800 150 dynaudio partner

Slovo „momentum“ je úzce vázáno k pojmům jako pohyb, okamžik, dynamika… V podání německých sluchátkových gigantů Sennheiser se pak jedná o rozšíření portfolia směrem od zvukově precizních, ale vizuálně spíše konzervativních (dobrá, až na nejnovější „sedmistovky“) modelů k něčemu stylovému…luxusnímu…elegantnímu…tak trochu jinému…a stále hrajícího dle víc než dobrých „Sennheiser standardů“. Jde o krok, který nedávno udělal například také Pioneer se svými SE-MJ591.

Sennheiser Momentum patří bezesporu mezi nádherná sluchátka. Svým vzhledem v zemitě hnědé evokují doby dávno minulé, přitom ale dávají jasně najevo, že patří do jedenadvacátého století. I přes absolutně jednoduše střižený vzhled z těchto sluchátek sálá pocit luxusu, šarmu a elegance. Jedná se o sluchátka určená pro poslech „v pohybu“, na tuto kategorii a v porovnání s ostatními firemními sourozenci jsou poměrně robustní, i když z hlediska absolutního o obry nejde. Navíc i přes střední velikost váží pouhých 190 gramů, znatelně méně, než většina obdobně rozměrných kousků.

Robustní týlní most, uzavřený do příjemné kůže a „vycpaný“ tak akorát, poskytuje vynikající kombinaci pevnosti a pružnosti (výrobce se chlubí použitím kvalitní německé oceli), díky čemuž snadno, pevně a přitom komfortně přilne k lebce libovolného tvaru. Díky nízké hmotnosti, měkoučkým náušníkům a příjemně nastavenému tlaku na uši vám nebude nepříjemně ani po dlouhém poslechu. Polohu hodnotným plastem krytých mušlí můžete regulovat v dost velkém rozsahu pro další doladění komfortu.

Uzavřené mušle jsou sice poměrně velké, jejich koncepce je ale supra-aurální (mnozí si je právě díky velikosti „téměř přes uši“ pletou s circum-aurálními, ale i malé uši byste do prostoru v mušlích museli nejspíše srolovat). Momentum jsou uzavřená, hlavně prý z důvodu co nejklidnějšího poslechu v rušných prostředích – ostatně jsou to přeci noví králové katalogu v oblasti přenosných sluchátek. Polstrování mušlí je opravdu hodně měkké, pro co nejvyšší míru pohodlí, anglická kůže z tradiční koželužny Pittards (z městečka Yeovil z hrabství Somerset | www.pittards.com) svou jemností připomíná tu z volantů a sedaček skutečně luxusních limuzín. Jemňoučká kůže má také povrchovou úpravu, omezující případné negativní vlivy potu a vody.

Signál vede vyměnitelný kabel, v základu Sennheiser dodává drát z bezkyslíkaté mědi s postříbřeným povrchem. Vlastně dodává dva – jeden má také ovladač a mikrofon pro hands free, fungující se zařízeními značky Apple. Reproduktory vychází z nejnovějších vývojových poznatků firmy a je znát, že zejména v oblasti čistoty si vedou skutečně dobře. Přesnosti zvuku pomáhají nové magnety – lehčí a přitom silnější, než u starších generací sluchátek.

Ze sluchátek můžete slyšet tóny v kmitočtovém rozsahu 16 – 22 000 Hz, dokážou vytvořit akustický tlak až 110 dB. Na jejich mobilní zaměření ukazuje hlavně velmi nízká jmenovitá impedance 18 Ohm, díky čemuž nebude nejmenší problém „živit“ Momentum pomocí libovolného přehrávače.

Zkoušeli jsme Sennheiser Momentum na vynikajícím a pro jejich úroveň dostatečně předimenzovaném Benchmark DAC1 Pre, připojeném k notebooku s Windows 7 a foobar2000. Všechny soubory byly ve FLAC či WAV formátu, vše od rozlišení 16 / 44,1 až 24 / 192. Pro porovnání byly k dispozici Sennheiser IE8 a IE800. Jako alternativní zdroj signálu pak posloužil samotný notebook a pro ohodnocení chování s mobilními přístroji HTC Explorer.

„Sněhurka“ Rimského-Korsakova (HD Tracks | 24 / 96). Nástup velkého orchestru ve 3. minutě dává pocit skutečně velkého zvuku, energie je dobře dávkovaná a jednotlivé nástroje výborně srozumitelné. Celkové vyznění je velmi kultivované, basů není přebytek, zato jsou ale velmi přesné. Momentum si tak nějak v klidu a pohodě hrají svým tempem, netlačí na vás a jejich zvuk je velmi kultivovaný – snad až by mohl v těch nejvypjatějších pasážích být o něco přímější, energičtější.

Momentum dostávají svému jménu skvostným podáním dynamiky bicích – Dave´s True Story se svou „Misery“ (HD Tracks | 24 / 96) předvádí solidní energii, jako kdyby se na chvíli mírně rozplynul i onen tenoučký všudypřítomný sametový plášť. Úvodní šleh do blány bubnu je pevný jako skála a velmi přesně kontrolovaný. Sennheiser vám také velmi příjemným způsobem doručí i drobné detaily a prokreslení zvuku xylofonu a činelů je skutečně výborné. Přesnost a vyváženost zvuku není taková, jako u IE8, natož u IE800, zvuk je ale podstatně muzikálnější, klidnější a „příjemněji“ laděný.

Že bas je spíše přesný, umírněnější, to ukazuje Nor Iver Kleive s interpretací „Bridge over troubled water“ („Orgelmusikken Fra Deusynlige“). Varhany jsou barevně velmi přesně reprodukované, tóny jsou pod velmi dobrou, ale přesto nenásilnou kontrolou, přesto nejnižší pásmo nevytváří onen pocit skutečně masivní hloubky a tlaku, tedy velkého nástroje ve velkém prostoru. Přesto jim neschází přesnost a razance, snad by ale pro plné vyniknutí nejnižších oktáv bylo třeba dát měničům víc prostoru pro „dýchání“. Určitě je ale lépe, že zvuku je méně a má disciplínu, než aby se jednalo o divoce a neartikulovaně bublající masu.

Hlas Evy Cassidy je velmi autoritativní, opanuje celou zvukovou scénu. Svou přirozeností, uvolněností a klidem vás vtahuje do reprodukce, ani na většině systémů problematické sykavky při vyšších hlasitostech neřežou, naopak je hlas velmi kultivovaný a čistota Sennheiser Momentum svádí k poslechu až na nezdravě intenzivních úrovních. Přes lehký pocit sametové vrstvičky nad celou hudební scénou je rozlišení více než dobré, alespoň co se týká cenové kategorie do 10ti tisíc.

Verdiho „Requiem“ (London Symphonic Orchestra pro Bowers&Wilkins) je plně pod kontrolou, i velký sbor a náhlé dynamické výbuchy bubnů a dalších „velkých“ nástrojů mají přirozený objem, jsou skvěle separované a poslech je vyslovenou radostí, kdy si můžeme libovolně „lovit“ i maličké detaily ze složitého zvukového obrazu. Může za to hlavně poklidnější, jemný charakter Sennheiser Momentum, díky němuž nemáte pocit, že na vás hudba útočí. Opět narážíme na to, že velké kotle mají méně objemu, než ve skutečnosti, bas je ale na druhou stranu precizně kontrolovaný, ostatně stejně jako celé pásmo.

Sennheiser Momentum jsou velmi dobrá sluchátka, zvláště uvážíme-li, že se jedná o stylová, luxusně zaměřená a přenosná sluchátka, ne o modely určené pro kritický domácí poslech. Jejich „retrofuturistický“ design, luxusní materiály (zvláště pak kůže s puncem nejvyšší kvality) a velmi příjemný, relaxovaný a přitom velmi přirozený zvukový projev je přesně tím, co vás v dané cenové třídě potěší. Přestože díky nízké impedanci v pohodě zahrají s libovolným přístrojem doma i na cestách, to nejlepší z nich dostanete až na kvalitním sluchátkovém zesilovači. Právě s takovým si totiž naplno vychutnáte tu sametovou pohodu, radost ze samotné hudby, pro kterou je věrný zvuk v podání Sennheiser Momentum „jen“ prostředkem, jak dostat emoce k vašim uším.

Kč 7 500,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ nádherný vzhled a luxusní zpracování

+ velmi klidné, plné a muzikální podání

+ jedna z nejpohodlnějších sluchátek současnosti

+ velmi nenáročné na provozní podmínky

ZÁPORY

- zvuk by mohl být o špetku živelnější

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

PANTER s.r.o.

www.panter-praha.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 241 040 940

Přenosky Ortofon

XAVIAN - Štědré Vánoce

GMG Power

KEF LS50 Meta

200 200 epaudio

AV Center

AVITSmart | Audio Rent

200 200 horn

200 200 audiocenter

maranz model30

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

RP Audio

Rodel Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo IPA-140 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [3]
+ Rega Elys 2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium
Cardas Clear (sluchátka) [5]

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [3]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
GMG HH-C01 [1]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 3 [1]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5
Roon

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 1.52
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

 

Všechny nepravidelníky

HiFiGram

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Amarock Studio