Těžiště katalogu dvoukanálových přístrojů Denon určitě leží v sériích dostupné elektroniky, která za rozumnou cenu nabízí rozumný výkon, pěknou tvář a všobecně solidní a uspokojivý dojem. Tolik obecná představa. Jenže i tady lze najít exempláře elektroniky opravdu high-endové, díky větším výrobním objemům ovšem cenově stále poměrně přijatelné. Jedním z adeptů na tuto pozici výhodného zboží střední cenové kategorie pro náročné zájemce o dvoukanálovou reprodukci je i SACD přehrávač DCD-2010AE, hlavně pak ve dvojici s integrovaným zesilovačem PMA-2010AE.

Pokud už se uvolíte vzdát bez desetikoruny padesáti šesti bankovek s portrétem Františka Palackého za přehrávač disků, neočekáváte právem pouze kvalitní přehrávač, ale také určitou solidnost, která musí být cítit už při prvním pohledu. Třináct kilogramů vážící stříbrné tělo DCD-2010AE v tomto ohledu působí víc než dobře - nejen, že se jedná o „kus přístroje", ale také jeho třívrstvá sendvičová základna spolu s dvouvrstvými bočnicemi z hliníku, to vše vyztužené ocelovými vzpěrami a přikryté dvouvrstvým krytem tak účinně odolává vibracím. Svůj podíl na tom kromě rigidního šasi má i umístění čtecí mechaniky s pohonem do samostatné skříně s pevným kovovým rámem a ocelovými kryty. Denon toto řešení nazývá Supress Vibration Hybird a krom fyzického oddělení mechaniky od skříně potlačuje vibrace také svou hmotností. Stejně tak síťové transformátory, jeden pro analogovou část a druhý pro digitální, jsou uloženy na separátním odpruženém subšasi.

Signál po načtení mechanikou z firemní produkce, stejně jako po vstupu digitálním optickým nebo koaxiálním vstupem, putuje do 32 bitového D/A převodníku AK 4399, schopného zpracovat signál o vzorkovací frekvenci až 192 kHz. Vygenerovaná sinusoida je poté vyhlezana (respektive je interpolací dopočítána ze „zubatého digitálu" směrem k původní analogové plynulosti) pomocí techlogie Advanced AL32 Processing (http://www.denon.com/glossary/2009/02/advanced-al32-p.html). Na výstupu si můžete vybrat buď pár důvěryhodných zlacených RCA konektorů nebo digitální výstupy - opět jako na vstupu koaxiální nebo optický, oba ovšem fungují z ochranných důvodů pouze u PCM formátu, tedy pouze pro klasické CD.

Další možností, jak dostat z tohoto přehrávače zvukový signál (po přehrání disku a použití digitálních vstupů) je připojení nějakého média do USB portu. Ten umí zpracovat jak klasické flash disky, velké pevné disky, tak i iPod / iPhone, které dokonce umí nabíjet a částečně se jejich pomocí nechá ovládat. Trochu problém je v tom, že můžete přehrávat mimo nativního formátu Apple pouze komprimované zvukové soubory s příponami mp3 a wma, což je kvůli použitému převodníkovému čipu docela škoda - využití DCD-2010AE jako nadprůměrného DACu se totiž přímo nabízí. Přístroj také disponuje esotericky znějící funkcí Compressed Audio Restorer, která má za úkol učinit zázrak. Dle očekávání se jí to nevede a u komprimovaných nahrávek prostě na SACD kvality nedosáhnete. Empétrojku v maximálním datovém toku ovšem od běžného CD jen těžko odlišíte, tak možná i toto řešení nějakou reálnou funkčnost má. Jak již bylo řečeno, „diskový" zvuk lze poslouchat jak z klasického Red Book CD, tak z SACD, kde bude ovšem k dispozici pouze stereo, další kanály budou sloučeny do sterea, ovšem vzhledem k malému počtu prostorových nahrávek to není reálně vytknutelný problém.

Exteriér Denonu DCD-2010AE si nemáte šanci splést s produkty jiné značky, typicky Denonovská tvář je tady ovšem poněkud „svalnatější", mohutnější a elegantnější. Osobně se mi tento jednoduchý vzhled s rozměrným, dobře čitelným displejem, úzkou štěrbinou pevného, ale pohříchu plastového šuplíku a jen těmi nejnutnějšími titěrnými tlačítky docela líbí. Vlastně jediné tlačítko, které doopravdy budete na přehrávači mačkat, je On / Off. Všechno ostatní, včetně změny vrstev SACD a zapnutí Pure Direct režimu, který „tradičně" vypne veškerou nepotřebnou elektroniku (v tomto konkrétním případě zhasne displej a vyřadí se digitální výstupy), zvládnete na dodávaném masivním dálkovém ovladači, který je už od pohledu stejně důvěryhodný jako samotný přehrávač. U levnějších přístrojů typu Pioneeru G-Clef MK2 nebo Yamahy řady 700 zmíněná funkce Pure Direct přináší slyšitelný, byť malý, zvukový posun, poctivě ale přiznám, že za rozdíly v reprodukci tohoto Denonu bych ruku do ohně rozhodně nedal a největší přínos bude hlavně v pocitu, že je to „více hi-fi".

Systém Denon (tedy DCD-2010AE a PMA-2010AE) jsem měl postupně ve dvou poslechových prostorách a systém „napřímo" obměňoval s CD přehrávačem Roksan Kandy K2 a SACD přehrávačem Pioneerem PD-D9MK2-K, které sice nejsou přímými konkurenty, avšak ve svém ranku nabízejí výtečný výkon za přijatelný peníz, což by přesně měla být i doména Denonu. V pozici zesilovacího prvku rotoval již zmíněný integrovaný tranzistorový zesilovač řady 2010, KR Audio Antares VA320 / P-150 a chvíli též Rotel RB-1582 / RC-1580. Hudba pak plynula v jednom prostoru z Harbeth Monitor 30 a ve druhém Canton Vento 880 DC. To vše přes KrautWire Guru S mezi přístroji a KrautWire Awakening mezi zesilovači a reprosoustavami.

Při prvním spuštění mě pozitivně překvapila rychlost mechaniky - jako první jsem se totiž rozhodl roztočit SACD z produkce Deutsche Grammophon, konkrétně Beethowenovu „Devátou" v podání Berlínských filharmoniků v čele s legendárním Karajanem. Obvykle načtení SACD disku a přelaďování laseru trvá, u pomalejších strojů se čas dokonce může přehoupnout až k desítkám vteřin, ne tak u DCD-2010AE. Mechanika je nebývale svižná a do pěti vteřin je vše připraveno. „Spolknutí" běžného CD pak už asi o mnoho rychlejší být nemůže. Zmíněná Devátá pak zaburácela s nebývalou sametovostí, aniž by ztratila něco na své údernosti. Obzvláště příjemné je pak bohatství neagresivních nejvyšších tónů, které ani při vyšších poslechových hlasitostech neříznou do uší - vedle Denonu vypadá podání na Pioneerech, kralujících své cenové škatulce SACD přehrávačů, slyšitelně umělejší a zastřenější, ačkoliv kompaktnější a hutnější podání může působit na první poslech atraktivněji, během stopáže jediného SACD však 2010AE přesvědčí o svých kvalitách.

SACD verze klasického alba „The Dark Side of the Moon", která přišla na trh ke třicátému výročí vydání této desky, je hybridním diskem a nabídla tak skvělou možnost porovnat kvality Denonu na obou dostupných formátech. Zvláště cinkot mnoha a mnoha hodin v „Time", na CD vrstvě mnohdy až příliš agresivní, je na Denon DCD-2010AE sice pořád mohutným cinkotem mnoha a mnoha hodin, ovšem s celkově podstatně jemnějším a čitelnějším vyzněním. Roksan Kandy K2 pak na CD vrstvě sice je o něco méně příjemný, ale rozdíl „mnoha tříd" určitě slyšet není. Oba přístroje sdílí otevřený, nenásilný a jemný charakter, u dvacet desítky dotažený na skutečně high-endovou úroveň.

Rockový nášup „Bridges to Babylon" na Red Book CD pak hraje naprosto bez připomínek takzvaně „od shora až dolů", tedy od kontrolovaných basů, přes čisté střední frekvence, kde ční Jaggerův živý a „lidský" vokál bez problematických sykavek, až po Wattsovy činely, které jsou možná trochu moc výrazné v poměru ke zbytku frekvenčního pásma, ale zde jde spíš o zaujatost z předchozího poslechu SACD formátu, který výšky integruje do hudebního celku přeci jen o dost citlivěji a přirozeněji.

Na Palestrinových a capella skladbách pro velký smíšený sbor s všeříkajícím názvem „Masses" (na „klasickém" CD) lze velmi dobře vypozorovat kvalitu stereo obrazu, respektive schopnost přehrávače zrekonstruovat rozmístění jednotlivých částí sboru. DCD-2010AE krom velmi živého podání pásma lidských hlasů, bohatých na drobné detaily i barvy, dokázal dostát své kategorii a podáním prostoru se zvlášť v levo-pravém směru vyrovnal tomu nejlepšímu, co jsem měl zatím tu čest slyšet.

Denon DCD-2010AE je SACD přehrávačem, který patří k velmi povedeným strojům a navíc se pohybuje v cenových vodách, které mnoho podobného nenabízí. Toužíte-li po skutečném high-endu mezi přehrávači a SACD formátu nevěštíte blízký skon, tento Denon si vás získá svým klidným, dospělným a bohatým zvukem, plným detailů a talentu pro přenos rytmu. Velmi otevřený zvuk s celkově lehčím, světlejším podáním se velmi snadno může stát v kombinaci s integrovaným zesilovačem téže řady relativně dostupnou zvukovou konečnou - pro další slyšitelný krok směrem výš už byste museli sáhnout pro přístroj typu Luxman D-05 s dvojnásobnou cenovkou. Já osobně bych si ale dokázal představit život s Denonem DCD-2010AE, byť je třeba jeho neagresivní, neefektně skutečný zvuk docenit delším poslechem.

Kč 55 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ prvotřídní provedení

+ neagresivní, přesný, jemný, otevřený a bohatý zvuk

+ rychlost

ZÁPORY

- zahozená možnost přehrát FLAC či další bezztrátové „počítačové" formáty

- displej zrovna nepřekypuje informacemi, ačkoliv nic zásadního neschází

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

http://www.eurostar-ostrava.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Kolik peněz musím doopravdy utratit?

Je to časté téma vašich dotazů směrem na redakci Hi-Fi Voice. "Kolik musím utratit, abych dostal zvuk co chci?", "Vyplatí se připlatit za X nebo za Y?" nebo třeba "Má vůbec cenu kupovat to, když to stojí jen ZZZ?". Neméně časté je pak nadšení nad tím, že to produkt za pár tisíc "natře" produktu za desítky a stovky tisíc (ovšem mám podezření, že pisatel nevěnoval poslechu a vzájemnému srovnání zase až tak moc času...). Takže kolik peněz vlastně je třeba DOOPRAVDY utratit?

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 elac 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 elfton 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution