2015 07 14 TST Sonus Faber Lilium 1

Italové. Krása. Luxus. Tvary. Harmonie. Vášeň. Čtyři z pěti těchto slov dokážou popsat víceméně každý (povedený) produkt z apeninského poloostrova, lhostejno zda jídlo, pití, boty, šaty, auta, elektroniku, nebo reprosoustavy. Právě v posledním zmíněném oboru je patrně nejznámějším výrobcem Sonus Faber, tvořící již od roku 1980. Společnost sídlí v severoitalském Arcugnanu, na půl cesty mezi Veronou a Benátkami a i když se zprvu prosadila hlavně dvoupásmovými reprosoustavami, poslední léta vytváří též luxusní sloupy. Slovo sloup je na místě, podívejte se třeba na vrcholnou Aidu. nebo ještě lépe, na téměř stejně pojaté, ale téměř polovinu stojící sloupy Lilium, česky lilie.

 V prvé řadě je nutno říct, že Lilium vyrostly do krásy, jsou to štíhlé, nádherně tvarované ozdoby, jsou to skulptury z dřeva, laku, skla a kovu, jsou to takové trochu štíhlejší, mladistvěji působící variace na model Aida. První, co vás upoutá, je výška reprosoustav, 160 cm prostě už nepřehlédnete. A nepřehlédnete je rozhodně ani díky jejich křivkám, evokujícím tvar lyry. Relativně úzká čelní stěna se prudce rozšiřuje a zhruba v polovině ještě prudčeji míří k velmi úzkému vrcholu. Velmi dynamickou linku podtrhuje i horní strana, ubíhající směrem vzad a vzhůru.

2015 07 14 TST Sonus Faber Lilium 2

Sonus Faber Lilium jsou pořádným kusem nábytku - kromě 160 cm výšky narostly do šířky 49,1 cm a do hloubky zaberou 70,5 cm. Ještě impresivnější je ale jejich váha, 103 kg na jednu ozvučnici naznačuje něco o tom, jak bytelně jsou Lilium vyrobeny. Naprosto fantastické je i povrchové provedení - hluboký lak bočnic by vypadal dobře i ve vozech kategorie Rolls Royce. Tam kde není sklo či krásné dřevo je tolik kůže, že byste s ní zásobili slušně zajetý sado-maso salon.

2015 07 14 TST Sonus Faber Lilium 3

Reprosoustava má vlastně dvě nezávislé ozvučnice, přední polovina je určena všem třem pásmům, zadní polovina je k ní pevně přimknutá a patří subbasové jednotce nebývalých rozměrů. Lilium stojí na mohutném kovovém rámu, který také kopíruje tvar lyry. Dalo by se to zjednodušit asi tak, že každá z ozvučnic má víceméně trojúhelníkový tvar, vnitřní prostor je bohatě vyztužený příčkami, aby už tak rigidní třívrstvé stěny z MDF desek byly ještě odolnější vibracím; tvary a výztuhy také značně omezují vznik stojatého vlnění. MDF navíc nejsou všude stejně tlusté, v kritických místech (tedy tam, kde jsou vnitřní žebra) jsou ještě tlustší. Díky tomu všemu je ozvučnice téměř dokonale netečná a nemusí být vyrobena z exotických materiálů.

2015 07 14 TST Sonus Faber Lilium 4

Horní a dolní stěna je vyztužena deskami ze slitiny hliníku se zhruba 4,75% příměsí mědi, 0,5% hořčíku a 1,4% silikonu. Tento materiál téměř perfektně pohlcuje vibrace. V subbasové ozvučnici je jsou ještě dva antirezonanční prvky, které vibrují v protifázi k měničům, čímž absorbují případné vznikající mikrovibrace. Redukci vibrací je obecně věnována velmi důsledná péče - třeba oba kabinety jsou k sobě připojeny pomocí systému Zero Vibration Transmission, vyzařování rezonancí z obou skříní by se nemělo vzájemně rušit díky naladěnému fázovému posunu.

2015 07 14 TST Sonus Faber Lilium 5

Tuhý kabinet je osazen celkem šesticí aktivních měničů a pasivním zářičem. Vpředu na vás za "oponou" z velmi pružných gumiček míří tweeter, středotónový a trojice basových měničů, zadní ozvučnice pak vyzařuje vertikálně - v základně je laděný pasivní zářič, nahoře, pod zmiňovanou skleněnou "stříškou" s otvory po stranách je pak aktivní reproduktor pro subbasové frekvence. Na zadní straně, na nejužším vrcholu ozvučnice, najdete posazenou kovovou plošku, kde je jednak označení reprosoustav, ale i mnohem důležitější věc - kruhový ovladač, kterým lze regulovat, do jakých hloubek se budou Lilium pouštět, takže s trochou snahy si je můžete vyladit pro svou místnost.

2015 07 14 TST Sonus Faber Lilium 6

Středo-výšková sekce měničů na přední straně je zasazena - jak případné - do plochy s tvarem lyry. Nahoře je tweeter H28 XTR- 04, respektive kombinace klasické měkké kopulky a kruhového zářiče, schovaná za "šípem", tedy kovovým můstkem, napomáhajícím disperzi nejvyšších tónů. Průměr kopulky činí 2,8 cm a celý tweeter je uložen v antivibračním základu.

2015 07 14 TST Sonus Faber Lilium 7

Středotónový reproduktor M18 XTR-04 je vybaven 18 cm membránou a poháněn systémem neodymiových magnetů; materiálem je poměrně složitá kombinace papírové drti, kapoku, kenafu a dalších vláknitých materiálů. Pro zvýšení pevnosti je membrána lakovaná.

2015 07 14 TST Sonus Faber Lilium 8

Basovou sekci mají na starosti celkem tři reproduktory W18 XTR-16, opět je tu membrána s průměrem 18 cm. Jde o pěnové jádro, na kterém jsou usazeny dvě vrstvy celulózové drti. Basové měniče jsou usazeny v samostatné komoře typu Stealth Reflex - jde o patentovaný systém portu s velmi hladkým průchodem vzduchu a jde o součást para-aperiodické koncepce ozvučnice. Para-aperiodický znamená "nepravidelný, nevyvolávající rezonanční odezvy". Nízké rezonance = čistší přednes.

2015 07 14 TST Sonus Faber Lilium 9

Celé osazení doplňuje ještě infrasonický woofer SW26 XT-08 na vrcholu ozvučnice. Membrána má průměr 26 cm, je stvořena z kompozitu tvrdého papíru.

2015 07 14 TST Sonus Faber Lilium 10

Samostatnou kapitolou je výhybka, osazená high endovými kondenzátory Mundorf řady Supreme ze stříbra, zlata a oleje, stejně jako indukčními prvky Jantzen. Ačkoliv jsou Sonus Faber Lilium koncipovány jako 3,5 pásmové, dělící frekvence jsou stanoveny na hranici 80, 250 a 2 500 Hz. Reprosoutavy jsou přes svou velikost nebývale přátelské a alespoň papírově nenáročné - nominální impedance je posazená na hranici 4 Ohm, charakteristická citlivost pak činí 92 dB / 2,83 V / m. V toleranci +/- 3 dB by měly tyto reprosoustavy zahrát skutečně v plném rozsahu, tedy od 20 Hz do 35 000 Hz.

2015 07 14 TST Sonus Faber Lilium 11

Sonus Faber Lilium jsme poslouchali na TOP modelech firmy Audio Research v prostorách dovozce v Ostravě. V hlavní roli byl dělený zesilovač řady G, tedy předek GS Pre a stereo konec GS 150, doplňoval je firemní CD přehrávač CD6, jehož signál rafinoval převodník Meitner MA 1. Propojeno bylo kabeláží Acrolink.

2015 07 14 TST Sonus Faber Lilium 12

Možná byste čekali (nebo my alespoň čekali...) od takhle velkých a mohutných reprosoustav s tolika měniči dedikovanými basovému pásmu, že spodní oktávy budou masivní. Není tomu nicméně tak, Lilium hrají rozhodně významně klidněji a kultivovaněji, než je u ozvučnic s takovým objemem obvyklé. Navíc drží bas poměrně zkrátka, kontrola je výborná, aniž by to byl takový ten suchý, studiový bas. Kontrabas Charlieho Hadena v "Prism" z "American Dreams" (2002 | Verve | 064 096-2) si tak můžete vychutnat v jeho realistické velikosti, bez pocitu dominance či zahlušení jeho energií. Každý tón je nádherně zakulacený, konkrétní a provází ho pocit intenzivního brnknutí, které dokáže už zatřást podlahou, hrajete-li dostatečně nahlas. Váha tónů je velmi realistická, celek je ale hebký a měkký, jako ostatně opravdový nástroj. Lilium zvládají rozlišit všechny polohy i celý průběh vzniku basového tónu, až vás překvapí, co vše se v nahrávce skrývá.

2015 07 14 TST Sonus Faber Lilium 13

I expresivněji nahraná a dynamicky plošší "Don´t Wait Too Long" Madeleine Peyroux ("Careless Love" | 2004 | Rounder | 0602498235836) byla zahrána se suverénní kontrolou, respektive dospělým nadhledem a velkou rezervou. Vokál byl parádně integrovaný do hudebního celku, vše je nádherně propojené a působí naprosto vyrovnaným dojmem, žádné frekvence nikde "nečouhají", ani nepropadají. Lilium jsou přesné, ale velmi uvolněné, vokál je hlaďoučký a čistý, klidný, jedním slovem přirozený, jako kdyby skutečně mluvila živá bytost, ne jen nahrávka. Pravda, možná prezentuje vokál v této nahrávce trochu lehčeji, s mírným nádechem k éteričnosti, ale je to velmi hezké. Navíc je už hlas úžasně komplexní, těch nuancí a detailů, které Lilium nenásilně vyzáří, je k neuvěření. Musíte se však zaposlouchat a hledat, pokud je chcete pojmenovat, jinak dominuje zvláštně podmanivý pocit "normálnosti" - co víc si ale přát, však reprodukce toho "normálního" je přeci cílem high endu.

2015 07 14 TST Sonus Faber Lilium 14

Velmi decentní, dospěle relaxované a přitom znělé byly i vibrafon s činely v "Ralph´s New Blues" od Modern Jazz Quartet ("Concorde" | 2008 | Prestige | 0888072306530). Lilium nemají tendenci být podbízivě hezké, jsou krásné svou pohodou a nadhledem. Každé ťuknutí do vibrafonu rozvibruje naprosto jasně hmotu nástroje, je plné a každý tón je měkký a přitom jasný jako kapka padající do křišťálové studánky. I činely jsou velmi hladké, jemňoučké, nevtíravé, jejich dozvuk není exhibicí, kdo déle vydrží, přesto zůstává tón ve vzduchu docela dlouho. Můžete hrát libovolně nahlas, výšky ani neskřípnou. Navíc můžete v klidu sledovat ty myriády informací, které vám Sonus Faber posílají, šustot činelů je výborně rozlišený, tón vzniká rychle, přesto uvolněně, kulminuje a pozvolna se rozplývá, vše je podáno s nadhledem a klidem vyzrálého hudebníka.

2015 07 14 TST Sonus Faber Lilium 15

Dynamika těchto sloupů je dle očekávání hodných této cenové kategorie skutečně výborná. Ideálně pokud trochu zvednete hlasitost, neb v popůlnočních úrovních, když jen tak potichoučku šeptají, téměř úplně vymizí basová složka. Vivaldiho "Koncert v B moll, RV163" v podání I Solisti Italiani (1995 | Denon | CO-78824) byl živý a přesto hodně relaxovaný, když ale přišla dynamická špička, bylo to jako prásknutí bičem. Vzhledem k litrovému objemu a cenové kategorii jsou Lilium hodny označení "dospělá a nekomprimovaná dynamika", navíc se velice snadno rozehrávají. Velmi dobrá kontrola také znamená, že nevzniká dramatický fyzický tlak, že vás Lilium svým zvukem neobtečou a neutopí, naopak i zde je znát jejich decentnost a realističnost - postavte před sebe malý orchestr a také se nebudete cítit zaplaveni zvukem. Primární je zde kontrola a impuls v příslušném okamžiku. Rychlé houslové pasáže třeba nelze označit jinak, než jako suverénní.

2015 07 14 TST Sonus Faber Lilium 16

2015 07 14 TST Sonus Faber Lilium 17

Neokázalý nadhled zvukového charakteru Sonus Faber Lilium je velmi příjemný - když se uvolníte a zaposloucháte, přijdete na to, že v reprodukci už jaksi je vše co v ní má být, že reprosoustavy dokážou vzít i skutečně drobné informace a správně je zařadit do harmonického, provázaného celku, ale nedávají vám nijak najevo, že by se chovaly jako lupa a cokoliv zdůrazňovaly. V "Musette" v podání Yo-Yo Ma a Bobbyho McFerrina ("Hush" | 1992 | SONY | SK 48177) úplně cítíte McFerrinovy rty, jak se pohybují a jak pomlaskávají při vydávání všech těch zvuků, kterými doprovází Maovo cello. Hudba má famózní rytmus, reprosoustavy vám dávají s nebývalým klidem pocit, že sedíte přímo pod pódiem a oba hudebníci jsou kousek nad vámi a velice blízko. Téměř cítíte, jak McFerrinovy údery dlaní o hrudník rozechvívají vzduch. Všeho je také tak přirozeně "akorát" - vokál je posazený dokonce do správné výšky stojícího zpěváka, má právě přirozený důraz i objem. Zvuk nutkavě evokuje atmosféru skutečného živého vystoupení.

2015 07 14 TST Sonus Faber Lilium 18

Při našem poslechu stály Lilium poměrně daleko od sebe, natočené relativně výrazně svými osami na poslechové místo a my jsme seděli na vrcholu pomyslného rovnoramenného trojúhelníku. Tak vytvářely prostor ohraničený na zprava a zleva (byť nijak striktně) osami jejich měničů, v předozadním prostoru pak "promítaly" zvuk spíše směrem dopředu a lehce do hloubky - to je ovšem charakteristika, kterou upravíte jejich vysunutím směrem do poslechového prostoru, kdy se scéna prohloubí; musíte ale počítat s alespoň 50 m2, byť jinak se reprosoustavy v klidu "vejdou" i do takových 30 m2. Opět tu platilo, že šířka scény i velikost nástrojů působí realisticky, u "Soon" z "Like Minds" od uskupení Burton, Corea, Metheny, Haynes a Holland jsme dokonce měli pocit, že nástroje jsou na pódiu kousek nad námi - dojem vzniká hlavně díky výšce reprosoustav. V prostoru zvukové scény je vzdušno, klid a konkrétnost, byť tu není holografická lokalizace. Nástroje jsou ale zřetelně oddělené, každý má svou jasnou a jednoduše sledovatelnou linku.

2015 07 14 TST Sonus Faber Lilium 19

V čem tkví ale největší kouzlo Sonus Faber Lilium, to je jejich schopnost bavit vás poslechem, vytvořit v místnosti podmanivou atmosféru a to bez ohledu na žánr nebo dokonce na kvalitu nahrávky. Slušně, ale ne excelentně nahraná "Superhero" ze "Sol Invictus" Faith No More (2015 | Reclamation | 5050954429629) byla výborně zvládnutá, bohatá, s hutným, správně rockovým zvukem, který ale netlačí uměle na pilu. Důraz je jen tam, kde má být, v každém drnknutí baskytary a v každém úderu paličky do bicích. Lilium jsou prostě a jednoduše tolerantní, mají svůj charakter a rozplétají s lehkostí a samozřejmostí i nedokonalé nahrávky, stejně jako dávají vyniknout těm špičkovým. Pokud chcete, můžete hrát i opravdu nahlas, Lilium unesou co jim naložíte. Se stejnou klidnou samozřejmostí nám přednesly i "Los" od Rammstein nebo "Galerku" od Davida Kollera, všechno má rytmus a pohodu, kdy čas jenom letí a vy se najednou ocitáte o několik prožitých cédéček dál.

2015 07 14 TST Sonus Faber Lilium 20

Sonus Faber Lilium jsou naprosto odzbrojující reprosoustavy. Jsou krásné, jsou vlastně takovou sochou svého druhu a ozdobou interiéru, přitom ale ještě nejsou tak děsivě velké, abyste je nemohli při troše dobré vůle mít i v relativně normálním třicetimetrovém obýváku. Mají prvoligové zpracování, jak byste určitě čekali. A jejich projev? Ten je nádherný. Nevtíravý, dospělý, uvolněný a harmonický, probouzející vášeň z poslechu hudby. Není monitorově suchý, přesný a není to zvuková lupa, ale ani nemá být. Lilium jsou skoro jako hudební nástroj v rukou vyzrálého muzikanta, nabízí klid, vřelost, hladkost, měkkost a schopnost nechat zmizet čas a nechat kolem vás jen hudbu. Mají také excelentní schopnost vtisknout akustickým nástrojům a vokálům realistické proporce, což rozhodně pomáhá vzbudit ještě silnější emoce a radost. Jejich jediným problémem tak snad může být nestřídmá cenovka, za níž si pořídíte celkem pět párů firemních sloupků Olympica III a ještě vám zbude na dovolenou. Ale tohle je krajina nejvyššího high endu, kde je cena asi stejně důležitá, jako u ultimativních supersportovních aut, špičkových hodinek nebo první třídy Emirates. Jinak řečeno - o to nejde. To nejdůležitější je, že Sonus Faber Lilium jsou jedny z nejzábavnějších a nejsnáze poslouchatelných reprosoustav na současném trhu.

MĚŘENÍ

Měření frekvenční charakteristiky probíhalo ze vzdálenosti 1 m ve výšce mezi tweeterem a středotónovým měničem, v uzavřeném semireverberantním prostoru o výměře podlahové plochy 30 metrů čtverečních. Prostor je nadstandardně zatlumen, a proto jsou naměřené hodnoty interpretovatelné jako 100% věrohodné v pásmu 200 Hz a výše, v pásmu 10 – 200 Hz ovlivněné akustickými parametry prostoru – konkrétně mírným zdvihem na basech. Měřeno bylo pomocí software ATB PC Pro vždy v pěti cyklech (kvůli rušení z exteriéru), vybrána byla střední křivka. Všechna měření probíhala na zmiňované poslechové sestavě s vždy stejně nastavenou úrovní hlasitosti. Měřeno pomocí PCM stopy o vzorkovací frekvenci 48 kHz s 1/3 oktávovým vyhlazováním.

2015 07 14 TST Sonus Faber Lilium m1

Křivka frekvenční odezvy se přehledem vejde do tolerance +/- 6 dB od hranice nějakých 30 Hz do 20 000 Hz, do referenčního rozsahu +/- 3 dB od takových 35 Hz až za hranici 10 000 Hz, kde jsou pak cítit energičtější výšky. Nejdůležitější střední pásmo je ale jako pravítko, ani bas není nikterak "divoký", navíc do jeho křivky zasahuje prostor. V nejnižších polohách je ale cítit mírný nárůst energie, nevedoucí ovšem k pocitu přebasovanosti.

2015 07 14 TST Sonus Faber Lilium m2

Impedanční křivka reprosoustav je prostá nějakých atypických excesů, přesto jak v basovém pásmu, tak u výšek vidíme propad k hranici 3 Ohm. V průměru ale bude pravda, že Lilium lze označit férově jako 4 Ohmové. K jejich rozehrání sice stačí pár Wattů výkonu, měli byste však myslet na stabilitu elektroniky, která unese zejména zmiňovanou basovou část. Třeba přístroje Audio Research série G s tím neměly sebemenší problém...

VHODNÁ MÍSTNOST

MALÁ [< 20m2] [ × ] | STŘEDNÍ [> 20m2 / < 40m2] [ ✓] | VELKÁ (> 40m2) [ ✓]

Kč 1 599 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velice audiofilsky laděné, nepřehnané a klidné

+ umí skvěle trefit realistické proporce nástrojů

+ fantastické tvary a zpracování

+ suverénní dynamika

+ hrají snadno a pro skutečnou zábavu z muziky

ZÁPORY

- za jejich pořizovací cenu už můžete mít třeba 5 párů SF Olympica III (!)

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: TYKON | www.tykon.cz 

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Kolik peněz musím doopravdy utratit?

Je to časté téma vašich dotazů směrem na redakci Hi-Fi Voice. "Kolik musím utratit, abych dostal zvuk co chci?", "Vyplatí se připlatit za X nebo za Y?" nebo třeba "Má vůbec cenu kupovat to, když to stojí jen ZZZ?". Neméně časté je pak nadšení nad tím, že to produkt za pár tisíc "natře" produktu za desítky a stovky tisíc (ovšem mám podezření, že pisatel nevěnoval poslechu a vzájemnému srovnání zase až tak moc času...). Takže kolik peněz vlastně je třeba DOOPRAVDY utratit?

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 elac 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 elfton 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution