2015 10 13 TST Parasound HINT 1

Víte co je HINT? Anglicky mluvící čtenář tuší, že jde o nápovědu, nebo též tip, náznak. Jde ale také o zkratku Halo INTegrated, kterážto se snaží naznačit, že přístroj s tímto jménem je jediným integrovaným zesilovačem v řadě Halo sanfranciské společnosti Parasound, známé svými přístroji, směřujícími tak trochu do profi sféry svými širokými možnostmi nastavení a přizpůsobení. Kolem Halo Integrated je také poměrně velký rozruch (tedy haló), protože integrovaných zesilovačů na hranici 100 000,- je jako šafránu.

Jako šafránu je ale také integrovaných zesilovačů vybavených i digitálními vstupy, jakkoliv zrovna tohle je moderní trend a takto vybavených přístrojů je čím dál tím více. Parasound Halo Integrated je mimo jiné i pěkně zpracovaný a protože drží firemní designovou linii (míněno linii vyšších řad, ty nižší jsou spíše užitně, než hezky tvarované), vypadá k světu.

2015 10 13 TST Parasound HINT 2

Přístroj sám o sobě je rozumně velký - 43,7 x 41,3 x 15 cm (š x h x v) při hmotnosti 15 kg. Na mírně vypouklém čelním panelu je vše zapracováno s minimalistickou jednoduchostí a přehledností hodnou profesionálního světa. Nahoře je logo výrobce, v prohlubni úplně dole zase spínací tlačítko, tlačítko Mute (obě modře podsvícená) a řada výrazně modrých diod, označujících aktivní vstup. V jedné linii uprostřed jsou pak hlavní ovládací prvky. Vlevo najdete dvojici 3,5 mm jacků, jeden pro připojení sluchátek, druhý naopak pro přívod signálu z externího zařízení (ten má dokonce chytrou automatiku, která v případě slabého signálu zesílí vstupní signál ještě o dodatečných 12 dB). Dvojice malých potenciometrů ovládá míru korekcí v oblasti basů a výšek, hned vedle je pak tlačítko, které korekce vypíná. V pravé části je další sekvenční přepínač vstupů, regulátor úrovně výstupu pro subwoofer a ovladač vyvážení kanálů. Dominantním prvkem pak je ovladač hlasitosti - pěkný, velký knoflík s plynulým chodem. Podsvícení většiny prvků je vyvedeno v neagresivní, byť výrazné modři.

2015 10 13 TST Parasound HINT 3

Tak jak je z rozložení prvků na přední straně zřejmé, že cílem je maximálně uživateli usnadnit soužití s přístrojem (a dovolit mu nastavit provozní parametry dle potřeby tak jako u profi přístrojů), ještě výraznější je to při pohledu zezadu. Jsou tu dva páry pěkných, bytelných reproterminálů a hlavně skutečně neuvěřitelná konektorová výbava. Jednak je tu dnes už ne úplně obvyklý vstup pro MM / MC přenosky (a ještě si můžete přizpůsobit zátěž pro přenosku, nejen její typ), jednak je tu pět párů RCA linkových konektorů, jednak nahrávací výstup s linkovou úrovní a čtyři cinche určené přímému vstupu do koncového stupně (určené zejména v aplikaci domácího kina).

2015 10 13 TST Parasound HINT 4

Doposud jsme hovořili jen o běžných analogových vstupech a výstupech. Přidejme ještě konektory symetrické - jeden vstup (alternuje pátý cinchový vstup), jeden linkový výstup a dokonce jeden konektor určený pro symetrické připojení subwooferu. Pro subwoofer jsou tu ještě dva další výstupy, opět cinchové, doplněné ale úžasnými možnostmi, dovolujícími přizpůsobit výstup i méně sofistikovaným subbasovým jednotkám. Můžete pustit do konektorů buď plný signál, nebo zapnout filtr dolní propusti a potenciometrem ho nastavit v úrovních od 20 do 140 Hz. Totéž platí i pro vedlejší výstup, tentokrát stereofonní cinche pre-out výstupu.

2015 10 13 TST Parasound HINT 5

Široké možnosti nabízí i taková drobnost, jako je možnost zapnutí - buď přepínačem nastavíte použití tlačítka na čelním panelu, nebo využití klasického 12V jacku. Ten má i výstupní podobu, takže můžete povel propustit i dalším zařízením. IR signál lze přivést do přístroje také 3,5 mm jackem a opět ho nechat i vyvést dál.

Posledními konektory z ultimativní výbavy (chybí snad jen RS232 pro sofistikované propojení se systémy domácí automatizace) jsou digitální vstupy - jeden optický, jeden koaxiální a jeden USB.

2015 10 13 TST Parasound HINT 6

Vnitřní uspořádání je podobně čisté, přehledné a dotažené, jako je to vnější. Centrem je masivní toroid v červeném pouzdru, výkonová část je usazena na robustních chladičích. Obvody koncového stupně navrhl sám John Curl a to jako dual mono. O výkon se stará celkem šest párů bipolárních tranzistorů, v řídící části jsou MOS-FET a ve vstupní sekci vybírané JFET. Filtrační kondenzátory mají celkovou kapacitu 40 000 uF. Výkon 160 Wattů na kanál do zátěže 8 Ohm (a 240 Wattů do 4 Ohm) dodává zesilovač ve smíšené třídě A/B s velkým otevřením směrem do třídy A. Zesilovač umí do jednoho kanálu také špičkově poslat až 45 A, což by mohlo nakrmit i dosti hladové reprosoustavy. Jak regulace hlasitosti, tak korekce probíhají v analogové doméně.

Srdcem digitální sekce je moderní čip ESS Sabre32 Reference ES9018K2M, díky kterému asynchronní USB (ke kterému výrobce naprogramoval i ASIO ovladače) zvládá jak PCM signál až 32 / 384, tak nativní DSD (DSD64 / DSD128 / DSD256 i DSDoverPCM). Optika a koax jsou pak omezeny na 24 / 192 a PCM signál.

2015 10 13 TST Parasound HINT 7

V Parasoundu věnovali hodně pozornosti i sluchátkovému zesilovači (jako vlastně každému jednomu detailu), čip TI TPA6120 zvládne uřídit i větší sluchátka i díky 700 mA výstupního proudu.

Parasound HINT pracuje ve frekvenčním rozsahu 10 - 100 000 Hz v toleranci -3 dB při zkreslení pod hranicí 0,01%. Odstup signálu a šumu nad hranicí 103 dB vůbec není špatný, u digitálních vstupů je ještě o 3 dB vyšší. Tlumící faktor 800 také rozhodně není zlý.

2015 10 13 TST Parasound HINT 8

Halo Integrated jsme poslouchali buď jako samostatný zdroj signálu, případně s Naim CD5si, ASUS Xonar Essence One MUSES MKII či Cambridge CXC. Jako zdroj pro analog hrál VPI Scout s přenoskou Dynavector 10x5 a Pro-Ject Elemental. Poslouchalo se přes Harbeth Monitor 30 a Xavian Perla, ale též Klipsch RP-280F. Srovnávali jsme s Naim Nait XS, Cambridge CXA80 nebo Rogue Audio RP-5 / M-180. Propojeno bylo kabely Tellurium Q Silver a Black, stejně jako napájecími kabely KrautWire Omega III a kompletem kabeláže ZenSati Authentica.

Jak se ukázalo, Halo Integrated zvládá udržet velmi slušnou kontrolu nad basovými měniči, pokud se nesnažíte jít až k hlasitostem, u nichž by se daly basem zatloukat hřebíky. Basa v "Bright Size Life" z nahrávky "Live" Pat Metheny Trio (2000 | Warner Bros. | 9362-47907-2) je pevná, spíše trošku utaženější, ale jistá a neefektní. Žádné bublání a brumlání, jen rychlá, důrazná brouknutí s dostatečnou plasticitou a objemem a solidním impulsem, který zesilovač protlačí v podstatě kamkoliv.

2015 10 13 TST Parasound HINT 9

V "Never Felt Less Like Dancing" Katie Melua ("Ketevan" | 2013 | Dramatico | DRAMCD0095) zněl hlas velice čistě a konkrétně, byl už hezky plasticky vystouplý před nástrojovými linkami. Vokál je pevný a jasný, podaný až pedantně přesně a s parádním, technicky brilantním rozlišením. Jsou chvíle a kombinace sestav, kdy je Parasound možná až trochu moc technický, dalo by se říct naprosto neutrální. Pokud si ale jen maličko pohrajete se systémem a jeho charakterem, zůstane jen to skvělé rozlišení, lehkost a rychlost a přesnost, s jakou HINT kreslí iluzi zpěvačky a na stotisícovou kategorii si vede naprosto skvostně.

2015 10 13 TST Parasound HINT 10

Přes svou výsostnou linearitu a kontrolu nenastává v reprodukci pocit nějaké ostrosti či říznosti, která by nebyla již v nahrávce (což mimo jiné znamená, že mizerná nahrávka zní skutečně mizerně). Nejvyšší frekvence v "Barcelona" Marka Ishama ("Blue Sun" | 1995 | SONY | 074646722725), například činely, nepůsobily ani utopeně, ani přehnaně vytaženě, prostě se zdály být přesně v ten správný čas na správném místě ve správném objemu. Bez násilí, bez stresu, ale ani nijak líně. Zesilovač je velmi rychlý, cinkot činelu je pevný a velice dobře rozlišený, opět ale drží Parasound spíše pevnou ruku a třeba dozvuk je spíš (na danou cenovou třídu) standardně dlouhý, žádné audiofilské jemnůstky, jen konkrétnost a autorita. Tóny jsou velmi dobře zvládnuté, vlastně k nim nelze říct skoro nic, tak věcně a přesně Parasound hraje.

Orchestr v Beethovenově "9. symfonii" v podání Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam v čele s Eugenem Jochumem (1993 | Belart | 450 041-2) zvládl zesilovač reprodukovat jako velký, plný a dokonce i v dynamických špičkách se kontrola téměř nezachvěla, což je na v zásadě ještě docela dostupný integráč výkon nebývale dobrý. Možná jsou v ceně kolem 100 až 150 tisíc stroje, které mají ještě trochu větší zátah, trochu větší důraz, ale Parasound HINT už vám dá pocit, že dynamika není ochuzená a že jí neschází jistota. Kontrola je opět vesměs neefektní, zesilovač jako kdyby dělal svou práci jednoduše, jako studiový rutinér. Ale to je jenom dobře...

2015 10 13 TST Parasound HINT 11

Výborně nahraná "Puer Natus Est Nobis" v podání benediktýnů z kláštera Santo Domingo de Silos ("Chant" | 1994 | MFSL | UDCD 725) dokázal přenést spoustu detailů, byť maličko scházel pocit vzduchu v chrámové lodi. Zesilovač přesvědčivě oddělil jednotlivé vokalisty, dal také jasně najevo odrazy od stěn a ambient celkově. Reprodukce je však natolik čistá, že máte pocit, že stojíte přímo u sboru. Bez příkras, bez závojů.

Oddělení levého a pravého kanálu je důsledné, takže Parasound Halo Integrated velmi pěkně udržuj

2015 10 13 TST Parasound HINT 12

e v hudbě dojem prostorovosti. V "Don´t Know Why" Norah Jones ("Come Away With Me" | 2002 | Blue Note | 7243 5 82067 2 2) tak stáli hudebníci pěkně rozestavění v pravolevém směru, s nástroji s jasně definovanými konturami, byť mírně menším objemem a menším dojmem váhy. Lokalizace nástrojů je ovšem prvotřídní, mezi nástroji je dost prostoru a nesplývají. Zesilovač sice nedává vysloveně 3D dojem, přesto je tu i rozumně naznačená hloubka celku a také plasticita jednotlivých nástrojů.

V čem ovšem Parasound HINT exceluje, to je rytmika, přesnost a drajv, zesilovač má spoustu energie a na danou třídu požehnanou míru kontroly, takže třeba Led Zeppelin a jejich "Gallows Pole" ("III" | 1994 | Atlantic | 7567-82678-2) dokázal odpálit pěkně od podlahy a rytmus byl úžasně podmanivý. strhující a nakažlivý. V každé chvíli udrží HINT ne snad dokonalý, komplexní nadhled, ale autoritu a samozřejmost spolu s čistotou. Opět se vkrádá (trochu hanlivě znějící) pojmenování "neutrální".

2015 10 13 TST Parasound HINT 13

Parasound Halo Integrated je v zásadě "jen normální". Patří do třídy, kde se mnoho konkurentů nenachází a navíc přináší to nejlepší vychování ze světa zvukových profesionálů - dělá svou práci trochu bez emocí, ale zato excelentně, s kontrolou, čistotou, schopností vhledu do nahrávky a vlastně naprosto adekvátního zvládnutí jednoho každého aspektu reprodukce. Navíc HINT nabízí tolik možností připojení a úpravy parametrů těchto připojení, že snad ani nemůže nastat žádný problém. A co víc, zesilovač je vlastně i docela hezký a pěkně zpracovaný, na rozdíl od nižších řad mu z šasi nekouká profesionální původ. Dá se to shrnout patrně velmi jednoduše - Parasound HINT je HIT stotisícové třídy a jeden z nejdostupnějších strojů, které "už stačí".

Kč 94 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ skvělá kombinace funkcí a možností

+ impuls

+ velmi dobrý sluchátkový zesilovač

+ autorita a kontrola

+ velmi slušná a odolná stavba

ZÁPORY

- zvuk je možná chvílemi trochu moc "technický"

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: High-End Audio Studio | www.highend.cz 

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Kolik peněz musím doopravdy utratit?

Je to časté téma vašich dotazů směrem na redakci Hi-Fi Voice. "Kolik musím utratit, abych dostal zvuk co chci?", "Vyplatí se připlatit za X nebo za Y?" nebo třeba "Má vůbec cenu kupovat to, když to stojí jen ZZZ?". Neméně časté je pak nadšení nad tím, že to produkt za pár tisíc "natře" produktu za desítky a stovky tisíc (ovšem mám podezření, že pisatel nevěnoval poslechu a vzájemnému srovnání zase až tak moc času...). Takže kolik peněz vlastně je třeba DOOPRAVDY utratit?

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 elac 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 elfton 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution