Značka NuVo z amerického Cincinnati patří k nejtradičnějším výrobcům v oboru multiroom audia. Nezabývala a nezabývá se výrobou inteligentních řídících systémů, soustředí se výhradně na distribuci audio signálu napříč obývacími prostory. Přímým předchůdcem firmy byla Davitt & Hanser Music Company, dnes holding HHI, který mimo jiné vyrábí i známé kytary B.C. Rich nebo aparáty Kustom Amplification. Historie firmy se traduje až do roku 1924, samotné NuVo se do portfolia zařadilo v roce 2002.

Až do poloviny roku 2013 jste mohli v katalogu najít pouze „velké" systémy, k nimž je nutno nejen vybudovat kabelovou infrastrukturu. Nabízejí sice velký komfort používání, typicky třeba maticové přepínání mnoha zdrojů do mnoha zón, ovládání přes přehledné panely ve zdech, duplikované ještě aplikacemi pro mobilní zařízení a třeba také dálkovým ovládáním. Jenže, co dělat, když se rozhodnete vyzkoušet multiroom bez předchozích zkušeností? Nebo v případě, že kupujete nemovitost hotovou a zrovna teď se vám nechce rozbíjet zdi, podlahy a podobně? Nebo co když si třeba jen pronajímáte byt? Řeší to nová série NuVo Wireless, jednoduché, cenově velmi dostupné krabičky, díky nimž si vytvoříte doma teoreticky neomezené množství zón (byť prakticky by jich nemělo být víc jak 16).

Na rozdíl od instalačních produktů je řada Wireless určena nikoliv integrátorům, ale naopak běžnému spotřebiteli. Tomu je uzpůsobena i celková koncepce a možnost zprovoznit celý systém v řádu minut, hlavně díky přehlednému průvodci v mobilní aplikaci. Pojďme blíže probrat jednotlivé součásti systému.

V katalogu najdete pod hlavičkou NuVo Wireless celkem čtyři produkty, tři zónové přehrávače a jednu bezdrátovou bránu. Začněme u ní. Model NV-GW100 vlastně není nic jiného, než pětiportový síťový přepínač s vlastním přístupovým bodem bezdrátové sítě. Pokud chcete vytvořit domácí multiroom bez pomoci metalického vedení, budete právě tuto bránu potřebovat – síťové přehrávače P100 a P200 se nemohou připojit k jiné, než firemní bezdrátové síti právě z NV-GW100. Přehrávač si zvolí komunikaci v pásmu 2,4 nebo 5 GHz a přenos probíhá podle nejnovějšího protokolu 802.11n.

Zónové přehrávače pak najdete v katalogu tři, i když nejvyšší NV-P3100 je vlastně spíše trojice základních modelů NV-P100 v jediném šasi. Od obou dalších se také liší tím, že je určen k instalaci do 19" racku, takže jde vlastně o svého druhu mezikrok mezi „velkými" řadami a právě Wireless sérií. V šasi NV-P3100 najdete trojici zesilovačů třídy D, generujících 20 Wattů na kanál. Tak jako u ostatních modelů, i zde najdete analogový linkový vstup a USB konektor pro pevné disky s hudebními daty. To vše extra pro každý z modulů, doplněno pak ještě dvojitým ethernetovým konektorem, protože bezdrátově tento kousek nepřipojíte. Reproduktorové terminály jsou na rozdíl od menších modelů sdružené, to se zde opět promítá vliv „profi" sourozenců z vyšších řad.

NV-P100 a NV-P200 jsou už výrazně odlišnými zástupci zónových přehrávačů. Jde hlavně o jejich stylové balení. Ploché černé krabice s rozměry menší knihy se nebude díky jejich zakulacenému, nenápadně elegantnímu provedení stydět vystavit i na exponovaném místě, díky integrované anténě pro příjem bezdrátového signálu je pak můžete ale klidně schovat i do malých prostorů. Snad jen pozor na zahřívání těla při nepřetržitém provozu, jinak mohou být P100 i P200 kdekoliv, kam dosáhne wi-fi signál a reprokabely.

Přední strana přístrojů je osazena dotykovými ovládacími prvky, sloužícími primárně pro regulaci hlasitosti, ale v určitém kombu také jako reset a spouštěč nastavovacího procesu. Zadní strana pak hostí dva páry vcelku masivních šroubovacích reproterminálů s vynikajícím provedením, dále pak ethernetový konektor, nechcete-li využívat bezdrátový přenos, případně nemáte-li bránu NV-GW100. Na každém přístroji dále najdete jeden USB vstup, linkový vstup a výstup (ten lze nastavit jako fixní či variabilní) a samozřejmě napájecí konektor pod kolébkovým spínačem. Analogový vstup a výstup je bohužel pouze ve formě 3,5 mm stereo jacku, i když je pravda, že samostatné RCA konektory by už na malých tělech zabíraly příliš místa.

Větší model NV-P200 má navíc ještě konektor pro připojení měřícího mikrofonu systému Audyssey Dynamic Volume. Je prozatím o přípravu pro budoucnost, kdy v některé z připravovaných verzí firmware bude umožněno upravovat charakteristiku výstupu nejen ručně, ale právě i na základě měření. Od NV-P100 se liší ještě přítomností HD BlueTooth konektivity od aptX a výstupním výkonem, jinak jsou přístroje vlastně totožné. Nižší ze zónových přehrávačů má výkon 20 Wattů, vyšší pak už naprosto dospělých 60 Wattů.

Nadstandardně potěšující je podpora přehrávaných formátů a integrovaných služeb. Přes síť a z připojených disků si můžete přehrát datové soubory ve formátech MP3, WMA, AAC, Ogg Vorbis a dokonce i FLAC a WAV. Díky aplikaci pro PC si můžete nasdílet libovolný adresář s muzikou stejně snadno, jako vybírat z již naindexovaných knihoven Windows Media Player a iTunes. Samozřejmostí je také možnost využít stream ze síťového disku pomocí DLNA protokolu. Možnost připojit pomocí 3,5 mm jacku libovolný analogový zdroj jsme již zmiňovali. Ze streamovacích služeb se asi nejvýrazněji v české kotlině prosadí tunein, dost možná i proto, že je zcela zdarma. Pandora, Rhapsody, ale ani SiriusXM tu prozatím stejně nefungují. Přidejte k tomu možnost pomocí jednoho NV-P200 nasdílet i BlueTooth konektivitu a máte v podstatě dokonalý systém. Snad jedinou malou výtku by bylo možno směrovat k nepřítomnosti optického digitálního vstupu, který by umožnil využít kvalitu zónových přehrávačů skutečně naplno.

Tím bychom měli hotový (imponující) výčet schopností systému NuVo Wireless. Nyní pár slov k praktickému soužití, strávili jsme totiž se systémem ve složení NV-GW100 + NV-P100 + NV-P200 v podstatě měsíc a zaryl se nám každodenním užíváním hodně hluboko pod kůži. Úžasnou výhodou multiroom systémů je totiž maticové sdílení dostupných zdrojů. V praxi si to představte například tak, že v obývacím pokoji zapojíte do NV-P200 disk s hudbou ve vysokém rozlišení (NuVo bez problémů přechroustalo FLAC soubory 24 / 192), televizi jako analogový zdroj a iPhone 5 pomocí BlueTooth protokolu. V ložnici to pak bude disk plný mp3 souborů. Pokud snad chcete, můžete si ještě pustit notebook, od Windows 7 výše vám automaticky udělá z knihovny Windows Media Player snadno streamovatelný zdroj, iTunes se tak chovají také. V obdobné konfiguraci jsme strávili celý čas, nutno říci, že ve velmi spokojeném rozpoložení.

Celá instalace systému proběhla zhruba během pěti minut, a to dokonce včetně rozvedení nového ethernetového kabelu přes polovinu pokoje. Krátký čas instalace určitě ovlivňuje i fakt, že bohužel (zatím?) není k dispozici aplikace pro počítače, díky čemuž by se dal multiroom ovládat v pohodlí třeba při práci. Takhle jste prostě odkázání na stažení aplikace z AppStore nebo Google Play. Ta vás v několika jednoduchých krocích provede prvotní konfigurací, později poskytuje případnou nápovědu a samozřejmě samotné ovládací prostředí.

Konfigurace je absolutně primitivní – přepnete stiskem tlačítek přístroj do konfiguračního módu, ten se přes gateway NV-GW100 připojí do sítě a objeví se až ve vašem smartphone. Celé nalezení trvá nějakých 10 sekund, pak už novou zónu (tedy konkrétněji právě zónový přehrávač) pojmenujete, přiřadíte jí vhodnou ikonu a je to. Postup zopakujete adekvátně pro každý další přístroj v síti. Jak již bylo řečeno, kompletní multiroom tak můžete mít nastavený v řádu minut v absolutním pohodlí.

Po dalším spuštění aplikace už si stačí jen návodně přetáhnout ikonu do „chlívečku", navolit si během několika málo kliknutí aktivní zdroj a poslouchat. Pokud se vám pak zachce přesunout si hudbu do druhé zóny, stačí prostě do stejného bloku přitáhnout ikonu toho správného přehrávače. Hlasitost si pak můžete volit globálně, ale i pro jednotlivé zóny, v jejich rámci lze pak nastavovat jednoduchý pásmový ekvalizér. Maximální komfort soužití umožní plnohodnotné využití systému všem členům rodiny, včetně těch, kteří mají k technice maximální odpor. Pokud umíte přesunout prst po displeji telefonu, jste plně kvalifikovaní pro práci s NuVo Wireless.

Co se týká zvukového projevu síťových přehrávačů, za dané peníze budete rozhodně pozitivně překvapeni. Digitální koncové stupně v NV-P100 i NV-P200 se vyznačují velmi aktivním, živým projevem. Poslouchali jsme je s redakčními Harbeth Monitor 30 a Xavian Bonbonus, ale i s TEAC LS-H 265 nebo Epos Elan 15. Do analogového vstupu jsme zkoušeli připojit kromě televize a zvukové karty z notebooku také CD přehrávač Chord Red Standard, linkový výstup jsme zase připojili k integrovanému zesilovači NAD C370 a Chord CPM2800, do koncových stupňů prvního jmenovaného jsme pak zkusili pustit i variabilní signál.

Třeba s náročným Haydnovým smyčcovým kvartetem op. 76 č. 5 (FLAC | 2L | 24 / 192) si zvláště dobře poradil NV-P200. Vlastně se NuVo obstojně vyrovná libovolnému integrovanému zesilovači mezi 10 – 15ti tisíci. Zvuk snad provází jen trochu moc autority a razance, je ale velmi příjemně čistý a dynamický. Tak nějak by se dalo říci, že odpovídá charakteristice „digitálního" zvuku pro danou cenovou třídu v dobrém slova smyslu. NV-P200 si poradil i s poměrně vysokou hlasitostí, aniž by ztratil kontrolu nad reprodukcí.

Dokonce i skromných 20 Wattů modelu NV-P100 stačilo na pohodové ozvučení ložnice v kombinaci s Xavian Bonbonus. I tichý poslech Brubeckova hitu „Take Five" („Time Out" | FLAC | 16 / 44,1) v nočních hodinách působil dostatečně čitelným dojmem, převládající ladění zvuku je stále spíše aktivní, razantní, ale nikterak nepříjemně. Zvuková kvalita tak nějak prostě odpovídá nárokům třídy a je plně srovnatelná s nároky třídy high fidelity za 10 až 15 tisíc.

Velmi příjemný byl i poslech internetových rádií, NuVo se s jejich streamem spojí rychle a velmi stabilně, stejně jako s jakýmkoliv jiným streamem v síti. Jediné, co může přehrávače od datového toku odstřihnout je kompletní výpadek internetového připojení. V době testování proběhl na systému update software, který tak trochu zamíchal s aplikací pro Android – té se občas povedlo spojit se s přehrávači třeba až na druhý či třetí pokus, zatímco aplikace pro iPhone podobnými problémy netrpěla. Rozhodně to není nic, co by nespravila příští aktualizace. Eurostar Ostrava také vyjednává o možnosti systém počeštit, což by rozhodně katapultovalo NuVo Wireless ještě na vyšší úroveň a otevřelo dveře k multiroom aplikaci opravdu každému.

Když jsme u konkurence, v praxi existuje jediná – dosud dominující SONOS. Ten je přeci jen ještě o něco málo „spotřebněji", ale v praxi jde o velmi podobnou koncepci. Hlavním rozdílem budiž to, že v NuVo se promítají zkušenosti s většími instalačními řešeními – NuVo Wireless v budoucnu můžete snadno rozšířit nebo zaintegrovat do některého z vyšších firemních řešení. Výhodou SONOS je zase to, že díky dlouhé existenci nabízí vícero druhů přehrávačů, což ale opět není nic, co pravděpodobně čas nezmění. Jinak jsou si oba systémy skutečně nápadně podobné, což je na první pokud NuVo v daném segmentu skutečně dobrý výkon. Přímé srovnání jsme sice nemohli provést, výsledná volba ale bude velmi pravděpodobně jen o vkusu. NuVo však se svou žhavou Wireless sérií notně zamíchalo stojatým rybníkem levného multiroom audia, a nabízí skutečnou high fidelity kvalitu v elegantním, luxusně působícím a úžasně uživatelsky přívětivém balení.

Kč 15 990,- - NV-P200
Kč 12 490,- - NV-P100
Kč 5 990,- - NV-GW100

Kč 36 990,- - NV-P3100 (netestováno)

--- --- --- --- ---

KLADY

+ maximálně jednoduché, přirozené použití

+ velmi dostupná možnost, jak zavést multiroom

+ široká podpora zdrojů – internetové rádio, pevný disk, analogové zdroje

+ stylový design

+ čistý a aktivní zvuk

+ minimálně P200 zvládne spolupracovat s libovolnými reprosoustavami

+ možnost integrovat později i do komplexnějších systémů

ZÁPORY

- v době testování přeci jen nedoladěná aplikace pro Android

- zcela (zatím?) postrádá ovládací aplikaci pro stolní počítače

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies