800 150 voix

2014 10 10 PRF Ropreoso 1

Sociální sítě a YouTube bývají často zdrojem inspirace pro řešení moderního bydlení. Zajímavý příklad elegantního spojení hi-fi a domácí automatizace je možno najít v Kladně, městě s dlouhou tradicí techniky a průmyslu. Představujeme vám tamní firmu Ropreoso s.r.o., www.ropreoso.cz , která se po více jak 10 let zabývá projektovou činností, prodejem a profesionálními instalacemi AV techniky, multiroom ozvučení, řídicími systémy a řešením 4K/HD video distribuce.
Firemní filosofii nám více přiblíží p. Radek Veselý, obchodní a projektový manager v jedné osobě.

JP: Jaké byly začátky firmy Ropreoso?
RV: Společnost byla založena roku 2004. V té době jsme se převážně věnovali návrhům a dodávkám AV systémů a ozvučení. Přidanou hodnotou firmy byl vlastní návrh a výroba reprosoustav s použitím měničů SEAS. Postupem času jsme se učili a zdokonalovali v nových odvětvích, jako jsou zabezpečovací a kamerové systémy, později zejména řídicí systémy, multiroom a inteligentní domy. Což je dnes hlavním zaměřením společnosti.

2014 10 10 PRF Ropreoso 2

JP: Významnou část vašich současných aktivit jsou tedy integrovaná řešení multiroom obrazu a zvuku s komponenty Crestron, jak jste se k této značce dostali?
RV: Při dodávce kompletních AV systémů jsme se často setkávali s požadavky zákazníků na zjednodušení ovládání AV, a postupně i s integrací AV techniky do řízení celé domácnosti nebo objektu. V případě multiroom ozvučení bylo osazení kvalitního řídicího systému vlastně jedinou možností, jak ve vybrané zóně spustit ten správný pořad.
Crestron jsme objevili díky společnosti dovážející komponenty této značky, s kterou jsme pak dlouho spolupracovali. V době, kdy jsme přišli poprvé do kontaktu s řídicím systémem jako takovým, tak jiný provozuschopný systém než Crestron vlastně ani neexistoval. I v současnosti je Crestron stále jedinou značkou na trhu, s kterou lze kompletně realizovat libovolně velkou aplikaci s prvky jediného výrobce - od dotykového panelu, přes 4K/HD distribuci videa, multiroom ozvučení s desítkami zón nebo nekompromisní domácí kino, až po stropní či zahradní reproduktory.
Dnes jsme sami dovozcem značky Crestron. S produkty tohoto výrobce, s jejich implementací na koncových aplikacích a s programováním máme více než 8-mi leté zkušenosti, patříme mezi několik málo společností v České Republice, disponujícími certifikovanými programátory, v našem týmu máme 3.

2014 10 10 PRF Ropreoso 3

JP: Zkuste uvést nějaké pro vás zajímavé a oblíbené komponenty AV a ovládání.
RV: Co se týče komponent AV, tak doporučujeme převážně vyšší třídu produktové řady daného výrobce, jak z hlediska kvality a designu, tak proto, že jsou většinou uzpůsobeny pro implementaci intuitivního a bezproblémového ovládání. Mohu zmínit naše oblíbené a renomované značky, např. Yamaha, Denon, B&W, Focal, Panasonic, atd.
Crestron v poslední době značně rozšířil své portfolio o zajímavé a dostupné produkty AV, a bez ostychu mohu prohlásit, že velmi vydařené, co se týká kvality, provedení i funkčnosti - Crestron Adagio, Procise, Sonnex nebo Digital Media 4K/HD.
Samozřejmě nemohu opomenout náš vlastní vývoj a výrobu AV produktů, které nám na trhu chyběly nebo neuměly vše, co naši zákazníci v aplikacích požadovali. Uvedl bych např. DSP maticový multiroom zesilovač 16x16 až 48x48 kanálů, s možností ovládání všech parametrů a rychlou zpětnou odezvou.

2014 10 10 PRF Ropreoso 4

JP: Chcete říct, že jste si vyvinuli DSP multiroom zesilovač pro 48 zařízení a 48 zón jen kvůli nějaké specifické aplikaci?
RV: Přesněji řečeno DSP multiroom zesilovač pro až 24 zařízení a pro až 24 zón stereo. Celkem jsme již vyrobili několik desítek kusů těchto zesilovačů, které jsou osazeny na koncových instalacích a napojeny na řídicí systém Crestron. Jedná se o multiroom pro rozsáhlejší aplikace, které by s využitím běžných 4-6-8 zónových zesilovačů dostupných na trhu vycházely ekonomicky i technicky nepřijatelně, nehledě na to že jsme v té době nenašli zařízení, které by v místnostech umožňovalo výběr z tolika zdrojů pořadu. DSP multiroom systém je např. v Hotelu Emblem a Restauraci George Prime Steak, Platnéřská, Praha 1. Hotel mimochodem obdržel ocenění World Luxury Hotel Awards. Dnes je možno využít i elegantní digitální multiroom systém Crestron Sonnex, který je ovšem o něco dražší, a lze jej tedy efektivně aplikovat pro podobné nebo ještě rozsáhlejší projekty.

2014 10 10 PRF Ropreoso 5

JP: na Facebooku máte umístěno zajímavé video vašeho produktu, ukazující možnosti ovládání/integrace pro RD, co všechno takový systém umí a pro koho je určen?
RV: Video na FCB má představit bohaté možnosti „custom" integrace řídicího systému Crestron; rozsahem a velikostí je určen pro běžně velký rodinný dům. Jedná se o realizovanou zakázku, kterou jsme využili jako vzorový projekt pro představení vlastností řídicího systému, v rozsahu podle současného typického vybavení domu. Naše ukázka vzorového domu je doplněna kalkulací na dodávku, instalaci a programování všech komponentů na klíč. Celý projekt a kalkulace jsou rozděleny na dílčí části, kdy si každý může vybrat to, co je pro něj zajímavé a užitečné. Je potřeba zmínit, že ke každému projektu přistupujeme individuálně, s přihlédnutím na potřeby a přání zákazníka. Vzorový projekt a kalkulace dávají potenciálnímu zákazníkovi představu o možnostech řídicího systému Crestron a případně možnost porovnat jeho vlastnosti i cenu s konkurencí.

 

My samozřejmě trh a konkurenci pečlivě sledujeme a snažíme se být vždy o krok vpředu, včetně nabídky zajímavé ceny každého našeho projektu. Z tohoto důvodu jsme byli nuceni hledat produkty cenově i funkčně srovnatelné nebo lepší než nabízí konkurence. V minulosti jsme se seznámili s několika nadšenci, kteří dokonce měli zájem o vývoj a výrobu vlastního řídicího systému. Sami však víme i z vlastní zkušenosti, že to není úplně jednoduché, ne-li prakticky nemožné. Proto jsme nakonec oslovili jednoho ze zdejších vývojářů zakázkové elektroniky, s kterým jsme začali spolupracovat a částečně i financovat vývoj různých I/O modulů, interface pro měření teplot, periferií a převodníků komunikace, které by plně vyhovovaly našim specifickým požadavkům. Z této spolupráce později vznikla s naší účastí společnost Sator Controls s.r.o., www.sator.cz  , zaměřená na různé produkty a příslušenství pro řídicí systémy.

2014 10 10 PRF Ropreoso 6

JP: Čím jsou produkty Sator zajímavé?
RV: Samozřejmě spolehlivostí, snadnou instalací a univerzálním použitím. Ale také především cenou, která je podstatně nižší než u podobných produktů jiných značek na trhu, například AMX, Cue nebo Control4. Dostáváme se tak s cenou srovnatelného projektového řešení dokonce na podobnou nebo nižší úroveň než mají „levné" systémy jako Loxone, Teco, RTI, Eaton/Moeller apod., které však mají oproti řešení Crestron značně omezené možnosti ovládání. Díky tomu jsme schopni konkurovat i těm nejlevnějším (a nutno podotknout že zpravidla i ne zcela funkčním) řídicím systémům. Nabízíme vlastně High-end řešení ovládání inteligentního domu za Low-end cenu. Moduly Sator řady „S" jsou šité na míru našim požadavkům získaných mnohaletou zkušeností s řídicími systémy, a jsou speciálně navrženy pro rychlou komunikaci a maximálně jednoduchou softwarovou implementaci s procesorovými jednotkami Crestron. Vzhledem k tomu, že se dnes řídicí systém stává nedílnou součástí téměř každého domu, chceme všem potenciálním zájemcům nabídnout bezpečí, úspory a komfort za přijatelnou cenu, s využitím toho nejlepšího ze současného světa technologií.
V současné době vývojový tým firmy Sator pracuje také na produktech určených pro implementaci s jinými řídicími systémy, než jen Crestron.

2014 10 10 PRF Ropreoso 7

JP: Zdá se, že ovládání je dnes v módě. Máte čas i na běžný poslech hudby?
RV: Hudba a zvuk je můj život, kdysi jsem byl dokonce zvukařem. Čas na poslech se určitě najde, je to naštěstí část naší práce, která nás stále baví a naplňuje radostí. Pokud zrovna neřešíme nějaký časově náročný projekt, hledáme a zkoušíme novinky v oblasti Audio/Video a řídicích systémů – stále je co objevovat a čemu se učit, nechceme usnout na vavřínech.

2014 10 10 PRF Ropreoso 8

JP: Co a na čem posloucháte? Stereo nebo multikanál? Digitál nebo analog?
RV: Když hudbu, tak stereo, na filmy a multikanál nemáme nikdo moc času – na to máme děti. Digitál vs. Analog – každé má své pro a proti. Každopádně, ať řeknu cokoliv, tak tu jednu polovinu hifi čtenářů vždycky raním, nemám pravdu?
JP: Vskutku diplomatická odpověď.
Přeji mnoho úspěchů a děkuji za rozhovor.

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio