Roksan jsme vám již na našich stránkách jednou představovali - konkrétně cd přehrávač řady Kandy K2, sourozence dnes představovaného zesilovače. Za všechno asi nejlépe hovoří to, že za 25 000,- dodnes tvoří jednu z kmenových součástí mého audio řetězce při posuzování zvukových kvalit hi-fi přístrojů (ne, není to plnohodnotný high-end, ale je prvním dospělým krokem tím směrem). Zesilovač stejného jména pak sbírá ještě více ocenění než tento zdroj signálu, hlavně na ostrovní hi-fi scéně, kde je Roksan všeobecně snad až příliš nekriticky přijímaným výrobcem (tento zesilovač je např. Produktem roku What Hi-Fi?, pětihvězdičkovým komponentem Hi-Fi Choice, vítězem hromadného testu Hi-Fi World....).

Ačkoliv Roksan má ve výrobě podobně situovaných zesilovačů mnoholeté zkušenosti a po celou dobu jejich produkce sbírá jedno ocenění za druhým, navíc i přes to, že cd přehrávač Kandy K2 mám opravdu hodně rád, jsem byl pro všechnu tu chválu poněkud skeptický. A také díky tomu, že Roksan se v první větě popisku produktu chlubí návrhem, majícím za úkol postavit se ryzímu high-endu dvojnásobné cenové úrovně. Máme tedy startovní podmínky, vzhůru do toho.

Přestože mě osobně se design v duchu britské krásy líbí, nemusí být po chuti každému. Když si trochu zaprafrázujeme, že v „pěkném šasi, pěkný zvuk", Roksan bychom asi nemohli ani vzdáleně nikomu doporučit. Černé i stříbrné provedení sdílejí nadstandardní rozměry, bohaté perforování i pevné a důvěryhodně působící čtrnáctikologramové šasi, stejně tak mají - jako cd player stejné řady - vyfrézované logo a modelové označení na horním krytu. Poněkud archaicky působící exteriér doplňuje ovladač hlasitosti se zrcadlovým leskem, jemuž dělají na předním panelu společnost už jen maličká a děsivě nepraktická tlačítka pro změnu vstupu, aktivaci nahrávacího výstupu spolu s malým, 3,5mm sluchátkovým jackem a ikony, indikující právě aktivní vstup. Zadní strana nevysokého přístroje je stejně jednoduchá - hostí deset párů RCA konektorů, dva páry reproterminálů, odpovídajících sice cenové úrovni přístroje, v prvním dojmu ovšem příliš neexcelujících a napájecí zásuvku. A - což kvituji s povděkem - popisky vstupů i vzůru nohama, což značně usnadňuje ty situace, kdy stojíte před rackem na špičkách a horko těžko zapojujete kabely, přičemž velmi špatně odhladujete, kam vlastně mají přijít. Drobnost, ale milá.

Vstupně-výstupní výbava Kandy K2 není nikterak chudá, i tak ovšem svým složením opět míří pouze do třídy levnějších přístrojů. Jak již bylo řečeno, i přes plně symetrickou konstrukci zesilovače nalezneme pouze RCA konektory, konkrétně pět vstupů typu „Line", jeden vstup pro MM přenoskový předzesilovač (i s adekvátním uzeměním), páskovou smyčku (tedy vstup a výstup Tape), průchozí přemostění pro A/V procesory a výstup pre-out. Jeden ze vstupů je pak také označen jako „Video", tedy může být využit jak jako klasický vstup, tak při připojení s procesorem domácího kina, konkrétní možnosti jsou ale mimo rozsah tohoto textu - já se soustředil pouze na funkce spojené s dvoukanálovým posláním Roksanu.

Roksan Kandy K2 Integrated Amplifier, jak zní celé jméno tohoto přístroje, patří mezi silnější ve své třídě - do osmiohmové zátěže dokáže dodat trvalý výkon 125 W, do zátěže poloviční až 190 W, takže dynamika reprodukce už se dá považovat za velmi slušnou i na reprosoustavách se složitější frekvenčí výhybkou, díky zisku (gain) 37,3 dB dokáže udělat také velmi slušný randál, což je určitě důležité i pro cílovou zákaznickou skupinu. Integrovaný tranzistorový zesilovač čerpá svou energii z dostatečně dimenzovaného, 500VA toroidního transformátoru a o jeho rychlosti svědčí i udávaný frekvenční rozsah 3 - 100 000 Hz.

Roksan jsem měl „v prádle" ve třech různých prostorách a s vícero různými přístroji k porovnání, mezi nimiž bychom měli zmínit hlavně Roksan Kandy K2 CD a Harbeth Monitor 30 , kterýžto systém si přímo říká o nazvání „typicky britským", porovnání dále probíhalo hlanvě s Denon PMA-2010AE a Pioneer A-A9MK2-K . Partnery byl vždy adekvátní zdroj - Denon DCD-2010AE a Pioneer PD-D9MK2-K . Nejčastěji využívaným signálovým kabelem byl KrautWire Guru S, u reprokabelů se střídaly Eagle Cable Condor Blue LS 5.1 , KrautWire Awakening a Neyton Frankfurt LS. Z reprosoustav se objevily ještě Quad ESL 989 a Canton Vento 880 DC . Svým způsobem lze do kategorie používaných přístrojů zahrnout i programovatelné dálkové ovládání s dotykovým displejem, které působí opravdu hodně dobře, v této kategorii až nepatřičně draze, navíc funguje na všechny přístroje s logem Roksan.

Protože primárním partnerem Roksanu bude zase Roksan, nejvíce dojmů jsem nabral právě v této britské kombinaci. A když jsem u ostrovního království, není lepšího začátku než „Flip the Switch" z pera Rolling Stones (album „Bridges to Babylon"). Nahrávka se špičkovou dynamikou není na Roksanu ochuzena o razanci, úder do bubnu je citelně syrovější a razantnější než v podání PMA-2010AE a ačkoliv postrádá jeho celkovou vytříbenou jemnost v dlouhodobém poslechu, hravě si poradí živostí reprodukce a celkovou vyrovnaností frekvenčního pásma s Pioneerem a pravděpodobně i jiným zesilovačem své třídy.

Nadrůměrně transparentní projev může působit v prvním okamžiku jako zvuk ztenčený, nemající dostatečnou basovou složku, ale třeba při poslechu fantasticky nahraného alba „Touch Wood" Antonia Forcioneho jsou slyšet barvy nástroje i reálná velikost kytary, pevně usazené v poslechovém prostoru. Celková lehkost a pevnost, s níž Roksan přednáší i drobné detaily a stíhá vykreslit i ty nejkritičtější transienty s obdivuhodnou jistotou a přirozeností, blížící se dvojnásobně drahému Denonu, který sice nabízí plnější tělo zvuku, zato s jistou sametovostí, která vyžaduje posluchače trpělivého a zkušeného. Roksan si svým přednesem získává přízeň příměji a snáze.

Tam, kde se zvuk přes Pioneer A-A9MK2-K zdá plný a barevný a kde k tomu Denon PMA-2010AE přidává detaily a jakýsi slovy nepopsatelný punc high-endu, Roksan útočí na zvukový aparát jinou cestou, dostatkem síly a energií, živočišností a přirozeností, tedy všemi těmi hodnotami, které donutí posluchače cítit se v pohodě, poklepávat nohou a........mít radost z hudby. Roksan je prostě esencí muzikality made in England. Nejvíc znát to bylo u klasiky, která sice postrádala - zvláště u smyčcových kompozic typu Vivaldiho „La Stravaganza Concerto op. 4 no. 3" z Crystal Cable - komplexní nadhled a neutralitu high-endových přístrojů, ale přímočarým talentem pro rytmyku, která je povětšinou vlastní právě britským zesilovačům, prokresleností a plnokrevností, spolu s přesným rozvrstvením nahrávky, překračuje rázně kvality své kategorie a za danou cenu se přibližuje až k PMA-2010AE.

Roksan Kandy K2 Integrated Amplifier je, stejně jako cd přehrávač stejného jména, přístrojem hodným pozornosti a to nejen pro ty, jejichž rozpočet je utažený. Za pětadvacet tisíc nabízí hodnoty, jejichž souhrn nejlépe vystihnou slova muzikalita, síla, živost a frekvenční vyrovnanost. Za pětadvacet tisíc taky nabízí, hlavně a převážně v kombinaci s bratříčkem stejné řady v roli zdroje signálu, plnohodnotné dospělé hi-fi a první krok do světa high-endu. Ať už ho ale chcete zařadit do jakéhokoliv šuplíku, jisté je, že Roksan se svou osobitostí dokáže reprodukovat hudbu plnou emocí, barev a uspkojení, kterým určitě stojí za to dát při výběru šanci.

Kč 24 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ cena (obecně i v porovnání s doporučenou britskou MOC kolem 900 liber)

+ komplexní funkční výbava pro domácí hi-fi

+ vysoký výstupní výkon a stabilita

+ razantní, pevný a muzikální zvuk

ZÁPORY

- britský design není typickým pohledným výrobkem

- jen malý jack pro sluchátka

- reproterminály jsou dost průměrné

- jména jako Denon nebo Marantz mohou v někom vzbuzovat větší důvěru

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

KAS Audio

http://www.kasaudio.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 602 406 436

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 elfton

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

SÍŤOVÉ FILTRY:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Vánoce, Vánoce...

Konec roku je paradoxně, navzdory svátkům zasvěceným klidu, míru a rozjímání, povětšinou spíše orgiemi spěchu a únavy - což na stranu jednu není moc dobré pro vytvoření atmosféry pro poslech, ale na stranu druhou je to ideální pro útěky právě od toho shonu, kdy si tím víc vážíte jedné každé poslechnuté skladby.

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 marantz 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 yamaha 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution

1024 200 audio video show praha