2018 02 14 TST Lindemann musicbook 25 dsd 1

Německý výrobce Lindemann, usazený kousek jihozápadně od Mnichova, začal svou životní dráhu již v roce 1993 produkcí integrovaného zesilovače a reprosoustav, na přelomu tisíciletí k evolučním verzím svých produktů přidat CD přehrávač a teprve v roce 2008 objevili kouzlo samostatných D/A převodníků. Tlustou čáru za svou historií pak firma udělala v roce 2013, kdy uvedla svůj zajímavý musicbook.

Řada musicbook svůj název odvozuje od toho, že v hrubých rysech přístroje připomínají na stůl položenou tlustou knihu - pointou je nabídnout v malém estetickém balení co nejvíce funkcí. V aktuálním katalogu se nachází čtyři verze zdrojového komponentu a dva koncové stupně, vše v jednotném designu a rozměrech. K nám se dostal nejvybavenější zdroj s názvem musicbook:25 DSD (ve zjednodušeném pospisu je základem USB přehrávač musicbook:10, model musicbook:15 přidává CD mechaniku, musicbook:20 ji zase odebírá, ale zato umí streamovat a nejvyšší model - opět zkratkovitě řečeno - umí všechno).

Lindemann musicbook:25 DSD je kompaktní stroj, jeho hliníkové tělo je velmi důstojně zpracované, ostatně váží 3,5 kg při šířce 28 cm, hloubce 22 cm a výšce 6,5 cm. Zajímavě moderním způsobem přístroj oživují zaoblené bočnice, čelní stěna za černým sklem, jehož prostředkem září dvouřádkový displej se žlutými znaky, které se překvapivě dobře čtou. U horní okraje je téměř neviditelná štěrbinová mechanika, vlevo dole USB konektor pro datové paměti, vpravo sluchátkový výstup. Na okraji horní plochy je krom vygravírovaného označení decentní spínací tlačítko a v pravé části téměř zapuštěné kolečko s vroubkovaným okrajem, sloužící jako univerzální ovládací prvek pro hlasitost i všechny další volby.

2018 02 14 TST Lindemann musicbook 25 dsd 2

"Knihovitý" tvar přístroje vynikne zejména při pohledu z boku, kdy oceníte po stranách zaoblenou zadní stranu, panel s konektory (kterým je samozřejmě maličko těsno) je pak zapuštěný dovnitř a nic téměř nepřečuhuje a nenarušuje vizuální čistotu stroje.

Po levé straně uvidíte dvojici cinchových analogových vstupů, hned vedle analogové výstupy - jedna sada je v podobě XLR, jedna RCA konektorů. Krom analogových jsou tu pak pochopitelně i digitální vstupy - dvě optiky, dva koaxiální konektory, doplněné jsou USB konektorem pro připojení k počítači, je tu samozřejmě i ethernetový konektor pro stabilní streamování (ačkoliv jsou tu i dva konektory pro anténky bezdrátového připojení Wi-Fi i Bluetooth). I přes nevelké rozměry přehrávače se k "velké" napájecí zásuvce vešel i kolébkový vypínač (který ale stejně nejde přepnout, když máte "audiofilskou" koncovku napájecího kabelu).

2018 02 14 TST Lindemann musicbook 25 dsd 3

Ačkoliv k přístroji dostanete poměrně pěkně vypadající dálkové ovládání, vzhledem k jisté "německé svéhlavosti" stavby nabídek a logice nastavení je pohodlnější využít pěkně fungující a vlastně nekomplikované aplikace. Z té se dá samozřejmě rovnou hrát, pokud zrovna netočíte kompaktní disk nebo nepoužíváte musicbook:25 DSD jako převodník.

Při streamování nabízí Lindemann podporu přehrávání bez mezer (FLAC, ALAC, MP3, DSD, AIFF, WAV), nabízí i Tune-in internetová rádia. Krom zmíněných přehrajete i WMA, AAC nebo Ogg Vorbis soubory.

Disky můžete potom roztáčet v mechanice TEAC, u které výrobce uvádí pouze to, že je výtečná svou nízkou hodnotou jitteru.

2018 02 14 TST Lindemann musicbook 25 dsd 4

Načtená data ze všech forem digitálních zdrojů putují do dvojice čipů AK 4490 v dual-differential zapojení, je jimž předřazen ještě resampler AK 4137, protože si můžete volit i to, jak nakládá Lindemann se signálem včetně třeba upsamplingu do DSD. Výrobce uvádí, že kombinace dvojitých hodin pro oba základní takty a resamplingu stojí za tím, že proces zpracování odstraní 40 dB jitteru. Působivý je dynamický rozsah D/A převodníku 130 dB, THD+N s hodnotou 0,001% při plném výstupu (4V na RCA a 8V na XLR konektorech) je solidní hodnota. Převodníky podporují PCM signál 32 bit / 384 kHz a DSD 256.

Zajímavé je, že musicbook:25 DSD nabízí i analogový předzesilovač. Regulace hlasitosti má zajímavý průběh - je tu 99 kroků, v rozsahu 0-20 skáče hlasitost po 2 dB, od 21 do 60 je to po 1 dB a ve vysokých hlasitostech od 61 do 99 jen po 0,5 dB. Je to vlastně docela praktické a příjemné. Pokud byste cítili potřebu, můžete upravit i vyvážení kanálů po 1 dB krocích v rozsahu +/- 6 dB. Obvody předzesilovače pracují ve frekvenčním rozsahu 0 - 200 000 Hz (-3 dB).

2018 02 14 TST Lindemann musicbook 25 dsd 5

Za zmínku rozhodně stojí i sluchátkový zesilovač - není to jen doplněk, ale plnohodnotné diskrétně postavené řešení pracující ve třídě A a schopné "utáhnout" sluchátka s impedancí od 32 do 300 ohm.

Lindemann musicbook:25 DSD v redakci procestoval všechny tři sestavy a chvíli postál i na stole jako solitérní sluchátkový zesilovač. Pro srovnání jsme měli OPPO UDP-205, Cambridge CXC nebo ASUS Xonar Essence One MUSES MKII, pro USB připojení pak Apogee Groove nebo Chord Mojo. Poslouchalo se pak přes všechny redakční zesilovače (viz pravý sloupec -->): Norma Revo IPA-140, Naim Nait XS / FlatCap XS / NAP 250 i Cambridge CXA80 a to přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla a Fischer&Fischer SN-70.

2018 02 14 TST Lindemann musicbook 25 dsd 6

Když se rozjedou mohutné tóny kontrabasu v úvodu "Hrr na ně" od Nerez ("Ke zdi" | FLAC | 16 - 44,1), oceníte ten mohutný, hutný tón, jeho vláčný, poddajný a kulatý průběh, který má schopnost rozechvět vás svou silou uvnitř, dát vám hudbu vysloveně fyzicky pocítit. Velmi pěkné pak byly i kontury tónů, nástroj je měkčí, ale jistý, konkrétní a objemný, ne však neproporčně vůči zbytku pásma.

Vokál Vanessy Fernander v "Use Me" ze stejnojmenné desky (FLAC | 24 - 176,4) byl jednoduše parádní - sladký, něžný, hebký (zejména při použití přepočítávání na DSD) a přirozený, beze stopy strohosti či techničnosti, byť v čistém PCM je o kousíček víc strohý než při použití DSD. Moc pěkně zvládl musicbook:25 DSD vystihnout ten správný "lidský" charakter hlasu.

2018 02 14 TST Lindemann musicbook 25 dsd 7

I nejvyšší tóny činelů a vibrafonu v "Misery" od Dave´s True Story ("Unauthorized" | FLAC | 24 - 96) byly objemově adekvátní ke všem ostatním částem spektra, pěkně hladké, lehoučké a velmi klidné, přitom už skutečně high-endové, prokreslené a vysloveně výtečně zaostřené, přitom ovšem bezkonfliktní. Jejich říznost můžete navíc lehce ovlivnit i úrovní přepočítání signálu, DSD do všeho vnáší jakýsi laskavý dotek, PCM je o něco tvrdší a razantnější, což ale může někdy být spíše přínosné.

Ani v Borodinových "Poloveckých tancích" z "Knížete Igora" ("Focal No. 8" | FLAC | 16 - 44,1) byl Lindemann odvážně dynamický a přestože celkové vyznění reprodukce je spíše lehce uklidněné, působí zvuk dospěle a v dané cenové hladině rozhodně velmi chvalitebně. Dynamické špičky zůstávají pevné, jsou razantní a už velmi samozřejmé, je to skutečně uvolněně dospělé, jinak se to snad nedá říct. Je zvláštní, že stejná skladba přehrávaná přes CD a ne přes USB se zdá být o něco méně živá, méně razantní, naopak třeba do sluchátek dokáže malý stroječek "narvat" skutečně působivou dynamiku.

2018 02 14 TST Lindemann musicbook 25 dsd 8

musicbook:25 DSD není žádný studiově analytický stroj, přesto má to - ale to už se opakujeme - dospělé high-endové kouzlo, kde detaily nejsou to, nač je zvuk zaměřený, ale jsou stavebním kamenem celku, na který se vaše pozornost upírá. Třeba v "How it feels" od Sophie Zelmani ("The Dali CD Vol. 3" | FLAC | 16 - 44,1) vlastně nevnímáte žádné jednotlivosti, pokud se na ně nechcete vysloveně soustředit, hudba vám vtéká do uší jako nesmírně homogenní příval. Když ale chcete, zjistíte, že Lindemann je skutečně informativní - opět z USB (nebo chcete-li v roli D/A převodníku) jako kdyby jednotlivé detaily zaostřoval o ždibec konkrétněji.

Svým "tekutým" způsobem Lindemann dokáže podat i šířku a hloubku prostorové scény s citem pro její homogennost, hudebníci v "Darkest Dark, Brightest Bright" Amber Rubarth ("HDTracks Sampler 2014" | FLAC | 24 - 96) byli přehledně rozprostřeni v pravolevém i předozadním směru a máte jednoduše pocit, že se vše poskládá do přesvědčivé trojdimenzionální iluze s bezproblémovou čitelností.

2018 02 14 TST Lindemann musicbook 25 dsd 9

Přestože svým charakterem je Lindemann rozhodně spíše poklidný a neuspěchaný přístroj, nebrání vám to užít si i jadrnější hudbu - třeba divoké "Just One Drink" Jacka Whitea ("Lazaretto" | FLAC | 24 - 96) musicbook:25 DSD jen tak trošku ohladil hrubé hrany, ale dokázal ji zahrát se šmrncem a s onou již zmíněnou plynulostí a lehkostí, dobře poskládanou, neagresivní a přesto živou a dravou, tak jak jí to sluší.

Kompaktní všeuměl Lindemann musicbook:25 DSD je rozhodně zajímavý stroj - jednak ve svém bytelném a elegantním těle spojuje vlastně všechno, takže stačí připojit koncový stupeň (z estetických důvodů asi ideálně firemní) a můžete hrát po síti, z kompaktních disků, z počítače, z telefonu, prostě vlastně jakkoliv je to běžné v dnešním digitálním světě. Díky dvojici analogových vstupů vám ale nebude případně cizí ani gramofon nebo nějaké jiné externí zařízení. musicbook:25 DSD je pak vysloveně excelentní D/A převodník, výtečný streamer a sluchátkový zesilovač, velmi dobrý předzesilovač a snad jen v roztáčení stříbrných koleček je spíše solidním standardem (ale zase - bavíme se o solidním standardu kategorie 100 000,- Kč a více, což je standard sám o sobě vysoký). Jako celek je ale velmi atraktivní syntézou funkcí a kvality pro ty, kteří chtějí nenápadné, ale přesto high-endové zařízení s příjemně poklidným zvukovým podáním.

Kč 129 990,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - APLIKACE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výtečný D/A převodník

+ velmi solidní sluchátkový výstup

+ dobrý předzesilovač

+ široká výbava v kompaktním těle

+ upsampling do DSD zkultivuje jakoukoliv nahrávku

+ pěkně dynamický a frekvenčně vyrovnaný zvuk

ZÁPORY

- jako samotný CD přehrávače je za dané peníze spíše standard

--- --- --- --- ---

DOVOZCE: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

PRODÁVÁ: Hifi Home Art | www.hifihomeart.cz 

XAVIAN Concerto - výročí 25 let založení firmy

Perfect Sound Group

Polk Audio | hi-fi reproustavy

AV Center - pražské hi-fi studio

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Kohut Audio

Dream Audio

E-shop Mareka Audio

Dynaudio EMIT

HiFi Studio TYKON

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Grandinote Shinai [2]
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC1 [1]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
RME ADI-2 DAC FS [2]
Teac NT-503 [3]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

Xavian Quarta Evoluzione [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
InAkustik LS-1603 [2]
TelluriumQ Silver
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Chord Signature (XLR-DIN)
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Siltech Ruby Mountain II powerCON [1]
Nordost Valhalla 2 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Nordost Frey [2]
Nordost Red Dawn
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premiere
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

GMG Power Harmonic Hammer 3000P [1]
SOtM sPS-500 [1]
iFi iPower pro RME [2]
IsoTek EVO3 Syncro UNI [2]
IsoTek EVO3 Genesis One [2]
IsoTek EVO3 Titan One [2]
IsoTek EVO3 Sirius [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [2]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Bowers & Wilkins PI7 [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics DELOS 1815W1 [4]
IsoAcoustics DELOS 1815W2 [2]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [1] + [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
Xavian Quarta Stand
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65PUS7101 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [2]
zakázkový stojan kov / sklo [3]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Vigo MKII Rodel Audio | hi-fi studio Praha HIFI GUIDE - mbl, Magnat, Q Acoustics 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Musical Fidelity

CPT Praha 17 200 200 aq Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Marantz MODEL 40n

  Studio Špalíček AVHIFI | Storm Audio & Emotiva VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies