Sennheiser jistě není třeba nijak představovat, německý výrobce sluchátek, mikrofonů a studiového vybavení působí na trhu již od roku 1945. Stejně tak není nutné představovat jejich v současnosti nejpopulárnější model Momentum, který má na krku, uších či minimálně ve sbírce každá druhá celebrita, sportovec, hudebník, nebo jednoduše kdokoliv, kdo kdy alespoň trochu veřejně přišel se sluchátky do styku.

Z části je to rozhodně dobrý německý marketing, ale z nepochybně větší části za to může opravdu atraktivní kombinace stylu a výkonu Sennheiser Momentum. Aby v Německu vyšli vstříc ještě širší skupině posluchačů, zvláště těm, kteří na hlavě nechtějí mít velikostní obry typu původních Momentum nebo Monster Beats či jiných extrémů, vytvořili u Sennheiser zmenšenou kopii svého královského modelu s všeříkajícím přívlastkem On-Ear.

Je tedy jasno, že velký model se dočkal menšího, mladšího bratříčka, který je tak vlastně druhým pokusem firmy o průnik na trh stylových sluchátek, kterému dosud extrémně pevnou rukou vládnou modely značky Beats, jejichž úspěch však stojí spíše na moderním stylu a intenzivním marketingu, než na zvukových kvalitách (alespoň z pohledu milovníků věrné reprodukce).

Zmenšený model Momentum cílí ještě mnohem více na styl a zjevně i na mladší generaci (ale rozhodně je stále pro starší a pokročilejší, než zmiňované Beats), je celkově dostupný v sedmi barevných provedeních včetně konzervativní černé, ale i křiklavě růžové. Prostě tu najdete provedení pro libovolný vkus.

Protože Momentum On-Ear jsou opravdu v podstatě pouze zmenšenou verzí původních sluchátek (nejsou circum-aurální, ale supra-aurální, tedy pouze „na uši"), používají také stejné materiály. Základní podkova a mušle jsou vyrobeny z oceli, aby vydržely náročné zacházení dennodenního provozu na cestách, včetně občasného pádu, odhození a jiných „mladických nerozvážností". Aby samotná ocel ale nebyla nepohodlná, jsou rozdvojený týlní most a náušníky pokryty měkoučkou vrstvou Alcantary. To je v podstatě kompozit 70% polyestarových vláken, zpevněných 30% polyuretanu, mající za úkol imitovat vlastnosti kůže. Faktem je, že jde o jeden z nejměkčích, nejpříjemnějších povrchů, které si lze zvolit k obepnutí čehokoliv. Zdá se však, že náušníky jsou hodně prodyšné – nejen, že se uši nepotí, ale také dovnitř proniká vcelku dost okolního ruchu (alespoň na uzavřená sluchátka).

Mušle jsou k základní kostře přichyceny pomocí masivního šroubu, díky tomuto jednoduchému systému a dlouhé vyhrazené dráze lze přizpůsobovat pozici mušlí v extrémním rozsahu pro maximální komfort nošení. Komfort je u Momentum On-Ear skutečně maximální, měkce přilnavé náušníky mušlí, nevelká váha 160g a přítlak právě „tak akorát" vám umožní poslouchat hodiny, hodiny a hodiny bez fyzické únavy a dokonce bez kondenzace nadbytečné vlhkosti ve zvukovodech, která provází drtivou většinu uzavřených konstrukcí sluchátek. K pohodlí přispívá i symetrický přívodní kabel dostatečné délky 1,4 metru, vedoucí jen do jediné mušle.

Tím se dostáváme k tomu, že Sennheiser Momentum On-Ear jsou tedy zástupcem kategorie přenosných, stylových, uzavřených a dynamických sluchátek. Je pravda, že tato třída je momentálně maximálně na vzestupu, což se projevuje i v tom, že kterážto značka nevyrábí alespoň nějaká sluchátka, ta jako by nebyla.

Momentum On-Ear kromě vysokého stylu zapůsobí i svými technickými parametry. Ve střední cenové i velikostní třídě nabízí slušný frekvenční rozsah 16 – 22 000 Hz při maximálním harmonickém zkreslení 0,5% a schopnost vytvořit až nebezpečný akustický tlak 112dB. Může za to mimo jiné extrémně nízká jmenovitá impedance 18 Ohm, díky níž bude snadné je pěkně nahlas rozehrát i pomocí průměrného mobilního telefonu (to samozřejmě nijak nehovoříme o kvalitě přednesu).

O použitých měničích se toho přes veškerou snahu mnoho nedozvíte, ale to důležité k dispozici je. Přes svou relativně malou velikost skrývají mušle měniče se solidním průměrem 4 cm a robustním magnetickým systémem.

Pro testovací poslech Sennheiser Momentum On-Ear jsme měli k dispozici nadmíru předimenzovaný sluchátkový zesilovač Sennheiser HDVD 800 a mobilní přehrávač Philips GoGear VIBE. Zdrojem signálu byl notebook a foobar2000 spolu s hi-res soubory. Pro srovnání jsme měli k dispozici Harman/Kardon CL, Sennheiser PMX 95, Sennheiser HD 800 a Sennheiser HD 700.

Stylový a zábavný není zjevně jen exteriér sluchátek, ale také jejich zvukové ladění. Na relativně kompaktní sluchátka umí Momentum On-Ear vyzářit hluboké tóny s nebývalou razancí a objemem. Basa v Cohenově „By the rivers dark" z alba „Cabasse La Collection" je hutná, velká, snad až drobet dominantnější, než by měla být; zvuk ani tak nepostrádá adekvátní množství informací a čistotu, klade ale nadstandardní důraz na rytmiku.

I opačná část spektra je sytá a čistá. Činely v „Tin Pan Alley" Stevie Ray Vaughana (opět sampler „Cabasse La Collection") jsou hladké a bohaté na informace, byť i zde se projevují tendence k hedvábnějšímu, klidnějšímu, mírně pomalejšímu vyznění. Činely nejsou jiskrné tím často oblíbeným, nacinkaným způsobem, jsou však dostatečně čisté a lehké, snad jen s trochu kratším dozvukem, rozplývajícím se v onom plném zvuku.

Bez diskuse spořádané, korektní a přitom krásně prokreslené a přirozené jsou frekvence kolem řečového pásma. Obzvláště pěkně se podařilo Momentum On-Ear trefit témbr hlasu Marka Knopflera v „Privateering" ze stejnojmenného alba. Pravdou je, že reprodukci hodně pomáhal Sennheiser HDVD 800 se svou silou, u mobilního přehrávače dokonalosti přeci jen ubylo; přesto se díky nizoučké impedanci nechala sluchátka „rozdovádět" velmi snadno. Celek byl i díky bohatému základu měkký, příjemně vřelý a pohodový.

Snad právě i díky tomu, jak jednoduše se dají jejich měniče rozhýbat, nabízí velmi solidní dynamické schopnosti. Haydnův „Smyčcový kvartet v D moll, opus 76, č. 5" (2L | FLAC | 24 / 192) má jiskru, energii a velmi pěkné rozlišení, díky zátahu pěkně odspoda pak máte i pocit realistické masy nástrojů. Housle jsou velmi volné, s citelnou dynamickou rezervou a kompaktní úderností. I v kombinaci s průměrnější elektronikou zůstávají Sennheiser Momentum On-Ear pánem situace.

Tak si to shrňme. Pro koho jsou určeny nové Sennheiser Momentum On-Ear? Pro ty, kteří už odrostli povrchně efektnímu (byť prvoplánově zábavnému) stylu Beats by Dr. Dre, ale ještě nejsou připraveni postoupit k čistě audiofilským modelům sluchátek za poněkud více peněz a vyžadují snadný, zábavný, byť věrný poslech. Také těm, kteří touží po opravdu krásných sluchátkách, navíc vyrobených k dlouholeté spokojenosti s typicky německou precizností. V neposlední řadě také těm, kteří hledají sluchátka maximálně pohodlná, jednoduše spolupracující s jakoukoliv elektronikou, která bude zrovna po ruce. No a komu určeny nejsou? Vlastně asi jen puristům, toužícím po absolutně vyrovnaném podání, které tak dobře umí třeba firemní premiant Sennheiser HD 700. Ten, kdo chce prostě „jen" dobře poslouchat a nechat se bavit hudebními zážitky libovolného žánru, hlasitosti nebo technické kvality (proto Momentum On-Ear umí být benevolentní) naopak ocení možnost užívat si komfortně po dlouhé hodiny. A na rozdíl od mnoha jiných skutečně stylových produktů vyžadují Momentum On-Ear za své výkony více než rozumnou částku.

Kč 4 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ velmi pěkné provedení

+ široké spektrum barev

+ ne zase tak úplně velký zvukový rozdíl oproti velkým Momentum

+ úžasné pohodlí

ZÁPORY

- zvuk je přeci jen trochu těžší, hutnější

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Panter Praha | www.sennheiser.cz 

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Kolik peněz musím doopravdy utratit?

Je to časté téma vašich dotazů směrem na redakci Hi-Fi Voice. "Kolik musím utratit, abych dostal zvuk co chci?", "Vyplatí se připlatit za X nebo za Y?" nebo třeba "Má vůbec cenu kupovat to, když to stojí jen ZZZ?". Neméně časté je pak nadšení nad tím, že to produkt za pár tisíc "natře" produktu za desítky a stovky tisíc (ovšem mám podezření, že pisatel nevěnoval poslechu a vzájemnému srovnání zase až tak moc času...). Takže kolik peněz vlastně je třeba DOOPRAVDY utratit?

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 elac 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 elfton 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution