Anglický KEF netřeba představovat. Kdo se snad jen náznakem v posledních pár desítkách let zajímal o věrnou reprodukci zvuku, musel se v oblasti reprosoustav setkat s těmito třemi písmeny. V posledních letech si Angličané získali nemalou popularitu hlavně díky svému výjimečně úspěšnému a povedenému konceptu koncentrického Uni-Q měniče. Šlo by ale na 100% vychválit i mnoho jiných jejich nápadů. Přes to všechno se nešlo ubránit skepsi, když jsme se dozvěděli, že i KEF se svezl na nezkrotné tsunami „musíme-vyrábět-sluchátka", jež zaplavila po roce 2010 celý svět.

Podívejte se na středně velká supraaurální sluchátka M500 a bude vám jasné, co tu hraje prim. Styl. Luxus. Moderna. Pohodlí. Prostě faktory, ovlivňující vnímanou hodnotu produktu v míře podobné jako skvělý zvuk. Maximální jednoduchost a srozumitelnost křivek M500 ocenila dokonce v roce 2013 komise velmi prestižní reddot design award jako úplně nejlepší ve své kategorii, není se co divit. Na své si přijdou hlavně milovníci designu, jedoucí na vlně produktů s nakousnutým jablkem ve znaku.

Velmi dobrý dojem dělá konstrukce hlavního rámu z pískovaného hliníku, působící velmi robustně. Přitom váha sluchátek 208 gramů není nijak extrémní. Maximální pohodlí nošení zajišťuje nenápadné, ale poměrně bohaté polstrování celého týlního mostu. Mušle jsou zavěšené na dvou trnech v „uchu jehly", vybaveném také masivním kloubem pro možnost složení do kompaktní transportní podoby – ten se pohybuje dokonce ve dvou osách. Díky volnému závěsu mušlí se tyto snadno přimknou k uchu, a i když by se to nezdálo, docela dobře vás oddělí od okolního světa – pohodlí nošení a míru odhlučnění (exaktně řečeno jde o útlum -20 dB) bychom srovnali třeba s (velmi dobrými) Bowers&Wilkins P5.

„Cool" design pokračuje kromě sluchátek i na přívodním signálovém kabelu délky 1,3 m (v balení jsou dva, jeden s ovládáním pro Apple, jeden „čistý") ploché konstrukce, který se „zapichuje" v ploché koncovce do boku jedné mušle 2,5 mm jackem. Na druhém konci kabelu je klasické zakončení o průměru 3,5 mm. Plochý kabel bývá citlivý na přenos nežádoucích zvuků, u KEF si ale s mikrofonním efektem dobře poradili.

Uzavřené mušle hostí dynamický měnič s dnes nejobvyklejším průměrem 4 cm, který díky deklarované impedanci 32 Ohm a citlivosti 103 dB nabízí „klasický" frekvenční rozsah 20 – 20 000 Hz. Dostatečnou sílu dodávají neodymiové magnety. V cívce se kvůli maximálnímu odlehčení používá poměděný hliníkový drát.

Sluchátka KEF M500 jsme poslouchali s poměrně velkým množstvím konkurentů v čele se Sennheiser HD 26 Pro, Sennheiser IE 8, PSB M4U-1, PSB M4U-2, KEF M200, Bowers&Wilkins C5 nebo NAD Viso HP20 a Koss Porta Pro CZ. Sluchátkovým zesilovačem byl ASUS Xonar Essence One MUSES a zdrojem signálu pak také on, dále ještě Pioneer BDP-LX71 a Mede8er MED1000X3D. Signálové kabely dodal QUAD, Eagle Cable, Monster Cable a KrautWire.

M500 hrají líbivě a nijak to nezastírají, berou si prostě to nejlepší z firemní filozofie a jen to tak trochu zmenšují do sluchátkové velikosti. Pozor ale, líbivost tu rozhodně není rovnítkem s nabasovaným objemem typu Beats, tady je líbivost v duchu vrcholné muzikálnosti. Tóny baskytary v „Keep your eyes peeled" z alba „...Like Clockwork" Queens of the Stone Age dopadají s neúprosností kladiva osudu, bas je kulatý, plný síly a šťávy. I se svou silou ale zůstávají spodní oktávy integrální součástí kompaktního zvukového bloku.

Nejen energií, ale i pěknou hloubkou se může bas pochlubit – elektronické tóny „The Expert" švýcarských Yello jdou pěkně do hloubky a ani tam nepřistihnete KEF M500 při nejistotě. Sluchátka se nijak zvlášť nesnaží o studiovou kontrolu, hrají hlavně na pohodovou plynulost a muzikálnost.

Přednes sluchátek M500 je hravý, živý a dlouhodobě snadno poslouchatelný, jak ukázal dobře prokreslený osobitý vokál Tracy Chapman v „Bang Bang Bang" z alba „Collection". Díky sytosti a objemu působí živoucím dojmem. Podporuje to i pevná akustická kytara s objemem.

Nejen hluboké a střední pásmo jde velkým sluchátkům dobře. Výšky nepatří k jiskrným a křišťálově cinkavým, jsou ale velmi příjemně hladké a přesto intenzivní – zapískání píšťaly v úvodu Waitsovy „Everything you can think" z desky „Alice" má sílu i objem, následující rozjezd lokomotivy v hutně valivém zvuku pokračuje. Přitom zůstávají pětistovky dostatečně rozlišující a autoritativní. Umí vás bohatou atmosférou vtáhnout do děje, třeba i podmanivým vokálem.

KEF M500 nejsou z těch, které by si dělaly hlavu s křehce něžným přístupem, jejich zvuk je mnohem spíš robustní a optimisticky pohodový. Zvuk umí tlačit kupředu s nevyčerpatelnou zásobou energie, což kupodivu nevadí ani konzervativnímu, podmanivému jazzu v „Ralph´s New Blues" od The Modern Jazz Quartet. Velmi hezky vyznívá jak mohutný, energický kontrabas, tak xylofon – je tu cítit čistota, přirozená organizace, která nijak neupoutává pozornost na jednotlivosti, ale naopak umí podat homogenní, přirozeně plynoucí hudební zážitek; právě emoce a zážitek jsou přednesu KEF M500 asi nejvlastnější charakteristikou.

Křehkou, éterickou něhu nečekejte díky mohutnějšímu, „muskulaturnějšímu" zvuku ani tam, kde by se jí troška možná i hodila – třeba v Rutterově „Nativity Carol" z katalogu Reference Classics, kde tuto katedrální nádheru přednesl sbor San Francisco Choral Artists. KEF umí hlasům vtisknout velmi „lidskou" charakteristiku, oprostit je od hrubosti a nepříjemnosti a naopak je nasytit barvami a pohodou. Navzdory určité líbivosti je ale každému slovu rozumět, nic se v té hřejivé zvukové mase neutápí, byť když zabere pěkně odspoda varhanní pedál, být ho ještě o kousek, asi už by naklonil frekvenční křivku příliš směrem k temnému projevu. Takhle se ale M500 daří zůstat v rozumné rovnováze.

KEF vytvořil ve svých prvních velkých sluchátkách rozhodně dobrý model. Na to, že jde o jejich první „náhlavní hifi", si zaslouží jednoznačně kladné hodnocení. M500 ale nejsou určena audiofilům, obzvláště těm, kterým učarovává holograficky vykreslená honba za detaily – na to bychom doporučili sáhnout třeba po Sennheiser HD 700. KEF M500 jdou svou, víceméně opačnou cestou – nechávají promluvit pohodu, energii, zábavu a muzikálnost, bohatost a šťavnatost přednesu. Chtějí vás bavit a daří se jim to, umí přitom sáhnout pěkně hluboko do nejnižších oktáv a podat v klidu a pohodě i říznější výšky, přičemž nezapomínají vytáhnout ve středním pásmu dost detailů, aby se ve své cenové třídě nemusela stydět. Prvotřídní je jejich design i zpracování, pokud hledáte ve sluchátkách střední třídy dravý zážitek, který jde takříkajíc od podlahy, pokud se dokážete uvolnit a užít si jejich specifický charakter, pak dejte KEF M500 šanci. Možná to nejsou nejvěrněji a nejpřesněji hrající sluchátka v kategorii do 10 000,-, ale nesou si v charakteru onu typickou krásnou živost reprodukčních zařízení se značkou KEF...

Kč 8 790,-

--- --- --- --- ---

KLADY

+ komfort

+ design

+ hutný, pevný, důrazný zvuk

ZÁPORY

- cena je poměrně vysoká

--- --- --- --- ---

PRODÁVÁ: Perfect Sound Group | www.perfectsoundgroup.cz 

200 300 mcintosh

200 200 xavian 20let

200 200 studiospalicek

200 200 rpaudio

200 100 wdq

200 100 optoma

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

ZESILOVAČE:

Naim Nait XS
Naim NAP250 (bi-amp)
Naim FlatCap XS
Norma Revo IPA-70B
Cambridge CXA80

ZDROJE SIGNÁLU:

OPPO BDP-105D
ASUS Xonar Essence One MUSES MKII
Apogee Groove
Cambridge CXC
The Little Black Box v2
COOD-E TV

REPROSOUSTAVY:

Harbeth Monitor 30
Xavian Perla
Xavian Premio
Fischer&Fischer SN-70

ANALOG:

VPI Scout
+ Jelco SA-250
+ Hana EH
Pro-Ject Elemental
Naim Stageline (MC)
Pro-Ject Phono Box

KABELY:

ZenSati Authentica
Chord Signature XLR-DIN
TelluriumQ Silver (repro)
TelluriumQ Black (RCA)
KrautWire Guru S (RCA)
KrautWire zakázkové stříbrné USB
KrautWire Guru Digital (RCA)
EagleCable Condor Blue (RCA)
AudioQuest Big Sur (RCA)
ProAc Response Black Signature (repro)
Vincent Premium (XLR)
Monster Cable M1000 (toslink)
Monster Cable M1000 (HDMI)
+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

IsoTek EVO3 Solus
IsoTek EVO3 Initium
Nordost Red Dawn
zakázková rozvodnice
Xindak XF-1000ES
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Sennheiser HD 26 Pro
Sennheiser IE 8
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

zakázkové stojany pod Harbeth
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic
Naim Mu-so
SIM2 CrystalCube

MĚŘENÍ:

Clio Pocket
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor

200 300 basys cs subpage

 

ŠÉFREDAKTORŮV NEPRAVIDELNÍK

Kolik peněz musím doopravdy utratit?

Je to časté téma vašich dotazů směrem na redakci Hi-Fi Voice. "Kolik musím utratit, abych dostal zvuk co chci?", "Vyplatí se připlatit za X nebo za Y?" nebo třeba "Má vůbec cenu kupovat to, když to stojí jen ZZZ?". Neméně časté je pak nadšení nad tím, že to produkt za pár tisíc "natře" produktu za desítky a stovky tisíc (ovšem mám podezření, že pisatel nevěnoval poslechu a vzájemnému srovnání zase až tak moc času...). Takže kolik peněz vlastně je třeba DOOPRAVDY utratit?

Číst dál...

200 200 xavian 200 200 soundstyle 200 200 ketos 200 200 tykon 200 200 psg

200 200 hifiguide 200 200 cptpraha 200 200 elac 200 200 naimstudio 200 200 horn

200 200 aq 200 20 voice 200 200 elfton 200 200 horizontrading 200 200 kasaudio

200 200 pmc 200 200 mareka audio 200 200 ibdczech 200 200 altei 200 200 4ce distribution