Francouzský Cabasse má záběr jako málokterá firma, vyrábějící reprosoustavy. Jejich katalog sahá od multimilionových sfér toho nejvyššího high-endu v podobě Cabasse La Sphére až po jednoduché, klasické reprosoustavy v řádech tisíců korun. Poslední dekáda je zavedla i na pole aktivních sestav, které se prezentují v modelové řadě Stream a sází na kombinaci jednoduchého soužití, „počítačových" funkcí, designu a firemního zvuku.

Trochu stranou od klasických dvoukanálových produktů je pak (nejen) bezdrátový systém Stream 1, útočící na oblast, které kralují produkty takových firem jako BOSE či Bowers&Wilkins. Jde o segment, v němž se počítá sexy vzhled a styl, slušný zvuk a pohodlné soužití. Dalo by se říci, že i přesně v tomto pořadí.

Cabasse Stream 1 působí na pohled tak trochu jako létající talíř, u kterého budete dlouho přemýšlet, jak vlastně patří. Nakonec seznáte, že jej můžete postavit jak na jedinou plochou základnu u ovládacích tlačítek, tak položit naplocho. Díky závěsům na spodní straně (na té, na kterou lze přístroj i položit) můžete Stream 1 pověsit také na stěnu.

Co se týká vzhledu, Stream 1 je určitě hoden svého francouzského původu. Kulaté, organické tvary, vrchní stěna je překryta průzvučnou tkaninou, čtveřice základních ovládacích tlačítek kopíruje pak křivky celého těla. Ze spodní strany najdeme basový měnič s papírovou membránou, překrytý ochranným plastovým můstkem. Zadní plochá strana nabízí jednak zásuvku pro pulzní napájecí zdroj, jednak pro LAN konektor a také další indikační a ovládací prvky, které však budete potřebovat tak maximálně jednou, při úvodním uvedení do provozu.

Celé tělo přístroje je z lesklého plastu, plně tak odpovídá své cenové třídě, kvalita výroby je nicméně slušná. Výrobce dodává svůj klasický ovladač, také „UFO" tvaru. Primárním ovládacím prvkem však určitě bude aplikace pro iOS a Android. Ta je třeba oproti konkurenci od B&W trochu chaotičtější (asi tak jak to často bývá u produktů z Francie při porovnání s těmi anglickými), ale pokud se už jednou zorientujete a vše naladíte, funguje bez problémů. Vývoj navíc stále probíhá, minimálně za dobu našeho zhruba dvoutýdenního testování vyšlo několik nových verzí a každá byla krůčkem vpřed.

Ohledně technických parametrů jsou u Cabasse poněkud skoupí. Dozvíte se něco málo o fyzických parametrech – třeba o váze 5 kg, nebo o rozměrech 13,7 x 46 x 32,5 (v x š x h v poloze naležato). Bez zajímavosti není ani maximální hlasitost 98 dB (takže tak úplně party přístroj nečekejte), případně pracovní rozsah 50 – 20 000 Hz. Energii přednesu dodává celkový výkon 60 Wattů, rozdělený na 2x 10 Wattů pro výšky a 2x 20 Wattů pro středobasovou sekci.

Velkou výhodou Stream 1 je komfort soužití – můžete svou hudbu mít jakožto WAV, FLAC, WMA, AIFF, AAC, ALAC i MP3 (vše pouze v Red Book rozlišení) a servírovat jí pomocí WiFi, kabelové sítě, audio signál můžete dovést i přes analogový 3,5 mm jack, použít můžete i USB, BlueTooth s kodekem APTX a přes NFC.

Stream 1 se pouští do křížku zvláště s nejprodávanějšími prémiovými síťovými all-in-one, zvláště z portfolia Bowers&Wilkins. Je pravdou, že nabízí spíše francouzskou něhu a šarm, měkkost a pohodu, což ale ke každodennímu poslechu nemusí být na škodu.

Poměrně velký basový reproduktor umí i v malém těle protáhnout tóny poměrně hluboko, i když jejich průraznost není nijak enormní. Basové party v „By the rivers dark" Leonarda Cohena („Cabasse La Collection") jsou výrazné, ale měkoučké a neútočné, právě tak, aby i na tvrdý podklad mířící basy nepůsobily přebuzeně. Přednes třeba oproti A7 od B&W nesází na autoritu a energii, spíše na okouzlující relaxovanost.

Střední tóny a vokály jsou čisté, velmi jemné a nadprůměrně barevné, countryové „Waiting" od The Paperboys („Closer to Music vol. 3") tak kraluje opravdový, slušně prokreslený vokál, vzbuzující emoce – to je nejlepší důkaz o jeho věrnosti. Lehce sametové zabarvení pak umně a decentně zamaskuje jakoukoliv případnou nectnost nahrávky.

Tak jak se dá čekat, reprodukci skladeb typu „O fortuna" z „Carmina Burana" Carla Orffa Stream 1 trošku ošidí – už kvůli svým fyzickým rozměrům. Ke cti budiž ale tomuto přehrávači připsáno, že se nesnaží o nemožné, nepřehání objem a nesnaží se upoutat pozornost zběsilou energií, ba naopak nechává zvuk plynout, a kde nestačí, tam jen neznačí. Dík tomu se zdá být reprodukce velmi klidnou a nenásilnou.

Celkově se Cabasse Stream 1 poslouchá dobře, příjemně a naprosto nekonfliktně. Jeho měkký, čistý a velmi klidný přednes z něj činní ideální každodenního společníka, i když není stavěný na ozvučení divokého večírku, ani na dlouhodobý kritický poslech – pak u něj najdete jasná omezení, ale ta jsou patrná i u leadrů této kategorie, budeme-li k nim přistupovat z audiofilského pohledu. Důležitá je široká škála možností, jak svou hudbu do tohoto all-in-one elegána přenést, byť dokovací konektor alespoň pro Apple zařízení by jeho hodnotu určitě vyšvihnul. Pokud tak chcete ozvučit i prostor mimo svou sestavu pomocí zvukově i vizuálně elegantního přístroje, proč ne Cabasse?

Kč 16 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ elegantní, kompaktní tvary

+ zvuk příjemný pro „běžný" poslech

+ široké vybavení

ZÁPORY

- přístroji by rozhodně slušel dokovací konektor

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: BaSys CS | www.basys.cz 

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 elac 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 elfton 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution