2017 11 14 tst qed supremus 1

Anglickou značku QED založili Bob Abraham a Ian Vince v roce 1973 a dnes má firma sídlo (spolu se svou mateřskou firmou Armour Home Electronics, zastřešující třeba i výrobce elektroniky Myryad nebo výrobce reprosoustav Q Acoustics, ale distribuující v Anglii také třeba sluchátka Grado nebo Goldring) v Bishops Storford napůl cesty severovýchodním směrem na Cambridge. V QED se soustředí na produkci dostupných a řekněme výhodných kabelů všech typů, ale jedna jejich novinka z této jejich filozofie lehce vystupuje - top model reproduktorového kabelu Supremus.

Označení Supremus zní tak trošku "hogo fogo", jde ale jednoduše o latinské slovo znamenající "nejvyšší". A takový Supremus jednoduše je - přesto v kontextu dnešní produkce patří stále spíš do středí třídy. Tedy alespoň co do pořizovací ceny.

Pojetím a estetikou jde rozhodně o krásný produkt vyšší třídy - Supremus je moc pěkně zpracovaná a fortelná "hadice", až téměř do konců je kabel skrytý v krouceném, sklovitě, nebo možná až tekutě působícím obalu, pod nímž prosvítá další bělostná vrstva.

Poměrně řádný kus před koncem (díky bohu za to - umožňuje to i přes výraznou váhu s kabelem docela dobře pracovat) je hliníkový "trychtýř", z nějž vystupují klasicky rozdělené koncovky. Kontakt s terminály zajišťují banánky, které lze zafixovat šroubováním a jsou nádherně zpracované a těžké, máte pocit, že je to opravdu řádný kus kovu. QED si na těchto banáncích zakládá - říká jim Airloc a pokrývá jejich povrch rhodiem pro optimální přenosové vlastnosti.

2017 11 14 tst qed supremus 2

Celkově působí vizuálně a zpracováním QED Supremus minimálně o ligu výš, než by napovídala jeho cenovka - Supremus si užije každý, kdo má rád pocit, že si za své peníze koupil hodně materiálu.

Jádrem kabelu jsou dva vodiče z bezkyslíkaté mědi čistoty 99,999% s postříbřeným povrchem, každý vodič sestává z 16 solid-core vláken o celkovém průřezu 6,2 mm2, každé vlákno prochází hlubokým zmrazením. Každý z vodičů má také vlastní izolaci a průměr 8 mm, v další izolaci jsou pak schované oba a kabel má průměr 17 mm. Materiálem izolace je smalt s obalem z pěnového polyetylénu.

Kabel má velice nízký odpor 0,005 ohm / m, kapacitu 48 pF / m a indukčnost 0,49 uH / m.

QED využívá v konstrukci své technologie Aircore a Airloc - Aircore řeší problémy s vířivými proudy a tím, aby jejich vznik v jednom vodiči neovlivňoval vodič druhý a podobně. Jde v podstatě o rozmístění kroucených vodičů ve vlastní izolaci kolem dutého jádra. Airloc je pak hezký název pro pozlacený kontakt mezi vodičem terminálem, což by mělo zajišťovat minimální nežádoucí oxidaci v průběhu času.

Kabel QED Supremus jsme měli možnost vyzkoušet v pražském studiu Long Play Audio proti ZenSati Authentica, ProAc Response Signature Black, TelluriumQ Silver nebo třeba Naim NAC A5 a dalším. Poslouchalo se přes Naim Nait 5si + Naim CD5si, přes Audio Research CD6 + VSi75, případně přes Micromegu M-One 100. Signálový kabel byl Atlas Ascent. Z reprosoustav to pak byly Canton Reference 7 K, Canton Reference 5 K, Canton Reference 3 K a Canton Reference 1 K.

2017 11 14 tst qed supremus 3

Hodně nás překvapila samozřejmost, plynulost a snadnost, kterou kabel vnesl do zvuku jakékoliv ze zmíněných sestav. Hudba vlastně v porovnání s jakýmkoliv ze zmíněných kabelů jako kdyby prostě začala proudit méně technicky, bohatší a líbivější. Linka kontrabasu Charlieho Hadena v "Prism" ("American Dream" | 2002 | Verve | 064 096-2) byla příjemně měkká, poddajná a pružná, zvuk sice možná nebyl nejsvižnější, ale objem a pocit opravdové hloubky byl skutečně působivý - kdyby kabel stál o 10 000,- na metr víc, pořád by zvuk nabízel férovou hodnotu. Líbilo se nám, jak přesvědčivě dokázal rozkvést ten působivý "dřevěný" a objemný dojem velikého nástroje, jak dobře už bylo vykresleno jeho tělo.

Stejně tak bohatší a působivější byly s QED Supremus i vokály zpěváků slovenské kapely Fragile v "Ain´t No Sunshine" ("Next Level" | 2010 | QStudio | 1617-002-2). Oproti všem zkoušeným jako kdyby Supremus hlasy trochu nadýchal, uhladil sykavky a dodal jim na vřelosti. Celkově jako kdyby si vše "sedlo na zadek", přes všechnu laskavost a hebkost zvuku bylo dění dobře čitelné a klidné - vlastně je to zvláštní, ale Supremus jako kdyby všemu (jakékoliv hudbě i jakékoliv elektronice) vtiskl svůj organizovaný a přitom vstřícně muzikální charakter - a je to příjemné.

2017 11 14 tst qed supremus 4

I do nejvyšších tónů v "Coal" Michaela Penna ("The Dali CD Volume 4" | 2015 | Dali | 474 564 6), konkrétně do cinkavých a velmi znělých činelů a chřestítek, vnesl Supremus také svou dávku "krásného klidu", přinesl sladkost a zachoval znělost, zvuk se zakulatil a uklidnil. Reprodukce získala na laskavosti, ale také na samozřejmosti - méně suchosti, méně techničnosti a přesto čitelnější zvuk, takový byl "Supremus efekt".

Na dynamice v "Signal to noise" Petera Gabriela ("Miss" | 2003 | Realworld | 07243 595237 2 9) se tento reproduktorový kabel podepsal celkovém změkčením, ale také větší bohatostí, větší razancí a jaksi pocitem většího zvuku - zvuk jako kdyby získal až olejnatou plynulost a také jistou porci valivosti, tělesnosti. Síla přichází pěkně odspodu, Supremus dodal i špetku klidu a nadhledu navrch, takže vlastně vše působí radostně samozřejmým dojmem a kabel rozhodně není dynamickou brzdou jakékoliv elektroniky.

2017 11 14 tst qed supremus 5

V "Dans Ma Rue" od Zaz ("Cabasse La Collection" | 2011 | SONY | 88691918262) se nám líbilo, že ačkoliv co do rozlišení nepřinesl QED Supremus žádné nové detaily, ono celkové usazení a jakási samozřejmější plynulost prostě způsobí dojem, že hudba je tělesnější a bližší, že se snáze čte a že vše je jeden velký, přirozeně propracovaný celek. Pokud potřebujete ve svém systému jen zdůraznit detaily, Supremus vám asi nepomůže, ale možná budete překvapeni, jak "jen" lepší čitelnost a usazenost pozvedne právě i pocit detailnosti.

Po zapojení Supremus se také u každé skladby a sestavy projevil efekt "zvětšení" - hudba jako kdyby se trochu roztáhla v pravolevém i předozadním směru a Rózsova "Theatrum Universi" ("Under my spell" | 2009 | Pavián Records | PM0042-2) jako kdyby se nadechla, přibyl vzduch a ubylo techničnosti. Ani trošičku těžší "spodky" čitelnost ani lokalizaci neomezují. Opět nelze říct nic, než že kdyby na cenovce jakékoliv délky bylo o 10 000,- Kč víc, na pozitivním dojmu by to nic neubralo.

2017 11 14 tst qed supremus 6

To nejlepší na QED Supremus je ale rozhodně jeho schopnost uklidnit a zároveň paradoxně oživit hudbu na libovolné sestavě a v libovolné nahrávce. V "Please read the letter" Roberta Planta a Alison Krauss ("Raising Sand" | 2007 | Decca | 475 9382) bylo všechno prostě a jednoduše skvěle zábavné - u dobrých a harmonických sestav kabel zafungoval jako skvělá třešnička na dortu, otevírající muzikální potenciál naplno, u těch méně harmonických propojení elektroniky (nebo nahrávek s elektronikou) ale dokáže Supremus zafungovat jako filtr na jakoukoliv nepříjemnost, kterou prostě nepustí k vašim uším. Vždycky vnesl do reprodukce jaksi obtížně popsatelný pocit radostnosti.

Reproduktorový kabel QED Supremus nás, upřímně přiznáváme, hodně překvapil - jeho cenovka sice není malá, ale stále patří do středních vod high endového světa. Za své peníze dostanete výtečné fyzické zpracování a přitom to ještě není žádná neohebná hadice. Mnohem důležitější je ale to, že do každé zkoušené sestavy, v každém okamžiku a v každé skladbě dokázal Supremus vnést do zvuku zábavnost. Ano, zábavnost prezentovanou vlastním způsobem; trochu plnějším, trochu odspodu těžším, maličko valivým, hodně bohatým, barevným a přesto dobře usazeným, trochu měkčím a přesto výtečně čitelným - každopádně vlastním. Pokud vám ale nejde o technickou brilanci a dokonalost, ale o hudební zážitek s vášní, nadšením a hladkou bohatostí, pak QED Supremus představuje jednu z nejlepších nabídek na trhu v poměru cena / výkon - je-li vaše sestava v adekvátní úrovni pro kabel této cenové kategorie, rozhodně ho při zkoušení nevynechejte.

Kč 24 990,- - 2x 2m

Kč 32 990,- - 2x 3m

Kč 48 990,- - 2x 5m

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ pěkné zpracování

+ jedna z nejlepších nabídek v poměru cena / výkon

+ vnesl do jakékoliv kombinace muzikální nádech

ZÁPORY

- nic

--- --- --- --- ---

DISTRIBUCE: Horn | www.horn.eu 

PRODÁVÁ: Long Play Audio | www.longplay.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Felix Sit Annus Novus

Posledních 365 dní poněkud uteklo... Jako by to bylo každý rok rychlejší a rychlejší. Možná je to však i tím, kolik věcí se děje a kolik se jich stalo právě i v roce 2023.

Číst dál...

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies