ROTEL Michi zesilovače

Analog? Digitál? Tentokrát digitál z Polského studia Audiomagic, zařízení pro přehrávání hudby (nejen) z PC. Přemýšlel jsem nedávno nad tím, že mezi sebou zavedení výrobci audia válčili (vyzbrojeni svými Hi-Res formáty a licencemi) tak dlouho, že si pod sebou málem podřízli větev a dali tak šanci výrobcům počítačů a jejich zvukových karet. Kdo z audiofilů by si před nějakými 5 lety pomyslel, že centrem jejich AV sestavy bude notebook... Naštěstí si toho ale někteří včas všimli a v lecčem se na počítačovém trhu inspirovali: v nabídce se objevují top-quality audio komponenty pro přenos hudby z PC, za rozumnou "počítačovou" cenu. Jedním z takových produktů je NuForce Icon HDP.

NuForce Icon HDP: co by měl umět

Jedná se o D/A převodník, předzesilovač a sluchátkový zesilovač, s linkovým (analogovým) vstupem, digitálním vstupem Coaxial/Toslink a rozhraním USB, viz stránky výrobce: http://www.nuforce.com/hp/products/iconhdp/index.php. Vlastně je to velmi dobře vybavený převodník s ambicemi stát se vstupní branou do počítačového High-Endu, svým pojetím podobný např. Benchmark DAC1 USB. Již (elegantní a nápaditý) obal dává světu hrdě na vědomí, že tato krabička umožní posluchači přehrát Hi-Res formáty s rozlišením 24/96 přes USB, a hlavně až 24/192 po koaxiálu nebo optice. USB rozhraní podporuje standard 2.0, pro CD formát i starší 1.0/1.1. Sluchátkový zesilovač třídy A by měl mít malé zkreslení a poskytuje dostatečný "standardní" výkon 96mW@600R. Line výstup předzesilovače by měl vydávat audiofilní zvuk se zkreslením THD+N do 0,001% a odstupem lepším než 100dB.

Icon HDP by měl také posluchače nechat prožít v praxi, jak správně vypadá detailnost, rychlost, soundstage, midrange, atd., tak jak to uvádí "příbalový leták" se stručným popisem základních pojmů atributů kvalitního audia. Něco mezi wikipedií a testovacím diskem Davida Cheskyho... Malá krabička s velkými ambicemi!

NuForce Icon HDP: co skutečně umí

Ta černá cihlička v silikonovém podstavci, úhledným a na omak příjemným eloxem váží alespoň půl kilogramu... aspoň to nebude cestovat po podložce. Takto vyzněl můj první pocit. Vzápětí přichází další vjemy: regulátor hlasitosti má v nulové koncové poloze spínač, podobně jako tomu bylo svého času u malých tranzistorových rádií, to mi přijde takové laciné. Ale konektory jsou kvalitní, na výstupu Line-out dokonce s teflonovou izolací, to už rozhodně laciné není. Ale do čeho zapojím optický kabel?? Odpověď nacházím v krabičce s příslušenstvím, kde je přibalena redukce Toslink/Jack3,5mm.

Z manuálu a z webu výrobce se dozvídám o poctivém konstrukčním a obvodovém řešení přístroje, je zde zmínka o využití DAC stejného typu jako je osazen v podstatně dražším firemním playeru CDP-8 a analogové části podobně řešené jako v preampu P-8S. Digitální část je na separátní desce a má i oddělenou napájecí část od analogových obvodů. Dokonce je ke stažení srovnávací měření základních parametrů několika D/A konvertorů různých výrobců, kde NuForce nacházející se kdesi uprostřed dokumentu vykazuje více než nadprůměrné hodnoty... Zní to slibně, takže jde se na to – poslech hudby.

Bohužel prakticky míjím sluchátkový výstup Icon HDP, pouze jsem zkontroloval mými ne-zcela-hifi sluchátky že to hraje, srovnatelně dobře jako Benchmark DAC1. Věnoval jsem se o to více Line-out výstupu – přes interconnect Supra Sword Anniversary do sestav Per-DIY Mosfet + Oehlbach AirBlue 5Star + Shan Sněhulák, a pro srovnání také do "více komerční" sestavy preamp JH.Sound + modifikovaný Denon UPA-F88 + Per-DIY Oehlbach SilverLine + Xavian Primissima Mk I. Zdrojem signálu byl notebook Fujitsu-Siemens Amilo, hrající do RME Fireface400, kde také probíhala volba nastavení samplovací frekvence digitální části. Výstup RME byl zapojen analogem do preampu JH.Sound, optikou (MonsterCable LightSpeed Pro) střídavě do DAC1 a samozřejmě do Icon HDP. Toto zapojení umožnilo vzájemně srovnat hlasitosti všech těchto převodníků a přímo je vzájemně porovnávat v akci. Na závěr jsem ještě vyzkoušel připojení HDP přímo k notebooku přes USB, nicméně většina poslechových testů probíhala po optice – zejména kvůli přehrávání formátů v 24/192.

Nuže k vlastním zvukovým kvalitám převodníku Icon HDP: poslech byl velmi příjemný, spíše prezentní, s dostatkem výšek a dobrou analytičností. Takový veselý zvuk, ovšem s velmi dobrým prostorem. Zkoušel jsem výstupní rozlišení 16/44.1, pak 24/96. Pokud byla zdrojová nahrávka v CD kvalitě, obě nastavení zněla velice srovnatelně. Dostatek výšek, snadno čitelné vokály, dobré střední pásmo i basy, ty ovšem byly spíše jemnější a nepříliš průrazné. Dan Bárta, Diana Krall, nebo Toots Thielemans a jeho foukací harmonika, to vše mi připadalo věrohodné, známé, jakoby jdoucí mi jásavě naproti. Nahrávky ve vyšším rozlišení pak k těmto atributům přidaly o něco lepší nadhled ve vykreslení prostoru a separaci nástrojů, celkový charakter ale zůstal prakticky bez změny.

Při přímém porovnání zněl Benchmark DAC1 o něco pevněji na basech a dával pocit jistějšího ale jakoby uzavřenějšího pásma vokálů, s více centralizovaným děním na pódiu. RME mělo podobný projev na basech jako HDP, méně nápadné výšky, ale o něco plastičtější a věrohodnější prostor. HDP poskytuje celkově více přítomné vyšší pásmo, ale možná na úkor neutrality, s náznaky takové lehké básnické rozevlátosti. Celkově však hraje velice pěkně a dlouhodobě poslouchatelně – až mi přestala vadit ta hrdá úvodní lekce o atributech hifi zvuku v návodu.

Při výstupním rozlišení 24/192 se situace ještě o poznání zlepšila, skladby jsou teď více než podobné DAC1 i RME, což samo o sobě stojí za slova uznání.. Střední pásmo a vokály jsou krásně jemné a výšky jsou teď se zbytkem pásma více v souladu, dokonce se mi chce říct: plně pod kontrolou. DAC1 má stále hmatatelnější bas, ale jinak hraje srovnatelně. RME rovněž, snad o píď jemněji, ale to už ty nuance musíte ve zvuku cíleně hledat. NuForce Icon HDP je těmto přístrojům rovnocenným soupeřem. Když se tak na tu krabičku dívám, napadá mě: je to mazel :-)

NuForce Icon HDP: střípky klípky

Analogový vstup hraje pěkně, ale řekl bych že o něco temněji než digitální, nicméně nějak cítím, že pokud bude tento vstup v praxi někdy využíván, tak jen jako doplňkový, a pak budou jeho kvality stejně nedoceněny. Hlasitost je celkem shodná s digitální částí, takže při přepínání nebude zřejmě nutné hned upravovat i hlasitost. Výborně. Stejně výborné je i to, že když jsem poprvé připojil USB konektor k PC, v pravém dolním rohu se sama od sebe mihla zpráva o úspěšném nainstalování zařízení a hned to začalo fungovat, opravdové Plug&Play. Zvuk bez rozdílu oproti optice, alespoň ne tak abych si toho všiml.

Horší bylo, že když mi usnul computer, po jeho probuzení nastala chvilka vrkání a krkání, která záhy skončila modrou obrazovkou smrti (anglicky v originále BSOD, Blue Screen Of Death) a já se přes hodinu snažil dostat do původního stavu ovladače zvukovky, napájení (baterie) a myši. Je jasné, že ovladače a toto chování souvisí mnohem více s Windows7 a ostatním HW na mém notebooku, ale stalo se. Čert zdá se nikdy nespí...

Co já na to?

Takový přirozený a přívětivě znějící zvuk, srovnatelný s více jak dvojnásobně dražším RME nebo s trojnásobně dražším Benchmarkem? Beru.

Co na to Daniel Březina?

Jen snad krátké doplnění k sluchátkovému poslechu Icon HDP – využil jsem souhry okolností, kdy se v mé poslechové místnosti nacházela sluchátka Ultrasone Edition 8 Ruthenium, Ultrasone PRO 2900, beyerdynamic T5p a některá další včetně Sennheiser IE8 nebo Koss Porta Pro 25th Anniversary Edition či Koss GT5 a vyposlechl jsem HDP jako čistě sluchátkový zesilovač s USB připojením (tak jako uDAC-2 stejného výrobce).

Nutno podotknout, že u velkých a složitých sluchátek je cítit nedostatek výkonové rezervy (ale dobrá, přímé porovnání proběhlo také s referenčním sluchátkovým zesilovačem SPL Phonitor, který má až děsivě vysoký výkon), nebýt nutnosti využít u audiofilních sluchátek redukci z 6,3 mm na 3,5 mm jack, dal by se NuForce Icon HDP považovat za základní stupeň dospělého sluchátkového zesilovače – charakter zvuku je přesně takový, jak byl popsán výše, jemný a příjemný, otevřený a neúnavný.

Za danou cenu 1 599 zlotých, tedy v přepočtu asi Kč 9 600,-, se jedná o přístroj hodný zvážení a plně konkurující i takovým hračkám, jako je tolik oblíbený Cambridge Audio DACMagic.

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Sklep Audiomagic

www.audiomagic.pl  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+48 668 478 461

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies