Korekční předzesilovač pro MM magnetodynamické přenosky

Elegantní drobná kovová krabička ke mně přišla současně s testovaným gramofonem PerspeX od firmy Pro-Ject. Principálně jsou elektrické obvody, které tento box obsahuje, nezbytnou součástí každého systému, ve kterém je zapojen gramofon s magnetodynamickou přenoskou.

Napětí na výstupu z magnetodynamické přenosky je totiž velmi slabé (MM i MC), neboť celý systém magnet / cívka je miniaturní a pohyby vlastně neviditelné. Je zde však další záludnost, magnetodynamické přenosky pracují na principu závislosti úrovně napětí elektrických impulzů, vytvořených v elektromagnetickém systému magnet / cívka (nebo opačně), na rychlosti pohybu hrotu přenosky. Získané výstupní napětí je přímo úměrné změnám v postavení magnet / cívka, a z toho vyplývá, že čím vyšší kmitočet, tím vyšší napětí lze naměřit na výstupních konektorech přenosky. Tento analogový signál tedy potřebuje nejen předzesilovač, aby byl celkově zesílen, ale je potřeba jej ekvalizací upravit do vyrovnané podoby, přesně dle mezinárodně stanovené křivky R.I.A.A. - Recording Industry Association of America. To má právě na starosti phono předzesilovač.

Proč externí korekční předzesilovač?

Lze předpokládat, že v univerzálním přístroji, jakým integrovaný zesilovač nebo AV receiver bezesporu je, bude kladen důraz na jiné součásti, než je v současné době spíše trpěný phono předzesilovač pro vstup signálu z gramofonu. Je dost velkým úspěchem, pokud je tento předzesilovač vůbec v přístroji přítomen. Za předpokladu, že výrobce zesilovač osadí těmito obvody, tak velmi často volí tu nejjednodušší možnou variantu, a ne vždy je technická úroveň této části na srovnatelné úrovni ostatních obvodů. Velmi často jde o odstrkovanou Popelku. Dalším nebezpečím této varianty je možnost ovlivnění zvuku elektromagnetickými vlivy uvnitř boxu zesilovače či AV receiveru.

Externí předzesilovač Creek OBH-18

Přístroj sám je umístěn v masivním kovovém boxu s příjemnou designovou, technicky působící úpravou. Design nám může být z hlediska funkčnosti ukradený, ale kovová skříňka je ideální pro dokonalé odstínění od okolního elektromagnetického rušení. Musíme si uvědomit, že uvnitř probíhá zpracování elektrických impulzů o extrémně nízké úrovni a proto je důsledná ochrana před vnějšími vlivy dost podstatná. Ze stejného důvodu je ideální i napájení z externě umístěného zdroje. Zadní panel, kromě konektoru pro připojení zdroje a tlačítka On/Off, obsahuje už jen vstupní a výstupní páry zlacených konektorů cinch a šroubovací místo pro uchycení uzemňovacího kablíku.

Přestože je konstrukce důkladná, je lépe, pokud i místo pro umístění korekčního předzesilovače zvolíme mimo bezprostřední blízkost dalších elektrických přístrojů. Rozhodně se vyhněte klasickému vršení komponentů na sebe systémem „věž". Stejně důležitá je i volba kvalitních kabelů jak od gramofonu k OBH-18, tak i dále k zesilovači. Kvalitnější kabel bych doporučoval umístit na první pozici.

Praktické testování probíhalo, jak již bylo řečeno, s gramofonem Pro-Ject 6 PerspeX a MC magnetodynamickou přenoskou Sumiko Blue Point No. 2. Díky vyššímu napětí výstupu této přenosky než bývá u MC přenosek obvyklé, bylo připojení ke phono předzesilovači Creek OBH-18, určeného pro MM přenosky, bezproblémové. Velkou předností tohoto modelu je výhodný poměr výkon/cena, neboť testování reprodukce gramofonových nahrávek s ním byla opravdu příjemným zážitkem. Bylo až spodivem, jak věrný hlas s těmi nejnepatrnějšími detaily hlasivek, dechu, rtů a celkového hudebního prostoru je možné z gramofonové desky získat. Frekvenční škála sahala od velmi nízkých basů až k nezvykle vysokým kmitočtům, vše bylo reálné, úplné a bez nevhodných zabarvení či kmitočtových změn. Příjemná je jednoznačná kresba každého nástroje, jeho konkrétní a stabilní umístění v prostoru a množství doplňujících informací, které jsou pro něj typické. Vzhledem k přesnosti zvukového obrazu, dynamice nástupů zvuků dynamických, jako jsou bicí a rify kytar, je zřejmé, že celý řetězec byl při testování vyrovnaný a na špičkové úrovni. Poslouchal jsem poměrně širokou škálu nahrávek od hlasové ekvilibristiky Suzanne Vega, komorního jazzu s postupně se střídajícími sóly nástrojů, přes kytarový rock, až po úžasný nářez Green Day. Všude bylo stále co obdivovat: od jemného přediva detailů, množství vršených tónů a jejich barevných odstínů, až po úžasnou dynamiku a razanci úderů na buben, které nejsou jen bouchnutími, ale opět slyšíte vývoj vzniku a průběh každého úderu. Zvuk byl rozvinut do přirozené bohatosti, plnosti a volnosti v prostoru.

CENA: Kč 6.290,-

---

KLADY

+ Výsledkem korekcí je příjemně přirozený zvuk

+ Masivní ale technicistně nenápadná konstrukce

+ Zlacené konektory

+ Externí zdroj

ZÁPORY

- těžko hledat, snad jen potřeba určitého ohledu na ideální volbu umístění.

---

VIZITKA PRODEJCE

High-End Audio Studio

http://www.highend.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies