Po popisu systému AMX, respektive jeho české nadstavby inHome AMX se ve třetí části naší volné série článků o inteligentním bydlení dostáváme do poněkud jiné oblasti – za předpokladu, že již například máte vyřešeno zabezpečení nemovitosti a netrápí vás řešit vytápění či chlazení a ovládání světel ručně, zbývá vyřešit rozvod zvuku a obrazu po všech prostorách bytu či domu. Jednak ušetříte finance a starosti, jednak si – z pohledu milovníka hudby a zvuku – vyřešíte nejpalčivější problém nutnosti poslouchat jen v jednom jediném místě. Náhled od katalogu pražské firmy High-End Audio Studio nám poodkryje dvě možné cesty jak za velmi rozumné peníze vyřešit multiroom audio aplikaci, a to s využitím produktů značek Russound a SONOS.

TROCHA HISTORIE

High-End

Pražské studio High-End Audio Studio patří mezi nejtradičnější firmy v oboru, stopy Michala Vošahlíka najdete v říši prodeje high fidelity již od kraje 90. let 20. století. Už samotný název firmy hovoří o tom, na který segment zboží klade důraz. Své jméno si firma ale vysloužila i v oblasti integrování řídících a multiroom systémů, právě audiovizuální složce se i u stavebních projektů věnuje nejvíce. Vypovídá o tom zastoupení značek jako Russound, SONOS, Stealth Acoustics, ale také Vutec (plátna) a Future Automation (držáky nejen na TV) a třeba též Definitive Technology (ploché nástěnné repro).

Russound

Firma Russound byla založena v roce 1967 v klidném městečku New Market ve státě New Hempshire s cílem vyrábět nejdokonalejší audio příslušenství na světě. K prvním výrobkům firmy patřily různé prvky hifi systémů, například reproduktorové voliče, přepínače odposlechu magnetofonové nahrávky a regulátory hlasitosti. Značka Russound se stala synonymem vysoce kvalitních regulátorů hlasitosti a společnost si brzy získala pověst předního průmyslového výrobce. V průběhu let firma Russound vyvinula úplný sortiment kvalitních produktů pro zákaznické instalace a stále více pronikala do povědomí díky kvalitě, spolehlivosti a úrovni poskytovaných služeb. Na expanzi trhu zákaznických a slaboproudých instalací firma Russound reagovala zavedením atraktivních výrobků: řídící zesilovače, procesory, vícekanálové zesilovače, klávesnice, vestavěné a venkovní reprosoustavy a další produkty.

SONOS

Jméno SONOS se objevuje v kronikách multiroom audia teprve od roku 2002, ovšem díky tomu, že firma definovala v podstatě nový segment, vystřelila známost jejího jména raketovým tempem až ke hvězdám. SONOS se stal synonymem pro dobře hrající, dobře vypadající a hlavně extrémně instalačně jednoduché multiroom řešení pro běžného člověka. V roce 2013 je k dispozici také první krok směrem k domácímu kinu – soundbar, ale také aplikace pro iPhone i chytré telefony se systémem Android. Značka SONOS je dominantním hráčem díky estetice i pohodlnému ovládání svých produktů.

CO NABÍZÍ?

High-End Audio Studio pokrývá svými produkty segment pro náročné, "plnohodnotné" multiroom instalace, ale poskytuje řešení i těm, kteří mají omezený rozpočet, či z jakéhokoliv důvodu nechtějí rozvádět multiroom "pevně", ve zdech.

RUSSOUND

Zdroj detailních informací: http://highend.cz/productpages/russound/russound.htm 

Co to je?

Americký Russound je tak trochu alternativou k dobře známému systému NuVO, na rozdíl od již popisovaného inHome AMX se stará výhradě o distribuci audiovizuálního signálu napříč různými zónami domácnosti. Jde tedy o komfort zajišťující šíření signálu v hi-fi kvalitě maticovým systémem – libovolný vstup / zdroj v jedné zóně může být přehráván do libovolného výstupu v libovolném dalším počtu zón. Pochopitelně nabízí jak základní, tak komplexní instalační řešení, bez zajímavosti není ani možnost pouštět hudební data po elektrické síti 230 V. Dominantní je ale sběrnice A-BUS, šířící data a komunikující po datových rozvodech (síť LAN). Reprosoustavy jsou pak napájeny klasickým reprokabelem, vyvedeným z ovládacího panelu.

Kolik za to?

Minimálně cca 30 000,-, maximálně cca 200 000,- za vybavení celého systému. Vzhledem k tomu, že Russound nabízí několik řad produktů, může vyjít celá multiroom instalace na všeobecně akceptovatelné peníze.

Pro koho je typicky vhodný?

Pro majitele libovolně velké nemovitosti, kteří řeší výraznější rekonstrukci, či teprve staví. Také pro ty, kteří chtějí řešit výhradně šíření hudby a zvuku, zvláště pokud preferují „skrytá" řešení (Russound nabízí rackovou elektroniku a vestavné reprosoustavy).

Výhody

+ velmi slušná kvalita zvuku

+ jednoduché ovládání, dedikované pouze reprodukci hudby

+ relativní finanční dostupnost v porovnání s komplexními řídicími systémy

+ kompletní „integrační balíčky" od zdroje, přes zesilovače, až po reprosoustavy

+ široký výběr možností, dodatečná rozšiřitelnost

Nevýhody

- nejde o „inteligentní" řešení v pravém slova smyslu, ale „pouze" o multiroom

- nižší řady neumí získávat zpětnou vazbu z ovládaných přístrojů

2013-07-24 - IB - cast 4 - Russound 3

SONOS

Zdroj detailních informací: http://topaudio.cz/znacky/sonos/produkty/ 

Co to je?

Sestava bezdrátově komunikujících hudebních jednotek, kladoucí důraz na design, trend, pohodlí a jednoduchost. SONOS sám o svých produktech říká, že jde o bezdrátový HiFi hudební systém, čímž odkazuje na to, že jde vlastně o dostupné all-in-one systémy třídy high fidelity, které jako bonus umí sdílet mezi sebou hudební reprodukci.

Kolik za to?

Průměrně cca 10 000,- / ks, základní stereofonní jednotka stojí 8 500,-, soundbar a subwoofer pak 18 500,-. Jedná se tak o jedno z nejdostupnějších řešení na trhu multiroom řešení.

Pro koho je typicky vhodný?

Pro milovníky stylových a komfortních řešení, pro ty, kteří se s multiroom řešením nechtějí přikovat k jediné nemovitosti či jednomu rozmístění (SONOS jednotky jsou bezdrátové a plně přenosné), ale také pro ty, kteří mají omezený rozpočet, případně chtějí v budoucnu svůj multiroom rozšiřovat.

Výhody

+ extrémně jednoduché použití (vlastní reprosoustavy, přehledný ovládací software)

+ bezdrátový provoz, neobsazující vaši Wi-Fi

+ široké spektrum doků, zesilovačů, aktivních reprosoustav a dokonce soundbar

+ elegantní, moderní, stylový a prostorově nenáročný design

+ nízká cena a instalace vlastními silami

Nevýhody

- vždy alespoň jedna jednotka sítě musí být spojena metalicky

Další produkty, vhodné pro použití v inteligentních a multiroom instalacích: vestavné repro Definitive Technology a Stealth Acoustic.

VIZITKA SPOLEČNOSTI

High-End Audio Studio
Belgická 4
120 00 Praha 2

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 
web: www.highend.cz 
gsm: +420 728 342 665

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Kolik peněz musím doopravdy utratit?

Je to časté téma vašich dotazů směrem na redakci Hi-Fi Voice. "Kolik musím utratit, abych dostal zvuk co chci?", "Vyplatí se připlatit za X nebo za Y?" nebo třeba "Má vůbec cenu kupovat to, když to stojí jen ZZZ?". Neméně časté je pak nadšení nad tím, že to produkt za pár tisíc "natře" produktu za desítky a stovky tisíc (ovšem mám podezření, že pisatel nevěnoval poslechu a vzájemnému srovnání zase až tak moc času...). Takže kolik peněz vlastně je třeba DOOPRAVDY utratit?

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 elac 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 elfton 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution