2019 05 31 TST Focal Stellia 1

Francouzští specialisté na reprosoustavy z firmy Focal už dnes nemají v katalogu jen je (ačkoliv domácí i profi reprosoustavy - a samozřejmě ozvučení do aut - tvoří stále drtivou většinu nabídky) - logo Focal najdete dnes také třeba na sluchátkovém zesilovači nebo nejnověji také na A/V receiveru nejvyšší třídy. Za posledních několik let se však firma poměrně široce rozkročila také ve světě high-endového sluchátkového poslechu - začalo to ultimativním modelem Utopia, ale velkou hvězdou je dnes druhý nejvýše postavený model Stellia, jehož jméno odkazuje na pilíře.

Od prvního pohledu je jasné, že model Stellia je luxusní produkt - luxusní celým boxem i ochranným pouzdrem, luxusní příslušenstvím typu nádherně zpracovaných kabelů a luxusní je i volbou a zpracováním materiálů. Celá sluchátka jsou ponořena do medově hnědého odstínu, kombinace kovu a kůže je nádherná a komfort, který poměrně velké uzavřené mušle nabízí ve spolupráci s týlním mostem je fantastický. Ostatně právě tak, jak byste od sluchátek téhle cenové třídy čekali.

Když se tak vynadíváte a osaháte si skutečně precizní konstrukci sluchátek, můžete se zaměřit na detail. Základem sluchátek je oblouk týlního mostu, který vychází z konstrukce top modelu Utopia. Je velký, ale fantasticky robustní, kovové části jsou pevné a přitom i na velkou hlavu sednou sluchátka bez stresu. Mušle jsou zavěšené každá na dvou kloubech a snadno díky tomu přiléhají k uším. Týlní most je bohatě polstrovaný, horní stranu zdobí opět kůže koňakového odstínu, spodní je tmavší, perforovaná a pomáhající k dosažení komfortu při dlouhodobém poslechu.

2019 05 31 TST Focal Stellia 2

Samotné uzavřené mušle mají mírně oválný tvar, asymetričnost umístění kovového kruhu s logem na jejich vnější vypouklé straně naznačuje něco o celkovém natočení reproduktoru. Každá mušle má pak vlastní vstupní konektor ve spodní části.

Na ucho doléhá poměrně hluboká mušle měkounkou kůží a přimkne se moc příjemným způsobem díky dva centimetry tlusté vrstvě paměťové pěny pod ní. Polovina tloušťky náušníků je dle výrobce koncipována tak, že funguje jako difuzor, druhá půlka jako prvek pohlcující akustickou energii. Celkově jsou pak sluchátka excelentně izolující od ruchů okolí.

2019 05 31 TST Focal Stellia 3

Měnič samotný je skutečně lehce natočený a hlavně schovaný za bytelnou mřížkou. Je to proto, že membrána typu "M" s průměrem 4 cm je z čistého beryllia, které je relativně křehké. Membránu pohání velký magnet a cívka z čisté mědi, za membránou je prakticky celá klenutá vnitřní plocha mušle využita jako difúzní prvek, přímo za membránu je pak vrstva tlumící pěny.

Výrobce model Stellia označuje jako "mobilní", čemuž odpovídá i impedance pouhých 35 ohm i citlivost 106 dB / mW / 1 kHz. Frekvenční odpověď udává Focal mezi 5 a 40 000 Hz.

2019 05 31 TST Focal Stellia 4

Sluchátka Stellia jsme poslouchali v pražském studiu AVITSmart, kde jim dělala společnost ještě výše postavená sluchátka Focal Utopia, ale třeba i redakční AudioQuest NightOwl Carbon. Poslouchali jsme z foobar2000 přes USB kabely AudioQuest a přes systém Chord Hugo M Scaler a Chord Hugo TT2, propojené BNC kabely Chord Signature.

Pokud od poměrně velkých (a poměrně nákladných) dynamických sluchátek něco čekáte, je to důrazný bas - v "No Sanctuary Here" ("Vinyl Classics Vol. 2" | 2014 | stereoplay | 03-14) se Stellia působivě vytáhly. Notoricky známá basová linka byla pečlivě zaříznutá, každý tón byl perfektně konturovaný, pevný až tvrdý a přitom pružný jako napnutá struna. Cítíte to hutné, hluboké mručení, podané s naprosto precizně zaostřenou suverénností, je to pevný, razantní bas - přitom ale dokonale uměřený ve svém objemu, žádné efekty, žádný velký příval basové "tsunami", žádná nejistota, jen čistý, mimořádně konkrétní tón, precizně kontrolovaný a rychlý.

2019 05 31 TST Focal Stellia 5

Také střední pásmo vykazuje nebývalou přímočarost, rychlost a konkrétnost - v "How it feels" od Sophie Zelmani ("Dali CD Vol. 3" | 2012 | Dali | 280939) bylo znát, že Stellia mají velký tah na branku, snad až trošku razantně tlačí na pilu, ale jsou přitom excelentně čistá, zvuk je transparentní jako pečlivě vypucované sklo a analytičnost sluchátek krásně rozebere hlas až k těm nejjemnějším nuancím. Nekompromisní je pak celková pevnost a pocit konkrétnosti, podstatnosti vokálu. Sluchátka si nehrají na žádnou "hezkost", je to velmi přímočaré, ale skvěle prokreslené a skvěle autentické podání, zvuk rychlý, razantní a s velmi realistickým objemem - výsledkem je vokál, kde limitem je pouze nahrávka.

Ani na nejvyšších tónech, třeba u činelů v "Hello Dolly" v podání Dutch Swing College Band ("Jazz Masters Vol. 4" | 2017 | STS Digital | STS-6111166), neustupují sluchátka ze svého precizního analytického podání - skvostně tu tak vyznívá charakter jednotlivých činelů, jejich různorodost, textura a i ten nejjemnější detail dozvuku. Není to delikátně jemné podání, ale odvážné, energické a autentické cinknutí či zašustění. Přes vší důraznost a lehkou tendenci tlačit na pilu i zde ale nevnímáte žádnou agresivitu - pokud taková není nahrávka, jsou výšky krystalicky čisté, aniž by vybočily z mezí dlouhodobé snesitelnosti.

2019 05 31 TST Focal Stellia 6

Razantní a energický přednes Focal Stellia sebevědomě předal i ty nejnáročnější dynamické špičky v primárně perkusní skladbě "Kote Moun Yo?" Markuse Schwartze a Lakou Brooklyn ("System Solution" | 2019 | Nordost). Oceníte zejména rychlost, pevnost a jakousi konkrétní tuhost zvuku - není to žádné zahlcení obrovským objemem nebo pocitem mohutnosti, jsou to precizně srovnané, samozřejmé "šlehy", kontrolované, precizně ohraničené a stejně jako svižně vybuchují, tak okamžitě zastaví. Sluchátka umí skutečně pečlivě artikulovat.

Z všeho řečeného dozajista samo vyplývá, že rozlišení poskytované Focal Stellia patří na špičku dnešní nabídky, popohání je ještě trošku onen pocit jisté dopřednosti a naléhavosti jejich ladění. Jemnou "Nativity Carol" Johna Ruttera ("First Sampling" | 1990 | Reference Recordings | RR-S1CD) sluchátka prokreslila vskutku excelentně - zaslechnete dokonce i jemné zašustění papírů otáčené partitury, vnímáte krásně oddělené vokalisty ve sboru či zakulacený, pevný tón varhan v pozadí. Všechno je jakoby vystouplé a skutečně skvěle čisté, zvuk vám do uší vtéká jakoby bez překážek a bez filtrů.

2019 05 31 TST Focal Stellia 8

Uzavřená koncepce mušlí u Stellia naznačuje také do jisté míry pocit z hudební scény - Stingova "Englishman in New York" ("Die Perfekte Räumlichkeit" | 2010 | stereoplay | 10-10) měla jasně definovanou šířku, odehrávala se mezi ušima, ale s precizním pravolevým a dokonce i předozadním uspořádáním, s jasnou lokalizací jednotlivých nástrojů. Kázeň a organizace hudební scény, kdy si se zavřenýma očima snadno ukážete až na jednotlivé hudebníky, jsou působivé a Stellia jsou výtečně soustředěná a přesná.

S celkově skutečně špičkovým rozlišením, dynamikou a energičností je praktickým limitem výkonu Focal Stellia spíše elektronika a hlavně nahrávka. Je-li ale dobrá jako kupříkladu Smetanova "Má Vlast" v podání London Symphony Orchestra pro testovací disk Bowers&Wilkins Society of Sound, pak je to skutečně parádní hudební zážitek. Hudba plyne, nestěsnaná, dynamicky "neořezaná", hluboká, pečlivě ukázněná, čistá a dosažitelná doslova na dosah ruky. Je to precizní, brilantně vyvážená reprodukce bez příkras.

2019 05 31 TST Focal Stellia 18

Sluchátka Focal Stellia jsou možná mimořádně drahá, ale také toho skutečně hodně nabízí - od pohledného designu, přes luxusní feeling a bezchybné zpracování až po komfort nošení, který vás nechá poslouchat hudbu dlouhé hodiny. Pozici luxusního produktu podtrhují i detaily jako hezké kabely nebo cestovní pouzdro, Focal vám prostě dává vše, abyste si vlastnictví takového kousku vychutnali v každé chvíli. To podstatné je ale zvuk - a i ten je excelentní, bez debat high-endový a hodný zařazení do nejvyšší dnes dostupné ligy. Možná stojí zvuk Stellia tak trochu na té dravější straně, trochu tlačí na pilu a doslova hýří energií a agilně vám hudbu podsouvá, ale pokud není nějak problém v nahrávce či elektronice, není to rozhodně nepříjemné (a když je, dostane se k vám takříkajíc z první ruky, což je vlastně také pěkně autentické). Ohromující je pak rozlišení, dynamika, pevnost a razantnost, s nimiž Stellia ovládnou každý moment, který s nimi strávíte. Focal Stellia jsou perfektním ztělesněním toho, jak mají po všech stránkách vypadat luxusní high-endová sluchátka.

Kč 79 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ komfort nošení

+ kvalita provedení

+ mimořádná čistota

+ dynamika

+ výtečné oddělení od okolí

+ excelentní energie a tah na branku

ZÁPORY

- mohou být ve své razanci někdy až trochu na hraně

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: AVITSmart | www.avitsmart.cz 

DOVOZCE: Horn Distribution | www.horn.eu 

Audio Video Show Praha 2020

Přijďte si poslechnout Xavian Quarta

Audio kabely Dynamique Audio

200 200 epaudio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

200 200 hifi guide

200 200 horn

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

200 200 rpaudio

Rodel Audio

AV Integra - akce Peníze zpět 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

 • Chord Qutest

  Jen málokdo si vybudoval za poslední dvě dekády v segmentu D/A převodníků takové renomé jako britský Chord. Přitom značka zachovává (relativní) cenovou střídmost a své výrobky kompletně navrhuje i vyrábí…

  03. únor 2020

  Kategorie: D/A převodníky Autor: Daniel Březina
 • Denon DNP-800NE

  Více než stoletou historií se může v oboru audio techniky pyšnit vskutku jen málo výrobců - jedním z nich je japonský Denon, který dnes tvoří spolu s jinou dlouholetou stálicí,…

  03. únor 2020

  Kategorie: Streamery Autor: Daniel Březina
 • Fischer&Fischer SN-270

  Výrobky německé značky Fischer&Fischer poznáte snadno - je to patrně jediný velkosériový výrobce ozvučnic z břidlice, materiálu, který započal svůj vznik někdy před půlmiliardou let a který je mimořádný svými…

  03. únor 2020

  Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
 • Cambridge CXA61

  Výrobce hi-fi techniky z univerzitního městečka Cambridge slaví pěkné půlstoletí a ačkoliv za oficiální oslavu by se dala označit řada top modelů EDGE, drobným dárkem rozhodně je i inovace populární…

  29. leden 2020

  Kategorie: Zesilovače integrované Autor: Daniel Březina
 • Cambridge CXC Series 2

    Pět let je v oboru audio techniky poměrně dost dlouhá doba a přesto série CX od britských Cambridge Audio nepůsobí nikterak zastarale. Výrobce ale i tak cítil potřebu posunout…

  29. leden 2020

  Kategorie: CD přehrávače a transporty Autor: Daniel Březina
 • Magnat Signature 903

  Německý Magnat, jeden z těch velkých výrobců reprosoustav (a elektroniky), se rozhodl, že sjednotí většinu svých výrobních řad pod jednotnou značku Signature a využije této příležitosti také pro sblížení ve…

  29. leden 2020

  Kategorie: Reprosoustavy regálové Autor: Daniel Březina
 • GoldenEar Triton One.R

  Kariéra Sandyho Grosse je dostatečně dobře zdokumentovaná a jeho úspěchy též - ostatně na americkém kontinentu jsou "jeho" značky Polk Audio a Definitive Technology dodnes mimořádně populární. Úspěchy ale rozhodně…

  21. leden 2020

  Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
 • Jamo C 93 II

  Je to už přes půl století, kdy si truhlář Preben Jacobsen usmyslel, že by v rybářském městečku Glyngøre na severozápadě Dánska mohl uspět s výrobou reprosoustav a když o dva…

  21. leden 2020

  Kategorie: Reprosoustavy regálové Autor: Daniel Březina
 • Paradigm Persona 7F

  Historie kanadského výrobce Paradigm začala v roce 1982 a dodnes se úspěšně rozvíjí s tím, že veškerý vývoj a velká část produkce zůstávají ve velkolepé továrně kousek vedle Toronta, která…

  21. leden 2020

  Kategorie: Reprosoustavy podlahové Autor: Daniel Březina
 • Klipsch Heritage Groove

  Americký Klipsch patří mezi největší výrobce reprosoustav na světě, poslední léta pak rozšiřuje nabídku klasických pasivních reprosoustav také o reprosoustavy aktivní a od nich byl už jen krůček k reproduktorům…

  21. leden 2020

  Kategorie: Bezdrátové a dokovací reproduktory Autor: Daniel Březina

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Nechť vaše hudba zní čistě a jasně

Milí čtenáři,

s rostoucím letopočtem jako kdyby se každý další rok zkracoval. Snad pro vás ten uplynulý s číslovkou 2019 byl úspěšný, spokojený a klidný (a předpokládám, že ano, když jste měli čas bavit se čtením o audio a video technice). Přijměte tedy jménem mým i redakčních spolupracovníků přání všeho nejlepšího, nejčistšího a nejvěrnějšího do nového roku 2020.

Číst dál...

RYCHLÝ DOTAZ

Powered by BreezingForms

16 200 200 cpt 17 200 200 aq Bowers Wilkins Formation 200 200 psg 200 200 wdq zidoo 

Gramofon VPI Studio Špalíček - Ostrava 28 200 200 440audio 24 200 200 hifistyl 200 200 melco 

26 200 200 ibd 27 200 200 hiendboutique 25 200 200 grandinote Amarock Studio 200 200 htp

Audio Video Show Praha 2020

Amarock Studio