2016 06 06 TST Audio Research REF 6 PRE 1

Americké Audio Research nejspíš není třeba představovat ani těm, kteří nejsou fanoušci do elektronkových řešení. Minneapoliská firma svou pověst buduje pečlivě už od roku 1970 a v současnosti v její továrně pracuje na 50 techniků a vývojářů, navazujících na práci zakladatele Williama Z. Johnsona. A i když v katalogu z průběhu všech let najdete i pár čistě polovodičových konstrukcí, dominantní jsou rozhodně lampové stroje.

Ačkoliv velkou pozornost na sebe v současnosti strhává vrcholná řada G, neméně zajímavá je i tradiční série Reference, jejíž kořeny sahají až do roku 1995. Jejím aktuálně nejnovějším členem je předzesilovač REF 6 PRE, kde šestka naznačuje o kolikátou generaci se jedná.

2016 06 06 TST Audio Research REF 6 PRE 2

Estetika přístrojů Audio Research rozhodně není nijak podbízivá, vyznávající moderní trendy nebo podléhající náladám. Produkty Audio Research zařadíte už po mnoho let velmi snadno pro jejich technicistní, ale přitom rozhodně ne ošklivé linie. Ani REF 6 PRE není výjimkou (křivky mají na svědomí Italové z mateřského koncernu Fine Sounds Group v čele s Liviem Cucuzzou) - mohutný čelní hliníkový panel ovládají vizuálně dvě mohutná madla po stranách, rozložení prvků je pak pěkně symetrické. Prostor mezi madly zabírá černá plocha, v níž je centrálně uložený displej s velkými zelenými znaky s velmi snadnou čitelností. Po stranách se nachází dvojice otočných ovladačů, ten vlevo přepíná vstupy, ten vpravo upravuje hlasitost po příjemně jemných krocích - je jich celkem 103. Šestice kruhových tlačítek pod displejem pak přístroj jednak zapíná, jednak ovládá i funkce typu přepnutí do monofonní reprodukce nebo otočení fáze.

Horní kryt je bohatě perforovaný kvůli maximálnímu odvodu tepla z elektronek, kryt je navíc průhledný, takže si můžete do sytosti vychutnat pohled do vnitřností přístroje - autoři říkají, že má také lepší akustické vlastnosti (lépe tlumí vibrace apod.), než kryt klasicky kovový (ten si lze bez příplatku "naporoučet", pokud průhledný esteticky nevyhovuje). Zadní straně dominují přehledně rozložené konektory, nahoře pro pravý kanál, dole pro levý. Jsou tu celkem čtyři páry XLR vstupů a čtyři páry RCA vstupů, výstupy pak jsou celkem tři, zdvojené v XLR i RCA provedení. Jeden z výstupů je pak linkový, neregulovaný. Nenajdete tu žádné digitální vstupy, žádné phono, jde o čistě puristické analogové řešení. Moderní dobu nicméně dohání předzesilovač možností řízení přes rozhraní RS232, třeba v chytrých domácnostech. Standardní napájecí zásuvku pak doplňují ještě vstupní a výstupní konektor 12V napětí.

2016 06 06 TST Audio Research REF 6 PRE 3

Celkové zpracování šasi je skvostné, kov je krásně opracovaný, prolisy na bocích zdobí i logo výrobce a jednoduše cítíte, že máte v rukou drahý přístroj (což u americké produkce ne vždy bývá zvykem). Ostatně při rozměrech 48 x 19,8 x 45,9 cm (š x v x h) váží předzesilovač 16,6 kg, tedy není to žádný drobeček.

V obvodech se skví šestice elektronek 6H30 (o dvě více než v minulé generaci), podle slov výrobce změnou prošlo hlavně elektronicky stabilizované napájení. Základem pevného napájení je transformátor na C jádře, doplněné toroidem (pro ovládací a logické obvody), která jsou stejně jako kabely a kondenzátory vyráběna právě pro Audio Research. V napájecím zdroji jsou po jedné ještě elektronky 6550C a 6H30P. Při každé zapnutí a vypnutí dostávají elektronky 45 sekund na dostatečné rozehřátí a zchladnutí.

REF 6 PRE má nejen na elektronkovou konstrukci nebývale široký frekvenční rozsah, v toleranci -3 dB je to 0,5 - 200 000 Hz. Stejně tak zkreslení menší než 0,01% při výstupu 2V je slušné. Odstup signálu a šumu na úrovni 109 dB je víc než slušný.

Elektronkový Audio Research REF 6 PRE byl postaven k přímému srovnání s neméně vynikajícím pasivním předzesilovačem Bespoke Audio. Na pozici koncových stupňů stály monobloky Audia Flight Strumento No.8, poslouchalo se přes Sonus faber Il Cremonese a hudba tekla z Audio Research CD 6. Propojovací kabely nesly značku EMM Labs, reproduktorové pak Acrolink.

2016 06 06 TST Audio Research REF 6 PRE 4

Zejména v oblasti basů bylo cítit, jak oproti syrově přesnému předku Bespoke Audio přidávají lampy od Audio Research přeci jen určitou rozvolněnost, ale také vřelost, vstřícnost a hlavně pak objem (a právě u basů začíná být po zhruba 200 hodinách znát velký rozdíl, přibude autorita srovnatelná právě s Bespoke). S ním se kontrabas stal nejen velkým, ale také hutnějším nástrojem, jeho tóny začaly mít citelně větší váhu a plnost. I celková barevná bohatost, zřetelná dřevitost v každém jím vyprodukovaném zvuku i vrnící kovovost strun, to vše REF 6 PRE náležitě zdůrazní. Objevil se také velmi pěkný impuls a důraz, byť jako kdybyste kuli železo přes sametovou rukavici. Reprodukce s REF 6 PRE získá sice trošičku domyšlené, ale zato fantastické "koule" plné energie.

Podobně tak i vokál Vince Jonese v jeho "Union Man" ("Moving through taboos" | 2004 | Universal | VJ 356N) jako kdyby byl rázem hladší, citelně jemnější a klidnější, jeho větší barevnost ale jako kdyby ho polidšťovala a zklidňovala nedostatky nahrávky, jako kdyby zjemňovala sykavky nebo drobná prsknutí, aniž by je však odsouvala do neslyšitelného pozadí. Ačkoliv hlas není tak vepředu jako při nasazení Bespoke Audio, ačkoliv je více integrovaný do hudebního dění, stále jsou slyšet i jemnůstky typu lehkých nádechů a výdechů a hlavně - hlas je úžasně živý, čistý a plný energie.

2016 06 06 TST Audio Research REF 6 PRE 5

V titulní skladbě alba "Like Minds" pětice Burton, Corea, Metheny, Haynes a Holland (2003 | Concord | SACD-1029-6) zazněly s trochu přidaným objemem a proporcemi i činely a vibrafon. Činely nás až překvapily svou čistotou a rychlostí, kdy si svižnost reprodukce nijak nezadá s polovodičovými modely podobných cenovek. Oba nástroje mají zřetelnou kovovou jiskru a znělost, oba také mají tak trošku zakulacené, zkrocené tóny, byť celkově je tu skvěle vyvážená porce šťavnaté, svítivé energie a neútočné kultivovanosti, kdy vám jednotlivé tóny vychází vstříc s nadšením a přitom neřežou do uší při žádné hlasitosti.

2016 06 06 TST Audio Research REF 6 PRE 10

Dynamika komplexní Mussorgského "Velké brány kyjevské" ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC200901) byla vlastně skvělá. Už od nízké hlasitosti bylo vše čisté, bohaté a jasné, snadno čitelné a ač opět proporčně poněkud zvětšené, příjemně bohaté, znělé a důrazné. Orchestr jednoduše šlape kupředu, má sílu, má důraz a třeba úder velkého bubnu je prostě velkolepý, mohutný, sice měkký, ale přesto tak konkrétní, že je to prostě soustředěné bouchnutí s citelným impulsem a ne tupý, prázdný zvuk v pozadí. Pravda, takový ten finální důraz má určitě lepší celkově konkrétnější Bespoke Audio, Audio Research však vnáší do reprodukce více nadhledu.

2016 06 06 TST Audio Research REF 6 PRE 6

Zejména ve vokálním pásmu je REF 6 PRE velmi otevřený a čistý, jasný, byť od transparentnosti Bespoke Audio ho dělá citelná vrstvička vřelosti a lehoučký obtisk sametu na každém tónu. Do "What a wonderful world" Katie Melua a Evy Cassidy ("Collection" | 2008 | Dramatico | DRAMCD0040) však dokázal vložit více vzduchu, nástroje jsou čistě a bez obtíží čitelné, stejně jako hlasy obou hlavních aktérek už jsou tak krásně bohaté a prokreslené, že působí jako živé, zejména díky hudbu opanujícímu klidu a výjimečně přirozenému rozvrstvení nahrávky, kdy detaily jaksi samy vyplývají na povrch, tvoří celky hudebních kompozic, ale přitom se snadno dá proniknout zpět k základní stavební jednotce hudby, ke každému tónu.

2016 06 06 TST Audio Research REF 6 PRE 9

Ano, REF 6 PRE přeci jen zvětšuje proporce nástrojů, to už jsme říkali - proto i v Mahlerově 6. symfonii v provedení České filharmonie pod taktovkou Václava Neumanna (2006 | Octavia Records | OVCL-00259) byl orchestr v nadživotní velikosti, rozprostřený však po celé šířce místnosti, mimo reprosoustavy, v nadýchaném, vzdušném, lehkém prostředí, vše bylo tak volné a klidné, že dokonce ani nevadilo, že lokalizace je o něco rozvolněnější, že přednost má působivý, veliký celek. Lampy v předzesilovači jako kdyby fungovaly jako kouzelná hůlka, která všechny nástroje rozloží v pravolevém i předozadním prostoru, který je rozvrství, oddělí a při tom zůstává reprodukce nade vše uvolněná a klidná.

2016 06 06 TST Audio Research REF 6 PRE 7

Nahrávka "Africa" od Toto na "Blu-spec CD - Feel the difference" (2009 | SONY Music Japan | SICP 20048-9) se svými až agresivními činely a říznými kytarami a mohutným kopákem a vůbec celkovou přibroušeností a zdůrazněností ukázala, k čemu "milejší" zvuk Audio Research REF 6 PRE excelentně poslouží - k muzikálnímu poslechu hudby, ať už jakékoliv a vlastně i jakkoliv nahrané. Ač zvuk jako celek ukročí směrem k vřelosti, bohatě to vynahrazuje celková dramatičnost, bohatost, energičnost a šťavnatost. Elegantní sytost tedy zmírní nežádoucí nepříjemnosti, celková razance a energičnost pak pošťuchují zvuk kupředu, rychle, neoblomně a plynule, plynule, plynule.

2016 06 06 TST Audio Research REF 6 PRE 8

Audio Research REF 6 PRE je vynikající předzesilovač, byť má svou jasně danou cílovou skupinu. Je velmi pěkný, atypický, ale okouzlující, je slušně, byť ortodoxně vybavený konektivitou a hlavně - jeho lampičky vám doslova rozsvítí jakýkoliv hudební zážitek, katapultují vás do světa něžného klidu, lehkého sametu a mírné vřelosti, kde ovšem zároveň čeká mohutný zvuk, spousta šťávy, drajv a ona jakási hladká otevřenost, charakteristická pro průtok signálu elektronkou. Audio Research vám otevře dveře dospělé muzikálnosti, ukáže vám tajná zákoutí vašich nahrávek a bude mu v podstatě jedno, jestli jsou mizerné nebo špičkové - u těch mizerných sice zvedne varovně prst, ukáže vám jejich nedostatky, ale ty nejnepříjemnější hrany umně skryje a uklidní. Pokud tak chcete excelentní linkový předzesilovač, který by dokázal zklidnit třeba příliš nekompromisní koncové stupně či reprosoustavy, REF 6 PRE je skvělý, protože k tomu všemu dělá to zásadní - vtahuje doprostřed hudby a přiměje vás vykašlat se na všechno ostatní.

Kč 379 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ krásný velký stroj

+ jasný, muzikální přednes

+ velmi slušná dynamika

+ objemný, sytý a šťavnatý přednes

ZÁPORY

- je to tak trochu rozměrná, drahá specialitka ne pro každého

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Tykon | www.tykon.cz 

200 300 xavian

200 200 koss

200 200 tykon

200 200 soundstyle

200 200 grandinote

200 200 wdq

200 200 audiofeel

200 100 optoma

200 200 duban

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO UDP-205
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV
Pioneer BDP-LX71

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

GoldenEar SuperSub X

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box
Grandinote Celio

KABELY:

ZenSati Authentica (XLR)
ZenSati Authentica (repro)
Nordost Heimdall 2 (repro)
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Sirius
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube
65" Philips 65PUS7101

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 bose

200 100 emotiva

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Blaho živého letního zvuku

Léto, prázdniny, dovolené, volno, klid a relaxace - vlastně ideální čas, kdy se věnovat muzice. Tedy pokud samozřejmě nemáte doma stokilové monobloky pracující ve třídě A; i když i pak je řešením naučit se mít rád saunování, no ne?

Číst dál...

200 200 basys 200 200 horn 200 200 hifiguide 200 200 rpaudio 200 200 spalicek 

200 200 audio visual 200 200 voice 200 200 psg 200 200 ketos 200 200 kasaudio 

200 200 yamaha 200 200 cptpraha 200 200 naimstudio 200 200 aq 200 200 mareka audio 

200 200 4ce distribution 200 200 altei 200 200 ibdczech 200 200 elfton 200 200 eurostar 

1024 200 audio video show praha