2016 07 20 TST Rogue AudioCronus Magnum II 1

Slovo "rogue" se dá do češtiny přeložit jako "darebák", možná i "pobuda" nebo "grázl". Je trochu zvláštní takhle pojmenovat firmu na výrobu audio elektroniky, nicméně název zjevně během zhruba dvacetileté existence společnosti nikoho neodradil. V zemi neomezených možností za oceánem (a v Kanadě také) patří Rogue Audio už dlouhá léta mezi nejznámější, nejprodávanější a nejuznávanější výrobce elektronkových audio zařízení, kdežto v Evropě je to stále jen okrajová, trochu obskurní značka.

Je také pravda, že zesilovače této značky příliš nectí náš kontinentální cit pro estetiku, mnohem spíše sází na americkou jednoduchost a účelnost, kdy zpracování rozhodně není na první příčce. Krásným příkladem této účelnosti je integrovaný elektronkový zesilovač Cronus Magnum druhé generace. Cornus (nebo chcete-li česky Kronos) je vůdce prapůvodních Titánů z řecké mytologie, Magnum pak naznačuje úctu k jeho velikosti. Právě tenhle model (navzdory svému vzhledu) je nejprodávanějším modelem z katalogu Rogue Audio.

2016 07 20 TST Rogue AudioCronus Magnum II 2

Veliký Kronos je nádherně účelným, jednoduchým, technicistním strojem. Tělo stojí na čtyřech nožkách, je velmi nízké (tak tak aby zakrylo desky se součástkami) a skrze otvory z něj čouhají jak elektronky, tak kondenzátory, tak zapouzdřené transformátory. Díky tomu vlastně veškerý vizuální dojem stojí na prezentaci technických prvků a pokud nemáte v oku cit a náklonnost pro industriální elementy, Cronus Magnum II pro vás bude asi přeci jen trochu zvláštní.

Zesilovač má šířku necelých 46 cm, hloubku něco přes 43 cm a výšku zhruba 14 cm, ale ta zahrnuje i zmíněné "čouhající" součásti, samotné šasi je zhruba poloviční výšky. Pokud by snad vysoce technicistní vizuální stránka nebyl váš šálek čaje, dá se celý zesilovač přiklopit příplatkovým krytem.

2016 07 20 TST Rogue AudioCronus Magnum II 3

Na tlustém čelním hliníkovém panelu se nachází spínací knoflík, 6,3 mm výstup na sluchátka, dva malé a jeden velký knob (pro přepínání vstupů, pro regulaci vyvážení kanálů a velký pro ovládání hlasitosti). Vzadu jsou čtyři páry standardních analogových RCA konektorů pro vstup signálu, dva páry jsou pak určené pro výstup - jeden má fixní linkovou úroveň, druhý je regulovaný. Výstupní reproterminály jsou u obou krajů šasi, působí stejně účelně jako zbytek konstrukce, ale fungují bez problémů.

Na horní straně najdete ještě měřák DC složky v miliamperech, stejně jako uložení pro "šroubováček" k nastavování biasu elektronek. Jde jednoduše o pravověrný elektronkový zesilovač, který od vás čas od času bude nějakou pozornost potřebovat.

2016 07 20 TST Rogue AudioCronus Magnum II 4

Vnitřní koncept je postaven na kombinaci triodového předzesilovače a výkonného koncového stupně. V obvodech najdete také předzesilovač pro signál MM přenosek, stejně jako plnohodnotný sluchátkový zesilovač; na obě funkcionality se Rogue Audio zaměřuje a nebere je jen jako doplňky. Ostatně sluchátková část dává výstupní výkon 1 Watt, phono má zase zisk 44 dB v celém rozsahu 20 - 20 000 Hz.

V přední části zesilovače se nachází dvojice elektronek 12AX7, trojice 12AU7 a za nimi pak čtveřice výkonových KT120. Dostatečně pevné napájení zajišťuje velký napájecí zdroj s masivním transformátorem. Výstupní výkon je na čistě lampový stroj neobvykle vysoký - ve třídě A/B dává Cronus Magnum II plných 100 Wattů na kanál v celém pracovním rozsahu 20 - 30 000 Hz.

2016 07 20 TST Rogue AudioCronus Magnum II 5

Rogue Audio Cronus Magnum II hrál s reprosoustavami Harbeth Monitor 30, Xavian Perla, Wharfedale Diamond 225 nebo kupříkladu OceanWay Eureka. Zdrojem signálu byl OPPO BDP-105D, Cambridge CXC (přes ASUS Xonar Essence One MUSES MKII), Apogee Groove a kupříkladu i Marantz SA-14S1 Special Edition. Srovnávalo se s Naim Nait XS + Naim FlatCap XS, Cambridge CXA80, Advance Acoustic X-i105 nebo Marantz PM-14S1. Propojeno bylo kabely Ansuz, ZenSati Authentica a MIT Matrix.

Ačkoliv zesilovač nevypadá nijak předimenzovaně, ať jsme ho připojili k jakýmkoliv reprosoustavám, dokázal ovládnout basové pásmo s neočekávanou solidností a dospělostí (tedy poté, co se takových 30 - 40 minut prohřál). Kontrabas Charlieho Hadena ve "Spiritual" z desky "Beyond the Missouri Sky" (1997 | Verve | 537 130-2), kterou nahrál s Patem Methenym, byl proporčně velký, objemný, nadýchaný a relativně uvolněný, celkově trochu přitlačený a zvětšený. Přes citelnou elektronkovou měkkost je ale definice velice slušná, každý tón je plný a šťavnatý, energický a každé brouknutí protlačí zesilovač s fyzicky citelnou váhou.

2016 07 20 TST Rogue AudioCronus Magnum II 6

Cronus Magnum II se neštítí přiznat lampový charakter a vložit do svého výstupu onen okouzlující punc elektronek. Zpěv Vince Jonese v "Union Man" ("Moving Through Taboos" | 2004 | Universal | VJ 356N) byl také mírně překryt vrstvičkou sametové vřelosti, lampový "filtr" také svou laskavostí zlidštil a změkčil expresivní sykavky a další výraznější hrany nahrávky, takže ani při vysoké hlasitosti na nekompromisně "rovných" OceanWay Eureka nebyla žádný chvíle nepříjemná. Moc se nám líbilo, jak Cronus Magnum II dokáže zvuk otevřít, nadýchat a protlačit do prostoru s příjemnou lehkostí a spoustou, spoustou vzduchu. Přesto prokreslení hlasu působí v rámci své kategorie solidně a vokál je plastický a přirozený.

2016 07 20 TST Rogue AudioCronus Magnum II 7

Zesilovač se nevzdal svého znělého, barevného projevu ani v nejvyšším pásmu - vibrafon a činely v "Like Minds", eponymní skladbě desky Burtona, Corey, Methenyho, Haynese a Hollanda (2003 | Concord | SACD-1029-6), sice také nesly nádech sametového zjemnění, ale zesilovač je hrál s neutuchajícím entuziasmem, rychle, pevně, konkrétně a odděleně, tedy až překvapivě dospěle. Kovové tóny byly čisté a barevně syté, možná, pravda, posunuté až lehoučce do "cinkavého" stylu. Pokud jde ale o rozlišení a čistotu, za svých osmdesát tisíc dostanete přesně to, co byste si za podobné peníze přáli.

2016 07 20 TST Rogue AudioCronus Magnum II 8

Nejvýraznější dynamické špičky velkého orchestru v Mussorgského "Velké bráně kyjevské" ("Crystal Cable Arabesque" | 2009 | Crystal Cable | CC200901) byly popravdě řečeno přeci jen lehce změklé, třeba rána do velkého bubnu s sebou nese sice citelnou razanci a cítíte také vzduch v bubnu a objem, který se zřetelně tlačí ven, ale je to celé přeci jenom měkčí, méně utažené, až trochu nadýchané. Hudba ale vyznívá úžasně vzdušně, to naopak Cronus Magnum II jde znamenitě, ten velký zvuk, ta tekutost a plynulost projevu, navíc i díky lampové vstřícnosti a vysokému výkonu působí nástroje rozhodně dostatečně živě a dynamicky.

2016 07 20 TST Rogue AudioCronus Magnum II 9

Je to trochu zvláštní, ale právě povedené elektronkové konstrukce mívají ty nejlepší výsledky při rozebírání skladeb a jejich rozvrstvování - integráč Rogue Audio si v tomto ohledu také nezadá s nejlepšími ve třídě. Naprosto dospěle, klidně a jasně dokázal rozložit do téměř perfektně separovaných celků nástrojové a vokální linky ve "What a wonderful world" Katie Melua a Evy Cassidy ("Collection" | 2008 | Dramatico | DRAMCD0040). Přes jasně hutnější, teplejší a jaksi sametový přednes není žádný problém s orientací v nahrávce, souzvuk hlasů a harmonie nástrojů budí dojem skvěle propojeného celku, ale když chcete, je velmi snadné sledovat jakoukoliv z hudebních linek zvlášť.

Rogue Audio Cronus Magnum II má tak trochu tendenci zvětšovat a "nadouvat", proto i prostor v Mahlerově "6. symfonii" nahrané Českou filharmonií v čele s Václavem Neumannem (2006 | Octavia Records | OVCL-00259) byl hodně roztažený a hodně vzdušný (to prostě Rogue Audio jde). Vzduch byl mezi nástrojovými sekcemi, kolem celého orchestru, působilo to velmi dobře a bylo tu patrné trojdimenzionální rozložení, jasné pravolevé i předozadní rozložení, jednoduše řečeno vše působilo přesvědčivě plastickým dojmem, byť třeba samotné kontury nástrojů nesou jasné stopy elektronkové měkkosti a není to analyticky "vysochaný" zvukový hologram. Příjemný byl také pocit všeobecné homogennosti, vše bylo v jednom velkém hudebním obrazu bez pocitu roztrhání na jednotlivosti.

2016 07 20 TST Rogue AudioCronus Magnum II 10

Pokud si ale někdo kupuje elektronkový zesilovač, nedej bože pak z takovéto a vyšší cenové hladiny, činí tak patrně hlavně v očekávání toho, že hřejivé lampičky přinesou do jeho domova snadný, muzikální poslech. A v tom tedy Rogue Audio Cronus Magnum II poslouží na jedničku - barevné, teplé, o nejpichlavější zvukařské ostny obroušené podání "Africa" od Toto ("Blu-spec CD - Feel the difference" | 2009 | SONY Music Japan | SICP 20048-9) mělo krásně plynulou rytmiku, šťavnatost a muzikálnost, která svou atraktivitou přesvědčila i posluchače, kteří jinak podobný styl hudby upřímně nenávidí k tomu, že dokázali vyslechnout skladbu (skoro) celou. Cronus Magnum II jednoduše hraje "hezky" a zábavně do té míry, že vás téměř nenutí myslet na fakt, že jde o pouhou reprodukci.

2016 07 20 TST Rogue AudioCronus Magnum II 11

Elektronkový zesilovač Cronus Magnum II od Rogue Audio je specifická hračka pro specifické publikum, zejména pak kvůli ultra puristickému vzhledu (chcete-li tak letmo zakrytovanému shluku součástek říkat) a nutnosti trochu se starat - musíte ho nechat hodinku prohřát, musíte čas od času vyměnit lampičky a musíte pak provést úpravu nastavení za pomoci "šroubováčku". Je to tak trochu jako udržovat automobilového veterána - prostě specifický druh požitku. Zvukově přitom ale zesilovač určitě neurazí ani náročného audiofila - přes své zjevně vřelejší, sametovější (= "elektronkové") podání je dostatečně čistý, otevřený, rychlý i výkonný, dostatečně konkrétní i dostatečně detailní, dostatečně dynamický i dostatečně vzdušný, ale hlavně dostatečně muzikální, aby plně obhájil svou cenovku. Zcela určitě jsou v téhle ceně zesilovače, s nimiž se žije snáz, ale není tak jisté, že jsou za dané peníze takové, které se snáz poslouchají...

Kč 79 990,-

FOTOGALERIE

FOTOGALERIE - VNITŘNOSTI


--- --- --- --- ---

KLADY

+ příjemně měkký zvuk

+ slušná dynamika

+ něžný, barevný a velmi muzikální přednes

+ velmi slušná autorita a energie

+ otevřený a vzdušný přednes

ZÁPORY

- vytváří děsivé množství odpadního tepla

- přeci jen se odklání od věrnosti směrem k hřejivosti a sladkosti

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Soundstyle | www.soundstyle.cz

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Kolik peněz musím doopravdy utratit?

Je to časté téma vašich dotazů směrem na redakci Hi-Fi Voice. "Kolik musím utratit, abych dostal zvuk co chci?", "Vyplatí se připlatit za X nebo za Y?" nebo třeba "Má vůbec cenu kupovat to, když to stojí jen ZZZ?". Neméně časté je pak nadšení nad tím, že to produkt za pár tisíc "natře" produktu za desítky a stovky tisíc (ovšem mám podezření, že pisatel nevěnoval poslechu a vzájemnému srovnání zase až tak moc času...). Takže kolik peněz vlastně je třeba DOOPRAVDY utratit?

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 elac 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 elfton 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution