Že Pioneer vyrábí sluchátka už nějakých 50 let, o tom asi mnoho současných konzumentů vědět nebude. Hlavně proto, že počet výrobců, kteří jsou v posledních letech „v kurzu“ je skutečně enormní. A popravdě řečeno, do doby nedávné bylo v katalogu japonského výrobce těžké najít skutečně moderní prémiové sluchátka. To změnila nově navržená řada, v jejímž čele můžeme najít poněkud krkolomně nazvaný model SE-MJ591.

Jedná se o luxusní sluchátka v pravém slova smyslu – vizuálně neokázalá, nenápadně dobře vyrobená a poklidně, jemně hrající. Jsou určena primárně na cesty, o čemž vypovídá množství detailů. Hlavně pak fakt, že mušle jsou uloženy na kloubech, umožňujících je „zploštit“, stejně jako „zlomit“ dovnitř týlního mostu, čímž vznikne velmi kompaktní tvar. I rozložená jsou ale SE-MJ591 velmi kompaktní. Vzhled je zjevně koncipován jako protipól dnes moderní všeobecné pompéznosti a efektnosti.

Vzhledově i pocitově kvalitní plasty, kombinované s hliníkovými prvky a černou barvou mají své decentní a elegantní kouzlo. Malé mušle pak velmi příjemně sedí na uších díky měkoučkým koženkovým náušníkům s bohatým polstrováním. Možnosti nastavení jsou dost široké pro jakýkoliv typ lebky, takže o pohodlí se skutečně bát nemusíte. Oddělitelný kabel s 3,5mm jacky na obou stranách vede jen do jedné mušle, takže ani případné přiškrcení nepřipadá v úvahu.

Přestože SE-MJ591 jsou koncipována jako uzavřená a jejich mušle působí dosti „zvukotěsným“ dojmem, zjistíte, že okolní ruchy k vám přeci jen proniknou. V domácím prostředí to samozřejmě ničemu nevadí a můžete v klidu hrát i na nízkých úrovních, venku na rušené ulici ale budete možná muset trochu přitlačit na hlasitosti – a v tu chvíli pozor na sluchový aparát, čistě hrající Pioneer totiž svádí k dojmu, že hodně hlasitá reprodukce není na závadu, protože při ní nevnímáme nežádoucí zkreslení a nepříjemné pocity, jež by nás od velkého akustického tlaku odrazovaly.

Zvuk produkují měniče s hliníkovými membránami o průměru solidních 40 mm – až se ptáte, jak se je konstruktérům podařilo do tak malých mušlí vtěsnat. Membrány jsou potaženy také filmem PEEK, což je vlastně poměrně běžný průmyslově vyráběný polymer, schopný fungovat stejně jako kovové materiály (teoreticky by tak z něj mohla být vyrobena celá membrána), ovšem s podstatně nižší hmotností a tedy rychlejší reakcí na signálové podněty. U SE-MJ591 má tento polymer na starosti vylepšení středobasové odezvy a čistoty.

Výrobce u těchto sluchátek deklaruje „přenosnou“ impedanci 32 Ohm, přičemž odezvu můžeme naměřit v pásmu 5 – 40 000 Hz. Citlivost je pak udávána na vysokých 108 dB. SE-MJ591 umí také zvládnout hodně energie – vstupní signál může mít energii až 1000mW, tedy 1 Watt. To je podstatně víc, než má většina podobných sluchátek a skutečně – napájejte tato sluchátka jakýmkoliv zdrojem a při jakékoliv hlasitosti, nerozhází je to.

Pioneer SE-MJ591 jsme poslouchali na výstupu integrovaného zesilovače NAD C370, na Burmester 082, ale také na HeadRoom Portable Micro Amp i mobilním Philips GoGear Vibe a HTC Explorer s nainstalovanou aplikací andLess pro přehrávání FLAC. Zdrojem signálu pak byl v drtivé většina případů počítač s foobar2000 a FLAC soubory, používali jsme též Pioneer BDP-LX71 a Burmester 061. Konkurenty jim byla různá sluchátka – od Sennheiser IE8, přes Koss GT-5, Koss Porta Pro, Bowers&Wilkins C5 až po Bowers&Wilkins P3 a sada špuntů Denon.

Pioneer vyrobil ve svém modelu SE-MJ591 nejklidněji a nejjemněji hrající sluchátka, jaká jsme za hodně dlouhou dobu slyšeli. Snad až mohou vzbuzovat dojem, že by jim trochu jiskry navíc neuškodilo. Třeba činely ve „Where or when“ (Diana Krall – „Quiet Nights“) jsou sice zřetelně kovové a můžete slyšet skutečně mnoho informací o jednotlivých úderech metliček, tedy rozlišení je adekvátní cenové třídě, ale jako kdyby kovové plochy byly potažené jemňoučkou vrstvičkou sametu. Působí skutečně velmi klidně, až opatrně – tato sluchátka jsou přímým protikladem takzvaného „bum-cink“ naladění.

Hlas zpěvačky v „Andreas, André“ (Jienat – „Mira“) pak vykazuje vyšší míru živosti. Opět tu slyšíme velmi solidní množství informací, SE-MJ591 si toho pro sebe mnoho nenechávají, ale ona sametovost projevu zůstává. Čím lépe je však nakrmíte, tím více se otevřou a prokreslí, (pochopitelně) nejlépe tak vokál vyzněl na dedikovaném sluchátkovém zesilovači HeadRoom. To vcelku koresponduje i s vysokou zatížitelností těchto sluchátek. Barva hlasu je velmi uvěřitelná, stejně tak srozumitelnost je na velmi dobré úrovni, podobně jako pocit vzdušnosti.

I v oblasti dynamické potence jsou SE-MJ591 na úrovni adekvátní své pozici vlajkové lodi. Velké kotle ve „Velké bráně Kyjevské“ mají pořádný objem, zde měkkost reprodukci sluší a nechává v poklidu velký zvuk zaplnit každý krychlový centimetr vašich zvukovodů. Necítíme přitom, že by měniče sluchátek nestíhaly, naopak v naprostém klidu zvládají i při vyšších hlasitostech udržet údery pod kontrolou.

Výborně si díky svému charakteru vedou ve vodách poklidných jazzových nahrávek typu alba „One to one“ (Ray Drummond a Bill Mays), kde souznění barově pojatého piana a jemně bručícího kontrabasu vyznívá velmi relaxovaně, pohodově a barevně. Sametový přehoz nástrojům nijak nevadí, ba naopak nás nechává vnímat tím více emoce a pocity z hudby samé.

Méně vhodné už jsou pak pro tvrdou hudbu. Jejich poklid trochu překrývá říz, byť objemově vás nahrávky potěší. Hutnost baskytary a razance kotlů v „Invisible Kid“ od Metallicy z alba „St. Anger“ jsou takové, jaké je chcete mít, dokonce se Pioneer dobře daří maskovat (ne)kvality nahrávky, přesto zůstávají na umírněném břehu a baví spíše vyrovnaností pásma, schopností vydolovat z nahrávky drobné detaily a plně reprodukci ovládnout. Pro podobné žánry by se ale hodilo více strhujícího charismatu i za cenu, že by sem tam reprodukce řízla do uší.

Pioneer SE-MJ591 jsou velmi příjemná sluchátka. Skvostné pohodlí, vynikající výrobní kvalita s puncem luxusního zboží i decentní design, určený zjevně těm, komu už moderní barevnost, rozměry a styl prezentace sluchátek poněkud přerostl přes hlavu. Konzervativní v nejlepším slova smyslu, tak by se SE-MJ591 daly charakterizovat asi nejlépe. Jak poklidné a bez výstřelků jsou po vizuální stránce, tak stejně gentlemansky se chovají ke zvuku – snad až příliš, což je jejich jediná vada. Nebýt toho, jejich solidní rozlišovací schopnosti, perfektní kontrola zvuku a dynamická agilita by z nich činily výjimečně dobrá prémiové sluchátka. Nutnost je k optimálnímu výsledku doslova „dokopat“ přívalem energie, ideálně z pořádného sluchátkového zesilovače, je činí talentovanými společníky pro ty, kteří ví, co hledat a že to nejlepší dostanete jen v té nejlepší společnosti, tedy s kvalitním zdrojem signálu a dospělým sluchátkovým zesilovačem.

Kč 7 290,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ skvělé výrobní provedení a stylový design

+ dostatek reprodukovaných informací

+ ani vysoké hlasitosti je nerozhází

ZÁPORY

- zvuk je až příliš jemný a klidný, může působit trochu ospale

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

BaSys CS

www.basys.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 234 700 706

Přenosky Ortofon

XAVIAN Prague

GMG Power

Perfect Sound Group

200 200 epaudio

AV Center

Focal powered by Naim

Thrill Audio

200 200 horn

200 200 audiocenter

maranz model30

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

RP Audio

Rodel Audio

Dream Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Kinki Studio EX-P7 [1] + [4]
Kinki Studio EX-B7 [1] + [4]
Grandinote Shinai [3]
Cambridge CXA81 [3]
Emotiva XSP-1 [2]
Emotiva XPA-DR2 [2]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
Emotiva ERC-4 [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Chord Mojo / Chord Poly [5]
Cambridge CXC [3]
The Little Black Box v2
COOD-E TV
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta [1]
KEF LS50 Meta [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

GoldenEar SuperSub X [2]

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Planar 1 [2]
+ Rega Elys 2
Rega Atlas MK2
AVID Level 45

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn [3]
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [2]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn [3]
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
Cardas Clear (sluchátka) [5]
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB) [2]
Nordost Blue Heaven (coax) [3]
Nordost Purple Flare (USB) [5]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB) [1]
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI)
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [3]
Nordost Red Dawn [3]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E [3]

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
AKG N700NC
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [1]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
Naim mu-so
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

Amarock Studio

 

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation Dynamique Audio 200 200 wdq zidoo 

Mitchell Acoustics uStream One Studio Špalíček - Ostrava 24 200 200 hifistyl Amarock Studio 200 200 htp

Amarock Studio