Jméno SONY není nutné představovat. Možná stojí za zmínku, že tento název vznikl kombinací slov „Sonus" (latinsky zvuk) a „Sonny" (ve významu „malý chlapec"), která se kupodivu vyslovuje úplně stejně ve všech jazycích. Od roku 1946 se věnovala telekomunikační a měřicí technice, už v září 1949 ale najdeme ve firemním katalogu prvního reprezentanta high fidelity, páskový rekordér. Dnes je portfolio nesmírně široké, mezi jinými se značka etablovala jako výrobce sluchátek. Jejich králem je model MDR-1, vyráběný ve třech provedeních.

My jsme měli možnost poměrně dlouhou dobu žít se základní variantou, tedy tou, která není vybavena ani BlueTooth připojením, ani systémem aktivního potlačení hluku. MDR-1 patří do firemní série Prestige, jde o velká dynamická uzavřená sluchátka s hlavovým mostem, cenově posazená do vyšší střední třídy.

V konstrukci je použit velký podíl plastů, celkově ale zvláště v černo-červené kombinaci vypadají hodnotně a elegantně. Rozměrově patří k větším kouskům, váha 240 g je na hraně, ale dají se bez problémů nosit po dlouhou dobu i na cestách. Masivní mušle mají skutečně velmi bohaté polstrování, přilnou k uším velmi příjemně a těsně, takže i bez aktivního potlačení zvuku jste od okolí velmi dobře izolováni. Mohou za to i silikonové tlumící kroužky, utěsňující spoje mušlí a ještě dále zlepšující zvukovou izolaci, navíc garantující také bezzvučný ohyb kloubů.

Co se týká komfortu nošení, přispívá k němu nejen rozumná váha, ale také masivní hlavový most. Ten sice nepůsobí příliš vypolstrovaným dojmem, je nicméně velmi pohodlný a sedí dobře na libovolné velikosti hlavu.

SONY MDR-1 jsou hodně zaměřené na komfortní soužití, napomáhá tomu i zajímavé, vroubkované provedení kabelu (díky tomu se nezamotává) s 3,5mm jackem, který vede jen do jedné mušle. Na základním dodávaném drátu najdete také ovládání hlasitosti pro produkty Apple. Komfortní je i možnost mušle „sklopit" naplocho, což usnadní převoz.

To důležité je ale vždycky uvnitř (zde konkrétně uvnitř circumaurálních mušlí), proto se podívejme i na bližší technické specifikace MDR-1. Dynamický reproduktor má membránu o průměru 40 mm, pokrytou tenoučkou vrstvičkou polymeru z tekutých krystalů. Díky silnému neodymiovému magnetu, impedanci nastavené na 48 Ohmů a citlivosti 105 dB se snadno rozpohybují i při připojení na slabší mobilní zdroj. Reproduktory „unesou" až 1500 mW, psaný frekvenční rozsah je solidních 4 – 80 000 Hz.

Sluchátka SONY MDR-1 jsme poslouchali na přehrávači Philips GoGear Vibe, na standardním notebookovém výstupu i na sluchátkovém výstupu NAD C370, jemuž signál dodával Pro-Ject Stream Box DS, Pioneer BDP-LX71 a KingRex UD384 přes kabely KrautWire, Eagle Cable, Monster Cable a QUAD. Sféru dedikovaných sluchátkových zesilovačů zastupoval Arcam rPAC. Celou dobu se nám vkrádala podobnost s Pioneer SE-MJ591, bohužel jsme mohli srovnávat jen se Sennheiser IE8, Bowers&Wilkins C5, Koss Porta Pro a Koss GT-5.

Zprvu si možná budete muset na charakteristiku MDR-1 trochu přivykat, mají totiž hodně daleko do „běžného" ladění spotřebních sluchátek. Jak už bylo naznačeno, hodně svým klidem a naprostou neuspěchaností evokují vlajkovou loď Pioneer – také zde se musíte plně uvolnit a nechat hudbu pomalu vnikat do uší, abyste si ji maximálně užili. Nerozhází je ani pořádná porce energie, produkovaná údery do kotlů v závěru „Velké brány Kyjevské" (Crystal Cable Arabesque). Dynamika zvuku je na solidní úrovni, snad ho provází jen trochu přílišná měkkost a uvolněnost – jde ale o protiklad studiově civilního ladění (které u SONY umí také), nikoliv o nedostatek v kvalitách.

Výrobce se v produktových popisech chlubí výrazným, energickým basem. Je pravdou, že spodních oktáv si užijete dosytnosti, velký vzduchový polštář mezi reproduktorem a uchem basy umí nechat řádně vyniknout. Velmi pěkně je tak co do objemu vykreslen kontrabas na poklidné nahrávce „One to One" Billa Mayse a Raye Drummonda. Opět se tu pohybujeme v oblasti měkkého, velmi neuspěchaného zvuku, kterému sluší právě takovéto skladby. Ona sametová decentnost je jednoznačně nejznatelnější v oblasti spodních kmitočtů, středy a výšky umí být výrazně subtilnější a aktivnější, jak ve stejné nahrávce dokazuje piano Billa Mayse. Chce to dát přeci jen trochu pozor na připojený zdroj signálu – počítejte s tím, že MDR-1 před vámi nezatají (ne)kvalitu levných přenosných krabiček, což nebude nejpříjemnější; oceníte je nejvíce s energickými, autoritativními zesilovači.

Aby se nezdálo, že SONY vytvořilo model MDR-1 pouze pro poslech poklidných jazzových nahrávek, je nutné zmínit třeba zkušenosti z poslechu „St. Anger", trashového nářezu od Metallicy. Svou jemností si sluchátka umí zachovat poklid a nadhled i při vyšších hlasitostech, subjektivně sice vnímáte akustický tlak, MDR-1 by ale možná v těchto okamžicích prospěla trocha onoho „St. Anger", aby se zážitek trochu zintenzivnil, snad i za cenu rizika nepříjemného říznutí.

Když se vrátíme zpět do vod klidu a pohody, tak zjistíme, že MDR-1 umí nabídnout i slušnou porci rozlišení v poměrně bohatých výškách, která ale jaksi nepřichází samovolně – kvůli dominujícímu basu si musíte chvíli zvykat a hledat. Jak se ale ukáže třeba v úvodu „Where or when" z alba „Quiet Nights" od Diany Krall, činelů je dost, jsou vcelku čisté, přehledné a hlavně u nich SONY nezatajují žádné informace, je pouze třeba se přizpůsobit tomu, že výšky nejsou tlačeny kupředu. Jemný ševel je pak ale dobře rozlišený, bez nádechu nepříjemné plechovosti, přesně jak to má být.

Sluchátka SONY MDR-1 patří mezi solidní mainstream, mezi sluchátka z ranku stylové střední třídy. Za 5 tisíc vám nabídnout skutečně pěkný exteriér, solidní výrobní provedení a výjimečně vysoký komfort nošení – zvláště poslední zmíněnou položku nemají často uspokojivě vyřešenou ani velmi drahé modely. Bez zajímavosti není určitě ani možnost pořídit si je s funkcemi přesně dle vašeho stylu – buď jako „puristická" sluchátka, případně rozšířená o možnost propojit se bezdrátově se zdrojem signálu, či vybavená aktivním potlačením hluku pro klidný venkovní provoz. Zvukový projev MDR-1 je velmi poklidný, decentní a v každém okamžiku neuspěchaný a nenásilný. Dost možná je to kvůli tomu, aby i při spojení s levnými, poněkud ostrými přenosnými zdroji signálu výstup nebyl agresivní, možná je to prostě i proto, že díky tomuto ladění se dá žít se SONY MDR-1 na uších po celý dlouhý den bez pocitu únavy nebo dokonce bolesti. MDR-1 tak sice nepatří mezi studiově upřímná sluchátka, na druhou stranu pokud si chcete v klidu vychutnat libovolný hudební žánr, tak proč nezkusit zrovna jednu z vlajkových lodí katalogu SONY.

Kč 5 000,- - MDR-1R
Kč 7 500,- - MDR-1RBT – BlueTooth připojení
Kč 10 000,- - MDR-1RNC – aktivní potlačení hluku

--- --- --- --- ---

KLADY

+ solidní výrobní provedení

+ skvělý komfort nošení

+ příjemný, poklidný, neagresivní zvukový projev

ZÁPORY

- zvuku by mohla prospět špetka živosti

--- --- --- --- ---

VIZITKA PRODEJCE

SONY

www.sony.cz  – Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

+420 246 019 146

XAVIAN Virtuosa Anniversario & Riviera Labs Levante

Perfect Sound Group

Denon PerL Pro - True Wireless sluchátka do uší

AV Center

Thrill Audio

Horn Distribution

200 200 audiocenter

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

RP Audio

Mareka Audio

TYKON

Dynaudio EMIT

Perlisten reprosoustavy

Gramofony Robert Meyer

HIFI GUIDE

Akustik Design | prostorová akustika pro náročné

Audiofeel | LAB12

 

AKTUÁLNÍ REDAKČNÍ SESTAVY

[1] HLAVNÍ SESTAVA
[2] NEARFIELD SESTAVA
[3] STŘEDNÍ SESTAVA
[4] VINYLOVÁ SESTAVA
[5] MOBILNÍ SESTAVA

ZESILOVAČE:

Norma Revo SC-2 [1] + [4]
Norma Revo PA 160 MR [1] + [4]
Musical Fidelity M8xi [2]
Grandinote Shinai
Cambridge CXA81 [3]

ZDROJE SIGNÁLU:

Métronome DSC [1]
Métronome Le Player 3 [1] + [2]
EverSolo DMP-A6 [3]
OPPO UDP-205 [1]
Roon [1] + [2]
EverSolo DAC-Z8 [2]
Apogee Groove [5]
Cambridge CXC [3]
Zidoo Z9X Pro [1] 
Zidoo Z9X [2]
SONY BDP-S1200

REPROSOUSTAVY:

KEF Blade One Meta [1]
Fyne Audio F1-5 [2]
Fischer&Fischer SN-70 [3]
Magnat Monitor Supreme 102

ANALOG:

VPI Scout [4]
+ Jelco SA-250
+ Hana ML
+ VPI ADS
+ HEXMAT Eclipse
+ HEXMAT Molekula
+ IsoAcoustics Gaia III
Grandinote Celio [4]
Rega Atlas MK2
AVID Level 45
HANA EH
DS Audio ST-50

KABELY:

REPRODUKTOROVÉ
Nordost Valhalla 2 (bi-wire jumper) [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
ZenSati Authentica [2]

SIGNÁLOVÉ XLR
KrautWire Super Symetric Gold [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
Nordost Red Dawn
ZenSati Authentica [2]
Cable4 Superblack [3]
TelluriumQ Black
Vincent Premium

SIGNÁLOVÉ RCA
Nordost Heimdall 2 [1]+[4]
Nordost Red Dawn
TelluriumQ Black
KrautWire Guru S
EagleCable Condor Blue
AudioQuest BigSur
AudioQuest Mackenzie
Cardas Clear (sluchátka)
Dynamique Audio Halo 2 (sluchátka) [5]

DIGITÁLNÍ
SOtM dCBL-CAT7u [1] 
SOtM dCBL-CAT7 [1]
SOtM iSO-CAT6 [1]
Nordost Heimdall 2 (HDMI) [1]
Nordost Heimdall 2 (ethernet) [1]
AudioQuest Carbon 48 [1]
Wireworld Platinum Starlight (USB) [2]
Dynamique Audio Horizon 2 (coax) [3]
Dynamique Audio Horizon 2 (USB)
Nordost Blue Heaven (coax)
Nordost Purple Flare (USB) [5]
2x AudioQuest Jitterbug FMJ [2]
AudioQuest Jitterbug [2]
Cardas HighSpeed SB (USB)
KrautWire Guru Digital (coax)
Black Rhodium Sonata (coax)
Monster Cable M1000 (HDMI) [2]
Monster Cable M1000 (optika) [1]

NAPÁJECÍ
Nordost Valhalla 2 [1]
Cardas Clear Beyond XL C19 [1]
VYDA Laboratories Orion [1]
Nordost Heimdall 2 [1]
Dynamique Audio Horizon 2 [3]
IsoTek EVO3 Sequel
IsoTek EVO3 Premier [2]
IsoTek EVO3 Optimum [2]
IsoTek EVO3 Initium
ZenSati Authentica [2]

+ řada standardních low-cost kabelů

NAPÁJENÍ:

samostatný přívod a fáze 1x25A [1] 
GigaWatt G-C20A 2P (jistič)
GigaWatt LC-Y EVO (kabel)
GigaWatt G-044 (zásuvky)

IsoTek V5 Sigmas [1]
Norost QSource [1]
IsoTek V5 Titan [2]
IsoTek V5 Polaris [3]
IsoTek EVO3 Corvus [1]
Furman AC-210 A E

SLUCHÁTKA:

Focal Clear [2]+[5]
Denon PerL Pro [5]
Koss Porta Pro Wireless
Sennheiser IE 8 [5]
Koss Porta Pro CZ

OSTATNÍ:

SOtM sNH-10G & sCLK-EX [1]
SOtM iSO-CAT6 SE [1]
SOtM iSO-CAT7 [1]
Solid Tech Feet of Silence [1]
Solid Tech IsoBlack [1]
Cardas Multi Blocks [1]
Nordost QKore 6 [1]
Nordost QKore 3 [2]
Nordost Sort Kones [1] + [2]
Nordost Sort Lift [1]
Nordost QPoint [1] + [2]
Nordost Ti Pulsar Points [2]
IsoAcoustics Orea Indigo [2]
IsoAcoustics Gaia I [1]
IsoAcoustics Gaia III [3]
IsoAcoustics Aperta [2]
AudioQuest Fog Lifters [2]
AudioQuest Noise-Stoppers [1] + [2]
stojany Kudos S50
akustické prvky Sonitus Acoustic [1] + [2] + [3]
akustické prvky ASI Sugar Cubes [2]
SONOS One SL
65" UHD Philips 65OLED806 [1]
VPI HW16.5

MĚŘENÍ:

Clio Pocket 2.11
Room EQ Wizard
miniDPS UMIK-1
miniDSP H.E.A.R.S.
MCP CQ5620 (osciloskop)
CD generátor
Xavian Mondiale II

NÁBYTEK:

zakázkový stolek z 5 cm masivu [1]
Norstone Stäbbl [3]
NEO HIGH END Tripod [2]

Amarock Studio | Audio Solutions

Your browser doesn't support JavaScript or you have disabled JavaScript.

200 200 avs Elfton Elevator - Scan-Speak Ellipticor High-End Audio Studio Roth Audio DiokAudio

Perfect Sound Group

CPT Praha AQ STUDIO Amarock Studio - špičkový zvuk Studio Hifistyl

Monitor Audio Hyphn

BSS Praha | Cabasse

Sonus faber & McIntosh - nejlepší reprosoustavy a zesilovače

  Studio Špalíček Ostrava - nejlepší hifi studio WDQ | EverSolo & Zidoo & Emotiva & Storm Audio VOIX

Amarock Studio | luxus Kalista a Rockport Technologies