2015 05 05 TST musical fidelity m6si 1

Angličtí Musical Fidelity v nedávné době upgradovali v podstatě celé své portfolio vyjma nejvyšší řady a podle tradičního scénáře takové události posunuli všechny řady o něco dále - o něco málo cenově, ale podle svých slov zejména technologicky a tedy i zvukově. Nové modely poznáte podle písmenka "s", které přibylo do typového označení. My jsme měli možnost okusit model střední kategorie, tedy z oblíbené šestkové série.

Integrovaný zesilovač Musical Fidelity M6si je v podstatě ztělesněním britskosti. A to už od pohledu... Byť je to základní kámen této série (nad ním je ještě dělený model a také pořádně nabušený cvalík M6500i), už jde o hezký kus elektroniky, navíc uzavřený v perfektně zpracovaném, byť výjimečně industriálně pojatém šasi.

2015 05 05 TST musical fidelity m6si 2

Skoro 17 kg čisté hmotnosti připadá při rozměrech 44 x 12,5 x 40 cm zčásti sice i na vnitřnosti, nemalou porci si ovšem krade masivní kovové tělo, ověnčené několika patry nepřehlédnutelných žebrových chladičů a zepředu okrášlené pěkně tlustým hliníkovým panelem. To celé pak stojí na velkých antivibračních nožkách a tlusté hliníkové profily (tedy žádné plíšky) najdete, kam se jen podíváte.

M6si má sice designovou nápaditost a bohatost perlíku, takže jeho vzhled je spíše absencí designu, než hrou na minimalismus. To ovšem celku neubírá na přitažlivosti, spíše naopak. Přední straně dominuje velké hliníkové kolo, sloužící pro regulaci hlasitosti. Nejen, že příjemně vypadá, ale sametově hladký chod s nesmírně příjemným a plynulým chodem umožňuje nastavit si hlasitost přesně podle aktuální chuti a potřeb. Jediný prvek bez vysloveně technického účelu představuje hliníková destička s typovým označením a logem výrobce. Pak už je tu jen u spodní hrany seřazených osm tlačítek liliputánské velikosti, jimiž jednak přístroj zapnete a vypnete, jednak zvolíte aktivní vstup.

2015 05 05 TST musical fidelity m6si 3

Pohled zezadu odhalí neméně účelný přístup ke konstrukci. V horním patře jsou jen dva páry robustních reproduktorových terminálů pro jeden pár reprosoustav, mezi nimiž výrobce uložil zemnící kolík a také vstup a výstup pro spínací napětí a tedy jakousi minimální integraci do řídících systémů. V dolní rovině pak najdeme signálové vstupy a napájecí zásuvky. Vstupů je požehnaně a rozhodně pokryjí všechny vaše potřeby - je tu plnohodnotný symetrický vstup, vstup pro signál z přenosek, díky dvoupolohovému přepínači nastavitelný na MM i MC polohu, dále vše doplňuje čtveřice klasických linkových vstupů v podobě RCA konektorů. Jeden lze přepnout do režimu domácího kina, kdy se využívá pro zpracovaný signál z procesoru přímého přístupu do koncových stupňů přístroje. Nakonec si výrobce nechal dokonce dvojici signálových výstupů, opět v podobě nesymetrických RCA konektorů. Jeden výstup je fixní a druhý variabilní. Spíše doplňkem a úlitbou moderním bohům se stává "povinný" asynchronní USB konektor, schopný zpracovat signál o rozlišení až 24 / 96.

2015 05 05 TST musical fidelity m6si 4

Velkou změnou oproti předchozí generaci je celkově jiné vnitřní pojetí - zatímco u M6i šlo o oddělení předzesilovače a koncového stupně, zde je samostatně uložená předzesilovací část a každý kanál zvlášť, trochu s nadsázkou tak lze říct, že jde o dva monobloky a řídící zesilovač v jednom šasi.

Popravdě řečeno, je trochu problém dozvědět se něco o technických parametrech přístroje, jak ostatně velí nejnovější trend všeobecného stále silnějšího opomíjení uvádění vlastně všech provozních parametrů. Dozvíte se vlastně jen tolik, že jde o tranzistorový zesilovač, schopný dodat do zátěže 8 Ohm velmi solidních 220 Wattů na kanál ve smíšené třídě A/B. Ještě důležitější ale nejspíše je schopnost dodat peak-to-peak 120 Voltů a 45 Ampér, což by rozhodně mělo stačit i pro uřízení a značně hladových reprosoustav. Kontrolu zejména v oblasti basu by měl zajišťovat tlumící faktor 180, patřící spíše mezi ty průměrné.

2015 05 05 TST musical fidelity m6si 5

U Musical Fidelity se podařilo nastavit v tomto zesilovači nadprůměrnou (nebo spíše podprůměrnou?) míru celkového harmonického zkreslení zkreslení - v celém pracovním frekvenčním rozsahu 20 - 20 000 Hz nepřekračuje velmi slušných 0,007%. Je velká škoda, že výrobce neuvádí například rychlost přeběhu, kapacitu toroidního transformátoru nebo nějaké detaily o oddělení jednotlivých vnitřních součástí.

2015 05 05 TST musical fidelity m6si 6

Zesilovač M6si jsme poslouchali v kombinaci se zdroji signálu ASUS Xonar Essence One MUSES MKII, s Naim CD5si, s CD / streamerem Onkyo C-N7050, ale i s Pioneer BDP-LX78. Porovnávali jsme s Naim Nait XS, s dělencem Onyko Reference P-3000R / M-5000R a také s NAD C510 / C275BEE. Hrálo se jak na Harbeth Monitor 30 a Xavian Bonbonus, tak na Fischer & Fischer SN/SL70, Wilson Benesch Square Two, Tannoy Revolution XT 6 nebo PMC Twenty 26. Propojeno bylo výhradně kabeláží TelluriumQ řady Silver.

2015 05 05 TST musical fidelity m6si 7

Musical Fidelity M6si umí nabídnout dobrý bas, ale ne s úplně každými reprosoustavami. Třeba s velkými PMC se basům do světa chtělo o něco méně, než třeba skrze Harbeth či Wilson Benesch. Možná tak budete muset trošičku pátrat, aby kombinace byla příjemná vašim uším. Nicméně když si zesilovač s reprosoustavami sedne, tak umí odevzdat syté, plné, objemné basy, jako třeba u baskytarové linky v "So Far Away" od Dire Straits ("Brothers in Arms" | 2005 | Vertigo | 9871498). Oproti předchozí generaci je tu cítit pevnější kontrola a větší objem. Basová linka je o něco vřelejší, patří také k celkově uvolněnějším.

2015 05 05 TST musical fidelity m6si 8

Ve středním pásmu je pak zesilovač muzikální a vysloveně krásný, tak jak se na pravého Angličana s tradičním vychováním sluší a patří. Hlas Cary Dillon v "The Parting Glass" z živého záznamu "Live at the Grand Opera House" (2010 | B&W) byl krásně prokreslený, ale také laskavý a plný něhy. I tady je cítit lehounce vřelejší podání, hlas je bohatý a čistý, ač se v doznívání snadno a rychle rozplývá v hudebním celku. Bohatý zvuk je skutečně radost poslouchat, celková měkkost a poddajnost zvuku nebrání ve vnímání detailů, přednes není "rozmazaný". Nejde ale ani cestou mnoha jiných zesilovačů, které se snaží zintenzivňovat detaily, ale v dlouhodobém horizontu tak mohou působit až příliš ostře a přehnaně. Kdepak, tady je vše harmonické a barevné.

2015 05 05 TST musical fidelity m6si 9

Vysoké tóny se nám zdály trochu expresivnější, například ty nejvyšší tóny piana v "Cold Cold Heart" Norah Jones ("Come Away With Me" | 2002 | Blue Note | 50999 4 6382450) byly přeci jen trochu intenzivnější. Vůbec piano se zdálo být docela dominantní. Na žádných reprosoustavách ale nebyly výšky nepříjemné. Vše je naopak díky tomu příjemně živé a blízké. Byl tady vysloveně parádní kontrabas, velký a svým timingem úplně pohlcující. V tomhle se M6si rozhodně dařilo...

Velký zvuk zesilovače nepolevuje v žádném okamžiku, jednu každou dynamickou špičku s přehledem udýchá a nechává tak nástroje pěkně vyznít. Dobře, dospěle a s nadhledem byla zvládnutá i mikrodynamika ve Watersově "My Home is in the Delta" ("Folk Singer" | HD Tracks | FLAC | 24 - 192). Úder do bubnu je svižný, řízný a pevný, kontrola je dobrá a neochvějná. Zesilovač dokáže dodat do zvuku impuls a energii, hudba má hloubku a hlavně má plynulost, která je tak podmanivá, že vás přiměje uvolnit se a nestarat se o nic víc, než o hudbu samotnou - velkou, energickou a hladkou.

2015 05 05 TST musical fidelity m6si 10

Rozlišení zesilovače také oproti minulé generaci značně poskočilo - zejména pak ve středním pásmu, tam patří dokonce mezi výborné. "Nevermind" Leonarda Cohena ("Popular Problems" | 2014 | HD Tracks | FLAC | 24 - 96) dává pocit, že Cohenovi koukáte až do pusy, že skladba je až tak plná detailů, že by jich tolik ani být nemuselo - třeba když slyšíte vlhká mlasknutí mezi slovy. Detailů je každopádně dost, byť jejich prezentace je uvolněná a nenásilná, soustředěná na budování propojeného celku.

2015 05 05 TST musical fidelity m6si 11

Dual mono konstrukce (plně symetrická, samozřejmě) má příznivý vliv na separaci kanálů a tedy mimo jiné i na schopnost vykreslit prostor zvukové scény. "Andreas, André" od severského uskupení Jienat (2010 | Mira | JNCD002) byla hezky vzdušně rozvrstvená, pod dobrou kontrolou, i když milovníky éterického podání sytý a propojený zvuk spíše neosloví. Vše je uvolněné, přehledné, lokalizace je dobrá, i když hudba tu svou spojitostí a plynutím připomíná vazkou kapalinu; protéká kolem vás, obklopuje, pohlcuje a hladí - právě to poslední je nejvýznamnějším rysem.

2015 05 05 TST Musical Flidelity M6si 99

Lehce nemastnou, neslanou předchozí generaci nový integrovaný zesilovač šestkové řady od Musical Fidelity převyšuje o hlavu. Nejvíce cítit je to v oblasti definice basového pásma a v rozlišení pásma středního. Zejména ve středním pásmu totiž M6si hraje vysloveně krásně a ve stotísícové kategorii příkladně. Výšky u expresivněji nahraných skladeb mohou být docela výrazně, basy pak naopak vyžadují trochu snahy při ladění sestavy - ne snad, že by M6si neměl dostatečnou kontrolu nad basem, jen z některých reprosoustav zjevně plynou basy výrazně snáze, než z jiných. Celkově ovšem nabízí M6si fantastické zpracování, úžasně příjemnou regulaci hlasitosti a hlavně - příjemné, neobtěžující a naopak potěšující soužití, kdy se poslech hudby stává relaxací a pohodou.

Kč 89 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ úžasná kvalita výroby - masivní a pocitově až nezničitelné

+ vskutku excelentní plynulost a jemnost regulace hlasitosti

+ dostatek síly

+ oproti předchozí generaci zřetelné zkonkrétnění a větší jistota přednesu

ZÁPORY

- bas chce vhodné partnery, s některými reprosoustavami není zase tak pevný

- USB vstup není špatný, ale ani oslnivý (přesto patří rozhodně k těm nejlepším v oblasti integrovaných zesilovačů)

- škoda, že dálkové ovládání nesdílí estetické hodnoty přístroje

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Smart Hi-Fi | www.smarthifi.cz 

Pozn.: Od roku 2015 je dovozcem firma Altei - http://www.altei.cz/wp-musicalfidelity/

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

  • Robert Mayer Turntables

    Je to takový klasický příběh audiofila – nejprve objevíte kouzlo hudby, pak šarm hi-fi a následně zjišťujete, že právě pro ten váš úplně specifický vkus (protože každý máme maličko jiný)…

    22. duben 2024

    Kategorie: Značky Autor: Daniel Březina
  • Wharfedale AURA 2

    Těžko v dnešní době najít výrobce reprosoustav, který by nabízel tolik hodnoty za vložené peníze (ve smyslu kvality provedení a věrnosti, nikoli snad přímo prvoplánové zábavnosti přednesu), jako je anglický…

    18. duben 2024

    Kategorie: Reprosoustavy regálové Autor: Daniel Březina
  • Closer Acoustics OGY

    Značka Closer Acoustics pochází z Polska, konkrétně z bezmála stotisícového města Jastrzębie-Zdrój, které najdete ve Slezském vojvodství na jihu země. Jacek Grodecki slyšel první hi-fi u svého otce v roce…

    11. duben 2024

    Kategorie: Reprosoustavy regálové Autor: Daniel Březina
  • Rotel A11MKII

    Prakticky rodinná a v porovnání se svým velkým renomé stále poměrně malá japonská firmička Rotel poslední dobou inovuje své produktové portfolio nikoliv snad výrazným uváděním nových modelů, ale spíše oprašováním…

    11. duben 2024

    Kategorie: Zesilovače integrované Autor: Daniel Březina
  • SVS SB-4000

    Značka SVS z amerického Youngstownu v Ohiu je v našich končinách známá hlavně jakožto výrobce velmi solidních subwooferů v přijatelných cenových relacích, jakkoliv součástí nabídky jsou i různé reprosoustavy nebo…

    05. duben 2024

    Kategorie: Subwoofery Autor: Daniel Březina
  • HiFiMAN Ananda

    Projekt HiFiMAN vznikl v New Yorku z mysli Dr. Fanga Biana roku 2007, kdy se rozhodl zcela od základů pojmout návrh sluchátek a odpovídajících zesilovačů s primárním zaměřením na magnetoplanární…

    05. duben 2024

    Kategorie: Sluchátka Autor: Daniel Březina
  • Musical Fidelity Nu-Vista Vinyl 2

    Antony Michaelson od prvních krůčků značky Musical Fidelity v roce 1982 chtěl vytvářet přístroje, které kombinují kouzlo elektronek a zvuku čisté třídy A. Po nějakém tom roce (fakticky po 15…

    03. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Chord Ultima Integrated

    Jihoanglický Chord (přesněji Chord Electronics, nikoliv obdobně pojmenovaní Chord Cable Company) pozvolna předělává své portfolio vizuálně výrazné elektroniky tak, aby se dovnitř promítly principy obvodových řešení ULTIMA, uvedených před nějakými…

    03. duben 2024

    Kategorie: Zesilovače integrované Autor: Daniel Březina
  • EverSolo AMP-F2

    Komponenty EverSolo jsou krásným příkladem toho, že lze (pravda, za podmínek nastavených ekonomickou realitou Číny) vyrobit audio zařízení dobré, vlastně spolehlivé a komfortní a finančně dostupné zároveň. K portfoliu streamerů…

    03. duben 2024

    Kategorie: Zesilovače výkonové Autor: Daniel Březina
  • TIDAL Piano G3

    Již čtvrtstoletí navrhuje a vyrábí Jörn Janczak se svým týmem v Hürthu nedaleko Kolína nad Rýnem reprosoustavy a elektroniku s prostým mottem „we build emotions“. Základním kamenem jejich filozofie je…

    02. duben 2024

    Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina

Felix Sit Annus Novus

Posledních 365 dní poněkud uteklo... Jako by to bylo každý rok rychlejší a rychlejší. Možná je to však i tím, kolik věcí se děje a kolik se jich stalo právě i v roce 2023.

Číst dál...

RYCHLÝ DOTAZ

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies