Přestože primární činností rakouské značky Pro-Ject zůstává výroba gramofonů, realizovaná v Litovli, již léta je součástí jejího katalogu i program krabiček, velmi kompaktních a cenově velmi zajímavých high fidelity přístrojů. Není tomu tak dlouho, co se z nejlevnějšího zboží Pro-Ject rozhodl řadou různých modifikací a verzí udělat ucelený výrobní program, zahrnující i produkty pro náročné. Základní modely tak doplnily modifikace s přívlastky S, SE, DS nebo RS, zároveň s tím ale povážlivě a pro mnohá již nepřijatelně stoupla i cenová hladina.

Průměrně tak již dnes elektronika Pro-Ject nestojí pár tisícovek (i když nemálo základních produktů se stále najde i této třídě), ale alespoň deset, dvanáct, dvacet, ale i téměř 40 tisíc – ty dáte za vyšší verzi dnes představovaného streameru Stream Box DS, která nese přízvisko RS. Otázkou je, zda je podobná cenová politika pro značku, vnímanou spíše jako tvůrce dobře zaplatitelného zboží, tou správnou. My si myslím, že ne zcela, protože za 40 tisíc už lze koupit zrovna třeba streamer prestižnějších výrobců. Na druhou stranu, odvážné kroky bývají odměněny úspěchem a svou pozici si značka nějak vybudovat musí...

Největším kouzlem Box série je určitě miniaturizované provedení, snažící se eliminovat jakékoliv zvukové kompromisy, které by omezení rozměrů mohlo přinášet. Stream Box je navenek vcelku estetické, minimalistickým perem navržené zařízení. Něco málo přes dvě a půl kila vážící krabička vám nezabere o moc víc prostoru než kniha – však stojí v podstatě na čtvercové podstavě o hraně zhruba 20 cm a do výšky vyrostl jen na sedm centimetrů (tedy bez započtení wi-fi anténky). Hodnotně působí čelní panel s tloušťkou 3mm, velmi decentně působí zbytek kovového těla, spojený jen absolutně nejnutnějšími šroubky. Stream Box DS by se snad mohl alespoň trochu vizuálně odvázat, aby odpoutal vyšší modely od jednoduchosti původních levných přístrojů.

Dominantou předního panelu je 3,5 palcový TFT displej s jemnou kresbou. Zobrazuje se na něm při přehrávání obal alba a základní informace o přehrávané skladbě a jejím průběhu. Listování stromovou strukturou a funkcemi přístroje se odehrává na šesti řádcích ve velmi přehledném rozhraní. Na přední straně dále najdeme spouštěcí tlačítko, hned vedle stavovou LEDku, na druhé polovině pak jeden z dvojice USB konektorů.

Zadní stěna kromě klasické wifi antény hostí ještě ethernetovou zásuvku, druhý USB konektor a dva druhý výstupu – analogový v podobě RCA konektorů a digitální koaxiální cinch. Do napájecí zásuvky zastrčíte právě úzký konektor 9V externího pulzního zdroje. Kompletní výčet opět ukazuje na soustředění se na maximální jednoduchost a nekomplikovanost.

Ovládat můžete Stream Box DS dvěma (jak jinak) nekomplikovanými způsoby. Buď dodaným dálkovým ovládáním, které je stejně miniaturní jako přístroj sám, nebo aplikací pro smartphone. Ta svým stylem v podstatě kopíruje styl nabídek samotného přístroje. Ke své hudbě se tak dostanete vždy rychle, jednoduše a i když je software prostý nějakých zázračných funkcí (prostě si vyberete a hrajete, nic víc, nic míň), funguje spolehlivě.

Převodníkový čip uvnitř přístroje si sice výrobce v dokumentaci nechává pro sebe, každopádně ale díky němu a programovému vybavení můžete přehrávat datové soubory až do rozlišení 24 bitů / 192 kHz a to jak přímo přes USB z připojených disků, tak přes síť. Podporovány jsou všechny běžně používané formáty, tedy MP3, FLAC, WMA, AIFF, AAC, LPCM, WAV a Ogg Vorbis. Oproti dostupným specifikacím je díky poslední aktualizaci firmware k dispozici i ALAC formát. Pro všechny vypsané je k dispozici i již zmiňované přehrávání bez mezer. Podporu internetového rádia zajišťuje služba vTuner, kterou můžete znát z přístrojů Denon, Harman / Kardon, Arcam nebo Pioneer, ale vlastně asi ještě tak dvou desítek dalších velkých značek.

Pro-Ject Stream Box DS jsme měli možnost poslouchat s firemním kolegou DAC Box DS, dále pak s dvojicí přístrojů Chord – přehrávačem Red Standard a integrovaným zesilovačem CPM2800. Z dalších jmenujme NAD C370, Audiomat Opéra Reference 12, Pioneer BDP-LX71, KingRex UD384 či série Creek Evolution 2 a z přístrojů s obdobnou schopností streamovat pak NuVo NV-P200 nebo Arcam rBlink. Elektrickou čistotu zajišťoval filtr Xindak XF-2000B. Zvuk se linul z Harbeth Monitor 30, Dali Fazon F5, Quadral Signo Avantgarde 80, Epos Elan 15, Xavian Bonbonus, ale i TEAC LS-H 265 nebo Definitive Technology StudioMonitor 55. Kabeláž nesla značky Kubala Sosna, QUAD, ProAc, Eagle Cable a Monster Cable.

Celkové ladění zvukového výstupu přístroje míří spíše směrem k pohodě, poklidu, nesnaží se vyvolat nadbytečné drama; vlastně ani tam, kde bychom si ho skoro až přáli, kde bychom toužili po troše té sonické hrubosti, ani tam se jí nedočkáme, Stream Box DS tvrdošíjně setrvává ve svém poklidném rozpoložení. Ale pozor, neplést s líným, nestíhajícím zvukem – Stream Box DS prostě jen tak nějak příliš netlačí na pilu.

Ale třeba Haydnův smyčcový kvartet opus 76 číslo 5 z produkce severského vydavatelství 2L (FLAC | 24 bitů / 192 kHz) rychlost ani podmanivost nepostrádá. Housle jsou plné informací, Stream Box DS je servíruje uvážlivě, až něžně. Nepřehání to v žádném ohledu, ani v plnosti, ani v důrazu, rozlišení je dobré samo o sobě a po připojení k firemnímu DAC Box DS plně zapomenete, že posloucháte jakési „minikrabičky". Kupodivu i přes DAC Box DS zůstává základní charakteristika stejně klidná a příjemně vřelá.

Dobré rozlišení ukázal Stream Box DS při přehrávání McFerrinovy „Don´t Worry Be Happy" (FLAC | 16 bitů / 44,1 kHz). Vokál je dobře srozumitelný, vřelý a uvolněný charakter právě podobným skladbám moc sluší. Dostatek informací umí streamer Pro-Ject ze skladby vydolovat i co se týká jednotlivých vrstev, zvuk si jen tak poklidně plyne - slyšeli jsme McFerrinův hlas vykreslený i více do hloubky, ale na danou cenovou třídu odvádí krabička dobrou práci, protože vokál stále zůstává přirozeně barevný a zvláště v kombinaci s firemním D/A převodníkem i dosti komplexní a uvěřitelný.

Na druhou stranu je škoda, že Pro-Ject Stream Box DS nemá přeci jen trochu důraznější podání, zvláště v oblasti nejnižších tónů. Trochu těžší, hutnější zvuk by mohl příjemně dokreslit skladby jako je Saint-Saënsova „Varhanní symfonie v C moll" (FLAC | 16 bitů / 44,1 kHz). Tam je cítit trochu menší velikost nástroje, menší působivost, ale i když nemáte pocit, že se do vaší poslechovky streameru nějak podařilo propašovat rezonující chrámovou loď, pořád máte k dispozici přirozeně znějící, jen trochu opatrnější varhany, detailní, rychlé a snad maličko sametové.

Velmi pěkně si Pro-Ject poradil s jazzovou klasikou, Davisovou deskou „Kind of Blue" (FLAC | 16 bitů / 44,1 kHz). Všechny nástroje jsou dobře separované, i když trubka není typicky řízná a jadrná, její nezaměnitelná tonalita je ale dobře trefená. Opět je to přesně typ skladby, který zvládá Stream Box DS nejlépe. Streamer má dobrý cit na časování, hudba si tak plyne s nezadržitelností mraků na obloze, i se stejnou lehkostí. Ne snad, že by brnknutí strun kontrabasu nemělo svou váhu, nebo snad nebylo možné tóny sledovat až nečekaně dlouho, než se spojí s celkovou zvukovou masou. Opět je ale trochu škoda, že struny nevygenerují víc energie. Pokud ale máte rádi svou pohodu a hudbu, která se na vás netlačí, jste tu správně.

Aby se nezdálo, že Pro-Ject Stream Box DS umí přehrát jen nástrojově jednoduchou klasiku a jazz, dobře se přes něj poslouchala i deska „Waking the dead" amerických L.A. Guns. Svižnému metalu lehký zvuk sluší, nepostrádá ani zajímavou dávku energie a uvědomíte si, že ač streamer zcela eliminuje ostřejší tóny, drží zvuk pod kontrolou. Pěkně tak znějí nabroušené kytary, mají právě takový zvuk, aby ani na vyšší hlasitosti nepříjemně neřízly. Zpěvákův ječák je pak dobře artikulovaný, podpořený dobrým rozlišením.

Rakouskému Pro-Jectu se zachtělo ochutnat svět z „vyšší dívčí" nejen v oblasti gramofonů, kde v poměru cena / výkon exceluje jako málokterá jiná firma, ale také v oblasti klasické reprodukční elektroniky. Cenovou politikou tlačí svůj Stream Box DS proti zavedeným výrobcům s výrazně hodnotnějším jménem (míněno právě v tomto segmentu), což je rozhodně odvážný krok. Přináší do digitální techniky tak trochu analogový přístup, chce ladit své přístroje do maximální pohody, vřelosti a snad až něžného, mírně zasněného charakteru. To velmi dobře koresponduje s akustickými nahrávkami, s klasikou, jazzem, vokálními skladbami nebo prostě s čímkoliv, z čeho chcete cítit klid, laskavost a příjemnou uvolněnost. Je-li vaše sbírka ale založena výhradně na kytarových kapelách či elektronice, možná vám bude trošku scházet důraz a agresivita a budete Stream Box DS považovat za příliš decentní – vám je pak spíš určen přístroj typu Pioneer N-50. Nicméně už to, že lze Pro-Ject Stream Box DS srovnávat s „plnoformátovým" hi-fi něco vypovídá o tom, že i když stojí pánové z Pro-Ject ještě relativně na začátku cesty, vykročili na ni správnou nohou.

Kč 20 790,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ kompaktní provedení

+ široká podpora formátu

+ USB + LAN + WiFi vám dává velkou volnost

+ podpora přehrávání bez mezer

+ postupné rozšiřování funkcí pravidelným vývojem firmware

ZÁPORY

- cena není nejnižší

- aplikace pro mobilní telefony je dosud spíše průměrná

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

AQ

www.aq.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 585 342 232

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Kolik peněz musím doopravdy utratit?

Je to časté téma vašich dotazů směrem na redakci Hi-Fi Voice. "Kolik musím utratit, abych dostal zvuk co chci?", "Vyplatí se připlatit za X nebo za Y?" nebo třeba "Má vůbec cenu kupovat to, když to stojí jen ZZZ?". Neméně časté je pak nadšení nad tím, že to produkt za pár tisíc "natře" produktu za desítky a stovky tisíc (ovšem mám podezření, že pisatel nevěnoval poslechu a vzájemnému srovnání zase až tak moc času...). Takže kolik peněz vlastně je třeba DOOPRAVDY utratit?

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 elac 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 elfton 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution