2014 12 05 TST BC Acoustique EX888 1

Francouzská značka BC Acoustique vám možná není úplně známá, což ostatně v dnešní záplavě výrobců není nic zvláštního. Přesto je tato značka aktivní již od roku 1993, byť převážně ve své domovině. Na pařížském předměstí jí založili přátelé Bruno Roux (B v názvu) a Christian Avedissian (C v názvu). Inženýr Bruno a specialista na zpracování signálu Christian tak byli ideálně se doplňující dvojicí pro založení značky pro výrobu hi-fi techniky.

Možná je v kontextu dnešního textu zajímavé, že mezi léty 1993 a 2011 byla společnost BC Acoustique výhradně výrobcem reprosoustav. Vlastně tak aktivním, že v roce 1999 vytvořili ti stejní lidé ještě jednu další značku – Mosscade, specializující se na produkci subwooferů. Od roku 2011 je v katalogu také série elektroniky EX, jejímž vrcholným modelem je EX888.1, poněkud atypický integrovaný zesilovač, postavený na bázi elektronek.

Atypický není tím, že by byl integrovaný (značka ostatně nabízí jen dva koncové stupně, koncipované spíše jako dodatek k integrovaným modelům), atypický je právě použitím lamp v signálové cestě, neb vše ostatní s logem BC Acoustique je založeno výhradně na polovodičích.

BC Acoustique EX888.1 je evolucí původního a téměř identického EX888. Jde o rozměrný, poměrně těžký a také na vizuální efekt elektronek hrající přístroj střední třídy, kam ho pasuje cena něco přes padesát tisíc. V podstatě tak brousí třeba do třídy, kterou opanovává PrimaLuna; a právě třeba s nižší řadou tohoto výrobce má podobnou nejen cenu, ale také zvukové pojetí a to je rozhodně dobře.

EX888.1 patří k větším kouskům – však také na šířku zabere 43 cm, do hloubky 40,5 cm a na výšku rovných 20 cm. V zadní třetině přístroje je velký kryt, pod nímž se skrývají transformátory a také je právě tam velmi výrazně koncentrovaná většina z 25 kg váhy přístroje. Přední dvě třetiny zabírá plocha s elektronkami, vpředu oddělená kouřovým sklem v rámu, nahoře a po stranách pak překrytá bohatě perforovanou kovovou mřížkou, zajišťující dostatečné odvětrávání topících lamp. Kouřovým sklem trochu ztlumené světlo elektronek vytváří velmi příjemnou atmosféru.

Čelní stěna je vlastně poměrně kultivovaná – kromě velkého „okna" k elektronkám tu dominantu tvoří masivní ovladač hlasitosti s příjemným, byť poměrně dost lehkým chodem. Vlevo od něj je dvojice výsuvných ovladačů korekcí basů a výšek – ty v případě aktivace okruhu s korekcemi orámuje bílá výrazná záře, což třeba ve večerním šeru už trochu bolí do očí. Ještě dále vlevo je dvojice malých tlačítek, také s výrazným modrým nebo bílým obvodovým podsvícením. Jedno slouží pro vyřazení korekcí druhé pro volbu pracovního režimu – EX888.1 umí pracovat v ultralineárním (vyšší výkon) nebo triodovém (více „lampový" zvuk) režimu. Vpravo od mohutného ovládání hlasitosti už je jen v řadě pětice malých tlačítek pro volbu aktivního vstupu. Ten aktivní opět ozařuje poměrně výrazně bílé podsvícení, byť celkově ještě nepůsobí lacině. Design přístroje není kdovíjak sofistikovaný, nejedná se ale ani o industriální noční můru.

Vzadu je vše jednoduché a čisté. Velká plocha krytu traf je využita pro názorné schéma správného zapojení kabelů pro 4 Ohmové a 8 Ohmové reprosoustavy, ve spodní části pak najdeme krom napájecí zásuvky ještě diodu, označující po dotyku správnou polaritu napájení (pokud se nerozsvítí, je polarita špatně), vedle je pak šestice reproduktorových terminálů (4 / 8 Ohm), dále pak zaslepený otvor, do něhož případně patří volitelná obvodová deska (k dispozici je momentálně phono předzesilovač, ale měl by být i D/A převodník). Vše doplňuje šest párů robustních a kvalitních RCA konektorů a jeden pár symetrických XLR vstupů. Mezi RCA konektory najdete nejen vstupy, ale také pre-out výstup, jeden ze vstupů lze přepnout dvoupolohovým přepínačem do režimu AV bypass, kdy jde signál rovnou na koncové stupně.

Již od prvního pohledu bude jasné, že výkon mají u EX888.1 na starosti čtyři elektronky KT88. Při bližším prozkoumání lesklé plochy s otvory pro patice elektronek objevíte, že předzesilovač je osazen dvěma 12AX7 a dvěma 12AU7 z produkce JJ Electronic. Všem můžete pomocí šroubku nastavit bias – zesilovač přichází ale z továrny již nastavený, všechny elektronky jsou dokonce očíslované, aby nastavení ideálně odpovídalo otestované konfiguraci.

Pro elektronkový zesilovač je zásadní jak napájení, tak hlavně výstupní transformátory. V napájecí části je EI transformátor s výkonem 550 VA. Filtraci tu zajišťuje struktura CLC, o které výrobce tvrdí, že je ekvivalentem klasického filtru třetího řádu. Dvojice výstupních transformátorů je štědře dimenzovaná a využívá vinutí z bezkyslíkaté mědi. Velká část signálových cest je řešena přímým pájením. Ovládání hlasitosti je napojeno na potenciometr ALPS, kondenzátory jsou polypropylenové a vyrábí je SOLEN.

Na elektronkový zesilovač má EX888.1 poměrně „tranzistorové" parametry – třeba výkon 2x 40 Wattů (platí pro ultra lineární režim, v triodovém je to přesně polovina), frekvenční rozsah 10 – 38 000 Hz v toleranci -1 dB, zkreslení pod 1% při plném zatížení a také slušný odstup signálu a šumu nad úroveň 93 dB. Pro lampy střední cenové kategorie je to rozhodně fajn.

Zesilovač BC Acoustique EX888.1 jsme poslouchali se zdroji Naim CD5si, Cambridge Audio 851C, Pioneer BDP-LX71, Pro-Ject Elemental s předzesilovače Pro-Ject Phono Box a také s ASUS Xonar Essence One MUSES. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Bonbonus, Sonus Faber Venere 2.0, ale také Anthony Gallo Reference Strada II. Jako alternativa byly k dispozici Cambridge Audio 851A, NAD C370 a Naim Nait XS. Reprokabely dodal ProAc, Naim a Acrolink, signálové Furutech, KrautWire, Eagle Cable, Monster Cable a QUAD.

Po stisku tlačítka pro změnu pracovního režimu se také změní charakteristika zvuku – ultralineární režim je rozhodně více semknutý, energičtější a blíží se poměrně i přednesu měkčích tranzistorových zesilovačů. Trioda naproti tomu více odpovídá obecně předpokládanému vřelému lampovému charakteru – je měkčí, uvolněnější a teplejší. Rozdíl je ale decentní a ani v triodovém režimu nemáte pocit, že by vysloveně scházel výkon. Významně větší rozdíl do zvuku vnáší zapnutí nebo vypnutí okruhu s korekcemi – upřímně řečeno, pokud nemáte opravdu dobrý důvod, doporučujeme se korekcím vyhnout. Aktivní korekce totiž mají negativní vliv na celkovou definici a čistotu přednesu, zvuk je ihned méně harmonický. Budete-li si ale chtít „přisladit" třeba nějakou metalovou hudbu, občasný úkrok směrem ke korekcím také nebude problém.

EX888.1 má slušnou kontrolu spodních frekvencí. Bas je objemově nadstandardní, takže o hutnost ochuzeni rozhodně nebudete, na elektronky této cenové třídy má pak výbornou kontrolu. Basová linka v „Railway Tracks" Johna Illsleyho, baskytaristy Dire Straits, je příjemně kulatá, měkká a přitom stále slušně konkrétní. BC Acoustique EX888.1 hraje uvolněně a velmi nenásilně – připomíná svou jistotou trochu elektroniku PrimaLuna, ale vnáší do přednesu více elektronkového tepla.

Velkou silou tohoto lampového zesilovače je střední pásmo – tam působí nejsuverénněji, nejpřirozeněji a tato zásadní část reprodukce přirozeně vystupuje do popředí, jak jsme si ověřili ve „Feel the love" od Sarah Jane Morris. Přednes je velmi harmonický, muzikální a bezprostřední. Skvěle vynikl hlas i dřevěné perkuse, reprodukce nebyla těžká nebo příliš teplá, byť nádech tepla tu rozhodně byl. Akustická kytara byla proporčně větší, struny měly tendenci trošičku zacinkat, ale její výraznější podání vůbec nebylo nepříjemné. Celkový přednes je na středech snadno srozumitelný už od dosti tichých úrovní a ani nahlas není nepříjemný, stejně jako se nezdá, že by elektronkám docházel dech, byť nejvíce zesilovači sluší umírněný, nepřehnaně hlasitý poslech.

Velmi slušně si zesilovač poradil také s vyšším pásmem – hi-hatky a činely obecně zní přirozeně, kov rezonuje a dlouho doznívá, opět se tu objevuje snad až lehká cinkavost. Objemově je nejvyšších frekvencí akorát, oproti dominantním středům a plným basům se mohou zprvu zdát trochu opatrnější, ale nakonec zjistíte, že je to spíše příjemné. A nemusíte se bát připojit ani nacinkané reprosoustavy, agresivitu v horním pásmu BC Acoustique nezná; přednes zůstává velmi klidný a příjemně měkčí, jak ukázala „This Bliss" od San Glasser.

Alegretto z Mozartova „Klavírního koncertu č. 12 v A moll" zaznělo na danou kategorii s velice přesvědčivou dynamikou, rychlý nástup houslí a dynamické skoky ustály elektronky se ctí a byť velkou pocitovou rezervu od nich čekat nemůžete, průběh tónu je dobře kontrolovaný. EX888.1 se úplně nepouští do rozboru mikrodynamiky nástrojů, vládne tu spíše soustředění na dobrou celkovou dynamiku, ale zato třeba ani piano nepůsobí „přidušeně", což je rozhodně dobré.

Po alespoň půlhodinovém prohřátí se zvuk EX888.1 otevře naplno a můžete si vychutnat již solidní porci informací, kterou zesilovač dokáže svým klidným přednesem příjemně „prodat". „Redoubt" Patricka Bishopa sice nezazněla úplně dokonale rozebraná na ty nejmenší informace, ale zesilovač od BC Acoustique už jde poměrně daleko, byť detaily servíruje umírněněji, trochu za „hezkou" fasádou. Vokál už ale působí plasticky a má svou hloubku, činel má zase dobře naznačenou texturu a vnímáte tak, že po úderu rezonuje celá jeho plocha, ne jen kovově znějící bod.

Uvolněné a poklidné podání najdete také u prostorových informací – otevřený, vzdušný přednes sází spíše na šířku, hloubku a spojitost hudební scény, než na prvotřídní lokalizaci, byť ani ta není špatná. Rozhodně poznáte, odkud který nástroj hraje, vše je ale maličko větší a pocitově propojené do jednoho velkého celku, nástroje v „Make Good" od Fafoulah měly každý své místo, obzvláště perkuse pak bylo velmi snadné sledovat při pohybu paliček v pravolevém směru.

Důvodem ke koupi elektronkového zesilovače této cenové třídy a takovéhoto pojetí bude ale z velké části také touha po „atmosférické" reprodukci. BC Acoustique EX888.1 tohle zvládá s přehledem a poslouchá se příjemně. „Different Shades of Blue" Joe Bonamassy byla příjemně klidná a nenásilná při tichém „kulisovém" poslechu, stejně jako při už docela hlasitém hraní. Zvuk má sice možná o trochu více razance v basovém pásmu, ale bohatě to vyváží otevřené středy, takže celek působí dostatečně vyrovnaně, aby nebyl nijak unavující a také elektronkový, teplejší charakter zvuku je tu spíše v náznaku, nijak prvoplánově efektní a otravný. Zesilovač to v ultralineárním režimu umí vzít od podlahy a získat si vaši pozornost naléhavostí a důrazem.

Padesátitisícový zesilovač by se již rozhodně měl dotýkat high-endových sfér, byť s dnešní disproporcí cen a kvality v této oblasti to rozhodně není samozřejmostí. Ač je BC Acoustique pro místní zřejmě dosti neznámou značkou, jejich vrcholný model rozhodně nádech high endové reprodukce má, obzvláště pak ve středním pásmu, kde využívá všech „příjemných" vlastností elektronek. Dává vám také možnost si trochu vyhrát se zvukem, ale pokud vypnete korekce a nastavíte ultralineární režim, pak uděláte nejlépe – právě tam totiž nedává svou „lampovitost" nijak efektně na obdiv, už má dost síly, aby rozehrál i průměrně citlivé reprosoustavy a hledáte-li trochu příjemnější, kultivovaný a muzikální zvuk, pak nic ze zmíněného EX888.1 neschází. Je to jednoduše dobrý a ještě zaplatitelný elektronkový zesilovač se vším všudy...

Kč 55 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ ještě rozumně zaplatitelné a funkční řešení pro milovníky lamp

+ vřelý, měkký a příjemně barevný lampový zvuk s energií a drajvem

+ v reálu překvapivě vyvážená estetika

+ možnost rozšířit o další funkce a výbava vůbec

+ symetrické vstupy

+ na danou třídu muzikální a poměrně vyrovnané

ZÁPORY

- pořád je to lampový zesilovač s ne úplně obrovským výkonem, doporučujeme pro citlivější reprosoustavy

- okruh s korekcemi při zapnutí slyšitelně mění zvukovou charakteristiku

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AQ | www.aq.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

  • Robert Mayer Turntables

    Je to takový klasický příběh audiofila – nejprve objevíte kouzlo hudby, pak šarm hi-fi a následně zjišťujete, že právě pro ten váš úplně specifický vkus (protože každý máme maličko jiný)…

    22. duben 2024

    Kategorie: Značky Autor: Daniel Březina
  • Musical Fidelity Nu-Vista Vinyl 2

    Antony Michaelson od prvních krůčků značky Musical Fidelity v roce 1982 chtěl vytvářet přístroje, které kombinují kouzlo elektronek a zvuku čisté třídy A. Po nějakém tom roce (fakticky po 15…

    03. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • EverSolo AMP-F2

    Komponenty EverSolo jsou krásným příkladem toho, že lze (pravda, za podmínek nastavených ekonomickou realitou Číny) vyrobit audio zařízení dobré, vlastně spolehlivé a komfortní a finančně dostupné zároveň. K portfoliu streamerů…

    03. duben 2024

    Kategorie: Zesilovače výkonové Autor: Daniel Březina
  • Burmester 217

    Dieter Burmester byl rozhodně vizionář, navíc obdařený notným obchodním talentem. Vybudoval tak pod svým jménem skutečně luxusní značku, ač je nutno říci, že zároveň rozhodně neošidil ani technickou stránku věci.…

    01. duben 2024

    Kategorie: Gramofony a analog Autor: Daniel Březina
  • Pro-Ject Tube Box DS3

    Rakouský Pro-Ject se snaží předefinovat sortiment, který pomáhal takzvaně „dostat do světa“ – tedy dostupné vinylové sestavy. K tomu, že firma začíná přesvědčovat širokou audiofilskou veřejnost o důležitosti celkové symetrie…

    01. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Synergistic Research HFT 2.0

    Synergistic Research ze slunné Kalifornie patří k průkopníkům řekněme alternativního pohledu na hi-fi – konkrétně na doplňky všeho druhu od v nabídce dominujících kabelů, přes napájecí řešení až po roztodivné…

    01. duben 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina
  • Estelon AURA

    Estonský Estelon nabízí skutečně luxusní reprosoustavy už nějakých 14 let a za tu dobu se ustálil jak na nezaměnitelném tvarovém i materiálovém rukopisu. A pak, relativně nedávno, se Alfred Vassilkov…

    26. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • HiFi ROSE RS520

    Jižní Korea patří mezi technologické velmoci a proto i počet tamních výrobců audio / video techniky není nijak zanedbatelný – jedním z nich, který je momentálně rozhodně na vzestupu, je…

    21. březen 2024

    Kategorie: All-in-one systémy Autor: Daniel Březina
  • AudioSolutions Figaro L2

    Příběh litevské firmičky AudioSolutions začíná v roce 2011 v litevském Vilniusu neúnavnou chutí Gediminase Gaidelise „něco vyrábět“ – prošel rychle a účinně výrobou reprosoustav, nápadně připomínajících ikonické světové modely různých značek…

    18. březen 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
  • Carbide Base Diamond

    Wikipedia říká: „Karbidy jsou sloučeniny uhlíku s elektropozitivnějšími prvky s výjimkou vodíku. Karbidy mají významné použití v průmyslu: karbid vápníku CaC2 je výchozí surovinou pro řadu výrob chemického průmyslu a…

    14. březen 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina

Felix Sit Annus Novus

Posledních 365 dní poněkud uteklo... Jako by to bylo každý rok rychlejší a rychlejší. Možná je to však i tím, kolik věcí se děje a kolik se jich stalo právě i v roce 2023.

Číst dál...

RYCHLÝ DOTAZ

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies