Že je jméno Quadral spojeno s mnoha skvělými reprosoustavami, to není za léta jejich produkce žádné překvapení. Přestože osobitý zvuk německých beden nemusí každému být po chuti, své nezastupitelné místo, svůj podíl slávy na slunci i v zásadě jistou pozici v tomto segmentu high fidelity však má Quadral zaslouženě odpracované a ještě dlouho neměnné. Potud opravdu vůbec žádné překvapení. Co ale překvapivé je, to je vykročení tohoto výrobce do segmentu elektroniky – skoro jako blesk z čistého nebe přišlo před časem oznámení o přidání dvou CD přehrávačů a dvou zesilovačů střední cenové kategorie do výrobního katalogu. A přestože se říká, že blesk neudeří dvakrát do stejného místa, tentokrát se to stalo – a to v podobě nečekaného množství úspěchů a ocenění nejen na domácím německém trhu, ale všeobecně kolem dokola zeměkoule.

Již jsme se podívali na kvality vyššího z integrovaných zesilovačů, k němu je k dispozici adekvátně koncipovaný CD přehrávač. Poměrně nízká krabice (výška jen lehce přes 8 cm) sdílí designovou linii s ostatní firemní elektronikou, klasická „krabice“ je oživená výraznými bočnicemi, které jsou k dispozici v několika variantách. Dominantou čela je široký a poměrně vysoký stříbrný pruh s logem výrobce, abychom náhodou nezapomněli, co že to vlastně posloucháme. Přímo uprostřed je umístěn jednořádkový maličký displej, který ovšem disponuje rozumně velkými a dobře čitelnými znaky v nerušivé a decentní modro-šedé barvě. Vlevo je pak umístěn šuplík bytelné mechaniky, vpravo základní sada ovládacích prvků, které konečně nějaký výrobce dokázal pojmout „pro velké kluky“, neboli skutečně rozměrné a přitom nijak vzhledově nerušivé. Vůbec celý přístroj zpředu působí až nenápadně, ale přitom dospěle a elegantně.

Zadní panel je pak jen čistě jednoduchý, vpravo se skrývá jednoduchý kolébkový síťový spínač a napájecí zásuvka, vlevo pak sada konektorů, která uspokojí každého – kromě klasických analogových nesymetrických RCA konektorů tu jsou ještě analogové výstupy v symetrickém XLR provedení a digitální koaxiální výstup. Vše působí dojmem vysoce precizního zpracování, hodného nápisu „Handmade in Germany“. Potěší i drobnost – popisky výstupů jsou uzpůsobeny i pohledu hlavou dolů, když se nakláníte přes přístroj zpředu.

Pohled na vnitřní konstrukci přístroje potěší oko pořádkumilovných – čistota provedení je příjemná i v této již náročné střední cenové kategorii, malé toroidní trafo je vzdáleno od všech kritických součástek, mechanika je pečlivě stíněná a navíc uložená v chytře vymyšleném pouzdru, náležitě jí oddělujícím od nežádoucích vibrací. Spatříme také, že za převod dat z digitální do analogové formy je zodpovědná firma Burr Brown. Výstupní obvody pracují v čisté třídě A. Vzato kolem a kolem, koncepce není nijak ohromující ani výrazně progresivní, je nicméně plně hodna pochvaly za své poctivé provedení.

CD přehrávač Quadral Aurum C5, určený pouze pro reprodukci placek v Red Book formátu, jsme měli zapojený v systému spolu s dalšími zdroji signálu – mezi nimi třeba Pioneer BDP-LX71, Rotel RCD-1520 či Pioneer PDX-ZD9 a KingRex UD384. Zesiloval pochopitelně firemní sourozenec Quadral Aurum A5, kterážto dvojice pro sebe byla jako stvořená. Dále zesiloval Rotel RA-1520 a NAD C370. Reprosoustavy zastupovaly tradičně Harbeth Monitor 30, ale také Xavian Orchestra Preludio nebo maličké Bowers&Wilkins PM1. Kabeláž jsme vyzkoušeli symetrickou (KrautWire) i nesymetrickou (AudioQuest, QUAD, Monster Cable, Eagle Cable), reproduktorovými dráty nás obdařili u ProAc a AudioQuest. O kvalitu napájení se postaral Xindak XF-2000B.

Jedním ze základních pozitivních dojmů ze zesilovače A5 byl výkon v basové části spektra – totéž platí i pro CD přehrávač. Podání kontrabasu v „Gotcha“ (Pat Barber – „A Fortnight in France“) nebo velkých kotlů ve „Velké bráně Kyjevské“ (Mussorgsky – sampler „Crystal Cable Arabesque“) má skutečnou šťávu, energii a velký, výborně kontrolovaný objem. Zvukový charakter je vřelý, měkký, ale přitom nepostrádá pevné obrysy a kontrolu.

Quadral Aurum C5 potěší i množstvím detailů, které dokáže extrahovat ze stříbrných kotoučků. „Spanish Harlem“ Rebeccy Pidgeon („Chesky Ultimate Demonstration Disc“) je plný informací, hlas se křehce vznáší v přesně definovaném prostoru, proplouvá mezi linkami nástrojů a velmi stabilní zvuková scéna reprodukci hodně přibližuje realitě. C5 navíc hudbu předává velmi transparentně, nezakrývá ani drobné nuance Rebečina hlasu, aniž by se ale přednes uchyloval k analytičnosti a suchosti. Naladění jde spíš opačným směrem, do vřelosti a příjemné pohody, ovšem nevzdaluje se z hranic věrné, nezkreslené reprodukce.

CD přehrávač Aurum C5 nechává nahrávky dýchat, přestože se díky hutnosti a plnosti jeho reprodukce kolem vás zvuková scéna téměř materializuje, hudba prostorem proplouvá se suverenitou a nadhledem zkušeného pokerového hráče se čtyřmi esy v ruce. Samozřejmost reprodukce vás vtahuje do děje a cítíte obrovské rezervy, které v sobě Quadral má.

Nádherným způsobem se vypořádal třeba se Stingovou „All this time“ z alba „Mercury Falling“. Přirozeně znějící nástroje jsou dobře separované a tvoří přitom jednolitý hudební celek, nad nímž trůní fantastický zpěvákův hlas. Všechno je jemné jako švýcarská čokoláda a plné radosti a emocí. Zvláště střední frekvence jsou vynikající ukázkou toho, co se ve středním high endu dá docílit. Vytříbené podání smyčců neztrácí na brilanci ani při hodně soustředěném a kritickém poslechu, Quadral umí vykouzlit atmosféru, která vás ale brzy přemůže a nebudete se starat o nic než hudbu.

Velký nadhled a klid, který jsme zmiňovali, však nestaví Quadral do role líného, až elektronkově éterického hráče. Tam, kde je potřeba přitvrdit, dokáže držet tempo a rytmus až strojově přesně a svou razancí vám rozvibrovat vnitřnosti. Přesvědčit se o tom můžete v úderné „Killing in the name of“ od Rage Against the Machine nebo „Duality“ od Slipknot. Zvuk má váhu a zalévá vás svými vlnami, rytmika živě pulsuje, aby vás skladba okamžitě pohltila a přiměla vás hýbat se v taktu hudby. Přitom neztrácí nic ze své čistoty a přehlednosti.

Quadral Aurum C5 je vynikající CD přehrávač střední třídy s poctivou konstrukcí. Z toho pramení, že v dané ceně předvádí úžasný výkon, kterému není co vytknout. Svůj podmanivý, přitom ale velmi věrný zvuk staví na skvostné práci s basovým spektrem, jemnými a prokreslenými středy a také na detailních, ale citlivě a nepřehnaně prezentních výškách. Quadralu se povedl s jeho elektronikou skutečně husarský kousek a v nezmapovaných vodách odvedl kus solidní práce, která si zaslouží náležité uznání. Nadšení pro hudbu, které jeho komponenty přinášejí, totiž vůbec není běžné a vy si tak s radostí znovu a znovu a znovu budete procházet svou diskotéku. Pokud chcete CD přehrávač a máte na něj připravených šedesát a víc tisíc, určitě jej zařaďte na svůj seznam „k poslechu“, vyplatí se to.

Kč 59 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ „masitý“, energický zvuk

+ detaily a transparentnost

+ vytříbené podání středních frekvencí

+ bezproblémové, záživné a snadné soužití

ZÁPORY

- nic, co by se dalo vytknout v této ceně, pokud jeho charakter nebude úplně proti vašim preferencím

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Audio Trade

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  – www.audiotrade.cz 

+420 777 925 785

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

  • Robert Mayer Turntables

    Je to takový klasický příběh audiofila – nejprve objevíte kouzlo hudby, pak šarm hi-fi a následně zjišťujete, že právě pro ten váš úplně specifický vkus (protože každý máme maličko jiný)…

    22. duben 2024

    Kategorie: Značky Autor: Daniel Březina
  • Closer Acoustics OGY

    Značka Closer Acoustics pochází z Polska, konkrétně z bezmála stotisícového města Jastrzębie-Zdrój, které najdete ve Slezském vojvodství na jihu země. Jacek Grodecki slyšel první hi-fi u svého otce v roce…

    11. duben 2024

    Kategorie: Reprosoustavy regálové Autor: Daniel Březina
  • SVS SB-4000

    Značka SVS z amerického Youngstownu v Ohiu je v našich končinách známá hlavně jakožto výrobce velmi solidních subwooferů v přijatelných cenových relacích, jakkoliv součástí nabídky jsou i různé reprosoustavy nebo…

    05. duben 2024

    Kategorie: Subwoofery Autor: Daniel Březina
  • HiFiMAN Ananda

    Projekt HiFiMAN vznikl v New Yorku z mysli Dr. Fanga Biana roku 2007, kdy se rozhodl zcela od základů pojmout návrh sluchátek a odpovídajících zesilovačů s primárním zaměřením na magnetoplanární…

    05. duben 2024

    Kategorie: Sluchátka Autor: Daniel Březina
  • Musical Fidelity Nu-Vista Vinyl 2

    Antony Michaelson od prvních krůčků značky Musical Fidelity v roce 1982 chtěl vytvářet přístroje, které kombinují kouzlo elektronek a zvuku čisté třídy A. Po nějakém tom roce (fakticky po 15…

    03. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Chord Ultima Integrated

    Jihoanglický Chord (přesněji Chord Electronics, nikoliv obdobně pojmenovaní Chord Cable Company) pozvolna předělává své portfolio vizuálně výrazné elektroniky tak, aby se dovnitř promítly principy obvodových řešení ULTIMA, uvedených před nějakými…

    03. duben 2024

    Kategorie: Zesilovače integrované Autor: Daniel Březina
  • EverSolo AMP-F2

    Komponenty EverSolo jsou krásným příkladem toho, že lze (pravda, za podmínek nastavených ekonomickou realitou Číny) vyrobit audio zařízení dobré, vlastně spolehlivé a komfortní a finančně dostupné zároveň. K portfoliu streamerů…

    03. duben 2024

    Kategorie: Zesilovače výkonové Autor: Daniel Březina
  • Burmester 217

    Dieter Burmester byl rozhodně vizionář, navíc obdařený notným obchodním talentem. Vybudoval tak pod svým jménem skutečně luxusní značku, ač je nutno říci, že zároveň rozhodně neošidil ani technickou stránku věci.…

    01. duben 2024

    Kategorie: Gramofony a analog Autor: Daniel Březina
  • Pro-Ject Tube Box DS3

    Rakouský Pro-Ject se snaží předefinovat sortiment, který pomáhal takzvaně „dostat do světa“ – tedy dostupné vinylové sestavy. K tomu, že firma začíná přesvědčovat širokou audiofilskou veřejnost o důležitosti celkové symetrie…

    01. duben 2024

    Kategorie: Phono předzesilovače Autor: Daniel Březina
  • Synergistic Research HFT 2.0

    Synergistic Research ze slunné Kalifornie patří k průkopníkům řekněme alternativního pohledu na hi-fi – konkrétně na doplňky všeho druhu od v nabídce dominujících kabelů, přes napájecí řešení až po roztodivné…

    01. duben 2024

    Kategorie: Příslušenství a doplňky Autor: Daniel Březina

Felix Sit Annus Novus

Posledních 365 dní poněkud uteklo... Jako by to bylo každý rok rychlejší a rychlejší. Možná je to však i tím, kolik věcí se děje a kolik se jich stalo právě i v roce 2023.

Číst dál...

RYCHLÝ DOTAZ

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies