Aurum – původem latinské slovo, mající význam „zlato“. Quadral – původem německé slovo, mající význam „velká, zábavná a téměř monumentální reprosoustava“. Samozřejmě, že předchozí věta je míněna s nadsázkou a ve výkladovém slovníku ji nenajdete, přesto si nemalé množství high-fidelity znalých čtenářů jistě ono slovo na Q- podobným způsobem automaticky vyloží. Spojíme-li pak obě slova z úvodu článku do tvaru Quadral Aurum, jistě se nám vybaví nejvyšší řada německého výrobce v čele s proslulým modelem Titan, o němž i v Brně opatrně připustí, že má basový reproduktor. Jaké ale překvapení, že Quadral Aurum se od nynějška stává i výrazem pro elektroniku střední cenové třídy – v Německu se totiž rozhodli doplnit svůj katalog o dva modely CD přehrávačů a dva integrované zesilovače, které tím správným způsobem doplní jejich reprosoustavy.

A5 je vyšším z obou nových modelů, ačkoliv rozdíly v obou variantách nejsou alespoň na papíře nikterak propastné. Oba modely jsou ve stejném šasi, černé celokovové tělo působí bytelně a účelně jako tank s lakem od Bentley. Design je jednoduchost sama, čelní panel z broušeného hliníku je jedna velká čistá plocha, „narušená“ jen několika málo nejnutnějšími prvky. Nahoře uprostřed je to úzký leštěný hliníkový pásek, přetékající až na vrchní stranu zesilovače. Na tomto proužku se hrdě skví nápis Aurum a znak, potvrzující příslušnost ke „zlaté“ řadě. Jen o kousek níže se nachází velmi skromný displej, zobrazující sytě modrými znaky ty nejnutnější informace. Nejnutnější, ale na druhou stranu plně dostatečné – aktivní vstup a aktuální hlasitost je vše, co může uživatel žádat. I ovládací prvky jsou plně kovové, žádné imitace jak je často zvykem. Masivní ovladač hlasitosti s „nekonečným“ chodem je příjemný na omak, po každé straně má po jednom tlačítku s pevným stiskem – první slouží k zapnutí a vypnutí, druhý k výběru aktivního vstupu. Jediným dalším prvkem už je jen typové označení strohými a jasnými písmenyv levém dolním rohu – přesně ve stylu celkového vzhledu.

Jednotlivé díly šasi nádherně přesně přiléhají jeden k druhému, je znát preciznost německé výroby. Bočnice jsou masivní, mají ale jedinou nevýhodu a tou je leštěný povrch, který se až příliš snadno znečistí při sebemenším doteku. Totéž platí pro velké, ale opět leštěné nožičky, zajišťující sice skvělou mechanickou stabilitu přístroje, ovšem při sebemenším dotyku je třeba pár minut rozlešťovat otisky prstů. Pro potenciální zájemce o „lehce retro“ vzhled je dobrou zprávou možnost objednat si různé verze provedení bočnic, nicméně jednobarevná varianta je zdaleka nejelegantnější.

I zadní panel se nese v duchu jednoduchosti a účelnosti – prvním, co praští do očí je velký nápis, chlubící se, že přístroj je „Handmade in Germany“. Najdeme tu osm párů analogových nesymetrických RCA konektorů s příjemně velkými rozestupy a vedle nich ještě jeden pár symetrických XLR vstupů. Dva páry reproterminálů kvalitou odpovídají cenové kategorii, nejsou to sice nejdražší WBT konektory, ale rozhodně už do nich lze ukotvit jakékoliv existující kabely s jakýmkoliv zakončením bez nejmenších potíží. Terimnály pro jeden kanál jsou snad jen docela daleko od sebe a některé reprokabely, spojené v „hadím jazyku“ až příliš blízko u konce budou mít trochu problém pohodlně do nich dosáhnout. Celkově je ale výrobní kvalita skutečně špičková a německy precizní, nemusel by se za ní stydět prakticky žádný high endový přístroj bez ohledu na cenovou kategorii.

Přestože šasi je celokovové a řádně bytelné, při rozměrech již poměrně výrazných 453 x 130 x 345 mm váží přístroj (na zesilovač) relativně skromných 13,3 kg. Uvnitř najdeme kromě plně symetrické dual mono kontrukce i oddělené sekce napájení, předzesílení a koncového zesílení pro minimalizaci vzájemného rušení. Zesilovač nabízí díky rozměrnému toroidnímu transformátoru poctivých a stabilních 100 Wattů na kanál do osmiohmové zátěže a 150 Wattů do zátěže poloviční, to vše obstarává plně diskrétní koncový stupeň. Nedělá mu problém „uřídit“ ani impedančně problematické reprosoustavy při jakýchkoliv hlasitostech.

A5 hrál v kombinaci s reprosoustavami Harbeth Monitor 30, Bowers&Wilkins PM1 a Xavian Orchestra Preludio, jako porovnávací „železo“ byl k dispozici NAD C370 či Rotel RA-1520. Signál proudil z Quadral Aurum C5, Pioneer BDP-LX71, Rotel RCD-1520 a Pioneer PDX Z9. Kabeláž nesla značky AudioQuest, ProAc, QUAD, Monster Cable a Eagle Cable, o kvalitu napájení se staral filtr Xindak.

Při první poslechu napadne člověka utkvělá myšlenka, zda někde v signálové cestě zesilovače netrůní minimálně jedna elektronka. Vřelost, mohutnost basového pásma a pohoda, která z reprodukce neodkapává, ale přímo odtéká, jako kdyby vznikala v nějakém hodně povedeném lampovém zesilovači. Na druhou stranu je vše orámováno dokonalou, muskulaturní kontrolou, která nemůžu pocházet z jiného zdroje, než od tranzistorů. Výsledkem tohoto součtu je úžasný, strhující a přitom realistický charakter.

Patricia Barber se svou deskou „Verse“ hraje něžně, klidně a přitom na velmi širokém prostoru, Jako u reprosoustav se značkou Quadral, i u zesilovače je dominantním rysem mohutnost, objem a energie, proudící do poslechového prostoru. Kontrabas je plný a barevně sytý, jeho zvuk skutečně tvrdí svou razancí muziku a spolu s bicími strhává k dalšímu, dalšímu a dalšímu poslechu. A5 je ve spodním pásmu skutečně velmi konkrétní, ale přitom zůstává jemný a civilizovaný, vřelý a příjemný.

Jemnost a klid spolu s teplejším charakterem prostupuje celým frekvenčním pásmem, jež je slušně vyrovnané, neakcentuje žádné pásmo na úkor jiného. Dobře je to poznat na Stingově „Englishman in New York“ z alba Symphonicities. Široký a hluboký prostor je vystavěný opět s klidnou sebedůvěrou a nadhledem, jednotlivé nástroje jsou tonálně syté, v prostoru dobře ohraničené a „masité“, jejich těla mají realistickou velikost a barvy akustických instrumentů jsou velmi blízké skutečnosti. Celkové vyznění je velmi příjemné, podmanivé a vytříbené, přitom každý úder do kopáku má dynamiku a energii, housle jsou vzdušné a křehké, přitom zesilovač odděluje jednotlivé noty a zvuk je velmi přehledný.

Reprodukce hlasů je téměř „elektronkově“ živoucí. Palestrinovy sbory v „Pie Jesu“ jsou nádherné, strhující a přitom neagresivní i při vyšších hlasitostech. Vokály mají hloubku a přirozeně se rozvíjí v poslechovém prostoru, jsou srozumitelné. Quadral Aurum A5 sice možná maličko překrývá nepříjemné sykavky svým vřelým charakterem, ale i když to je maličký ústupek absolutní realističnosti, je to naopak velký krok směrem k dlouhodobé snesitelnosti a poslechovému komfortu. A5 se prostě se zvukem hlasů mazlí a i přes vysoce nadprůměrné množství reprodukovaných informací vás s nimi „netluče“, naopak staví hlavně na celkovém dojmu.

Dynamika je velkou silou Quadralu, mnohočlenný orchestr ve „Velké bráně Kyjevské“ (z výběrového alba Crystal Cable Arabesque) je reprodukován s pompou, leskem a energií, hodnou takového hudebního tělesa. Strunné nástroje jsou energické a lehce vykreslené, údery do mohutných bubnů pak mají váhu pytle s cementem a nekompromisní konkrétnost úmrtního oznámení. I přesto se tomuto zesilovači daří působit klidným dojmem, výkonová rezerva je vskutku ohromná.

Vlastnosti zesilovače Quadral Aurum A5 se dají shrnout jednoduše – kéž by každý první pokus o elektroniku byl takhle povedený. Za vyšší, ale rozhodně ne nedostupnou cenovku nabízí pravý high endový zážitek, který od absolutního puristického realismu dělí jen maličko barevnější, mohutnější zvukové podání. Pro hudbu je to ale jen dobře – tah na branku, energie a síla zvuku si vás snadno podmaní, schopnost zahrát cokoliv s nadhledem, jemností a pohodou vás pak u poslechu udrží dlouhou, předlouhou dobu. A5 je nenápadným gentlemanem, který s grácií prochází jakoukoliv hudební nástrahou, kterou byste mu snad zkusili nachystat. Nadměrná síla a dynamická rezerva garantují bezchybnou spolupráci s jakýmikoliv reprosoustavami, snad jen fakt, že basové pásmo se zdá o krůček plnější a energičtější než středo-výšková sekce nám brání obdivovat stoprocentní vyrovnanost frekvenčního pásma. Stejně tak lze trochu zrozpačitět nad (ne)komfortem sdíleného dálkového ovládání, u nějž je rychlá reakce a provedení vytoužené funkce otázkou nikoliv intuice, ale dlouhodobého zvyku a praxe. Kdo však hledá muzikální, realistický a přitom příjemný zesilovač pro každou situaci, měl by Quadral Aurum A5 zařadit do svého výběru – jedná se totiž bezpochyby o rodinné zlato a velmi povedený kousek, který si zaslouží jen nadšené ovace.

PS: Po uzávěrce textu jsme se dozvěděli, že Quadral nabízí – možná i v reakci na některé uživatelské reakce – novou verzi dálkového ovladače. Má být komfortnější, s většími tlačítky a tím pádem také výrazně příjemnější a ergonomičtější.

Kč 69 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ jemný a přesto mohutný, energický a zábavný zvuk

+ vynikající výrobní provedení a příjemný vzhled

+ dostatek síly a stability ke zkrocení i náročných reprosoustav

+ schopnost předat posluchači radost v každém okamžiku reprodukce

ZÁPORY

- zdá se, že spodní polovina pásma má o ždibec více energie než vrchní

- dálkové ovládání sdílené s CD přehrávačem je velmi nepraktické

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Audio Trade

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.  – www.audiotrade.cz 

+420 777 925 785

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Kolik peněz musím doopravdy utratit?

Je to časté téma vašich dotazů směrem na redakci Hi-Fi Voice. "Kolik musím utratit, abych dostal zvuk co chci?", "Vyplatí se připlatit za X nebo za Y?" nebo třeba "Má vůbec cenu kupovat to, když to stojí jen ZZZ?". Neméně časté je pak nadšení nad tím, že to produkt za pár tisíc "natře" produktu za desítky a stovky tisíc (ovšem mám podezření, že pisatel nevěnoval poslechu a vzájemnému srovnání zase až tak moc času...). Takže kolik peněz vlastně je třeba DOOPRAVDY utratit?

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 elac 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 elfton 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution