a do sítě. Pak v podstatě už jen pustíte aplikaci, stisknete tlačítko a je hotovo.
V zahraničí jsou k dispozici také menší reprosoustava WAM350 a větší WAM750, osazená celkem 5 reproduktory (2x tweeter + 2x středotónový + 1x basový měnič) a oceněná například letošní cenou EISA.
Záměr Samsung SHAPE je také mnohem přímočařejší, než u HEOS i SONOS, v podstatě umožňuje sice také streamování, změnu poměru výšek a basů, stejně jako poslech internetových rádií, to nejdůležitější je ale bezproblémové spojení pomocí technologie „modrého zubu" i Wi-Fi standardů 2,4 i 5 GHz. Mobilní aplikace Samsung je univerzální a umožní ovládat i jiné komponenty této značky, třeba populární soundbary.
Velice se nám líbilo, že Samsungem vytvořená bezdrátová síť fungovala svižně a jednoduše, signál byl silný a reprodukce nepřerušená i za několika zdmi.
Vše o systému Samsung SHAPE na http://www.samsung.com/cz/consumer/tv-audio-video/audio/wireless-audio-dock/WAM550/EN
--- --- --- --- ---
Kč 6 990,- - WAM550
Kč 1 390,- - WAM250
Kč 9 490,- - WAM270 /netestováno/
--- --- --- --- ---
KLADY
+ vychytaná aplikace (rychlost, logika ovládání)
+ velmi dobrý bezdrátový signál i v hodně nepříznivých podmínkách
+ stylový design
+ bezproblémová instalace
+ Bluetooth a 5 GHz WiFi
+ nejdostupnější na pořízení
ZÁPORY
- zvuk je v poměru k ceně horší, než u obou konkurentů
- malá výbava
- trochu nepraktické dotykové ovládání přímo na přístroji
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: SAMSUNG | www.samsung.cz
--- --- --- --- ---
--- --- --- --- ---
POROVNÁNÍ TECHNICKÝCH PARAMETRŮ
NÁZEV
ZES.
REPRO.
TOS IN
TOS OUT
COAX IN
COAX OUT
USB
SLUCH.
LINE IN
LINE OUT
SUB
WIFI
LAN
WAM550
D class
3
-
-
-
-
-
-
-
-
-
2,4 GHz
1x
PLAY:1
D class
2
-
-
-
-
-
-
-
-
-
2,4 GHz
1x
D class
3
-
-
-
-
-
-
-
-
-
2,4 GHz
2x
HEOS 3
D class
3
-
-
-
-
1x
-
1x
-
-
2,4 / 5 GHz
1x
D class
5
-
-
-
-
-
1x
1x
-
-
2,4 GHz
2x
HEOS 5
D class
5
-
-
-
-
1x
-
1x
-
-
2,4 / 5 GHz
1x
HEOS 7
D class
7
-
-
-
-
1x
1x
1x
-
-
2,4 / 5 GHz
1x
CONNECT:AMP
D class
-
-
-
-
-
-
-
1x
-
1x
2,4 GHz
2x
HEOS AMP
D class
-
1x
-
-
-
1x
-
2x
-
1x
2,4 / 5 GHz
1x
CONNECT
-
-
-
1x
-
1x
-
-
1x
1x
-
2,4 GHz
2x
HEOS LINK
-
-
1x
1x
-
1x
1x
-
2x
1x
1x
2,4 / 5 GHz
1x
PLAYBAR
D class
-
1x
-
-
-
-
-
-
-
-
2,4 GHz
1x
SUB
D class
2
-
-
-
-
-
-
-
-
-
2,4 GHz
1x
NÁZEV
ZES.
REPRO.
TOS IN
TOS OUT
COAX IN
COAX OUT
USB
SLUCH.
LINE IN
LINE OUT
SUB
WIFI
LAN
NÁZEV
KODEKY
OPERAČNÍ SYSTÉMY
WAM550
mp3 / wma / ogg / aac / FLAC / WAV až 16 – 48 kHz
iOS / Android / Windows / MAC OS
PLAY:1
mp3 / wma / aac / ogg / audible / FLAC / ALAC / AIFF / WAV až 16 - 48 kHz
iOS / Android / Windows (Phone v přípravě) / MAC OS
mp3 / wma / aac / ogg / audible / FLAC / ALAC / AIFF / WAV až 16 - 48 kHz
iOS / Android / Windows (Phone v přípravě) / MAC OS
HEOS 3
mp3 / wma / AAC / FLAC / WAV až do 16 - 48 kHz
iOS / Android / ostatní v přípravě
mp3 / wma / aac / ogg / audible / FLAC / ALAC / AIFF / WAV až 16 - 48 kHz
iOS / Android / Windows (Phone v přípravě) / MAC OS
HEOS 5
mp3 / wma / AAC / FLAC / WAV až do 16 - 48 kHz
iOS / Android / ostatní v přípravě
HEOS 7
mp3 / wma / AAC / FLAC / WAV až do 16 - 48 kHz
iOS / Android / ostatní v přípravě
CONNECT:AMP
mp3 / wma / aac / ogg / audible / FLAC / ALAC / AIFF / WAV až 16 - 48 kHz
iOS / Android / Windows (Phone v přípravě) / MAC OS
HEOS AMP
mp3 / wma / AAC / FLAC / WAV až do 16 - 48 kHz
iOS / Android / ostatní v přípravě
CONNECT
mp3 / wma / aac / ogg / audible / FLAC / ALAC / AIFF / WAV až 16 - 48 kHz
iOS / Android / Windows (Phone v přípravě) / MAC OS
HEOS LINK
mp3 / wma / AAC / FLAC / WAV až do 16 - 48 kHz
iOS / Android / ostatní v přípravě
PLAYBAR
mp3 / wma / aac / ogg / audible / FLAC / ALAC / AIFF / WAV až 16 - 48 kHz
iOS / Android / Windows (Phone v přípravě) / MAC OS
SUB
-
iOS / Android / Windows (Phone v přípravě) / MAC OS
NÁZEV
KODEKY
OPERAČNÍ SYSTÉMY
--- --- --- --- ---
--- --- --- --- ---
JAK TO VLASTNĚ HRAJE VE VZÁJEMNÉM POROVNÁNÍ?
Měli jsme možnost porovnávat Samsung a Denon napřímo, ve stejném období jsme pak navštívili vyladěnou předváděcí místnost dovozce SONOS.
U Samsungu se nám líbila frekvenční vyrovnanost – ať už jsme hráli moderní rock, nebo poklidný jazz, nebylo cítit přehnaně basu (v této velikosti ozvučnice ho jednoduše ani není kde vzít), SHAPE tíhnul k poměrně výrazným výškám a středům. Čitelnost zvuku je asi taková, jakou byste si mohli pořídit v podobě stereo sestavy za sedm tisíc, tedy základní. Na druhou stranu umí hrát bez problémů relativně nahlas, aniž byste měli pocit, že se zvuk hroutí. Věcný, jednoduchý zvuk je ideální pro rádio, popovou a lehčí rockovou hudbu.
SONOS byl zajímavý tím, že třeba u jednotky Connect:Amp už s rozumnými regálovkami (my jsme slyšeli Chario Piccolo) zní jako skutečné entry level hi-fi. Navíc díky možnosti připojit subwoofer už takový systém může být pro běžného posluchače více než fajn. Pokud máte zájem jen o síťovou část, zvuk samotné jednotky Connect (tu jsme poslouchali připojenou k Peachtree Audio decco65 a Audio Physic Step 25) už se blíží některým z dobrých CD přehrávačů třídy kolem 10 000,-. Je tedy čistý, už slušně čitelný a i když spíše než na jemnost sází právě na pocit čistoty, vzhledem k ceně žádný problém nenastává. Jednotka Play:5 pak nabízí opravdu hodně basu, v základním nastavení za ním až trochu zaniká středovýšková část, ale záležet bude i na umístění a nakonec jsou tu korekce. Nejvíce kompaktní a nejvyrovnanější je přednes jednotky 3 – čistý a nepřehnaný, bez pocitu velkých zásahů DSP. Byť ozvučí malou místnost, nebo blízké pole (třeba stůl), hraje dobře. Malá jednotka Play:1 zaujme spíš tím, že ač je monofonní a skutečně malá, při vyšší hlasitosti také umí „zabrat". Do koupelen nebo na terasu pro ozvučení „pozadí" dobré. Samostatnou kapitolu hraje Playbar – ten totiž zní velmi dobře, však je také cenově hodně výrazně nad ostatními jednotkami. Za pomoci hraní do stran také evokuje prostorový zvuk. SUB pak hlubokými tóny nešetří, rozhodně hraje spíše na bum efekt a energii, než na vyrovnanost a jemnou podporu.
Denon HEOS hraje v podstatě velmi podobně, s tím rozdílem, že třeba HEOS 7 už pocitově dodává tolik zvuku, jako Playbar podpořený SUBem, byť hlubokých tónů je méně, což vede k méně efektnímu přednesu, aniž by zvuku bylo méně. HEOS 5 a HEOS 3 v podstatě adekvátně ubývajícímu objemu ozvučnic omezují bohatství basů. I u HEOS by se dalo říct, že v dobré kombinaci zní AMP (s Harbeth Monitor 30) a LINK (s Naim Nait XS, ASUS Xonar Essence One MUSES a Harbeth Monitor 30 a Xavian Bonbonus) jako slušné entry level systémy. Ve zvuku je ale znát výrazně více jemnosti a klidu; snad je to dodržováním nějakých pravidel konstrukce Denon, snad je to dobře vyladěné DSP (protože to odvádí skutečně špičkovou práci), ale je tu ten náznak měkkosti a jemnosti, jakou známe i z hifi přístrojů značky. Rozdíly nejsou dramatické, ale jsou. Asi by se dalo říct, že HEOS je „více hi-fi".
ZÁVĚR
Je to velice jednoduché. Neomezená vláda značky SONOS v jí definovaném segmentu trhu je úspěšně narušena, ať už „více hi-fi" směrem v podobě Denon HEOS, nebo „komerčnějším" směrem v podobě Samsung SHAPE. SHAPE je skutečně komerčním řešením pro ty, kteří mají rádi maximální jednoduchost a nesejde jim na audiofilských nuancích. SHAPE nemá (minimálně prozatím) žádnou návaznost a možnost sofistikovanějšího použití. Vyjde zato ale nejlevněji. SONOS je časem prověřený hráč, který funguje bez problémů a je jasné, co od něj můžete čekat. Opět nehraje na kdovíjak sofistikovaný zvuk, ale už to není špatné (DSP, dostatečně dimenzované zesilovače a vyladění zajišťují z malých rozměrů až překvapivý objem zvuku) a zvláště třeba Connect:AMP s menšími regálovkami je slušný entry level i z hi-fi pohledu. SONOS není také designový solitér či ozdoba interiéru, je to nenápadný, funkční a elegantní pracant – vyznavači Applu a z osobních zkušeností i lidé kolem čtyřicítky pak budou spokojení. Denon HEOS svým přímým útokem na SONOS, zdá se, naznačil zajímavou cestu – jednak nabízí (či v řádu týdnů až měsíců nabízet bude) úplně totožné produkty jako SONOS, zabalené jsou ale v současnější, dramatičtější a výraznější formě. Druhý kladný bod pro HEOS je cena – ta je stejná, nebo o pár stokorun nižší, než u srovnatelného SONOS. Rozdíl nevelký, ale počítá se. Nejdůležitější je ale to, že HEOS umí ovládat stávající zařízení Denon, takže jde pro majitele této značky o výbornou cestu, jak si „zinteligentnit" domácnost, navíc má přeci jen o chlup jemnější, konkrétnější přednes a nabízí navíc velkou jednotku HEOS 7, která už bez problémů uhraje i třicetimetrový prostor a velký večírek. Denon HEOS tak nežije v uzavřeném ekosystému a snadno umožňuje „audiofilský růst" směrem k dvoukanálovým i multikanálovým sestavám Denon a také k sofistikovaným „velkým" multiroom / řídicím systémům díky nativní firemní podpoře, čímž je unikátní. Je vidět, že u Denon si udělali velmi dobrou rešerši a posunuli osvědčený a úspěšný koncept, zvláště směrem k mladší generaci.