Ačkoliv americký Klipsch pomáhá ozvučovat svět svými reprosoustavami už přes 60 let, na poli sluchátek se logo této firmy objevilo teprve v roce 2007, zhruba v době, kdy se začal šířit pocit, že kdo nemá v katalogu sluchátka, jako kdyby nebyl (nebo nevydělával?). Nicméně i s tak dlouhou praxí dokáže Klipsch vytvářet výborná sluchátka, stačí si poslechnout třeba jejich in-ear X11i.
Nejnovějším doplňkem sluchátkového portfolia firmy jsou supraaurální Reference On-Ear, kompaktní a lehká, zaměřená na komfort a styl. Na komfort odkazuje zejména masivní, bohatě polstrovaný týlní most, vedle kterého vypadají mušle (s taktéž bohatě polstrovanými náušníky, odkazujícími svými čistými liniemi k moderní, stylové eleganci) téměř malé. Sluchátka jsou skládací a kombinace kovu a koženky je výborně zpracovaná, působí také, že něco vydrží.
Přívodní kabel s 3,5 mm jackem vede do jedné mušle a najdete na něm ovládací prvky a mikrofon, aby bylo možné využít sluchátka na cestách i s telefonem. To se ostatně celkem nabízí - sluchátka mají vysloveně "mobilní" hmotnost 200 gramů a na hlavě sedí klidně a pohodlně po dlouhou dobu.
I svými parametry odpovídají Klipsch Reference On-Ear očekávanému nasazení v mobilním světě. V mušlích jsou ukryty širokopásmové měniče KG-105 s neodymiovými magnety a průměrem membrány 4 cm. Díky němu sluchátka nabízí nízkou impedanci 32 Ohm a naopak vysokou citlivost 110 dB, takže by neměl být problém je rozehrát. Udávaný pracovní frekvenční rozsah 20 - 20 000 Hz je udáván, jak je u sluchátek zvykem, bez udání tolerance.
Sluchátka jsme poslouchali jak na redakčním ASUS Xonar Essence One MUSES MK II, tak na Chord Hugo TT, iPhone 6 nebo sluchátkovém výstupu Cambridge CXA80 a Naim Nait XS, stejně jako na Rogue Audio RP-5.
Ačkoliv Reference On-Ear nejsou zase tak velká, mají tendenci dávat požehnané množství prostoru a důrazu, sluchátka jdou nečekaně hluboko, byť aby dosáhla žádaného cíle (tedy působit větší a bohatší), jako kdyby úplně nejnižší polohy byly mírně zdůrazněné a oddělené. Sluchátka jako kdyby v Methenyho "Bright Size Life" ("Live" | 2000 | Warner Bros. | 9362-47907-2) basu postavila o krok před oba ostatní nástroje. Basová linka jako taková byla spíše objemnější, ale o něco měkčí.
Vokál Katie Melua v "Never Felt Less Like Dancing" ("Ketevan" | 2013 | Dramatico | DRAMCD0095) mohl být prezentován snad o dýchnutí jistěji, aktivněji a objemněji (oproti basům a výškám je středů, zdá se, poměrově o pár procent méně), ale na druhou stranu byl dobře srozumitelný a i tu a tam řízněji nahraná sykavka byla zpacifikována a zklidněna. Pokud se soustředíte, zjistíte, že vokál ale není špatně prokreslený, byť detaily vám neservíruje až pod nos.
Činelů v Ishamově "Barcelona" ("Blue Sun" | 1995 | SONY | 074646722725) bylo hodně, byly celkem odvážné a hlavně čistě a jasně podané. Rozlišení vůbec nebylo špatné, byť dozvuk byl spíše průměrně dlouhý - sluchátka Klipsch nehrají na audiofilské libůstky, ale spíše na kompaktnost, energii a objem. Činel sám byl pevný a docela konkrétní, přitom ale vcelku klidně podaný, bez ostrosti, která se občas s bohatším přednesem pojí.
Na vcelku dostupná sluchátka si Reference On-Ear dobře poradila s dynamikou, mají jakýsi nadhled, v dané cenové třídě ne úplně běžný. I Beethovenova "Devátá" v podání Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam a Eugena Jochuma (1993 | Belart | 450 041-2) působila příjemně dynamicky, trochu k tomu jistě přispívalo i lehké zdůraznění okrajových pásem. Tak či tak ale bylo zřejmé, že orchestr má poměrně dost sil již pěkně odspoda, zvuk byl pod slušnou kontrolou, se slušným důrazem a sluchátka, zdá se, reagují na podněty poměrně rychle, čímž docela pěkně udržují v reprodukci pořádek.
Už to bylo řečeno, ale je nutno zopakovat, že Klipsch Reference On-Ear své rozlišení nedávají nijak okatě (i když by se snad mělo v tomto případě říci spíš "ušatě"?) na obdiv. Ale sbor benediktýnů z kláštera Santo Domingo de Silos v "Puer Natus Est Nobis" ("Chant" | 1994 | MFSL | UDCD 725) byl již solidně srozumitelný a bylo patrné, že se skládá z mnoha různých hlasů, i když ještě každý z nich neměl svůj vlastní prostor. Bylo ale slyšet i ambientní zvuky, lehké odrazy od stěn a to i přesto, že sluchátka nejsou úplně nejtransparentnější, mají jakýsi svůj lehoučký sametový nádech.
Prostorová scéna v "Don´t Know Why" Norah Jones ("Come Away With Me" | 2002 | Blue Note | 7243 5 82067 2 2) byla dobře rozprostřená v pravolevém směru, ne však holograficky plastická ve smyslu hloubky. Scéna byla trochu volnější, docela vzdušná, nástroje byly dobře lokalizované, byť drahá high endová sluchátka jim umí vyznačit úplně konkrétní místa a obrysy.
Charakter Klipsch ale velmi dobře seděl "Gallows Pole" od Led Zeppelin ("III" | 1994 | Atlantic | 7567-82678-2). Hutnější hluboké tóny v kombinaci s celkově větším objemem a důrazem a slušnou čistotou prostě hrají rockové hudbě celkem do noty, přitom spíše klidné podání naopak zkrotí případné zvukové nectnosti.
Sluchátka Klipsch Reference On-Ear jsou především stylová, elegantní a přizpůsobená cestovním nárokům. To znamená, že jsou pohodlná a velmi dobře izolují od okolí a také se celkem lehce rozehrávají. Navíc v ruchu okolního světa se trochu ztratí i důraznější bas, naopak pro plné docenění vůbec ne špatného rozlišení (s přihlédnutím k cenové třídě sluchátek) se hodí trochu klidu, abyste se mohli do zvuku ponořit. Reference On-Ear vládnou také solidní dynamikou a kontrolou, takže zvládnou rozumně nejen pop a rock, ale i dynamicky náročnější hudbu. Klipsch jednoduše vytvořil sluchátka, která dobře reprezentují to, jak by měla vypadat střední třída sluchátek na ven.
Kč 4 490,-
--- --- --- --- ---
KLADY
+ jsou pěkná
+ velmi dobře izolují
+ slušná dynamika
+ dobrá kontrola vzhledem k ceně
ZÁPORY
- jsou i transparentnější konkurenti
- dávají víc důrazu do basu
--- --- --- --- ---
PRODÁVÁ: CPT Praha | www.cptpraha.cz