Řada 12 japonského tradičního výrobce dostupné elektroniky Rotel je novinkou pro modelový rok 2012 a ztělesňuje hodnoty, pro něž tato značka vešla ve všeobecnou známost – nabízí velmi dobrý poměr kupní ceny a poslechového „výkonu“, neboli realistickou reprodukci, aspirující na pozici ve špičce své cenové třídy.

Model RA-12 je nejvyšším ze tří zástupců nové série a tudíž logicky nabízí i nejobsáhlejší vybavení. Jinak se vzhledově ale nijak neliší od nastolené linie produktů japonského výrobce. Zesilovač je uzavřen v nízké, výborně zpracované krabici s jednoduchými liniemi. Vzhled by se víceméně dal popsat jako účelný, až industriální. Typický je masivní knob na ovládání hlasitosti, rámovaný ostře modrou LED diodou. Dále jsou tu malá tlačítka pro přepínání vstupů a orientaci v menu, přepínač aktivních reprosvorek, malý port na sluchátka s jackem o průměru 3,5mm a samozřejmě masivní, příjemné spínací tlačítko. Potěšující je pohled na USB vstup na čelním panelu.

Zadní strana pak také odpovídá jak cenovému standardu, tak střídmému charakteru všech návrhů značky. Osm rozumně dimenzovaných reproterminálů pro dva páry reprosoustav, pět analogových párů RCA konektorů (z toho jeden určený předzesilovači k MM přenoskám) a jeden pár RCA pro pre-out výstup, dále pak dva koaxiální a dva optické digitální vstupy. Samozřejmostí je možnost napojení na ovládací systémy.

Na první pohled se tak Rotel RA-12 ničím neliší od těch nejzákladnějších integrovaných zesilovačů, nicméně už USB vstup vpředu a digitální vstupy vzadu napovídají o něčem víc – hlavní devizou tohoto dostupného modelu je integrovaný D/A převodník, konkrétně pak čip Wolfson WM8740 s rozlišením až 24 bitů a vzorkovacím kmitočtem 192 kHz. Díky tomu si lze nejen dopřát přímé připojení iPod / iPhone, ale také přímé streamování hudby z vloženého USB disku nebo (připojíme-li do USB dodávaný BlueTooth adaptér) také stahování z dostupného BT zdroje. Nemusí se to na první pohled zdát jako veliká výhoda, ale v dané cenové kategorii a s ohledem na budoucnost, skrývající ještě větší rozmach „počítačového“ audia, je to jedno ohromné plus.

Načítat digitální soubory umí RA-12 ve formátech AAC, WAV, MP3 a WMA, bohužel však jen v rozlišení 16 bit / 48 kHz, takže na nekomprimovanou hudbu ve vysokém rozlišení musíme zapomenout, což je skutečná škoda, zvláště k možnostem převodníku.

Poctivé vnitřní uspořádání (samozřejmě s ohledem na cenovou třídu) stojí na solidním toroidním transformátoru z in-house produkce Rotel a i díky němu celý stroj váží lehce přes 8 kg. Tranzistory, pracující ve třídě A/B jsou schopny vydat ze sebe až 60 Wattů na kanál při solidním celkovém zkreslení 0,03%. Tento výkon se osvědčil jako naprosto dostatečný i při vyšších hlasitostech na průměrně citlivých reprosoustavách.

Rotel RA-12 jsme poslouchali nejčastěji s jeho firemními „sourozenci“, digitálním streamerem a tunerem RT-12 a CD přehrávačem RCD-12. Pro doplnění byl k dispozici integrovaný NAD C370, koncový Xindak PA-M a sluchátkový zesilovač (fungující též jako solidní předzesilovač) Xindak H1. Zdroji signálu (kromě již zmíněných) byl Pioneer BDP-LX71 a KingRex UD384. Z reprosoustav pak jmenujme Harbeth Monitor 30, Quadral Ascent 90 nebo Cabasse MT31 Jersey. Kabeláž nesla značky QUAD, ProAc, Eagle Cable a Monster Cable, o kvalitu napájení se staral filtr Xindak.

Prvním zvukovým dojmem je určitá střídmost a subtilnost zvukového podání, Rotel RA-12 se drží spíše úkolu dolovat ze zvuku informace a snažit se je přehledně uspořádat, než bavit barevností a sytostí reprodukce. Povšimneme si toho dobře na „No Sanctuary“ od Chrise Jonese, kde jeho kytara je nahrána schválně s masivním objemem basu, kdežto Rotel se v tomto pásmu drží více při zemi. Objem je sice menší, ale dobře kontrolovaný a basy jsou rychlé a dobře čitelné. To ostatně platí i pro zbytek pásma, celkově je ale charakter zvuku spíše chladnější, studiovější.

Nicméně daný styl reprodukce neznamená, že by Rotel RA-12 neuměl „zabrat“ – dynamická rezerva sice odpovídá možnostem součástek pro přístroj s touto cenovkou, ale třeba „Velká brána Kyjevská“ nebo záznam jazzového klavírního koncertu z produkce Nagry ukazuje, že ani piano v náročných rychlých pasážích, ani kotle v závěru Mussorgského díla netrpí dynamickou chudobou. Oproti přístrojům, které byly na trhu před několika lety je to velký krok vzhůru a Rotel se tu může rovnat třeba třiceti tisícovým kouskům této starší generace. Stisk klávesy piana je dobře a jasně vykreslený, můžeme sledovat detailně průběh tónu až po jeho dlouhé doznění, Rotel dbá na to, aby se z nahrávky ztratilo co nejméně.

Barevnost zvuku není nejsilnější stránkou RA-12, i když by to rozhodně nemělo vyznít jako negativum – Rotel prostě nepřibarvuje hudbu do líbivé podoby, nehraje muzikálně, ale hlavně analyticky. I tak je ale tonalita blízká skutečnosti, jak ukazuje Stingův hit „Englishman In New York“ z alba Symphonicities. Množství akustických nástrojů nejen, že je pevně a zřetelně zakotveno v prostorovém zobrazení, ale navíc je lze jasně a snadno rozeznat v celém souzvuku tónů. Reprodukce je sebejistá, ale jsou okamžiky, kdy si doslova přejete, aby rezolutní upřímnost nesla alespoň špetku té nepravdivé něhy.

Snad ale právě díky trochu strožejšímu charakteru s vyrovnaným, byť méně objemným frekvenčním spektrem dobře vynikají informace a detaily nahrávky. Můžete si tak dosyta vychutnat drobné nuance hlasu Evy Cassidy v „True Colors“, jejich množství je na třídu kolem 20ti tisíc nebývalé. Hlas si vás sice prvoplánově nepodmaní, ale Rotel rozhodně nezabíjí poetiku skladby; pouze jí nijak nepomáhá. Kdo by pak toužil po troše tepla a něhy, nechť na pre-out výstup zapojí zesilovač typu Xindak PA-M, který v kombinaci s velmi transparentním předzesilovačem RA-12 tvoří krásné duo. Stejně dobře ale poslouží jakýkoliv stroj s vřelejším charakterem.

Rotel RA-12 je také poměrně univerzálním přístrojem – se stejnou zvukovou charakteristikou a příkladnou snahou o realistickou reprodukci nahrávky (ať už dá vyniknout její vynikající nebo naopak tristní kvalitě) přistupuje ke všem hudebním žánrům. Pravdou je, že moderní elektronika nebo obecně na basové rytmice postavené žánry, které můžeme slýchat na těch nejkomerčnějších rádiích, se u něj nepřetaví v onen bombastický, naleštěný a efektní výsledek, ba naopak – snaha často končí spíše fiaskem a dojmem plochosti a nudy. To je ale spíše plus pro samotný zesilovač. Každopádně pustíme-li vynikajícně nahranou „Survavilism“ Nine Inch Nails, drajv a energie se objeví, i když ne v podobě přívalové vlny, která by vás strhla, ale spíše jako inženýrsky precizní nákres skutečnosti. Stejně tak Tom Waits se svou temnou „Alice“, nahrávka pražského vystoupení Svjatoslava Richtera nebo laponské písně uskupení Jienat jsou všechny předávány posluchači v čisté, výborně rozvrstvené formě, v níž může po libosti lovit zvuky a informace.

Integrovaný zesilovač Rotel RA-12 je solidním krokem kupředu v oblasti kvality reprodukce; ať už oproti minulé generaci nebo obecně v dané cenové třídě. Ať už bohaté vybavení, možnost učinit jej variabilním centrem domácího zábavního systému (stačí-li nám tedy dvoukanálový zvuk) nebo velmi dobré, trvalé výrobní provedení z něj činí zajímavou koupi. Ovšem patrně hlavně pro ty, kteří dávají přednost informacím před líbivou muzikálností a realitě před často požadovanou měkkostí a vřelostí (tedy v podstatě nenáročností poslechu). Za jedenadvacet tisíc tak tedy japonský přístroj neslibuje zázraky high endu, ale nadstandardní výkon ve své třídě, což plní do puntíku. Rotel je nenápadným, ale o to lepším pracantem, který nenechá jediný detail vašich nahrávek bez povšimnutí a dáte-li si tu práci a zasadíte jej do jemu vyhovujícího systému (který by na některém místě měl lehce vykompenzovat jeho pragmatickou „studiovost"), odmění se báječnými zážitky. To je za dvacet jedna tisíc slušná hodnota…

Kč 20 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ integrovaný D/A převodník solidní kvality

+ dostatek výkonu a dynamiky i pro náročnější okamžiky

+ precizní, nepřibarvovaný zvuk

ZÁPORY

- standardně „rotelovsky“ ošklivé, byť relativně ergonomické dálkové ovládání

- trochu více objemu a razance by živému dojmu prospělo

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

www.eurostar-ostrava.czTato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

  • Robert Mayer Turntables

    Je to takový klasický příběh audiofila – nejprve objevíte kouzlo hudby, pak šarm hi-fi a následně zjišťujete, že právě pro ten váš úplně specifický vkus (protože každý máme maličko jiný)…

    22. duben 2024

    Kategorie: Značky Autor: Daniel Březina
  • Musical Fidelity Nu-Vista Vinyl 2

    Antony Michaelson od prvních krůčků značky Musical Fidelity v roce 1982 chtěl vytvářet přístroje, které kombinují kouzlo elektronek a zvuku čisté třídy A. Po nějakém tom roce (fakticky po 15…

    03. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • EverSolo AMP-F2

    Komponenty EverSolo jsou krásným příkladem toho, že lze (pravda, za podmínek nastavených ekonomickou realitou Číny) vyrobit audio zařízení dobré, vlastně spolehlivé a komfortní a finančně dostupné zároveň. K portfoliu streamerů…

    03. duben 2024

    Kategorie: Zesilovače výkonové Autor: Daniel Březina
  • Burmester 217

    Dieter Burmester byl rozhodně vizionář, navíc obdařený notným obchodním talentem. Vybudoval tak pod svým jménem skutečně luxusní značku, ač je nutno říci, že zároveň rozhodně neošidil ani technickou stránku věci.…

    01. duben 2024

    Kategorie: Gramofony a analog Autor: Daniel Březina
  • Pro-Ject Tube Box DS3

    Rakouský Pro-Ject se snaží předefinovat sortiment, který pomáhal takzvaně „dostat do světa“ – tedy dostupné vinylové sestavy. K tomu, že firma začíná přesvědčovat širokou audiofilskou veřejnost o důležitosti celkové symetrie…

    01. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Synergistic Research HFT 2.0

    Synergistic Research ze slunné Kalifornie patří k průkopníkům řekněme alternativního pohledu na hi-fi – konkrétně na doplňky všeho druhu od v nabídce dominujících kabelů, přes napájecí řešení až po roztodivné…

    01. duben 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • Estelon AURA

    Estonský Estelon nabízí skutečně luxusní reprosoustavy už nějakých 14 let a za tu dobu se ustálil jak na nezaměnitelném tvarovém i materiálovém rukopisu. A pak, relativně nedávno, se Alfred Vassilkov…

    26. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • HiFi ROSE RS520

    Jižní Korea patří mezi technologické velmoci a proto i počet tamních výrobců audio / video techniky není nijak zanedbatelný – jedním z nich, který je momentálně rozhodně na vzestupu, je…

    21. březen 2024

    Kategorie: All-in-one systémy Autor: Daniel Březina
  • AudioSolutions Figaro L2

    Příběh litevské firmičky AudioSolutions začíná v roce 2011 v litevském Vilniusu neúnavnou chutí Gediminase Gaidelise „něco vyrábět“ – prošel rychle a účinně výrobou reprosoustav, nápadně připomínajících ikonické světové modely různých značek…

    18. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • Carbide Base Diamond

    Wikipedia říká: „Karbidy jsou sloučeniny uhlíku s elektropozitivnějšími prvky s výjimkou vodíku. Karbidy mají významné použití v průmyslu: karbid vápníku CaC2 je výchozí surovinou pro řadu výrob chemického průmyslu a…

    14. březen 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina

Felix Sit Annus Novus

Posledních 365 dní poněkud uteklo... Jako by to bylo každý rok rychlejší a rychlejší. Možná je to však i tím, kolik věcí se děje a kolik se jich stalo právě i v roce 2023.

Číst dál...

RYCHLÝ DOTAZ

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies