ROTEL Michi zesilovače

Řada 06 od Rotelu je nyní už vlastně passé, protože se právě v těchto dnech dočkala revize a za většinou názvů se tak ocitl dodatek SE, odsunující původní základní kámen katalogu výrobce do propadliště dějin. Přesto stojí za to se zmínit i o starších přístrojích, protože se ještě nějakou dobu na trhu vyskytovat budou a je tu navíc poměrně slušná pravděpodobnost, že jejich cena, která se od nové verze liší o pouhou tisícikorunu, by mohla klesnout a atraktivitu těchto přístrojů tak ještě zvýší a udělá tak z nich více než dobrý první krok do říše hi-fi.

Integrovaný zesilovač RA-06 je nejvyšším modelem v základní řadě Rotelu, v typicky jednoduché a vzhledově „rotelovsky" čisté, lehce zakulacené krabici s hliníkovým čelním panelem a masivními ovládacími prvky skrývá velmi standardní výbavu, která ovšem pokryje všechny nároky všech oněch průměrných a běžných uživatelů, kteří touží po slušném zvuku. RA-06 navíc skrývá některá řešení, která nejsou v dané kategorii úplně obvyklá. Nejzajímavější je určitě plně symetrická konstrukce přístroje, z níž sice nebudete bez symetrického propojení tak úplně profitovat, ale každý bod k dobru se počítá.

Nicméně vezměme popis hezky popořadě - čelní panel nabízí množství ovladačů, dominuje jim modrým podsvícením rámovaný velký regulátor hlasitosti s příjemně tuhým odporem a pozvolnou regulací, takže není v třetině oblouku ani příliš hlasitě, ani nemusíte točit stále dokola jako šílení, abyste si reprodukci o pár decibelů ztlumili nebo zesílili. Nalevo od tohoto středového „kola" najdeme tónové korekce, přidávající či ubírající až šest decibelů na 100 Hz a na 10 000 Hz, a pak také jejich kompletní přemostění. Nutno říci, že i výrobce ponechává v továrním nastavení korekce mimo signálovou cestu. Hned vedle „zvukokazítek" najdeme výběr aktivních výstupů - ano, Rotel nabízí možnost připojit dvoje reprosoustavy a tímto přepínačem volíme zda bude úplně ticho, bude hrát ten, onen nebo oba páry najednou. Ještě více nalevo najdeme vstup pro 3,5mm jack, kam lze připojit libovolné zařízení a použít ho jako zdroj signálu, pod tímto vstupem je 3,5mm výstup na sluchátka, což je jednoznačně škoda - i na větších audiofilních sluchátcích totiž přes redukci nehraje špatně. Pravá strana čelního panelu pak hostí ovládací prvky pro úpravu vyvážení kanálů, přepínání mezi zdrojem a nahrávacím zařízením a nakonec přepínač vstupů, který je vybírán pomocí relátek za velmi „audiofilního" cvakání. Všudypřítomné jsou také modré, poměrně intenzivní LED diody.

Zadní strana nám nabízí k zapojení pět vstupů linkových (a k tomu výstup pro páskovou smyčku), jeden vstup do MM phono předzesilovače a jeden pre-out výstup pro možnost snadného budoucího upgradu. Celkem osm reproterminálů průměrných i v rámci vlastní kategorie pojme vše od vidliček, přes banánky až po holé vodiče, při nejhorším stačí trocha trpělivé práce na odšpuntování záslepek. Řada malých konektorů značí typické lpění Rotelu na snadné integraci do domácích ovládacích systémů - 12V spouště, vstupy a výstupy dálkových ovládání a podobně toto začlenění do inteligentního domu maximálně usnadňují.

V téměř osmikilovém těle se skrývá důsledně rozdělný a odstíněný modul předzesilovače a modul výkonového zesilovače, sdílející vlastně „pouze" robustní toroidní transformátor, jehož výrobcem je přímo Rotel. V signálové cestě také najdeme tranzistory s vysokou proudovou zatížitelností. Dle parametrů lze usoudit na slušnou rychlost zesilovače z pracovního rozsahu 10 Hz - 100 000 Hz a z toho plynoucí (a poslechem potvrzenou) transparentnost projevu. Co zde ještě nepadlo je výstupní výkon 70 Wattů ve třídě AB na kanál a zátěži 8 Ohm - na štíhlé tělo, které se téměř nezahřívá to vůbec není špatné, rozhodně je to nad průměrem třídy.

Většinu svého poslechového času strávil Rotel RA-06 s adekvátním CD přehrávačem RCD-06, měnil jsem pak s produkty Myryad „zetkové" série, plus mínus ležících ve stejné cenové kategorii a Rotelu se blížících i svou koncepcí a celkem také výsledným zvukem (ve smyslu otevřenosti a zábavnosti). Kabeláž mezi komponenty tvořil tradiční model KrautWire Guru, alternovaný Monster Cable M1000i, k reprosoustavám - vystřídaly se Bowersy 685, Harbeth Monitor 30, KR Audio SP-2 a KODA Harmony K-2000B - pak signál vedl KrautWire Awakening a také zcela cenově nepřiměřený Neyton Frankfurt LS. Nutno dodat, že citlivost vůči kabelům má tento zesilovač poměrně malou - rozdíly sice znát jsou, ale bohatě stačí kabel za pár tisícovek, aby „vymáčkl" z Rotelu to správné.

Do přehrávače si jako první zasedl Freddie Mercury, obklopený zbytkem Queen a to konkrétně na ne zcela povedeně, ale ne úplně tragicky remasterovaném výběru „Greatest Hits". „Another One Bites the Dust" ukáže pěkně otevřený, šťavnatý zvuk, který si nehraje na decentnost, ale pěkně dravě vykresluje každý tón, trochu však postrádá ten komplexní talent pro rytmiku, která by vás donutila poklepávat automaticky nožkou o koberec. Ne že by Rotel nedokázal zabavit při poslechu, ale třeba zrovna zesilovač Myryad v tomto ohledu plní svou úlohu o kousek lépe. Přesto je velmi příjemná dravost, se kterou RA-06 svůj part reprodukuje, stejnou silou tlačí kupředu hudbu od baskytary až po hi-hatky.

Album PJ Harvey „White chalk" je hrané výhradně na dominantní piano, doprovodnou kytaru a velmi umírněné bicí nástroje pro udržení rytmu. Velmi křehkou atmosféru může až překvapivě porušit téměř jakýkoliv nedostatek v projevu zesilovače. Je pravda, že pro reprodukci dobře sejmutého piana možná Rotel až trochu příliš tlačí na pilu, jeho energický projev má tendenci piano poněkud přiostřit a do výšin stoupající (někteří by řekli ječící) hlas hlavní interpretky nabrousit v některých chvílích tak, že máte potřebu snížit hlasitost. Třeba Myryad oproti tomu dokáže hrany uhlídat v poslouchatelných mezích, neumí zase ale udržet tak vzdušný a „volný" pocit ve zvuku.

Když jsem tak pročítal svůj list s poznámkami, došel jsem k překvapivému zjištění, že většina se jich týká moderní hudby, elektroniky, rocku, celkově skladeb svižnějších, razantnějších a podobně. Nakonec jsem si řekl, že je to přesně obor, ve kterém to jde RA-06 nejlépe. Ne snad, že by v ostatních selhával - například „Thieves and Poets" od Johna McLaughlina jako čistě akustické album má pořádný spád. V podání Rotelu na vás nechá vždy vykřiknout právě zahraný tón, jasně ukáže, že vznikl na akustické kytaře s kovovou strunou, nenechá vás ale pocítit to okolí, rezonující vzduch a dozvuky okolí, jde přímo k věci, k podstatě nahrávky, což je zprvu atraktivní, ale třeba na noční, velmi uvolněný tichý poslech se lépe osvědčí něco s charakterem blízkým Pioneer G-Clef MK2 - jemný, barevný zesilovač. Pokud ale chcete zvuk zaostřený a atraktivní, který vyždímá z nahrávky její energii a možná přidá ještě nějakou svou vlastní, RA-06 v tomto ohledu vůbec není špatným zesilovačem.

U klasické hudby je to maličko složitější. Ne že by i při relativně průměrném papírovém výkonu měl RA-06 zásadní problém s dynamickými špičkami, dokonce i podání prostoru v Mussorgského „Velké bráně Kyjevské" z disku Crystal Cable Arabesque je slušné, na danou třídu dokonce velmi, jednotlivé nástrojové sekce jsou znatelně separované, nahrávka má říz a drajv, přesto jí chybí ona jemnost, která je pro klasiku poměrně důležitá a i když čistota, otevřenost a detailnost RA-06 jsou v rámci třídy bez připomínek a se správnými reprosoustavami se umí ponořit i do hodně hlubokých vod basových (např. při velmi dramatických a dynamiku zkoušejících úderech do velkých bubnů). Přesto komplexní zvuk a nutnost kontrolovat najednou mnohovrstevný zvuk není úplně tím správným polem pro tento Rotel, přímější skladby více vyhovují jeho přímému přístupu.

Naopak třeba ve Vivaldiho houslovém „La Stavaganza Concerto op. 4 no. 3 - Allegro" - ze stejného audiofilskému výběru jako předchozí skladba - Rotel předvádí výkon velmi dobrý. Lehkost, přímost, barva, všechno tu je, velikost nástroje je také uvěřitelná, snad jen jemná mikrodynamika houslí a textury strun zůstávají pro Rotel trochu vysokým cílem. Ani tak není, dodržíme-li rozumnou hlasitost, poslech dlouhodobě stresující.

Rotel RA-06 je dobrý zesilovač. Dokáže svým živým, energickým a dynamickým projevem snadno zaujmout a pokud máte „sedící" zbytek řetězce, tak ani při delším poslechu neunaví. Dobrá výrobní kvalita je za necelých 20 000,- už tak nějak standardem, zakulacený design pak zase ničím neurazí, ačkoliv není zrovna dvakrát výrazný (ale možná je to tak dobře). RA-06 pak zvládne v zásadě cokoliv, co na jeho tranzistory naložíte, prodá všechny vaše nahrávky s přehledem a překypující energií, ale trochu hůře díky tomu bude sloužit jako tichý, nenápadný a uhlazený společník pro tichou, nenápadnou a uhlazenou hudbu, protože je mu prostě vlastní tah na branku. Ale tak či tak, za 18 990,- dostane případný kupující dost železa i zvuku na to, aby koupě nelitoval, zdali se mu ten zvuk bude líbit pak musí posoudit jen jeho vlastní uši.

Kč 18 990,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ výrobní provedení

+ dravý, atraktivní zvuk

+ dostatek výkonu

+ snadný upgrade přidáním výkonového zesilovače pro bi-amp

ZÁPORY

- končící řada, kterou nahrazuje „vyladěnější" modifikace SE

- přeci jen trochu málo vstupů pro běžně zařízenou domácnost

- reprosoustavy s agresivním charakterem mohou být s touto kombinací až moc ostré

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

Eurostar Ostrava

http://www.eurostar-ostrava.cz/  - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 323 606 877

Audiohappening 2024

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

AAI - ultimativní audiofilské kabely

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Moon 250i v2
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102
s314 Omicron

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
InAkustik LS-1603 [2]
ZenSati Authentica

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
SOtM sPS-500
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Nordost Qbase Qb8 [3]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

HiFi Morava - Audiovector

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Audiohappening 204

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies