iPod je fenomém, o tom se jistě dohadovat nemusíme. Od okamžiku, kdy Apple na trh uvedl iPhone, se tento fenomén pak přehoupl téměř až ke stavu zamoření Zeměkoule „jablečnými“ výtvory. To samozřejmě poměrně logicky vyvolalo i explozi doků i kompletních zvukových systémů, k nimž iPod přicvaknete a hrajete. Z elegantních spotřebních můžeme jmenovat třeba Parrot Zikmu, které používá i Lady Gaga, z těch audiofilštějších pak třeba dokovací stanici od Wadie, elektronkový model Shanling nebo právě dnes představovaný systém Zeppelin, kombinující digitální zesilovač, třípásmovou reprosoustavu, iPod / iPhone dok a schopnost přijmout signál z externích zdrojů či třeba signál naopak zase vypustit ven.

Zeppelin má typický vzducholoďovitý tvar, jeho sedmi a půl kilogramové tělo je ovšem přes první dojmy velmi rozměrově skromné a není problém umístit jej třeba na pracovní stůl místo „počítačových" bedniček. Trochu nepraktická je zadní strana přístroje, která je vyvedena v nerez oceli a ačkoliv je tak její vzhled velmi efektní, každý pokus o manipulaci se Zeppelinem odnesete pár minutami rozlešťování otisků prstů. Celý předek je pak zakryt průzvučnou mřížkou, v níž za provozu jediným viditelným prvkem je dioda, indikující status doku. Z podstavce pak vyrůstá „trn", na němž se nachází konektor pro spojení s iPody a iPhone, která je opět vyvedena z leštěného materiálu, naštěstí tady je na samotné kolébce plast, takže si ji neosaháte. Trn je dostatečně pevný, aby se přehrávač bez problémů zacvakl na místo. Tím úplně posledním, co pak naleznete v zákrytu právě za držákem iPodu je spínací tlačítko a + s - pro regulaci hlasitosti, to vše na tenkém kovovém proužku.

Ke stylovému iPod systému dostáváte také stejně stylový dálkový ovladač, jímž je možno ovládat nejen Zeppelin, ale také základní funkce iPodu. Malé vajíčko se sice upatlá stejně snadno jako mateřský přístroj, ale funguje i v krkolomných úhlech a zaplněných místnostech se spoustou překážek docela bez problémů.

Základ přístroje tvoří pětice měničů - 12,5 cm široký basový reproduktor, společný pro oba kanály a napájený 50ti Wattovým digitálním zesilovačem, pro levý a pravý kanál pak další digitální zesilovač rozhýbává 9ti centimetrový středotónový a 2,5 centimetrový výškový měnič, přičemž poslední jmenovaný používá kovovou kalotu, zaručující v tomto naladění dostatek efektních výšek. Výškáč se dokonce chlubí zabudováním do firemní technologie Nautilus, tedy dozadu ubíhající a zužující se ozvučnice. Psaný frekvenční rozsah 47 Hz - 22 kHz výrobce udává ve velmi volné toleranci -6dB, osobně bych vyrovnané reprodukční pásmo odhadl tak mezi 70 Hz a 20 kHz, což i samo o sobě je slušný výsledek, vezmeme-li v potaz rozměry Zeppelinu. A přijmeme-li jako fakt slušnou pravděpodobnost, že z iPodu si cílový potenciální majitel Bowers & Wilkins Zeppelin asi spíše nebude pouštět La Traviatu nebo složité orchestrální kompozice a hlavně nebude sloužit jako hlavní zvukový systém domácnosti náročného audiofila, vybavení je dostatečné. Už proto, že základní iPod konektor doplňují vstupy v podobě analogového a digitálního 3,5mm jacku. Škoda, že přítomný USB konektor umí pouze přijímat upgrade softwarového vybavení přístroje, bylo by fajn mít možnost připojit tak třeba notebook a obejít tím nevalnou kvalitu zvukových karet v počítačích. Na zadním panelu pak nalezneme ještě dva výstupní konektory, oba pro video, tedy možnost přenést z video iPodu a iPhonu video do zobrazovače s přípojkou S-Video nebo kompozitním video vstupem. Tuto část jsem neměl bohužel možnost vyzkoušet, nicménět tu asi není nic, co by mohlo způsobit jakékoliv problémy či nutnost vznést výhradu.

Základní otázkou je to, zda skutečně stojí za to za malou, relativně jednoúčelovou, byť velmi stylovou věžičku zaplatit 17 000,-. Odpověď je nasnadě - aktuálně patrně není lepšího kompletního systému pro přehrávání hudby z iPodu, takže ano, stojí. Za dvojnásobnou cenovku sice můžete mít hi-fi systém s oddělenými komponenty, který už pravděpodobně bude hrát lépe, ovšem bez jednoho z největších trumfů Zeppelinu - kompaktnosti a jednoduchého soužití, které pro cílového zákazníka bude jedním z největších kladů.

Zkoušel jsem přehrávat nahrávky přímo z iPod Nano a pro srovnání totéž z originálního CD přes Roksan Kandy K2 a analogovou cestu, nutno podotnknout, že všechny mp3 soubory byly stažené do datového toku 320kbps a zcela účelově jsou vynechány skladby klasické hudby - zkusil jsem si přehrát několik vzorků z kompilace Crystal Cable Arabesque, což vyústilo pouze v potvrzení předchozích doměnek. Zeppelin prostě není projektován k reprodukci klasiky. Na celkové porovnání jsem si vzal systém Philips - cd přehrávač se schopností přehrát mp3 a zesilovač s lampovým předzesilovačem a regálovkami v setu MCD908 s obdobnou cenovkou.

Bowers & Wilkins Zeppelin si mne získal „velkým" zvukem, který jde bez problémů poměřit právě s výše uvedenou sestavou od Philips. I Diana Krall na „Quiet Nights" zní zvláště ve středních frekvencích opravdu příjemně a přirozeně, je tu ovšem znát logický nedostatek nejhlubších basů, což by sice byl prostor pro výtku v oblasti hi-fi a high-endu, u komerčního přístroje tohoto zaměření je to spíš o pochvale toho, že se přes skořepinovou konstrukci nejedná o chrastící a drnčícíc „plasťák", ba naopak si nezadá v kvalitě ani se zmíněným hi-fi od Philipsu.

Nejvíce ve svém živlu je Zeppelin s populární a taneční hudbou, kupodivu zvládá s klidem a přehledem hrát i potichu i velmi nahlas, takže je z něj skvělý univerzální přístroj pro celodenní kulisový poslech v kanceláři i posléze večer na domácím večírku. Pulsní zesilovače mají dostatečnou sílu pro jakoukoliv hudbu od Placebo a jejich pěkně nabasovanou desku „Battle for the Sun", přes Michaela Bublého „Crazy Little Thing Called Love" z první eponymní desky, až po divoké výlevy rockových Grinderman. Všechno se dá poslouchat a tam kde Philips díky svým elektronkám nabízí zdánlivě dospělejší zvuk, Zeppelin útočí efektněji i efektivněji díky svým živým výškám a celkovému vyladění, které dokáže dobře vytvořenou mp3 přehrát uspokojivě - se špatnou logicky nic moc nenaděláte.

Celkově je Bowers & Wilkins Zeppelin ideálním kompletním systémem pro reprodukci hudby z iPodu. Jeho vysokou cenu nemusíte akceptovat a za polovinu naleznete třeba nižší model od stejného výrobce, Zeppelin ale dokáže konkurovat i produktům typu zmíněného a plnohodnotněji působícího Philipsu. Za svých 17 000,- tak dostanete přístroj, který sice neosloví milovníka věrné reprodukce, ale běžného posluchače s mírně vyššími nároky na kvalitu zvuku a designu jistě chytne u srdce - už proto, že v dané kategorii momentálně s velkou pravděpodobností žádný talentovanější kompletní systém pro iPod a iPhone není.

Kč 17 190,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ design

+ jednoduchost užívání

+ na danou kategorii přístroje - tedy iPod reprosystém - nadstandarní zvukový projev

ZÁPORY

- vyšší cena je daní za stylovost relativně jednoduchého přístroje

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

http://www.eurostar-ostrava.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 elfton

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

SÍŤOVÉ FILTRY:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Vánoce, Vánoce...

Konec roku je paradoxně, navzdory svátkům zasvěceným klidu, míru a rozjímání, povětšinou spíše orgiemi spěchu a únavy - což na stranu jednu není moc dobré pro vytvoření atmosféry pro poslech, ale na stranu druhou je to ideální pro útěky právě od toho shonu, kdy si tím víc vážíte jedné každé poslechnuté skladby.

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 marantz 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 yamaha 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution

1024 200 audio video show praha