650 200 loewe

Tento text vyšel na našem partnerském webu Canada HiFi - http://www.canadahifi.com/review36.php 

Každý filmový maniak sní o vyhrazené místnosti pro domácí kinosál s projektorem a velkým plátnem. Realita je taková, že ne každý si může dovolit luxus vlastní místnosti pro domácí kino. Vlastně většina z nás nemůže, takže si domácí kino tvoříme v obývacích pokojích. Ale jak se vypořádat s umístěním plátna ve svém obýváku? Určitě nechcete mít velké bílé plátno trvale pověšené na jedné ze zdí obývacího pokoje.

Elite Screens nabízí řešení, které je cenově dostupné, snadno namontovatelné a nezabere celý obývací pokoj. Řada elektrických pláten Elite Home Adrien sestává z pláten o velikosti 66 palců až k 198 palcům úhlopříčky. Celé plátno se pak schová do kompaktní bílé nebo černé „skříňky“, která může alespoň částečně „zmizet“ z vašeho pokoje.

Na testování jsme dostali Elite Screens Home Series 100IWH o šíři 94 palců, poměru stran 16:9, samozřejmě elektricky „ustájitelné“ do tenkého, leskle bílého hliníkového úkrytu. Plátno je zhotovené z PVC „coated with fiber glass“ a má faktor odrazivosti 1.1. Faktor odrazivosti měří odrazivost plátna v porovnání se světlem odraženým od standardní bílé desky (z oxidu magenzia). Plátno s faktorem odrazivosti 1.0 odráží přesně to samé množství světla jako zmíněná bílá deska. Černá vinylová vrstva za plátnem zamezuje světlu procházet plátnem. Model 100IWH má po stranách a na spodní hraně černý okraj o šířce 0,2 – 0,5 cm. Na vrchní hraně plátna je černý pruh o šíři 15 cm, lze si ale objednat vlastní velikost a to až do šířky 70 cm. Černé orámování zvyšuje vnímání jasu obrazu na plátně. 100IWH lze použít pro promítání obrazu o úhlopříčce 46 až 81 palců, lze jej pak pozorovat až pod úhlem 160ti stupňů a to jak horizontálně, tak i vertikálně. Černá hliníková tyč je připevněna ke spodní hraně plátna, aby jej při provozu udržela v napjatém stavu. Každé elektricky ovládané plátno od Elite Screens je vybaveno IR dálkovým ovladačem, třícestným přepínačem, ukotvitelným na zeď a dvěma skobami pro montáž na zeď nebo na strop. 100IWH ovládá elektrický motor. Lze ještě dokoupit zvlášť 12V zásuvku, která stáhne plátno automaticky v okamžiku, kdy se pustí projektor a naopak plátno schová, je-li projektor vypnut.

Připevnění plátna na strop v mém sklepě vyžadovalo trochu zručnosti, ale dodávané skoby ve tvaru „L“ nemohly udělat práci snazší. Protože můj sklep má sádrový podhled, nemohl jsem plátno zavěsit přímo do stropu. Po troše úprav, zavěšení nového trámu a připevnění skob jsem mohl zavěsit samotné plátno. Nakonec jsem zapojil napájecí kabel, vedoucí z pravé strany hlavní jednotky, do nedaleké zásuvky. V plnohodnotném nasazení by jistě bylo lepší vést napájecí kabel stropem, pro lepší pocit. Nastavil jsem plátno zhruba dvě stopy od stropy, takže navazovalo na mou plasmovou televizi. To mi umožnilo používat ve stejném prostoru jak plasmovou televizi, tak projektor. Bílá „skrýš“ plátna byla tak bílá a nenápadná, že snadno splynula s mým bílým stropem. Celá instalace mi zabrala zhruba hodinu a půl. Pokud bych ale mohl skoby zavrtat přímo do stropu, což v mém sklepě nešlo, netrvalo by mi to ani 20 minut.

Jelikož je 100IWH elektricky ovládané plátno, má určitý „wow“ faktor. Když jsem poprvé stiskl tlačítko „Dolů“ na dálkovém ovladači, plátno se zcela stáhlo včetně 6ti palců černého rámečku u horního okraje. Jednoduché stisknutí tlačítka „Nahoru“ plátno opět celé srolovalo. Plátno mělo z výroby přednastaveno snadno nastavitelné limity stahování a vytahování (pomocí přepínače na boku plátna). Nechtěl jsem tolik černého okraje, takže jsem limit pro stahování plátna snížil. Na dálkovém ovladači je také tlačítko „Stop“, které dovoluje plátno zastavit v jakékoliv pozici. Černobílý lesklý design dálkového ovladače vypadá atraktivně, přesto jej trochu kazí kryt baterií na přední straně. A určitě je minimálně nekonvenční zabudovat prostor pro baterie do horní části ovladače.

Plátna Elite Home Series používá motor, zajišťující plynulý chod, ačkoliv ne úplně tichý. Stáhnout nebo opět vytáhnout plátno je otázka zhruba šesti sekund. Hliníková tyč na spodní hraně je právě tak těžká, aby plátno bylo při plném stažení plně napjaté.

Během svých testů jsem používal projektor Marantz VP8600 DLP. Mezi filmy, které jsem na plátnu viděl, byl i Ostrov, 2046, Hvězdné války III: Pomsta Sithů, King Kong, Hledá se Nemo nebo Valiant. Kalibroval jesm Marantz VP8600 za pomoci disku Digital Video Essentials, abych dosáhl nejlepšího obrazu.

Matné bílé plátno dávalo od začátku skvělé výsledky. Úroveň jasu, kontrastu a černé barvy v obrazu byla jedinečné po celém povrchu plátna. Hledal jsem jasný bod uprostřed plátna u tmavých i přesvětlených scén, ale nedokázal jsem nic odhalit. Plátno nevyvolává žádné změny v barevnosti obrazu, které by se daly objevit prostým okem. Některé plátna mírně mění vzhled jedné nebo i více barev, je-li na ně promítána. U všech filmů, které jsem na 100IWH sledoval, se zdály barvy mít správnou sytost i přirozené odstíny. Rozlišení obrazu bylo skvělé jak z DVD, tak ze zdrojů s vysokým rozlišením. Černý rámeček na okrajích plátna dokázal skvěle zlepšit vnímání jasu promítaného obrazu a také udrželo obraz v mezích plátna. Jelikož má plátno faktor odrazivosti 1.1, nabízí široké pozorovací úhly, takže obraz se zdá být stejný z každé možné pozice v místnosti.
94 palcový model Elite Screens Home Series 100IWH předvedl opravdový „kinosálový“ zážitek v mé konfiguraci domácího kina, kde pevné plátno nebylo možno použít. Doporučená cena kolem 30ti tisíc korun je skvělá a také mnohem nižší než u ostatních pláten od „velkých“ značek, což toto plátno činí velmi přitažlivým. Home Series nabízí širokou škálu velikostí cenově dostupných pláten s překvapivě malými prostorovými nároky, které lze umístit téměř v jakékoliv místnosti.

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 elfton

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

SÍŤOVÉ FILTRY:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Vánoce, Vánoce...

Konec roku je paradoxně, navzdory svátkům zasvěceným klidu, míru a rozjímání, povětšinou spíše orgiemi spěchu a únavy - což na stranu jednu není moc dobré pro vytvoření atmosféry pro poslech, ale na stranu druhou je to ideální pro útěky právě od toho shonu, kdy si tím víc vážíte jedné každé poslechnuté skladby.

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 marantz 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 yamaha 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution

1024 200 audio video show praha