2017 01 13 TST Advance xCD5 1

Protože Adavance Acoustic je znám spíše výrobou zesilovačů (jakkoliv mají v nabídce třeba i převodníky, reprosoustavy, kabely, ...), najdete v jejich portfoliu i několik zdrojů signálu. Ten nejdostupnější CD přehrávač se dá pořídit dokonce pod hranicí 8 000,- Kč, k nejnovější řadě X ale výrobce připravit CD5, kompaktní stroj, který je patrně nejlevnějším způsobem, jak si na přehrávači kompaktních disků pořídit symetrické XLR výstupy.

X-CD5 přichází ve velice štíhlém šasi, jehož pojetí nelze vzhledem k ceně nic vytýkat. Je to jednoduchý kvádrovitý objekt s ostrými hranami, šířkou 43 cm, hloubkou 25,7 cm a výškou 7 cm. Váha 4,95 kg vypovídá o jednoduchém, ale naprosto adekvátním pojetí. Nachází se tu též typický oddělný čelní panel z průhledného materiálu.

2017 01 13 TST Advance xCD5 2

Vpředu najdete centrálně umístěný šuplík mechaniky a pod ním jednořádkový displej s dostatečně velkými znaky, vlevo od něj je typické "firemní" spínací tlačítko, vpravo USB konektor pro datové paměti a osm do dvou řad rozložených maličkých tlačítek pro přímé ovládání reprodukce.

Vzadu pak najdete něco, co se v dané třídě jen těžko shání (pokud vůbec) - symetrické XLR konektory analogového výstupu, doplňující ty klasické cinchové. Proč se výrobce rozhodl k tomuto kroku těžko soudit, neb vnitřní obvody se ničím zásadně neliší od standardů dané kategorie. Pokud byste nechtěli využít integrovaného D/A převodu, je zde možnost vyvést signál koaxiálním nebo optickým digitálním konektorem. Pod kolébkovým vypínačem najdete malou dvoupólovou napájecí zásuvku.

2017 01 13 TST Advance xCD5 3

Uvnitř je hezké vidět, že i v této třídě se konstruktéři snaží udržet jednotlivé prvky co nejdále od sebe. Převod načtených jedniček a nul zajišťuje čip Wolfson WM8761 s rozlišením 24 / 192. Frekvenční odezva v pásmu 20 - 20 000 Hz (- 1 dB), stejně jako separace kanálů 105 dB, zkreslení pod 0,005% nebo odstup signálu a šumu větší než 97 dB jsou na danou cenovou kategorii dobré parametry.

Tento přehrávač jsme poslouchali převážně s firemním zesilovačem X-i75, ale také samozřejmě v rámci běžných sestav, ať už Naim Nait XS + Naim FlatCap XS / OPPO BDP-105D, Norma Revo IPA-70B / ASUS Xonar Essence One MUSES MKII nebo té s Cambridge CXA80 / Cambridge CXC, samozřejmě hrál také gramofon VPI Scout a Pro-Ject Elemental. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30, Xavian Perla a Xavian Premio, filtroval IsoTek EVO3 Solus a používaly se kabely ZenSati Authentica, TelluriumQ Silver a Black, ale i KrautWire Lifetime série (to zejména pro digitální spojení).

2017 01 13 TST Advance xCD5 4

V Hadenově "First song" ("When the heart dances" | 2008 | Naim | naimcd12) byl bas poměrně hutný, přesto jasně s nádechem hebkosti a spíš měkčí a barevnější, než nějak technický a razantní. Kontrabasu se přehrávač snažil dát maximální možný objem a i když kontrola je volnější, právě plnost to celkem vynahrazuje, zejména pak po digitální cestě, kde se v páru s X-i75 zpevnily i kontury.

X-CD5 je vlastně celkem jednoduše a věcně hrající, jak ukázal třeba vokál Diany Krall ve "Walk on by" ("Quiet Nights" | 2009 | Verve | 0602517981256). I když i tady byl cítit trošičku hebčí nádech, hlas byl vlastně přímý, bez příkras a "rovný", ne však suchý; mohl snad však být o trošku lehčí. Vokál je jasně nedílnou součástí hudebního dění. Nemusíte se však bát nějaké přílišné tvrdosti či útočnosti - X-CD5 udržel v klidu i sykavky.

2017 01 13 TST Advance xCD5 8

U činelů v "La Ronde Suite" od The Modern Jazz Quartet ("Django" | 2006 | Prestige | 0025218811026) nás až překvapila odvážná znělost, opět ale nezasahující až za hranice tvrdosti, ne nepříjemná a celkovou reprodukci spíše oživující. Objemově bylo výšek akorát, vibrafon by dokonce snad mohl být o kousíček objemnější.

Dynamika je adekvátní cenové třídě přehrávače, výbušnost ve špičkách Mahlerovy "Symfonie č. 5" v podání České filharmonie (1994 | Octavia Records | OVCL-00258) byla přeci jen omezená, ale onen klidnější, hladší a přesto nenačančaný přednes limity celkem maskuje. Zejména při využití digitálních výstupů a použití slušné elektroniky pak můžete energii výrazně přidat.

2017 01 13 TST Advance xCD5 11

Advance Acoustic X-CD5 sice nepatří na vrchol žebříčku nejanalytičtějších strojů, v Rutterově "Nativity Carol" ("Reference Recordings First Sampling" | 1990 | Reference Recordings | RR-S1CD) ale byly díky nezaobalenému, přímému přednesu celkem fajnově srozumitelné hlavní linky, sbor byl oddělený od nástrojů v pozadí a vůbec to začínalo být celkem přehledné, byť bez jemnůstek a delikátních detailů v pozadí.

Prostor ve Stingově "Englishman in New York" ("Die perfekte räumlichkeit" | 2010 | stereoplay) byl v pravolevém směru jednoduše, ale dobře načrtnutý, s nástroji oddělenými od sebe, ale ne holograficky vykreslenými v prostoru - což je v rámci cenové kategorie v pořádku. Zpřesnění zvuku při použití digitálních výstupů pomůže i mírnému usazení a zpřehlednění hudební scény.

2017 01 13 TST Advance xCD5 10

Měkčí, nestresovaný a svým tempem i stylem plynoucí zvuk nechal Gilmourovu "Rattle that lock" ("Rattle that lock" | 2015 | Columbia | 88875123262) prostě plynou, nijak zvuk nekomplikoval a všechno si prostě jelo kupředu - po spojení s X-i75 po digitální cestě však zvuk získal šmrnc a tempo.

Sám o sobě není přehrávač X-CD5 nijak zásadně výjimečným strojem (nebýt tedy faktu, že nabízí jako asi jediný v dané třídě symetrické XLR výstupy), je však rychlý a přímý a zejména když použijete digitální výstupy (protože analogové by možná zasloužily o kousek víc konkrétnosti), tvoří fajn tandem třeba s X-i75 nebo třeba i jiným firemním zesilovačem s digitální částí. Pokud tak hledáte ke svému zesilovači Advance Acoustic (ale možná nejen k AA) férovou a nepříliš drahou transportní mechaniku, X-CD5 bude fungovat dobře...

Kč 12 150,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI

--- --- --- --- ---

KLADY

+ ideální jako transport k X-i75 a podobným

+ rychlá mechanika

+ dobrá cena

+ čistý, jednoduchý zvuk digitálního výstupu

+ symetrické výstupy (byť jsou trochu na efekt)

ZÁPORY

- analogový výstup by mohl hrát o ždibec konkrétněji

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: RP Audio | www.rpaudio.cz 

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Felix Sit Annus Novus

Posledních 365 dní poněkud uteklo... Jako by to bylo každý rok rychlejší a rychlejší. Možná je to však i tím, kolik věcí se děje a kolik se jich stalo právě i v roce 2023.

Číst dál...

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies