Také máte moderní diskžokeje tak trošku za šašky, kteří tvoří hudbu pro mladé bez ambicí tvořit dobrý zvuk? Pak je možná čas si trochu poopravit měřítka – jeden z největších výrobců sluchátek na světě, německý Sennheiser, představil novou sérii sluchátek, jejichž vlajkový model HD8 DJ se od první ligy domácího high fidelity liší víceméně jen některými fyzickými prvky, které svým odolnějším provedením odpovídají „polnímu" nasazení. Mohou tedy „DJ" sluchátka být co k čemu i při domácím poslechu?

Pod označením Sennheiser HD8 DJ můžeme najít robustní sluchátka, která na první pohled jen obtížně odlišíte od jakýchkoliv high end sluchátek pro domácí poslech. O jiném zaměření vypovídá snad jen efektnější vnější vzhled v čele s krycí látkou uvnitř mušlí, vyvedenou ve firemní pastelové modři, nebo uchycení muší na ultra robustním kloubu.

Jinak je konstrukce z antracitově zbarveného plastu robustní a působí, že vydrží i hodně hrubé zacházení. Výsledkem je sice nemalá váha 284 g, bohaté polstrování týlního mostu a náušníků jí ale dobře rozloží po celé hlavě, takže nošení rozhodně není nepohodlné. Navíc jsou mušle uložené na kloubech, jejichž otočení až o 210° (v hi-fi kategorii naprosto neslýchaná hodnota) zaručuje optimální usazení, optimální sklon a vůbec možnost dokonale usadit sluchátka na hlavu. I to je (relativní) benefit oproti klasickým sluchátkům.

Z náročné praxe také vychází provedení kabelu – nejen, že si můžete vybrat, kam 3,5 mm jack zapojíte (ve smyslu pravá / levá mušle), ale kabel z bezkyslíkaté mědi je také nebývale tlustý a vyztužený Kevlarem, aby odolal podmínkám neustálého pohybu. Máte také na výběr kroucený či rovný drát, kroucený pomůže i v domácím prostředí anulovat nežádoucí tah a mikrofonní efekt při pohybech.

To nejdůležitější ale leží za blankytnou krycí látkou, uprostřed bezpečné ohrady masivních kožených náušníků a plně uzavřených mušlí – vše dohromady mimochodem tvoří solidní pasivní izolaci od okolního hluku. Základem zvuku jsou měniče Sennheiser SYS38, které (prý) firma používá i v high-end modelech pro domácí použití.

Efektní je nejen vzhled, ale i technické parametry HD8 DJ – kromě i mobilně akceptovatelné impedance 95 Ohm (sluchátkový zesilovač bude pro plnou parádu potřeba) je tu pracovní rozsah 8 – 30 000 Hz, celkové zkreslení menší, než 0,1 %. Pro milovníky hlasité reprodukce je tu opravdu dostatečná rezerva v podobě maximálního akustického tlaku 115 dB.

Sennheiser HD8 DJ jsme poslouchali hlavně na sluchátkovém zesilovači ASUS Xonar Essence One MUSES, ale také na sluchátkovém výstupu NAD C370 a přenosném Philips GoGear VIBE. Pro srovnání nám hrála sluchátka Koss Porta Pro CZ, Sennheiser IE 8, Sennheiser HD 26 Pro, Koss GT5 a Bowers&Wilkins C5 spolu se SONY MDR-10RC.

Klubový původ, kde se počítá každý beat, prozrazuje ve zvuku Sennheiser HD8 DJ hlavně měkký, vláčný a pěkně šťavnatý bas s razancí dopadu komety do péřové deky. Třeba ve Stingově „Soul Cake" z „If on a winter´s night" je spodní pásmo skutečně skvělé. Nemá sice tak kompaktní a suchou podobu, jaká byla patrně ta správná, ale je radost kontrabas poslouchat. Přednes je vůbec nečekaně muzikální, HD8 DJ rozhodně nejsou studiové monitory. V otevřeném zvuku snad jen maličko schází podíl tónů z nejvyšších pater, jejich dozvuk je trochu kratší a vůbec i přes slušné rozlišní působí spíše usedleji.

Rozlišení důležitého, středního pásma kolem vokálů je výborné, hodné cenové třídy 10 tisíc. Hlas Enyi v „May it be" z výběru „Best of" je křehký, něžný a velmi přirozený – po pravdě mnohem věrnější a čistší, než bychom se od DJ sluchátek přes všechnu důvěru k německému výrobci nadáli. Ani tady neschází silný bas, obohacující zvuk a zvětšující jeho objem a dodávající mu tah na branku. Pro maximální otevření zvuku a jeho pročištění budete muset otočit hlasitost aspoň do středních poloh a rozhodně neopomeňte sluchátkový zesilovač a dostatečnou zásobou výkonu. Na druhou stranu je fakt, že drtivou většinu možností těchto sluchátek objevíte i s obyčejným, mobilním zdrojem signálu, Sennheiser HD8 DJ jsou však tak příjemná, že je škoda nevyužít je naplno.

Pokud těžiště vaší diskotéky leží v moderní elektrifikované hudbě, pak vás svým mírně temnějším charakterem s jedinečným citem pro rytmus nadchnou. Jakkoliv podprůměrná je dynamika skladby „Evil Eye" z desky Franz Ferdinand „Right Thoughts, Right Words, Right Actions", Sennheiser HD8 DJ ji umí prodat a kupodivu to není žádná laciná efektní show (na rozdíl od samotné písničky). Přesně dávkovaná rytmika, precizní timing, tam jsou tato sluchátka jako doma a jde jim to vysloveně perfektně. Všechno je pod kontrolou, jisté a přitom velmi zábavné, velké a energické – prvním dojmem z reprodukce tu je rozhodně právě příval síly a důrazu, až za ním je snaha poskytnout detailní náhled a rozlišení.

Famózní podání spodní poloviny frekvenčního pásma prokazují HD8 i v klasické „Come Together" od The Beatles, kterou najdete na desce „Abbey Road". Úvodní baskytara je precizní, má autoritu a váhu, celé podání provází lehký nádech sametovosti. Vše je čisté, nástroje oddělené, s dostatkem vzduchu v okolí a s důrazem jednotlivých tónů. Opět trochu méně vynikají čisté, ale hodně klidné výšky (je jich dost, jsou hladké, ale nepříliš průrazné – minimálně v porovnání s basem).

Sennheiser HD8 DJ umí hrát i pěkně věrně – mimo jiné vám tak ukážou celkem tvrdé a ostré piano v „We just couldn´t say goodbye" z desky „Glad Rag Doll" Diany Krall. Podání je energické a čisté, vysoké rozlišení a v tomto případě až přílišná upřímnost vám ale ukážou právě i negativní stránky moderních nahrávek. HD8 si na nic nehrají, pouze mírně upřednostňují energii kontrabasu a nijak zvlášť netlačí na vysoké tóny, jinak se striktně drží skutečnosti, tak jak se od high endu od Sennheiser očekává.

V Rutterově „Nativity Carol" (San Francisco Choral Artists | „Reference Recordings First Sampling") je cítit úžasné varhany, jejich plnost a sytost, podkreslující lehký, snadno čitelný projev sboru. V mohutných varhanních vlnách je stále slušně znát odrazy hlasů od kostelního prostředí, byť na špičku kategorie to nestačí. Střední pásmo je bez diskuse hodné audiofilních nároků – čistotou, klidem i věrností, menší porce výšek zase zamezí případným říznutím a ostrostí.

Bylo to pozitivní překvapení, o tom není sporu a je to určitě cítit. Na to, že jsou tato sluchátka určena pro monitoring „v poli" a pro to nejpřesnější sladění beatů a přechodů různých skladeb, nabízí poměrně dost audiofilských kvalit i pro domácí poslech. Báječný je jejich fyzický komfort – rozsah nastavení mušlí, měkkost a poddajnost jejich polstrování a komplexní pohodlí zajistí dlouhé hodiny snadného poslechu, na druhou stranu masivní signálové kabely se pěkně pronesou a sem tam se za něco zadrhnou, protože jsou jednoduše stvořené pro práci „venku" a nikoliv „uvnitř". Stejně tak zvuk – tato sluchátka umí zahrát hlasitě a čistě z libovolného zdroje, pro maximální zážitek si ale řeknou o energický zesilovač. V podání je stále přítomný razantnější bas, cit pro rytmus a časování, vlastně ale jediný drobný prohřešek proti základním hodnotám věrnosti a vyrovnanosti. Pokud jste si tak doteď mysleli, že poslech profesionálů a ten domácí mají pramálo společných hodnot a cílů, Sennheiser HD8 DJ vás mohou přesvědčit o opaku.

Kč 9 350,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ perfektní komfort včetně širokého rozsahu nastavení mušlí

+ velmi dobré odhlučnění

+ dynamika a energie

+ rozehrají se prakticky s čímkoliv

ZÁPORY

- v domácím prostředí mohou být některé prvky konstrukce spíš na obtíž

- v dané ceně jsou už k dispozici audiofilštěji laděná sluchátka

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: PANTER | www.panter-praha.cz 

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Kolik peněz musím doopravdy utratit?

Je to časté téma vašich dotazů směrem na redakci Hi-Fi Voice. "Kolik musím utratit, abych dostal zvuk co chci?", "Vyplatí se připlatit za X nebo za Y?" nebo třeba "Má vůbec cenu kupovat to, když to stojí jen ZZZ?". Neméně časté je pak nadšení nad tím, že to produkt za pár tisíc "natře" produktu za desítky a stovky tisíc (ovšem mám podezření, že pisatel nevěnoval poslechu a vzájemnému srovnání zase až tak moc času...). Takže kolik peněz vlastně je třeba DOOPRAVDY utratit?

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 elac 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 elfton 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution