2019 04 30 DK Denon AVC X6500 1

A/V receivery značky Denon jsou dlouholetou stálicí na trhu multikanálové elektroniky, byť po nějakou dobu se japonská značka soustředila hlavně na víceméně dostupné modely. V loňském roce se nicméně Denon vrátil do kategorie, kterou nazval A/V zesilovače a to rovnou se stotisícovým modelem AVC-X8500H, který nyní následuje o něco po všech stránkách (včetně ceny) menší AVC-X6500H.

Na první pohled i AVC-X6500H drží designovou linii, známou u Denonu mnoho a mnoho let - je ale fakt, že z obou AVC komponentů je cítit luxusnější a jaksi elegantnější provedení, než z běžných A/V receiverů. Je to cítit z toho, že ačkoliv i tady dominují vzhledu dva charakteristické kruhové ovladače (ten vlevo pro výběr zdroje signálu a ten vpravo pro úpravu hlasitosti), tak celkově působí přístroj značně robustně, hodnotně a decentně. Může za to asi i fakt, že krom zmíněného vidíte vlastně jen spínací tlačítko a displej, všechny konektory (HDMI, USB a sluchátkový výstup + vstup kalibračního mikrofonu) a tlačítka na přední straně ukrývají bytelná dvířka.

Zadní stěna je pak typicky "zahuštěná" téměř bezbřehým oceánem konektorů - všech 7 HDMI vstupů zvládne 4K / HDCP2.2 signál, stejně jako tři HDMI výstupy, z nichž ten primární podporuje i zpětný audio kanál. Připojení do sítě je možné ethernetovým kabelem i bezdrátově (anténku sdílí s Bluetooth modulem). Je tu sedmero linkových analogových audio vstupů + jeden vstup pro gramofony a čtveřice digitálních (optika i koax), jsou tu komponentní i kompozitní video vstupy a výstupy a také plnohodnotný pre-out výstup 11.2 plus dvojice stereo výstupů pro provoz dvou dalších zvukových zón. Jinými slovy je konektivita naprosto dostačující. Samozřejmostí pak je 11 párů reproterminálů a je tu také Denon Link HD pro spojení s kompatibilními přehrávači Denon.

2019 04 30 DK Denon AVC X6500 2

Vnitřek AVC-X6500H je pak proveden obdobně fortelně jako vnější slupka - velkou část prostoru zabírá masivní kostka zapouzdřeného transformátoru, ale nemalý kousek si ukousl i robustní chladič, k němuž přimykají moduly zesilovačů. Těch je tu plnohodnotně jedenáct, každý zvládne dodat až 140 Wattů do 8 ohm, ovšem kvůli limitu transformátoru jen při dvoukanálovém provozu.

Samozřejmostí je pak také široká softwarová výbava, dá-li se to tak nazvat - jednak je tu kalibrace Audyssey MultEQ XT32, jednak upscaling obrazu, je tu podpora Dolby Vision i HLG, HDR a zvládá BT.2020 a vůbec přístroj samozřejmě podporuje i všechny ostatní aktuální až 7.2.4 Dolby i DTS standardy včetně Dolby Atmos, DTS:X nebo i Auro-3D. Všechny zvukové či obrazové formáty jsou jednoduše kompatibilní.

2019 04 30 DK Denon AVC X6500 3

O dobré zpracování zvuku se stará D/A čip AKM AK4458VN a s ním rovnou čtveřice DSP čipů SHARC 4. generace, AVC-X6500H podporuje i soubory s vysokým rozlišením, ať už je to PCM signál až 24 bit / 192 kHz, nebo DSD do 5,6 MHz. Ve stereu i multikanálu pak zesilovač aplikuje AL32 digitální filtraci, která vyhlazuje nectnosti digitálních "hran".

Ovládání přístroje je možné přes ovladač i hlasové rozhraní Amazon Alexa, po IP, přes RS232, napěťové spouště - prostě všemi rozumnými způsoby a AVC-X6500H zvládne i komplexnější integrace. Třeba i v kombinaci se systémem Heos, na což odkazuje H v názvu - totiž na to, že v zesilovači je vestavěna jedna zóna Heos.

2019 04 30 DK Denon AVC X6500 4

Jmenujte tak trochu cokoliv, co dnešní moderní doba nabízí jako možnost pro přehrávání obrazu a zvuku a AVC-X6500H to zvládne - tak nějak by se dal celý technický popis shrnout v jediné větě.

Denon AVC-X6500H jsme zkoušeli v kinosálu dovozce, kde byl zdrojem systému Dune Duo Base 4K a kde se poslouchalo přes 7.1 set reprosoustav Bowers&Wilkins nové 600 - tedy se sloupky 603 vpředu, regálovkami 606 v roli efektových kanálů, s centrem HTM6 a subwooferem ASW610 XP. Porovnávali jsme ale i s vestavnými modely CT700 stejného výrobce. Alternovali jsme s děleným systémem McIntosh - přehrávačem MVP901, předzesilovačem MX122 a koncovými stupni MC207 a MC205.

2019 04 30 DK Denon AVC X6500 5

Hned zkraje se ukázalo, že na to, že AVC-X6500H je komponent v jediném těle, nabízí působivě sebevědomý výkon - respektive nepoutá na sebe žádnou pozornost tím, že by na něco v prostorovém zážitku nestačil. Vezměte si třeba "Fix You" z živáku Coldplay z roku 2012 - i díky dobrému záznamu vás hudba obklopí, mix se rozlévá kolem vás, je čitelný, pevný a nemusíte hrát ani nijak dramaticky nahlas, abyste slyšeli zvuky přicházející skutečně ze všech stran. AVC-X6500H možná nemá takovou dramatickou výbušnost, není mu vlastní takový ten razantní způsob reprodukce, který primárně roztřásá podlahu, ale udržuje spojitost, hladkost a kultivovatnost - prostě hraje tak nějak jako skutečný Denon vyšší třídy.

Ale ani o drama ochuzení nebudete - výstřely v bojových scénách v "Battleship" mají energii, mají hřmotnost a objemnost, mají průraznost, ale přesto nejsou tvrdé, nejsou přes jistotou a pevnost tvrdé a nenutí vás tím pádem snižovat hlasitost. Naopak i při vyšší poslechové úrovni jsou už dostatečně kultivované, aby byl zážitek příjemný.

2019 04 30 DK Denon AVC X6500 6

Nebo třeba Gabrielova "Power of your heart" z londýnského záznamu turné "Live Blood". Jakkoliv cítíte onu decentnost celkového podání, takový ten přídech "Denon jemnosti", tak kontrola a detailnost vás už dokážou opravdu plnokrevně vtáhnout do koncertního zážitku, ve všem už je pořádek a zvuk vás obklopuje skutečně kolem dokola, bez zřetelných pozic jednotlivých kanálů. Je prostě čistá radost jen sedět a nechat se unášet koncertem se vším všudy.

Že AVC-X6500H už skutečně patří do dospělé kategorie, v níž systém už ustoupí stranou a nechá místnost naplněnou jen zážitkem, to prokázala i Bondovka "Quantum of Solace". Honička v autě, scéna plná výstřelů, tříštění skla a ohýbaného plechu měla břink, který od takových zvuků očekáváte, tření kovu o kov bylo výrazné a řízné, ale tak čisté a tak kontrolované, že netahalo za uši ani při vyšší hlasitosti a v pohodě snesete dvouhodinový film, aniž byste se byť jednou ošili nějakou přílišnou agresivitou nebo tvrdostí efektů.

2019 04 30 DK Denon AVC X6500 13

Tak jak působivě dobrý byl vrcholný firemní model AVC-X8500H, tak v praxi až překvapivě blízko jeho úrovni funguje menší AVC-X6500H, což z něj dělá velmi zajímavý tip pro toho, kdo chce už opravdu dospělý prostorový zvuk, ale ještě nechci kino, které je nutné poskládat z tolika komponentů, že si zaslouží vlastní místnost. AVC-X6500H nabízí všechno, co si dnes fanoušek multikanálového zvuku může přát, nabízí vyčerpávající funkčnost po všech stránkách a nabízí zvukový charakter, který se blíží high-endovým stereo modelům firmy, takže dobře funguje i při klasickém dvoukanálovém poslechu hudby. Připočtěte dostatečný výkon a schopnost kontrolovat celý multikanálový systém s jistotou a důstojností a máte v komfortním formátu jediného komponentu nástroj, který už poslouží jako základ skutečného domácího kina se vším všudy.

Kč 69 990,-

FOTOGALERIE

--- --- --- --- ---

KLADY

+ sebevědomý výkon, který už velmi dobře uřídí i náročné pasáže

+ energie a důraznost

+ konektivita a funkce

+ v kontextu high-endového domácího kina dobrá cena

+ dobře funguje i jako stereo systém pro muziku

ZÁPORY

- v praxi nic zásadního vzhledem k výbavě i schopnostem

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Eurostar Ostrava | www.eurostar-ostrava.cz 

Přenosky Ortofon

XAVIAN - Štědré Vánoce

GMG Power

KEF LS50 Meta

200 200 epaudio

AV Center

AVITSmart | Audio Rent

200 200 horn

200 200 audiocenter

maranz model30

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 voix

RP Audio

Rodel Audio

200 200 soundstyle

05 200 200 tykon

Kabely Supra

31 200 300 bose

32 200 200 wdq

33 200 200 amarock

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Pozitivní vlny

Musím přiznat, že potom, co až nečekaně hladce proběhla Audio Video Show Praha 2020, měl jsem pocit, že je všechno v pohodě a klidu. Stačilo ale pár dní a situace se zamotala do toho nepříjemného a vlastně trochu depresivního stavu, ve kterém se celý svět nachází. Kdy víc než právě teď tak je dobré uvědomit si pozitivní sílu hudby (zesílené samozřejmě adekvátně pozitivním aparátem...).

Číst dál...

 

Všechny nepravidelníky

HiFiGram

Dynaudio Contour i 200 200 avs 13 200 200 elfton Mareka Audio 

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Amarock Studio