2023 10 31 TST Sencor Hype L TWS 1

Sencor (od japonského „sen“ čili tisíc a latinského „cor“, neboli srdce) je dnes jméno spojené s dostupným domácím vybavením všeho druhu včetně jistých přesahů do hi-fi (zejména do sféry kazetových magnetofonů), byť od založení roku 1969 v dalekém Japonsku prošlo výrobním programem ledasco. Od počátku 90. let je však firma česká a zaměřila se na výrobu toho, co je zrovna trendy. Jako třeba bezdrátové reproduktory…

Ty v dnešní firemní nabídce reprezentuje třeba řada Hype, jíž kraluje největší (a přesto stále kompaktní a hlavně neuvěřitelně levný) model Hype L. Ten jsme mohli vyzkoušet ve stereofonním páru, protože jednou z jeho předností je režim TWS, neboli True Wireless Stereo.

2023 10 31 TST Sencor Hype L TWS 2

VIDEO

Svým válcovitým tělem s gumovými obrubami na obou koncích a pogumovanou velkou plochou na jedné straně, do níž jsou integrované ovládací prvky (velká tlačítka regulace hlasitosti, vypínání, párovací tlačítko a Play / Pauza), se vlastně nijak neliší od zavedených standardů podobného typu výrobků.

Na obou koncích válce najdete kovové plochy pasivních rezonátorů s opravdu extrémně měkkým závěsem a ultra dlouhým výkmitem v řádu centimetrů – je to jedna z mála cest, jak podpořit u takhle malých ozvučnic nějaký ten bas. V souladu s trendy reproduktor kolem konců bliká a září všemi barvami duhy – nic pro usedlejší povahy.

2023 10 31 TST Sencor Hype L TWS 3

Na druhé straně proti ovládacím prvkům je další gumový pás, tentokrát s integrovanými nožičkami pro dosažení snadné vodorovné stability. Je tu také záklopka, pod níž je nabíjecí konektor.

Váleček Hype L má na výšku 22,4 cm, průměr pak 9,4 cm, je i s necelým kilem váhy skutečně snadno přenosný. To je ostatně jeho primární účel, který podporuje kompletní voděodolnost podle standardu IPX7.

2023 10 31 TST Sencor Hype L TWS 4

V těle jsou zasazeny tři aktivní reproduktory a po stranách již zmíněné dva pasivní zářiče. Vše řídí vestavěné DSP, umožňující mimo jiné i mírnou úpravu zvuku v několika ekvalizačních režimech – rozdíly jsou slyšitelné. Výrobce udává poměrně odvážný frekvenční rozsah 60 – 20 000 Hz, který se dosahuje i díky výkonu vestavěného zesilovače 30 Wattů.

Signál do Hype L dostanete přes Bluetooth 5.0, ale i 3,5 mm analogovým vstupem nebo trochu netradičně přes TF kartu, z níž umí přečíst MP3 soubory. Díky vestavěné 5000 mAh Li-Ion baterii zvládne hrát při poloviční hlasitosti až 8 hodin, nabije se za 3,5 h.

2023 10 31 TST Sencor Hype L TWS 5

Ovládací chvaty a hmaty možná nejsou úplně intuitivní, ale pomocí návodu a trochy zvyku není problém vytvořit kýžený stereofonní pár, který pak telefon (či jiné zařízení) vidí jako jeden stereo reproduktor. Nešikovné zmáčknutí některého tlačítka může však TWS režim zase rychle ukončit a upřímně je pak ne úplně jednoduché vše vrátit do sterea.

Kvalitu reprodukce jsme poměřovali se SONOS One SL.

2023 10 31 TST Sencor Hype L TWS 14

Inu, razantní, rychlou, ale ne nijak ultra hlubokou baskytarovou a kopákovou úderku v „Gentlemen“ ze stejnojmenné desky The Afghan Whigs (1993 | Elektra | 0075596150125) jsme si vlastně až tak moc neužili. Reproduktorům prostě chybí energie v pásmu pod 100 Hz, kde hrají do jisté míry obrysy tónů, ale žádnou váhu ani plnost. Jistě, cenová relace je nízká a velikost omezující, na druhou stranu právě u Bluetooth reproduktorů podobného typu by basovější pojetí mělo být dominantní, je to prvoplánově atraktivní. Díky praktické absenci reálného basu (řekněme, že opatrně zaslechnete s nějakou energií možná 100, možná 150 Hz a výš) pak nahrávka působí přeci jen trochu ostře.

Nejslabší místo Hype L vystřídejme tím nejsilnějším. Hlas Grace Potter v „Love is Love“ („Daylight“ | 2019 | Fantasy | 0888072117396) byl posazený hluboko, přehluboko za reproduktory, že by jim leckterá klasická stereo sestava mohla závidět. Možná i tady lehounce schází pocit plnosti a pulsujícího života, ten dojem skutečného lidského těla, ale čistota je za dané peníze vlastně výtečná – možná i proto, že právě na tuto část frekvenčního rozsahu se reproduktor soustředí nejvíc.

2023 10 31 TST Sencor Hype L TWS 15

Výšky, reprezentované cinkáním činelů v „Moon Song“ z jazzového alba loňského roku „Ghost Song“ od Cécile McLorin Salvant (2022 | Nonesuch | 0075597914672) jsou vlastně ok – je to velmi základní zvuk, ovšem nemá třeba vysloveně plechový charakter, byť je to spíše ševelivý „stejnotón“, stejně jako nejsou cinkutí špatně oddělena. Za jeden a půl tisíce dobrá práce.

Wagnerova epesní „Die Walküre“, kde před tělesem Bayreuth Festival Orchestra, řízeným Karlem Böhmem, stojí na jedné z nejoceňovanějších interpretací Leonie Rysanek (1997 | Classic CD | 81), jednoduše zjistíte, že velký hudební příval reproduktory dynamicky nedají. Prostě nemají ten zátah, plnost, bohatost a důraz, který je k tomu potřeba – DSP nicméně udrží reprodukci natolik krotkou, že nemáte pocit přetížení. Co se „nevejde“, to tam není – opět s přimhouřeným okem za danou pořizovací cenu ok. Ale žádné velké dynamické efekty a pumpování energie v letních rytmech asi nečekejte.

2023 10 31 TST Sencor Hype L TWS 9

Klavíry Katie a Marielle Labéquových v „Eclipse“ („Dream House Quartet“ | 2023 | Deutsche Grammophon | 00028948588329) jsou provázeny onou jistou nevyhnutelnou dutostí nejzákladnější audio sféry, je to však asi adekvátní dané kategorii. Poblíž maximální hlasitosti už pracuje slyšitelně DSP, ve střední úrovni je ovšem čitelnost je – v reprodukci je vlastně dobrý pořádek a za cenu, kterou dáte třeba za sadu protiprachových záslepek AudioQuest na tři pár XLR konektorů, tady máte celé hrající stereo, takže co už.

Prostor v TWS režimu mají Hype L ovšem skutečně překvapující. Bez něj jde o standardní bodový zdroj zvuku, ale bezdrátové stereo nejen, že bezproblémově funguje, ale vytváří – nejspíš díky omnipolárnímu charakteru – v Collinsově „You Can’t Hurry Love“ („Hello, I Must Be Going!“ | 1982 | WEA | 299263) skutečně působivý obrázek. Můžete reproduktory dát dva až tři metry od sebe a scéna se udrží. Má šířku, má hloubku, má volnost, má vzduch a není malá. Pomiňme míru ponoření do detailů a podobně, čistě z pohledu konstrukce stereo báze funguje Hype L excelentně – ledasjaké základní stereo se v tomto ohledu nechytne. Možná je to i díky optimalizaci fází / frekvenčního rozsahu přes DSP, ovšem funguje to.

2023 10 31 TST Sencor Hype L TWS 12

Moderní popovka s bytelným základem „Help Yourself Out“ od jihofrancouzských Hyphen Hyphen („C‘est la vie“ | 2023 | Parlophone | 0190296150043) byla omezená v drajvu a energii kvůli přidušení spodního pásma, na němž staví celý rytmus a podmanivost skladby. Nicméně pronikavost ve středech ve spojení s opravdu hezkým prostorem se nakonec poslouchá…odpovídajícně ceně, řekněme.

Sencor Hype L nejsou asi reproduktory, které by zaujaly pompézním podáním nebo oslnily dramatickou dynamikou – na druhou stranu nabízí atraktivně fungující režim zcela bezdrátového sterea, nestojí mnoho a naopak by měly hodně vydržet. Oželíte-li přeci jen oříznutou basovou složku, dostanete zvuk za dané peníze adekvátní. Což je ve sféře, kde se počítá každá koruna, vlastně ok, byť nic víc.

Kč 1 499,- / ks

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ stereofonní scéna je překvapivě dobrá a koherentní (asi díky všesměrovému vyzařování)

+ cena je lákavá

+ odolnost vůči zachází i prostředí

+ hrají prakticky stejně v jakékoliv poloze

ZÁPORY

- téměř zcela a úplně chybí hluboké frekvence

- schází nějaká smysluplná aplikace pro snazší nastavení ekvalizace / profilů

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: SENCOR | www.sencor.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies